دانلود پایان نامه : معرفی، انواع و جنس چرخ دنده ها

دانلود پایان نامه  : معرفی، انواع و جنس چرخ دنده ها

تعداد صفحات: 137

فرمت فایل: word

دسته بندی:

قیمت: 5500 تومان

تعداد نمایش: 335 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 22 آوریل 2016

به روز رسانی در: 22 آوریل 2016

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

5500 تومان – خرید

دانلود پایان نامه  : معرفی، انواع و جنس چرخ دنده ها   

 

مقدمه:

   چرخدنده ها یکی از پرکاربردترین قطعات در صنعت می باشد .البته با این وجود همیشه    نقشی ناپیدا را در زندگی بشر امروز ایفا کرده است .در واقع کمتر کسی است که اطلاعات مختصری در مورد چرخدنده ها داشته باشد حتی مهندسان که در صنعت فعالیت می کنند اطلاعات کمی در مورد چرخدنده ها داشته و بجز کلیات چیزی نمی دانند.

   با توجه به پیشرفت صنعت و نقش انکار ناپذیر چرخدنده ها در قسمتهای مختلف صنعت لازم است که با توجه به رشد صنعتی کشور دانشجویان مکانیک آشنایی بیشتری با چرخدنده پیدا کرده و با انواع مختلف و نحوه عملکرد و نحوه تراشیدن آنها آشنا شوند. البته در این زمینه مطالب بسیاری در منابع مختلف موجود می باشد که با مراجعه با آنها می توان اطلاعات افی در این زمینه بدست آورد.

در این تحقیق سعی شده است تا مطالب کلی در مورد انواع و مزایا و معایب و مشخصات فنی آنها ارائه شده است تا منبعی منسجم و مختصر در اختیار دانشجویان قرار گیرد.

 

 

تاریخچه چرخدنده ها:

  از زمان دقیق استفاده چرخدنده ها آگاهی نداریم ولی از حدود سه هزار سال پیش انسانها از چرخدنده های چوبی استفاده می کردند.بنظر می رسد نخستین چرخدنده ها از چوب ساخته شده اند.تمدنهای قدیم از چرخدنده ها استفاده های مختلفی می نمودند به عنوان مثال رومیان از چرخدنده های چوبی در آسیباب ها برای انتقال نیرو استفاده می کردند و یا یونانیان برای ادوات نجومی خود چرخدنده های کوچکی از جنس فلزات می ساختند.

در زمان قرون وسطی نیز از چرخدنده ها در آسیاب های آبی استفاده می شد و با اخترع ساعت انواع چرخدنده ها از انواع کوچک و بزرگ در ساعت های مختلف اسفاده می شد.

در قرن نوزدهم با وجود آمدن کشتیهای بخار و ماشینهای ابزار و…چرخدنده ها کابرد گستردی پیدا کردند و با آغاز قرن بیستم با به عرصه آمدن خودرو و هواپیما دریچه نوینی به روی چرخدنده سازی گشوده شد و این صنعت همراه با پیشرفت صنایع دیگر به جلو می رفت و توسعه می یافت.

 

 

چرخدنده :

چرخدنده جزئی از اجزای ماشین است که برای انتقال  حرکت و توان از محور خود به چرخدنده ای دیگر و در نتیجه به محور آن از طریق دندانه هایش بکار می رود.

بوسلیقه چرخدنده ها می توان حرکت دورانی و گشتاور گردشی را بدون لغزش از محوری به محور دیگر (در فاصله محور های کم)منتقل نمود.همچنین به کمک چرخدنده ها می توان نسبت انتقال و جهت گردش مورد لزوم را بدست آورد.

شرط معمول اینست که حرکت  انتقال یافته یکنواخت باشد. ازمیان دوچرخ دنده درگیرآنکه کوچکتر است که معمولا گرداننده هم هست  پینیون و چرخ دنده دیگر چرخ دنده نامیده می شود.

رخ‌دنده وسیله‌ای است برای انتقال گشتاور که به کمک آن می‌توان مقدار گشتاور و یا سرعت دورانی را کاهش یا افزایش داد. همچنین به کمک چرخ دنده ها می‌توان جهت حرکت را تغییر داد.

 

 

 

محاسن چرخدنده ها:

1)انتقال نیروی بیشتر:

اگر دو دستگاه ماشین تراش  را یکی با چرخدنده و دیگری با چرخ تسمه است را مقایسه کنیم خواهیم دید کدامیک بهتر می باشد.بطوریکه ملاحظه می شود در ماشین تراش چرخ تسمه ای به محض بارگذاری زیاد تسمه ها سرخورده و ماشین از حرکت باز می ایستد ولی چنانچه ماشین با چرخدنده مجهز نماییم می توانیم در ماشین سرعتهای زیادتری ایجاد نماییم و همچنین می توانیم بوسلیه دستگاه جعبه دنده نیروی بیشتری را انتقال داد. بطور کلی دوام چرخدنده ها به مراتب بیشتر از چرخ تسمه ها می باشد.

2)انتقال نیرو روی محورهای مختلف:

  از چرخدنده ها می توان برای انتقال نیرو در محورهای موازی و متنافر و متقاطع استفاده نمود.

 

3)تبدیل حرکت دورانی به خطی و بالعکس:

به طور مثال به کمک چرخ و شانه می توان می توان حرکت دورانی  را به مستقیم  و یا بالعکس تبدیل نمود.

 

معایب چرخدنده ها:

1)حرارت ایجاد شده بین دو چرخدنده ها:

اغلب اوقات دو چرخدنده که با هم درگیر بوده و عمل انتقال نیرو انجام می دهند در اثر ردش و تماس با یکدیگر و تاثیر نیروهای متقابل بین آنها حرارت ایجاد شده و در اندک مدتی احتمال شکستن و یا خراب شدن آنها خواهد بود برا جلوگیری از این عمل سعی نمود:

در محل قرار گرفتن چرخدنده ها روغن وجود داشته باشد و باید بین دو چرخدنده لقی وجود داشته باشد تا از گرم شدن و خسارت ناگهانی جلوگیری شود.

 

2)صداهای ناهنجار:

معمولا در چرخدنده های ساده بیشتر است.

3)شکستن و خرد شدن

شرایط فیزیکی لازم در چرخدنده ها :

1)مقطع حقیقی دندانه ها با مقطع تئوری یکی باشد.

2)فاصله دندانه ها بایستی یکسان و درست باشد.

3)دایره گام حقیقی بر دایره گام تئوری منطبق و با محور چرخش چرخدنده هم مرکز باشد و همچنین نقطه تماس دو چرخدنده درگیر در دایره گام (قطر متوسط چرخدنده)باشد.

4)سطح پیشانی و دامنه دندانه ها باید صاف و دارای سختی کافی برای مقاومت در مقابل سایش و جلوگیری از ایجاد صدا در هنگام چرخش باشند.

5)محورهای مرکزی و یاتاقانها دارای استحکام کافی باشند تا در اثر بارهای وارده در هنگام کار بتوانند فاصله مرکز تا مرکز مطلوب را حفظ کنند.

 

انواع چرخدنده ها:

چرخدنده ها را می توان به چند صورت تقسیم بندی کرد ممکن است بر حسب شکل ظاهری و نوع کاربرد و روش ساخت آنها طبقه بندی کرد اما در اکثر مواقع چزخدنده ها بر حسب شکل ظاهری طبقه بندی می شوند:

چرخدنده ساده :

ساده ترین نوع چرخدنده ها هستندکه دارای دندانه های موازی با محور چرخش هستند و برای انتقال حرکت بین دو شافت موازی بکار می رود.

دندانه های این چرخ دنده ها به موازات محور دورانشان تراشیده می شوند. این چرخ دنده ها از نظر طراحی و ساخت درمقایسه با انواع دیگرچرخ دنده ساده تر هستند وبرای انتقال قدرت بین دو شفت موازی مورد استفاده قرار می گیرند.

.

.

 

انواع روغن ها :

 عبارتند از:  ANSI/AGMA 9005-094 انواع روغن های مشمول استاندارد

 

روغنهاي بازدارندة زنگاربندي و اُكسايش چرخدنده‌ها (روغنهاي چرخدنده):

اين روغنهاي بر پاية نفتي و حاوي افزودنيهاي شيميايي براي افزايش مقاومت در برابر زنگاربندي و اُكسايش هستند.

 

 

روغنهاي تركيبي چرخدنده:

اين روغنها تركيبي از مايعات پاية نفتي با 3% تا 10% چربي با روغنهاي چرب مصنوعي هستند. از اين روغنها معمولاً در جعبه‌دنده‌هاي حلزوني استفاده مي‌شود.

 

روغنهاي فشار بالا (روغنهاي EP):

 اين روغنها مايعات پاية  نفتي با افزودني‌هاي شيميايي براي ايجاد  قشر محافظ و فراهم آوردن خواص ضد خراش هستند.

 

روغنهاي مصنوعي چرخ دنده‌:

اين روغن ها با روش هاي شيميايي  براي ايجاد خواص ويژه  و افزايش كارايي  روغن يا افزايش سازگاري آن با شرايط سخت كاري  توليد مي‌شوند. اين روغنها داراي مزايايي همچون سازگاري با ديگر سامانه‌هاي روغنكاري و عملكرد درست در محيط هاي مرطوب هستند.

 

تركيبات رسوبي يا پَسمان:

اين تركيبات روغنهاي معدني با درجات سنگينتر هستند. معمولاً براي آسان كردن مصرف با رقيق كننده‌هاي فرار مخلوط مي‌شوند. مادة روغني سنگينتر پس از تبخير مادة رقيق كننده برجاي مي‌ماند.

 

تركيبات ويژه:

اين تركيبات و بعضي از گريسها با اين عنوان به بازار عرضه مي‌شوند. براي سفارش، گرانروي روغن پايه و مقدار مادة روغني جامد آن، مانند گرافيت، بايد مشخص شود.

 

روغنهاي مخصوص چرخ دنده‌هاي پلاستيكي :

اين روغنها اغلب در فرايند قالب‌ريزي به پلاستيك افزوده مي‌شوند. چرخدنده‌ها بيش از اين نياز به روغنكاري ندارند.

رهنمود شماره‌هاي روغن در جدول‌هاي 15-2 تا 15-7 آمده است.

.

.

.

جهت دریافت و خرید متن کامل پایان نامه و تحقیق و مقاله مربوطه بر روی گزینه خرید که در بالای صفحه قرار دارد کلیک نمایید و پس از وارد کردن مشخصات خود به درگاه بانک متصل شده که از طریق کلیه کارت هایی عضو شتاب قابل پرداخت می باشید و بلافاصله بعد از پرداخت انلاین به صورت خودکار لینک دانلود مربوطه فعال گردیده که قادر به دانلود فایل کامل ان می باشد.

پاسخ دهید