دانلود کمک پایان نامه : مطالعه سيستم موجود و امكان سنجى

دانلود کمک پایان نامه : مطالعه سيستم موجود و امكان سنجى

تعداد صفحات: 70

فرمت فایل: word

دسته بندی: -

قیمت: 4800 تومان

تعداد نمایش: 479 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 14 آوریل 2016

به روز رسانی در: 14 آوریل 2016

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

4800 تومان – خرید

 

مطالعه سيستم موجود و امكان سنجى

 

 اهداف  و موضوعات  مورد بحث

 در اين فصل مراحل و چگونگى انجام فاز يكم از چرخه حيات توسعه سيستم مطرح شده و مورد بحث قرار مى‏گيرد. محورهاى اصلى اين فصل عبارتند از :

  درك سيستم موجود

 بدست آوردن ديد كلى از سيستم موجود و اجزاء و چگونگى انجام عمليات.

  پى بردن به مشكل

 يافتن مشكلاتى كه در سيستم موجود وجود دارد و بررسى ريشه‏هاى آن، و ارائه راه حلى كلان براى رفع اين مشكلات.

  بررسى امكان پذيرى

 كنترل اينكه آيا راه‏حل ارائه شده، از ابعاد مختلف، عملى است يا خير.

 

 

 نكات  قابل توجه براى يادگيرى

 پس از مطالعه دقيق و كامل اين فصل، براى درك بهتر قسمتهاى 11-6 و 12-6 (برنامه‏ريزى و برآورد هزينه و زمان مطالعه و طراحى سيستم جديد)، فصل هفتم (مطالعه و طراحى سيستم جديد) كاملاً و با دقت مطالعه شود و سپس اين دو قسمت (11-6 و 12-6) مجدداً مرور و مورد مطالعه قرار گيرد زيرا درك بهتر اين دو بخش نياز به داشتن اطلاع كامل از چگونگى انجام مطالعه و طراحى سيستم دارد.

 فهرست

 1-6 – مطالعه سيستم موجود چيست ؟

 2-6 – چرا بايد مطالعه انجام شود ؟

 3-6 – مراحل مطالعه ؟

 4-6 – برنامه‏ريزى

 5-6 – جمع‏آورى اطلاعات كلى در مورد محدوده تحت مطالعه

 6-6 – درك سيستم موجود و تهيه اطلاعات خلاصه‏اى در مورد سيستم موجود

 7-6 – پى‏بردن به مشكل

 8-6 – بررسى امكان پذيرى

 9-6 – تعريف دقيق مسئله

 10-6- تعيين محيط عمومى و بستره نرم‏افزارى و سخت‏افزارى

 11-6- برنامه ريزى مطالعه و طراحى سيستم جديد

 12-6- برآورد هزينه و زمان و ارزش كارائى مطالعه و طراحى سيستم جديد

 13-6- تنظيم گزارش مطالعه سيستم موجود و امكان سنجى

 14-6- تلفيق فازها

 15-6- بررسى موردى

 

 1-6 – مطالعه سيستم موجود چيست؟

 براى آنكه تحليلگر، اصلاحاتى را در يك سازمان انجام دهد، اولين چيزى كه بايد بداند آنست كه سيستم موجود در سازمان چگونه عمل مى‏كند و چه مشكلاتى در آن وجود دارد. اين كار طى فاز مطالعه سيستم موجود و امكان سنجى انجام مى‏شود. در اين فاز تحليلگر اطلاعاتى پيرامون سيستم موجود كسب كرده و امكان پذير بودن تغييرات را بررسى مى‏كند (شكل 1-6). اين مطالعه شامل موارد زير است :

  بررسى سيستم موجود سازمان و مستند كردن آن.

  تعيين نقاط ضعف و مشكلات سيستم موجود.

  تعيين راه‏حل‏هاى كلان (وارد جزئيات راه حل نمى‏شود) براى رفع مشكلات.

  بررسى ميزان كارائى راه‏حل‏ها و تعيين ارزش سيستم جديد.

  تعيين ميزان هزينه و زمان مطالعه و طراحى سيستم جديد (فاز بعدى).

  تعيين دقيق اهداف و نقطه‏اى كه بايد به آن برسيم (در انتهاى مطالعه و فاز بعدى) و اثبات امكان پذير بودن اهداف.

  تعيين مشكلاتى كه در مطالعه وجود خواهد داشت و اعلام آن به سازمان، براى تصميم مناسب. نظير اصطكاك با كاركنان، بازآموزى و …

  تعيين شرايط و سيستم كامپيوترى و انتخاب سخت‏افزار و محيط مناسب آن، و انتخاب سيستم عامل نرم‏افزار و نيز تعيين خط مشى و مشخصات سيستم كامپيوترى مورد نياز.

  بررسى روشهاى مختلف انجام طرح و ابعاد آن شامل شرايط محيطى، عوامل انسانى و….

 در انتهاى اين فاز، تحليلگر گزارشى از وضعيت سيستم موجود و مشكلات آن را تنظيم و به مديريت ارائه مى‏كند. مديريت احتمالاً نقطه نظرات جديدى را مطرح و يا نواقصى را در گزارش به تحليلگر گوشزد كرده و تحليلگر اين موارد را در گزارش اصلاح مى‏كند. اين روند اصلاح ممكن است چند بار تكرار شود (شكل 2-6). پس از آن، زمانى كه هيچ نقطه ابهام و اشكالى در گزارش وجود نداشته باشد، مديريت گزارش مطالعه سيستم موجود را تاييد كرده و دستور آغاز به كار فاز مطالعه و طراحى سيستم جديد را صادر مى‏كند. چنين فراروندى براى فاز مطالعه و طراحى سيستم جديد نيز تكرار مى‏شود، تا مديريت تاييد و دستور پياده‏سازى را بدهد.

 

2-6 – چرا بايد مطالعه انجام شود؟

 همانطور كه مشاهده مى‏شود، مطالعه سيستم موجود شامل چندين فعاليت متفاوت است، كه هر يك زمانگير و نياز به صرف وقت و تلاش كافى است. با توجه به اينكه در انتهاى اين مرحله چيز جديدى به سيستم موجود اضافه نخواهد شد و تنها يك بررسى است، به عبارت ديگر محصول جديد و ملموسى ندارد، مديران و برخى از تحليلگران نمى‏توانند وجود آنرا تحمل كنند. وقتى مى‏خواهيد يك زمين باير را به يك باغ تبديل كنيد، بايد ابتدا آنرا شخم بزنيد، سنگهاى آن را خارج كنيد و مدتى را صرف آماده كردن آن كنيد. اما اغلب افراد علاقه دارند سريعتر درخت‏ها را بكارند. اگر شرايط آماده نشده باشد، درختهاى كاشته شده پس از مدتى از بين خواهند رفت. مطالعه سيستم موجود مانند آماده كردن زمين براى كاشت است. تحليلگرانى كه مطالعه سيستم موجود را به دلايلى چون كم اهميت شمردن آن، تنبلى، فشار مديريت و … بسيار سريع و ناقص انجام مى‏دهند و يا بعضا، اصلاً آنرا انجام نمى‏دهند و به يك گشت يكى دو ساعته در سازمان اكتفا مى‏كنند، در طراحى و پياده سازى سيستم دچار شكست مى‏شوند. اين شكست هم متوجه تحليلگر، و هم متوجه سازمان خواهد بود و هر دو از اين موضوع زيان خواهند ديد. همانطور كه در ايجاد يك باغ، آماده كردن زمين، زمان و هزينه‏اى كمتر از كاشتن درختان را طلب نمى‏كند (اگر بيشتر نكند)، مطالعه سيستم موجود نيز در مقايسه با طراحى و پياده سازى سيستم جديد، زمان و هزينه قابل‏توجهى را مصرف مى‏كند(شكل3-6). اين

 

 نسبت در سيستمهاى مختلف، متفاوت است.

 مطالعه سيستم موجود، اثرات متعددى را در توسعه سيستم مى‏گذارد (شكل 4-6). نقص يا عدم انجام مطالعه سيستم موجود باعث ايجاد مشكلات زير مى‏شود :

 1- عدم پشتيبانى كامل و لازم مديريت در زمان مطالعه و طراحى سيستم جديد و پياده‏سازى. زيرا مديريت، از جوانب و ابعاد مشكل آگاه نشده است. معمولاً قبل از مطالعه سيستم موجود، مديريت تنها بخش كوچكى از مشكلات سازمان را شناسائى كرده است، بنابراين اهميت كمترى براى اصلاح و توسعه سيستم قائل خواهد شد.

 2- عدم تصريح و تشريح مسئله و اهداف مورد نظر و اشتباه گرفتن اهداف.

 3- خوشبينى بيش از حد.

 4- انتخاب شرايط و سخت‏افزار نامناسب و سيستم كامپيوترى نامناسب. نكته قابل توجه آنست كه درموارد متعدد، سخت‏افزار و نرم‏افزار با برآوردى سريع و بدون در نظر گرفتن شرايط مسئله و محيط سيستم انتخاب مى‏شوند. اين موضوع منجر به غيرقابل استفاده شدن يا تحمل ضرر تغييرات مجدد مى‏شود.

 5- شكست خوردن و عملى نشدن طرح. اين موضوع مى‏تواند ناشى از دو علت باشد. اول آنكه شرايط اجراى طرح درست محاسبه نشده، و دوم آنكه طرح اصلاً امكان پذير نباشد.

 6- خطاى تخمينها و پيش‏بينى‏ها در هزينه، زمان، فعاليتها، همكاريها و ….

 7- مقاومت كاركنان در مقابل تغييرات. شناسائى سيستم موجود و مشكلات آن، به كاركنان سازمان نيز اهميت و لزوم اصلاحات را نشان خواهد داد و همكارى آنان را در اصلاح سيستم جلب خواهد كرد.

 8- اصطكاك سيستم با عوامل محيطى. وقتى در هنگام طراحى و ساختن يك اتومبيل، شرايطى را كه قرار است آن اتومبيل در آن فعاليت كند درست نشناخته باشيد، اتومبيل طراحى شده در آن محيط قابل استفاده نخواهد بود. مثلاً اگر قرار است اتومبيل در جاده‏هاى كوهستانى حركت كند (و شما اين موضوع را ندانيد) ممكن است اتومبيلى با محور و كف (شاسى) كوتاه طراحى كنيد. اين اتومبيل در اولين دست‏اندازهاى جاده متوقف، و بر روى دست‏اندازها معلق خواهد ماند!.

 9- عدم امكان انجام ارزيابى سيستم پس از اتمام كار. وقتى ندانيم سيستم قبلى چه وضعيتى داشته و دچار چه مشكلاتى بوده است، نمى‏توانيم تشخيص دهيم كه سيستم جديد چقدر نسبت به سيستم قبلى بهتر است.

 10- ديده نشدن تمام جوانب مشكل و اصلاح يك‏بعدى سيستم. مشكل ممكن است ابعاد مختلفى داشته باشد و ما تنها يك بعد آن را مشاهده، و بر اثر مشاهده همان يك بعد، به اصلاح سيستم مبادرت كرده باشيم. مطالعه سيستم موجود، ابعاد ديگر مشكل را نيز بر ما مشخص مى‏كند.

 11- اصلاح ديد مديريت. تجزيه و تحليل سيستم يك موضوع قالب بندى شده و مشخص نيست. احتمال اينكه ديد مديريت از مطالعه طراحى سيستم، چيزى باشد و ديد تحليلگر خبره چيز ديگر بسيار زياد است. اين يعنى، تحليلگر روى سيستم كار مى‏كند، ولى وقتى گزارش نهائى سيستم جديد به مديريت ارائه مى‏شود، مديريت اصولاً با آن مخالفت مى‏كند، زيرا ديد وى با ديدگاه تحليلگر يكى نبوده است. مطالعه سيستم به ما اين اجازه را مى‏دهد، تا آنچه را كه براى خودمان درست تلقى مى‏كنيم براى مديريت مطرح كرده، و اولاً به او جوانب مسئله را نشان دهيم، او را از جزئيات و مسائلى كه معمولاً مديران به آنها توجه نمى‏كنند، با خبر كنيم، صورت مسئله را به شكل منظم، مدون و طبقه‏بندى شده درآوريم، و نكات ابهام را برطرف كنيم. ثانياً تاييد مديريت را براى انجام مطالعه و جزئيات و اهداف مطالعه بگيريم. و ثالثاً از ديدگاههاى مديريت مطلع شويم و ديدگاههاى خود را اصلاح كنيم.

.

.

 خلاصه فصل

 اولين گام براى مطالعه و اصلاح سيستم، شناخت  سيستم موجود در سازمان و چگونگى عملكرد آن است. اين كار طى فاز مطالعه سيستم موجود و امكان سنجى انجام مى‏شود. در اين فاز تحليلگر اطلاعاتى پيرامون سيستم موجود كسب كرده و امكان پذير بودن تغييرات را بررسى مى‏كند.عدم انجام مطالعه سيستم موجود، منجر به عدم پشتيبانى كامل و لازم مديريت در زمان مطالعه و طراحى سيستم جديد و پياده‏سازى، عدم تصريح و تشريح مسئله و اهداف مورد نظر و اشتباه گرفتن اهداف، خوشبينى بيش از حد، انتخاب شرايط و سخت‏افزار نامناسب و سيستم كامپيوترى نامناسب، شكست خوردن و عملى نشدن طرح، خطاى تخمينها و پيش‏بينى‏ها در هزينه، زمان، فعاليتها، همكاريها و … ، مقاومت كاركنان در مقابل تغييرات، اصطكاك سيستم با عوامل محيطى، عدم امكان انجام ارزيابى سيستم پس از اتمام كار، ديده نشدن تمام جوانب مشكل و اصلاح يك‏بعدى سيستم‏و عدم تطابق ديدگاه تحليلگر با ديدگاه مديريت مى‏شود.

 در مطالعه سيستم موجود، ابتدا بايد برنامه‏ريزى مناسب براى انجام فاز انجام شود و برنامه و جدول زمانى تهيه شود و سپس  به  جمع‏آورى اطلاعات در مورد محدوده تحت مطالعه پرداخته شود كه طولانى‏ترين و اصلى‏ترين فعاليت مطالعه سيستم موجود را تشكيل مى‏دهد. در جمع‏آورى اطلاعات از سازمان، به دنبال گردآورى اطلاعاتى راجع به سازمان، اهداف و ساختار سازمان، وظايف واحدها، خط مشى‏ها، مشاغل و كاركنان، كار و عمليات، ايده‏هاى كارمندان با تجربه در مورد سيستم، اطلاعاتى راجع به محيط كار، منابع موجود، خدمات و سرويسها، بازدهى كارها، كنترل و امنيت، وروديهاى سيستم، خروجيهاى سيستم، در مورد كامپيوتر و دستگاههاى جانبى، سابقه و تاريخچه سيستم، روش‏هاى بايگانى، قوانين و مقررات و امثال آن هستيم. جمع‏آورى اطلاعات از طريق مطالعه رويه‏هاى مكتوب سازمان، مصاحبه با مديران، كاركنان، مشتريان، تكميل پرسشنامه توسط افراد و مشاهده و مشاوره انجام مى‏شود كه استفاده از هر يك از اين روشها، بستگى به شرايط و خصوصيات و مسئله دارد. تحليلگر در جمع‏آورى اطلاعات بايد برخوردى  رسمى، قانونى، دوستانه و سياستمدارانه داشته باشد.

 يكى از مهمترين دلايل نياز به مصاحبه و مشاهده در جمع‏آورى اطلاعات، وجود رويه‏هاى غير رسمى است. رويه‏هاى غير رسمى رويه‏هائى است كه در حال حاضر در سازمان به آن عمل مى‏شود، ولى مطابق مستندات و رويه‏هاى مكتوب تعيين شده نيست. پيدايش رويه‏هاى غير رسمى منجر به  از بين رفتن تدريجى سيستم و جايگزين شدن سيستم جديد غير رسمى با آن و ايجاد يك سازمان غير رسمى مى‏شود. بوجود آمدن رويه‏هاى غير رسمى بر اثر ضعف طراحى، توجيه ناكافى افراد در مورد سيستم و لزوم پايبندى به سيستم و عدم توجه به سيستم توسط افراد، عدم آموزش صحيح كاركنان، عدم نظارت دقيق، عدم وجود واحد سيستمها، پيدايش شرايط جديد، عدم پشتيبانى مديريت، اعمال سليقه‏هاى خودسرانه مديريت، عدم به‏روزرسانى مستندات سيستم و ضعف عمومى مستندات مى‏باشد.

 تحليلگر در هنگام جمع‏آورى اطلاعات به عدم قطعيت برخى اطلاعات، در سه جنبه عدم اطمينان، عدم دقت و عدم اعتماد توجه داشته باشد. همچنين از طريق شبيه‏سازى نيز ممكن است به جمع آورى اطلاعات پرداخت.

 با استناد به اطلاعات جمع‏آورى شده، مستندات خلاصه عمليات سيستم موجود تدوين مى‏شود تا امكان ارزيابى و ارجاعات وجود داشته و به عنوان مبناى كار طراحى سيستم در نظر گرفته شود.

 سپس تحليلگر بايد كليه مشكلات و ريشه‏هاى آنها را به صورت دقيق بيابد و راه‏حل آنها را مشخص كند. سپس وى بايد به بررسى امكان پذيرى توسعه سيستم در ابعاد پنجگانه اقتصادى و مالى، برنامه‏ريزى، فنى، عملياتى، عوامل انسانى پرداخته و مشخص كند كه آيا سيستم از هر يك از ابعاد قيد شده عملى است يا خير.

 پس از آن بايد به تعريف مسئله و تعيين اهداف و تشريح موضوع و محدوده كار پرداخته و صورت مسئله طراحى سيستم جديد را به دقت مشخص كند. همچنين بايد محيط عمومى و بستره نرم‏افزارى و سخت‏افزارى سيستم كامپيوترى كه قرار است در سيستم جديد سازمان مورد استفاده قرار گيرد مشخص شود و خصوصيات و ابعاد آن مشخص گردد.

 در انتهاى عمليات اين فاز نيز بايد به برنامه‏ريزى و برآورد هزينه و زمان مطالعه و طراحى سيستم جديد پرداخته و مشخص شود كه در فاز بعدى چه عملياتى، با چه هزينه و در چه زمانى انجام خواهد شد. ضمن آنكه مشخص مى‏شود كه ارزش احتمالى و منفعت ايجاد سيستم جديد براى سازمان، چقدر خواهد بود.

 با توجه به تمام عمليات انجام شده، در طول اين فاز، گزارش مطالعه سيستم موجود تنظيم و به مديريت ارائه مى‏شود.

 عبارات كليدى

  امكان سنجى    سيستم موجود

  سيستم جديد    مشكل

  ريشه‏هاى مشكل    جمع‏آورى اطلاعات

  اهداف    محدوده سيستم

  رويه‏هاى غير رسمى    مستندات

  عدم قطعيت    منفعت

 

 منابع

 [ع‏رض76] – رضائيان على – تجزيه‏وتحليل و طراحى سيستمها – سمت – 1376.

 [ج‏ه‏م76] – جهانى محمود – تحليل و طراحى نظام‏هاى كامپيوترى – انتشارات دانشگاه علامه طباطبائى – 1376.

 [ص‏ف‏آ69] – صالحى فتح آبادى حسن – شبيه سازى سيستمها – جهاد دانشگاهى – 1369.

 IRWIN – DESIGN METHODS & SYSTEM ANALYSIS – Whitten,Bentley,Barlow – [WBB90]

.1990 – TOPPAN

 Fraser & Boyd – STRUCTURES SYSTEM DEVELOPMENT – Powers,Cheney,Crow – [PCC90]

.1990 –

 PRENTICE – DESIGN & INTRO TO SYSTEM ANALYSIS  –  .Hawryszkiewycz I.T – [HAW91]

.1991 – HALL

 Prentice – SYSTEM ANALYSIS AND DESIGN -.Kendall Julie E ,.Kendall K.E – [KKJ92]

.1992 – Hall

 John – concept,Methodologies and applicayion : Systems – .Wilson B – [WLB90]

.1990 – wiley

 – System analysis and design for computer approach – .Millngton D – [MIL88]

.1988 , Ellis horwood

 West Publishing – Strategic Managment – Hoskisson , Ireland , Hitt – [HIT96]

 .1996 , company

 Introduction To Environoment Engineering and science – .M .Masters G – [MAS91]

.1991 , Prentice hall –

 .1990 – PRENTICE HALL – BUSINESS SYSTEMS -.CORNES R – [COR90]

 .1988 ,Prentice-Hall – Simulation modeling and SIMNET – .Hamdy A ,Taha – [TAH88]

 

 پرسشها

 1- سه محور اصلى فاز مطالعه سيستم موجود چيست ؟

 2- هر يك از عوارض 11 گانه‏اى كه در قسمت 2-6 براى نقص يا عدم انجام مطالعه سيستم موجود ذكر شد، چرا و به چه علت ايجاد مى‏شود ؟

 3- دلايل تعيين رويه‏هاى استاندارد براى انجام پروژه چيست ؟

 4- هر يك از مواردى كه در قسمت 1-5-6 ذكر شده است، از چه مجراهائى و چگونه و با چه روشهائى قابل جمع آورى هستند ؟

 5- چرا در مصاحبه بهتر است از ضبط كردن خوددارى كنيم ؟

.

.

.

جهت دریافت و خرید متن کامل پایان نامه و تحقیق و مقاله مربوطه بر روی گزینه خرید که در بالای صفحه قرار دارد کلیک نمایید و پس از وارد کردن مشخصات خود به درگاه بانک متصل شده که از طریق کلیه کارت هایی عضو شتاب قابل پرداخت می باشید و بلافاصله بعد از پرداخت انلاین به صورت خودکار لینک دانلود مربوطه فعال گردیده که قادر به دانلود فایل کامل ان می باشد.

پاسخ دهید