دانلود پایان نامه : وکیل و وکالت

دانلود پایان نامه : وکیل و وکالت

تعداد صفحات: 115

فرمت فایل: word

دسته بندی:

قیمت: 5350 تومان

تعداد نمایش: 325 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 16 مارس 2016

به روز رسانی در: 16 مارس 2016

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

5350 تومان – خرید

دانلود پایان نامه : وکیل و وکالت

 

 

فهرست مطالب

 

فصل ا ول : تعريف وکا لت

معناي لغوي واصطلاحي کلمه وکيل

 1. در قران
 2. در فرانسه
 3. در انگلستان
 4. در آلمان
 5. در ايران

تعريف وکيل از نظر سيسرون

فصل دوم : تاريخچه وکالت

نگاهي به دوران قديم

قانون

وکالت در دوران قديم

سومر

مصر

بابل

آشور

روم باستان

فصل سوم : تقسيم بندي نظام هاي حقوقي

حقوق رومن وژرمنيک

حقوق کا من لا

حقوق کشور هاي سوسياليست

حقوق اسلام

فصل چهارم : حقوق و تشکيلات قضايي انگلستان

حقوق انگليس

قبل از نورماند ها

بعد از نور ماند ها

دادگاههاي انگلستان

دادگاه عدالت

بخش چانسري

دادگاه عالي جزايي

دادگاه استيناف

مجلس لردان

دادگاههاي بخش

دادگاههاي صلح

دادگاه اطفال

دادگاههاي اختصاصي

موسسات شبه قضايي

 

مروري بر قوانين

قوه مقننه انگلستان

فصل پنجم :حقوق وتشکيلات قضايي امريکا

تاريخچه حقوق امريکا

تشکيلات قضايي ايالات متحده

 1. ديوان عالي

صلاحيت ديوان عالي

 1. محاکم فدرال

دادگاههاي ناحيه اي

محاکم استينافي

فصل ششم : هيئت منصفه

تاريخچه هيئت منصفه

الف- درانگلستان

سير و تحول تاريخي

هيئت منصفه در دعاوي حقوقي

هيئت منصفه در دعاوي جزايي

ب- در امريکا

فصل هفتم : مدارس حقوق

 1. مدارس حقوق انگلستان
 2. مدارس حقوق امريکا

فصل هشتم : تاريخچه کانون وکلا

 1. فرانسه
 2. ايران
 3. انگليس

فصل نهم : وکالت در انگلستان

سابقه وکالت در انگلستان

ترکيب و سازمان شوراي عمومي کانون

فعاليت هاي شورا

اختيارات و وظايف کانون وکلا

آئين دادرسي مدني

 1. دادگاه بخش

دعواي غيابي

 1. شاهي

آئين دادرسي کيفري

 1. پيگيري از طريق احضاريه
 2. پيگيري از طريق باز داشت

آئين دادرسي دادگاههاي شاهي

احضار جهت پاسخ به کيفر خواست

تقسيم بندي وکلا

سوليستر ها

امتحان کانون وکلاي مشاور

کار آموزي

کميته انظباطي

باريستر ها

شوراي کل کانون وکلا

دستگاه انتظامي وکلاي مدافع

فصل دهم : وکالت در امريکا

تاريخچه کانون وکلا

امتحان وکالت در امريکا

کانون وکلاي دادگستري امريکا

کانون وکلاي دادگستري ايالتي

مقررات انتظامي حرفه اي

اختيارات موکل

اختيارات وکيل

حق داشتن وکيل در ا د ک

فصل يازدهم : قوانين و مقررات حاکم بر وکلا در حقوق کا من لا

وظايف وکيل

آئين رفتار حرفه اي در دادگاه بين المللي

مقررات مربوط به قبول پرونده

شهرت حرفه

سازمانها وانجمن هاي وکالتي

اولين کنگره

سومين کنگره

سازمان هاي وکالتي

الف – اتحاديه بين المللي وکلا

هدف هاي اتحاديه

ب- انجمن هاي کانون وکلا

استقلال کانون هاي وکلا

استقلال کانون بين المللي دادگستري

فصل دوازدهم : معاضدت قضايي

الف – انگلستان

ب- امريکا

تعريف وکالت و وکيل                                               معناي لغوي و اصطلاحي کلمه وکيل

 

         1.درقرآن  

         کلمه وکيل در آيه 167 ازسوره آل عمران در قرآن مجيد ذکر شده و مقام وکالت را تقريبا در رديف مقام بزرگ روحاني و معنوي قرار داده است. در کلمه و لغت عرب امروزه از کلمه وکيل استفاده نميشود ودر تمام جزيره عرب و شمال افريقابه جاي وکيل کلمه محامي را به کار ميبرند.

 

      2.درفرانسه

در فرانسه از کلمه آوکا که به معني کمک و ياري مظلوم است استفاده ميشود.

 

       3.در انگليس

   لغات متعددي براي کلمه وکيل وضع شده است ولي واژه مصطلح لاير       معني حقوقدان ميباشد.وکلا در اين کشور به دو دسته سوليسترها و باريسترها تقسيم ميشوند. (lawye r)                  

 

   4.درآلمان

وکيل در المان تحت عنوان    (rechtsanwalt) وبه معني نماينده حق مي نامند.

 

         5.در ايران

       وکالت به کسر و فتح اول مصدر از ريشه ثلاثي وکل بر وزن ضرب است. معني لغوي آن وا گذاشتن و سپردن کار به ديگري از قبل خود و معني اصطلاحي آن قائم مقام ساختن و ماذون نمودن غير کفايت و اعتماد کردن به اوست.

پس موکل کسي است که کاري را به ديگري وا مي گذارد و به وي اعتماد و کفايت

ميکند و وکيل کسي است که کار را به او ميسپارند در نتيجه وکالت وکيل قائم مقام

موکل شده و در موردي که وکالت دارد به جاي موکل متعلق وکالت را انجام ميدهد و براي تحقق وکالت وکيل بايد آن را قبول کند.

 

 

 

 

 

           تعريف وکيل از نظر سيسرون

     يکي از حکما خطباي معروف روم در کتاب خود وکيل را اين طور تعريف ميکند :

((وکيل مرد صالح و درستي است که داراي اطلاعات قضايي بوده و بتواند با سلاست و جزالت بيان قضايا را بيان نموده و در سايه مشاوره و تنظيم لوايح کتبي و اظهارات خود حقوق…

 

     روم باستان

     قانون نامه يو ستينيانوس

       يک قرن از انتشار قانون نامه تئودوسيوسي گذشته بود که اين قانون نامه به دستور يوستينيانوس و در سال 528 توسط ده تن از حقوقدانان بوجود آمد. نخستين قسمت آن تحت عنوان کودکس کونستيتو تيونوم يا قانون نامه انتشار يافت. در سال 533 آراي حقوقي تحت عنوان ديگست يا پاندکتاي(خلاصه قوانين ) منتشر شد . چون قانون نامه براي دانشجويان سنگين بود يک کتابچه راهنماي رسمي از قانون مدني به نام اينستيتوتيونس منتشر گرديد. در سال534 تريبونيانوس و چهار دستيارش اين قوانين را در نسخه تجديد نظر شده اي از قانون نامه وارد کردند و نسخه قبلي از اعتبر افتاد همه اين مجموعه ها روي هم کورپوس يوريس کيويليس (مجموعه قوانين مدني ) ناميده مي شود.(1)

     در اين قانون نامه اعتقادات مسيحيت اصيل آورده شده است و در ابتداي آن اولويت کليساي روم را تصديق مي کند و در فصول بعد سلطه امپراطور را بر کليسا اعلام داشتهاست. در اين قانون نامه مقرراتي براي بطرکان,اسقفان,روساي صومعه هاوراهبان وضع کرده ونيز براي کشيشاني که قمار مي کردند يا به تماشاخانه ها يا ميدانهاي مسابقه ميرفتند مجازاتهايي در نظر گرفته شده است, وضع زنان تا حدي به وسيله اين قانون نامه اصلاح شد و تحت قيوميت بودن مادام العمري آنها برداشته       شد, زنداني کردن هيچ کس امکان نداشت مگر به حکم رئيس دادگاه و زمان بين دستگيري و محاکمه خيلي محدود بود,وکلاي دعاوي چندان زياد بود که يوستينيانوس برايشان باسيليکايي ساخت.

 

 

 

1.تاريخ تمدن ويل دورانت,ترجمه احمد آرام,ص 312    

 

عظمت اين باسيليکا را مي توان از بزرگي کتابخانه اش حدس زد که   000 / 150کتاب يا طومار داشت,در هر محاکمه يک جلد کتاب مقدس در برابر قاضي نهاده مي شد. در روم باستان افرادي به نام ((آدوکاتي)) وجود داشتند که وظيفه کمک و راهنمايي رساندن به اصحاب دعوي را داشتند. کا ر ايشان معمولا”تبرعي بوده و چيزي به عنوان حق الوکاله در يافت نمي کردند. در روم خطيباني وجود داشتند کهداراي نطق نافذ بودند اين افراد اکثرا” همان وکلاي مدافع بودند و بوسيله کاشته شدن درخت خرما در جلوي درب خانه هايشان از ديگر افراد جامعه قابل تشخيص بودند.(2)

 

وکلاي مدافع درروم موظف بودند که به کتاب مقدس سوگند ياد کنند که نهايت کوشش را در دفاع شرافتمندانه از موکل خود خواهند نمود و اگر موضوع را غير شرافتمندانه ارزيابي…

 

– هيئت منصفه در انگلستان

   سير و تحول تا ريخي  

     هيئت منصفه اولين بار در حدود 900 سال قبل بوجود آمد و ابتدا کار آن معرفي اموال اشخاص همسايه براي اخذ ماليات بود ولي انگليسي ها به اين علت که حاضر به پرداخت ماليات به پادشاه نبودند و دعاوي مالکيت را به صورت صوري بين خود مطرح مي کردند تا اين هيئت ابتدا دعاوي مالکيت را حل و فصل نمايند سپس ماليات اخذ نمايد به همين علت کار اين هيئت ها کم کم از مشخص نمودن اموال براي اخذ ما ليات تبديل به رسيدگي براي ادعاي مالکيت شد.

     يک قرن بعد تشکيل هيئت هاي منصفه در دعاوي حقوقي به حدي توسعه پيدا کرد که انگليسي ها تشکيل آن را يکي از نشانه هاي آزادي خود مي دانستند و در فرمان ( سال 1215 ) براي ائلين بار تشکيل هيئت منصفه به عنوان يک حق براي مردم در نظر گرفته شد.(1)

      هيئت منصفه در دعاوي حقوقي

     هيئت منصفه در بعد امر اصولا” براي دعاوي حقوقي بود و به علت استقبال مردم از هيئت منصفه رفته رفته در اکثر دعاوي حقوقي رسيدگي با حضور هيئت منصفه بود اما از هفتاد سال پيش حضور هيئت منصفه در دعاوي حقوقي محدود گرديده است مثلا” در سال 1933 به موجب قانون تشکيلات اداري چنين مقرر گرديد که اصولا” تشکيل هيئت منصفه و يا عدم تشکيل آن در هر دعواي حقوقي موکول به نظر دادگاه باشد باستثناء موارد زير که تشکيل هيئت منصفه را قانون مزبور لازم دانست .

     اين موارد عباتند از :

     رسيدگي به توقيف غير قانوني , اغوا و فريفتن , تهمت و افترا, تخلف از شرايط ازدواج و کلاهبرداري اما اگر دادگاه تشخيص دهد که دخالت هيئت منصفه به علت رسيدگي به اسناد و مدارک…

 

. مدارس حقوق انگليس

     در زمانهاي قديم تعليم وکلا بوسيله قضات انجام مي يافت و اينها حق داشتند وکلايي را که قدرت دفاع در برابر دادگاهها را احراز مي کردند براي انجام آن وظيفه انتخاب کنند. به تدريج ديده مي شد که گروه جوانان کار آموز و دانشجو در خانه يک وکيل بزرگ و يا قاضي گرد مي آمدندو با راهنمايي آنها تعليم مي گرفتند. به مرور زمان اين گروهها جمعيت هاي دائمي تشکيل دادند که هر يک ازآنها انجمن ها و يا باشگاههاي ويژهاي داشت که اعضاي آنها زندگي کم و بيش مشترکي داشتند . اين انجمن ها که زماني تعدادشان زياد شده بود بتدريج از بين رفته و اکنون به عنوان مجامع وکلا تنها چهار انجمن باقي مانده است که عبارتند از :لينسکو لنزاين ,اينر تمپل ,ميدل تمپل ,گري زتمپل .

     در حقيقت انجمن هاي مزبور مدارسي شبانه روزي بودند که در آنها دانشجويان کار آموز وکالت مثل دانشگاه به فراگرفتن کا من لا مشغول مي شدند و علاوه بر علم حقوق دروسي مانند موسيقي , تاريخ , آداب معاشرت را نيز فرا مي گرفتند.(1)

     انجمن هاي وکالتي سه گروه از اشخاص مختلف را قبول کردند. نخستين گروهها بنچرها بودند که هيئت مديره را تشکيل مي دادند و وظيفه قضات را در دادگاههاي فرضي آموزش به عهده مي گرفتند اين دادگاهها که فراوان تشکيل   مي يافتند يکي از وسايل تعليم دانشجويان بود و در آنها با روش عملي تدريس   مي کردند.

     گروه دوم آوترها يا اوتر باريسترز بود که براي طرح شکايت و اقامه دعوي در دادگاههاي مزبور تعليم کافي ديده بودند. سومين گروه اينر باريسترز ها يا دانشجوياني بودند که هنوز مجاز براي طرح شکايت يا دفاع در دادگاهها نبودند ولي براي ياد گرفتن وکالت در دادگاههاي فرضي آموزش شرکت مي کردند.(2)

     در انگلستان در قرن 16 چهار مدرسه بنامهاي مديل…

 

نمايندگي

     در کشور هاي کا من لا وکالت را بعنوان عقد خاصي در نظر نگرفته اند و آن را بصورت يک عنوان کلي به نام نمايندگي بررسي نموده اند. (3) انگلستان در هر عملي قابليت نيابت را دارد جزء اموري که به موجب قانون مباشرت شخص در آن لازم شناخته شده باشد. يعني در اين کشور تفاوتي بين اعمال مادي و حقوقي وجود ندارد و هر دو قابليت نمايندگي را دارا مي باشند.

     ولي يک قاعده کلي در اين کشور وجود دارد و آن اين است که اصيل زماني مي تواند شخص را بعنوان وکيل انتخاب نمايد که خود اصيل اهليت و صلاحيت لازم جهت انجام عمل مورد وکالت را داشته باشد.(4) سفيهان در اين کشور حق اعطاي وکالت در قراردادهاي قابل فسخ يا باطل خود را دارا نمي باشند ولي صغار در قراردادهايي که قابل فسخ مي باشد حق اعطاي وکالت به شخص ديگري را دارا مي باشند. البته سفها بموجب قانون سال 1985 اجازه يافتند که يک وکالتنامه دائمي تنظيم کنند.(5) در اين کشورنمايندگي به دوصورتصريح و ضمني وجود دارد.(6)

 

     نکته ديگري که در مورد وکالت در انگلستان بايد در نظر بگيريم اين است که در اين کشور وکالت يا نمايندگي با قرارداد کار (labour

 

 

contract ) متمايز است. دلايل اين تفاوت عبارتند از :

 1. در قرار داد کار اجرت ضروري است ولي در وکالت ضرورتي به تعيين حق الوکاله موجود نيست .
 2. در قرار دادکار , کارگر بعنوان نماينده کار فرما نيست ولي در وکالت شخص وکيل قائم مقام موکل است.

در قرار داد کار فوت کار فرما به منزله پايان قرار داد نيست ولي در وکالت با فوت موکل قرار داد…

 

   فهرست کتب

 1. عدالت در انگلستان ,تاليف علي خادم فروردين 1345, تهران
 2. مجموعه مقالات وکالت ,تاليف دکتر حسينقلي کاتبي ,چاپ تهران
 3. حقوق ايالات متحده آمريکا,تأليف دکتر حسين صفايي
 4. نظامهاي حقوقي معاصر ,تاليف رنه داويد, ترجمه حسين صفايي , محمد آشوري , نشر دانشگاهي , چاپ دوم 1369
 5. حقوق تطبيقي , تأليف دکتر محمود عرفاني , ناشر انتشارات جهاد دانشگاهي , چاپ دوم , بهار 69
 6. تاريخ تمدن ويل دورانت , ترجمه اسماعيل دولتشاهي , چاپ سوم , 1371
 7. اسرا دفاع , تأليف ژرژ کوهندي , ترجمه ابوالقاسم تفضلي
 8. ديوان عالي ايالات متحده امريکا , تأليف برابرت جي مک کلاسي , ترجمه اسد الله مبشري
 9. وکيل دادگستري و اخلاق حرفه اي , تأليف بهمن کشاورز , تابستان 80
 10. انگليسي ها در انگلستان , تأليف دکتر حافظ عفيفي , ترجمه احمد فرامرزي , 1377
 11. ديوان عالي کشور امريکا , تأليف جرالد و جانسن , ترجمه احمد شريعت
 12. وکالت , تأليف عبد الرزاق احمد سنهوري , ترجمه د کتر بهرام بهرامي , ناشر روزنامه رسمي , چاپ دوم
 13. شوراي دولتي فرانسه , تأ ليف مسعود حيدري
 14. نقش کنگره امريکا در سياست آ ن کشور , تأليف ابوالقاسم مشيري
 15. حقوق انگلستان , تأليف سي اف پدفيلد , مترجم صفر بيگ زاده , نشر حقوقدان , چاپ اول 1377
 16. تاريخ تمدن ويل دورانت , ترجمه احمد آرام
 17. تاريخ تمدن ويل دورانت , ترجمه ابوالقاسم طاهري , ابوالقاسم پاينده
 18. وکيل دادگستري , تأليف تالبوت اسميت , ترجمه حميد وارسته , چاپخانه شفق , 1345 , تبريز
 19. حقوق تطبيقي , دکتر پروين , جزوه درسي

 

 

فهرست مجلات ونشريات

 

 

 1. مجله کانون وکلا شماره هاي 1 و 20 و 21 و 22 و 174 و 175 و 176 و 178 و 179 و 8 جديد
 2. مجله حقوق امروز , شماره هاي 4,7 ,9 و 10
 3. مجله وکالت شماره هاي 2, 3, 5 و 6
 4. نشريه رسالت ع مورخه 7/ 9 / 79
 5. CD نمايه

 

 

فهرست سا يتهاي اينترنتي

 1. VEKALAT MAG .COM
 2. DADGOSTARY.COM
 3. GHAVANIN.COM
 4. GOOGLE.COM
 5. ALL LAW.COM
 6. IRJF.COM

 

 

فهرست پايان نامه ها

 

 1. رساله دکترا , محقق حسنعلي موذن زادگان ,موضوع حق دفاع متهم در آئين دادرسي کيفري , دانشگاه تربيت مدرس
 2. رساله دکترا , محقق مهدي نقوي , دانشگاه تربيت مدرس
 3. رساله دکترا با موضوع نمايندگي در حقوق ايران , انگليس و امريکا

.

.

.

جهت دریافت و خرید متن کامل پایان نامه و تحقیق و مقاله مربوطه بر روی گزینه خرید که در بالای صفحه قرار دارد کلیک نمایید و پس از وارد کردن مشخصات خود به درگاه بانک متصل شده که از طریق کلیه کارت هایی عضو شتاب قابل پرداخت می باشید و بلافاصله بعد از پرداخت انلاین به صورت خودکار لینک دانلود مربوطه فعال گردیده که قادر به دانلود فایل کامل ان می باشد.

 

پاسخ دهید