دانلود پایان نامه : مزایا و معایب استفاده از روش قالب لغزنده عمودی

دانلود پایان نامه : مزایا و معایب استفاده از روش قالب لغزنده عمودی

تعداد صفحات: 76

فرمت فایل: word

دسته بندی:

قیمت: 4000 تومان

تعداد نمایش: 516 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 25 می 2016

به روز رسانی در: 25 می 2016

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

4000 تومان – خرید

دانلود پایان نامه : مزایا و معایب استفاده از روش قالب لغزنده عمودی 

 

مزایا و معایب استفاده از روش قالب لغزنده عمودی

در مورد مزایای و معایب این روش اجرائی مباحث مختلفی وجود دارد. عده ای بطور کلی استفاده از قالب لغزنده عمودی را نامناسب می دانند یکی از معایب   عمده ای که این عده از نسبت به قالب لغزنده مطرح می کنند مسئله ایجاد تنش های مکانیکی است که در اثر بکارگیری این روش اجرائی در سطح بتن بوجود می آید. این ا فراد ادعا دارند که نیروی اصطحکاک ایجاد شده بین سطح قالب و بتن میتواند از مقاومت کششی بتن تازه ریخته شده بیشتر باشد و در نتیجه سطح بتن ترک خورده و باعث کاهش میزان دوام و مقاومت فشاری بتن میشود. در مقابل دست اندرکاران و طرفداران قالب لغزنده ادعا دارند که فقط زمانی که بین بیش از حد در داخل قالب بماند و سفت شود، چنین شرایطی اتفاق می افتد و در صورت به کارگیری روش های صحیح در اجرای عملیات قالب لغزنده  و استفاده از یک مخلوط مناسب بتن، کیفیت سازه اجرا شده توسط قالب لغزنده از کیفیت سازه مشابهی که توسط روش های معمولی قالب بندی اجرا شده نبایستی کمتر باشد افزودنی های بتن به بالا بردن کیفیت کار قالب لغزنده کمک شایان توجهی نموده استفاده از میکروسیلیکا روان کننده و دیر گیر باعث شده بتوان حتی با شن و ماسه شکسته شده نیز بتن های خوبی توسط قالب لغزنده ارائه داد. می توان مزایای استفاده از قالب لغزنده عمودی به شرح زیر بر شمرد:

 • سرعت اجرای سازه بسیار بالاست
 • اقتصادی است
 • سازه اجرا شده کاملاً یکپارچه بوده و عاری از وجود درسهای ساختمانی عمودی و افقی است.
 • گرچه در صورت دقت در اجرای عملیات نمای بتن بسیار خوب و قابل قبول خواهد بود، معذالک امکان انجام عملیات نما کاری بر روی سازه بلافاصله بعد از بتن ریزی وجود دارد که باعث می وشد ملات نما بابتن تازه ریخته شده چسباندگی بهتری داشته باشد.
 • نیازی به اجرای داربست نما به روشهای کلاسیک نیست.
 • امکان پیش ساخته کردن قطعات قالب در کارخانه وجود دارد و لذا عملیات درون کارگاه ساختمانی از لحاظ آهنگری و نجاری به حداقل می رسد.
 • امکان اجرای قسمت های دیگری از کار اجرای سازه ازقبیل بالا کشیدن خرپاهای سقف و غیره به طور همزمان با اجرای قالب لغزنده وجود دارد.

در اینجا لازم است نکته ای را یاد آور شویم و آن اینکه قالب لغزنده تنها برای اجرای سازه های مرتفع به صرفه خواهد بود (شکل 4).

همانطور که در شکل 4 مشخص است انجام عملیات قالب لغزنده برای ارتفاعات بالای بیست متر کاملاً به صرفه خواهد بود. در مقابل برای ارتفاعات کمتر از 10 متر اجرای سازه توسط قالب لغزند چندان مناسب نیست.

و اما معایب استفاده از قالب لغزنده را می توان به شرح زیر نام برد:

1- قیمت اولیه قالب گرانتر از قالب های معمولی است

2- اجرای باز شوها، برآمدگی ها و همچنین آرماتورهای انتظار مشکل است. اصولاً قالب لغزنده برای اجرای سازه هایی که مقطع ثابت داشته باشند مناسب تر است. نظیر سیلوهای گندم و امثال آن.

3-  برای اجرای سازه هایی که مقطع متغییر دارند، مانند دودکش های بالاتر از 100 متر، اجرای قالب لغزنده با مشکلات بیشتر همراه است. در پایان این کتاب قالب لغزنده مقطع متغیر صحبت خواهیم کرد.

4-  تدارکات اجرائی مشکل است. چون قالب لغزنده معمولاً 24 ساعته و به طور سه شیفت اجرا می شود، در نتیجه تأمین بتن و آرماتور و سایر تدارکات مورد نیاز آن حساس تر از کارهای معمولی است. در صورت قطع برق، وجود موتور ژنراتور ضروری است. همچنین بایستی پیش بینی های لازم در مورد خراب شدن ساز، دستگاه انتقال دهنده بتن مانند پمپ و یا جرثقیل و یا سایر وسایل کار را به عمل آورد.

5- در گرما و یا در سرمای شدید اجرای قالب لغزنده نسبت به روش های دیگر مشکلات بیشتری را به همراه دارد.

6- مقاومت نهایی ومشخصات مکانیکی بتن ریخته شده توسط سیستم لغزنده پائین تر از بتن ریخته شده توسط روشهای معمولی قالب بندی است. کمی جلوتر در مبحث سرعت بالا کشیدن قالب به این موضوع خواهیم پرداخت.

7- به طور کلی اجرای قالب لغزنده نیاز به نیروی متخصص بیشتری داشته و بایستی در جمیع جهات آن دقت لازم را به عمل آورد. به عنوان نمونه ای از این بی دقتی ها میتوان سیلوی کارخانه سیمان بهبهان را نام برد.  سیلوی مزکور که در سال 1356 توسط قالب لغزنده اجرا شده بود. در مهرماه 1370 به یکباره فرو ریخت و خسارت فراوانی به بار آورد.

دستگاه قدرت هیدرولیکی

در عملیات قالب لغزنده نیروی لازم برای بالا بردن جک توسط دستگاه قدرت هیدرولیک تأمین میشود. در کارگاههای ایران دستگاه قدرت هیدرولیک را پمپ هیدرولیک می نامند. البته پمپ یکی از اجزای دستگاه قدرت است. ما نیز در جاهایی از این نوشته دستگاه قدرت را پمپ نامیده ایم.

وظیفه دستگاه قدرت هیدرولیکی آن است که روغن را با فشار بسیار زیاد به سمت جکها روانه کند. جکها در اثر فشار روغن شروع به بالا رفتن از میل جک می کنند. عملکرد دستگاه قدرت هیدرولیک در سیستم قالب لغزنده درست مانند عملکرد قلب دربدن انسان می باشد. به شکل 27 دقت کنید در این شکل یک نمای بسیار کلی از مسیر جریان روغن را مشاهده می کنید.

بایستی دقت داشته باشید که دستگاه قدرت در سیستم لغزنده دائماً روشن نمی باشد، بلکه در در فواصل زمانی مثلاً هر ده دقیقه یکبار دستگاه را روشن می کنند و در نتیجه قالب به اندازه یک کورس جک به بالا کشیده میشود.  سپس سیستم را تا فاصله زمانی بعدی خاموش  می کنند. این عمل را میتوان با قرار دادن تایمر به یک مدار اتوماتیک تبدیل نمود که البته اتوماتیک نمودن این سیستم چندان تأثیر قابل توجهی و مثبتی بر روی عملیات نخواهد گذاشت.

بر خلاف دستگاههای پیچیده صنعتی که بعضاً مدارات هیدرولیک مفصلی دارند، خوشبختانه قالب لغزنده از لحاظ سیستم هیدرولیکی بسیار ساده است. علت عمده ای که باعث شده سیستم هیدرولیک قالب لغزنده دائماً روشن نیست. اگر دستگاه قدرت دائماً روشن می بود و وظیفه سنگین بعهده داشت مسائلی از قبیل: گرم شدن روغن، کف کردن روغن، وپیچ و خمهای لوله ها و شیلنگها، افت فشار در طول مسیر، تغییر مقطع  عبور روغن و غیره میتوانستند هر یک به تنهایی مشکلات فراوانی بیافرینند. درشکل 28 تصویر یک دستگاه قدرت هیدرولیکی قالب لغزنده را که ساخت کشور روسیه می باشد، ملاحظه می کنید.

در کارهای کوچک لغزنده حتماً لازم نیست که دستگاه قدرت هیدرولیکی مفصلی رد اختیار باشد. اگر حجم کار کم باشد میتوان از دستگاه قدرت هیدرولیکی تاورکرین موجود در کارگاه برای بالا بردن قالب لغزنده استفاده نمود. تاورکرین دارای یک دستگاه قدرت هیدرولیکی است که در زمان نصب قطعات ارتفاعی از آن استفاده می کنند.

گاهی اتفاق می افتد که دستگاه قدرت هیدرولیکی در حین اجرای عملیات با مشکلی مواجه شود. لذا پیشنهاد میشود که حتماً یک دستگاه قدرت یدکی و یا پمپ دستی درکارگاه داشته باشید که اگر اشکالی پیش آید بتوان به اجرای عملیات ادامه داد و یا لااقل اینکه توسط پمپ دستی قالب را مقداری بالا کشید تا بتن درون آن سفت نشود. علاوه بر این در زمانیکه یکی از جکهای لغزنده ر ا تعویض می کنند از پمپ دستی برای هماهنگ نمودن محل جک لغزنده با سایر جکها استفاده می کنند. 29 نمونه یک پمپ دستی را نشان می دهد.

در شکل 30 نمای کلی یک دستگاه قدرت هیدرولیک نشان داده شده است:…..

.

.

بالا کشیدن قالب و سرعت اجرای عملیات

از ابتدای این نوشته بیشتر در پیرامون اجزاء مختلف سیستم قالب لغزنده سخن را ندیم و به روش اجرای کار نپرداختیم. کار از آنجا آغاز میشود که بر روی شالوده سازه مورد نظر، نخست رویه قالب را بر پا می کنند. سپس پشت بندهای افقی، یوکها، پاگردها، لوله قالب را نصب نموده و عملیات سیم کشی را به انجام میرسانند. داربست های آویز بعد از اینکه قالب مقداری بالا کشیده شده قابل نصب خواهند بود و معمولاً در آغاز امکان نصب آنها بطور کامل وجود ندارد.

قالب در ابتدا باید کاملاً شاغول وتر از نصب شود. بعد از نصب قالب و پیش از شروع عملیات بتن ریزی، زمانیکه هنوز میل جکها را در داخل جکها قرار نداده اند، بایستی مدار هیدرولیک فشار قوی را از لحاظ نشتی و سایر مسائل کنترل نمود. به این منظور مدار هیدرولیک با روشن نمودن پمپ به زیر بار میبرند. بعد از انجام این عمل میل جکها را از بالای جکها فرو نموده و در  جای خود نصب مینمایند. در صورتیکه از ترازکن نیز استفاده شود در این مرحله آنرا روی جک نصب می کنند.

حال نوبت بتن ریزی است. معمولاً در آغاز عملیات قالب لغزنده بتن ریزی با سرعت انجام میشود، زیرا قالب کاملاً خالی است. در این مرحله میزان فشار جانبی بتن بر روی قالب نیز زیاد است و بایستی برای جلوگیری از ایجاد فشارهای زیاد بر روی قالب، تلاش نمود تا بتن بصورت لایه هایی با ارتفاع 20 سانتیمتر ریخته شود. بعد که قالب براه افتاد و اجرای کارها روند عادی بخود گرفت، میزان بتن ریزی کاهش یافته و در نتیجه مقدار فشار جانبی کمتری از سوی بتن به قالب اعمال میشود.

بعد از اینکه ارتفاع قالب تا حدی بتن ریزی گردید که فقط حدود 10 سانتیمتر از قالب خالی ماند و بتن و گرایش اولیه خود را انجام داد اپراتور، دستگاه قدرت هیدرولیک را روشن نموده و قالب را به اندازه ای معادل یک کورس جک به بالا میکشد. بعد از گذشت دقایقی مجدداً، دستگاه قدرت هیدرولیک روشن شده و قالب یک کورس دیگر به بالا میرود وبه این ترتیب اجرای عملیات ادامه یافته و در هر ساعت بین 5 تا 60  سانتیمتر از ارتفاع سازه ساخته میشود.

بیشتر کسانی که تازه با فن قالب لغزنده آشنا میشوند که سوالی را مطرح می کنند و آن اینکه بعد از گذشت چه مدتی از زمان بتن ریزی می توان قالب رابالا کشید و یا بهتر بگوئیم بتنی که از زیر قالب لغزنده خارج شده و در معرض محیط قرار میگیرد، بایستی از لحاظ مقاومتی دارای چه مشخاصتی باشد؟ در پاسخ به این سوال، ارائه یکسری عدد و رقم دقیق و قطعی میسر نیست، فقط به طور کلی میتوان گفت:

« حداقل شرایط لازم برای بتنی که از زیر قالب خارج شده و در معرض محیط قرار میگیرد این است که بتواند وزن خود را و علاوه بر آن سربار ناشی از وزن بتن درون قالب و اثر تخریبی ویبراسیون را تحمل نموده و در مقابل این بارها تغییرشکل بیش از اندازه نداشته باشد».

پس نتیجه میگیریم که قالب لغزنده نمیتواند در هنگام بالا رفتن سرعت بیش از اندازه داشته باشد و بایستی بعد از ریختن بتن در درون آن به اندازه کافی تامل نمود تا بتن از لحاظ مقاومتی حائز شرایط فوق الذکر شود و سپس قالب به سمت بالا کشیده شود.

همانطور که سرعت زیاد قالب ایجاد اشکال میکند. درمقابل سرعت کم قالب نیز باعث بروز مشکلات دیگری خواهد شد. اگر سرعت قالب کم باشد، بتن در درون آن بیش از حد سفت شده و نیروی اصطحکاک فی مابین سطح قالب وبتن افزایش پیدا می کند.

کوتاه سخن اینکه در دو حالت امکان دارد بتن لغزنده تخریب شود:

حالت اول) در اثر سرعت زیاد بالا رفتن قالب و اینکه بتن خارج شده از زیر قالب لغزنده توانائی تحمل وزن خود سربار ناشی از بتن درون و ویبراسیون آنرا نداشته باشد.

حالت دوم) در ا ثر سرعت کم بالا رفتن قالب و اینکه بتن درون قالب بقدری سفت شود که نیروی اصطحکاک بین بتن و قالب از مقاومت کششی بتن بیشتر شده و در نتیجه ترک بخورد.

ACI 347 در بخش 7.3.2.6 میگوید که :

« حداکثر و حداقل میزان سرعت بالا رفتن قالب بایستی افراد با تجربه تعیین گردد. این افراد در تعیین سرعت قالب مسائلی از قبیل درجه حرارت محیط، اسلامپ بتن، مدت زمان گیرایش اولیه وبسیاری از مسائلی  که در حین کار بوجود می آید را در نظر میگیرند. یک شخص با تجربه در زمینه قالب لغزنده بایستی در تمام طول مدت اجرای عملیات روی قالب حضور داشته باشد. »

در پیرامون مبحث سرعت بالا رفتن قالب لغزنده، نکته دیگری نیز وجود دارد و آن اینکه تحقیقات نشان داده است که هر  چه سرعت بالا رفتن قالب بیشتر باشد میزان مقاومت نهائی بتن کاهش می یابد.

آقای دکتر Ritchie از دانشگاه Strathclyde انگلستان آزمایش های و بررسی هائی در آن زمینه انجام داده که ما در اینجا کوتاه شده آنرا در قالب سه نمودار می آوریم. سه نموداری که در اینجا آمده مسائل زیر مورد بررسی قرار داده است:

1- تأثیر سرعت بالا رفتن قالب لغزنده در مقاومت فشاری و میزان تغییر شکل سطح بتن

2- تأثیر نحوه متراکم کردن بتن بر روی عوامل فوق

3- تأثیر مشخصات مخلوط و سرعت بالا رفتن قالب لغزنده در میزان نیروی اصطحکاک بین قالب و بتن

در این نمودار ها دو نوع مخلوط بتن به نامهای B,A نشان داده شده که مشخصات آنها به شرح زیر است:

نام مخلوط نسبت سیمان به شن و ماسه نسبت آب به سیمان اسلامپ
A

B

1:3

1:6

0.36

0.59

40mm

40mm

همانطور که در نمودارها نیز مشخص است نوع مخلوط بتن در کیفیت کار تأثیر بسیاری دارد. امروزه استفاده از افزودنیهای بتن برای حصول یک مخصوط بهتر متداول گردیده است. اضافه نمودن دیرگیرها و روان کننده ها باعث کاهش میزان نیروی اصطحکاک بین قالب و سطح بتن شده است. با افزایش میکروسیلیکا و ارائه یک طرح خوب برای مخلوط بتن مقاومتهای فشار بالائی مانند  را در قالب لغزنده بدست آورده اند. در جنوب ایران و در حاشیه خلیج فارس بایستی دقت بیشتری در مورد مخلوط بتن و نحوه اجرای عملیات قالب لغزنده بخرج داد. تجربه های تلخی در این زمینه وجود دارد که بعنوان نمونه میتوان فرو ریختن سیلوی کارخانه سیمان بهبهان و همچنین تخریب بتن سیلوهای ترانزیت گندم در بندر شاهپور سابق را نام برد.

 

نحوه اجرای بازشوها و آرماتورهای انتظار

با توجه به اینکه سطح قالب لغزنده دائماً در تماس با بتن است و هیچگاه از بتن فاصله نمیگیرد، لذا اجرای برجستگی ها، بر آمدگی ها، آرماتورهای انتظار و خلاصه اجرای هر گونه اتصال یا تقاطعی با سازه مشکلات اجرائی به همراه می آورد. بدیهی است اجرای این اتصالات بایستی بعد از بالا رفتن قالب به انجام برسد. به این منظور بایستی تمهیداتی بخرج داد.

برای ایجاد باز شو مربوط به پنجره و درب های ساختمان معمولاً صندوقه چوبی در بین قالب لغزنده کار میگذارند. بمنظور پرهیز از ایجاد درگیری بین قالب لغزنده وصندوقه های چوبی معمولاً پهناب صندوقه را حدود 15 میلیمتر کمتر از ضخامت بتن در نظر میگیرند. بعد از بالا رفتن قالب لغزنده صندوقه چوبی را از محل مربوطه خارج می کنند.

این صندوقه ها تحت اثر بارهای زیر قرار میگیرند:

 • بار عمودی ناشی از وزن بتن فوقانی
 • بار افقی
 • بار عمودی اضافی ناشی از جکها
 • نیروی اصطحکاک بین صندوقه و قالب لغزنده

در اینجا توضیحاتی در باره هر یک از موارد فوق می آوریم:

1- میزان بار عمودی ناشی از وزن بتن فوقانی بستگی به عواملی مانند سرعت بالا رفتن قالب، مدت زمان گرایش بتن، کیفیت مخلوط بتن ومقدار آرماتورها دارد. چون بررسی دقیق این عوامل کار مشکلی است، لذا از فرمول ساده زیر بدین منظور استفاده می کنند:

که در آن:                                                           q = (L/2+1) xtx 2.5         

= q بار وارده به صندوقه بر حسب t/m

= L طول باز شو بر حسب متر

= t ضخامت بتن

در مورد صندوقه هایی که پهنای آنها بیش از 4 متر است، بایستی حساسیت بیشتری در محاسبه میزان بار وارده بر صندوقه و همچنین طراحی خود صندوقه بخرج داد.

2- برای محاسبه بار افقی وارده بر صندوقه از سوی بتن از فرمول ارائه شده در مبحث بار گذاری میتوان بهره گرفت.

3- در مورد بر عمودی ناشی از جکها بر روی صندوقه ها بایستی حتی المقدور سعی نمود که میل جک از داخل صندوقه عبور نماید و میل جک روی صندوقه قرار نگیرد.

(همانند شکل 90)

اگر میل جک روی صندوقه قرار دهند بار متمرکزی معادل قدرت جک به بالای صندوقه اعمال میشود، ولی اگر میل جک از داخل صندوقه عبور نماید، لذا صندوقه فقط بایستی قادر باشد بار افقی در حدود 2% ظرفیت جکهای لغزنده را تحمل نماید. برای تحمل این بار و جلوگیری از کمانش میل جک معمولاً اطراف آنرا می بندند.

4- محاسبه میزان نیروی اصطحکاک بین قالب لغزنده و صندوقه مشکل و حتی غیر ممکن است. حتی المقدور بایستی سعی نمود که قالب لغزنده در حین بالا رفتن صندوقه را با خود بهمراه نبرد. (شکل 91)

طراح و  آرشتیکت بایستی کوشش کنند که باز شوهای ساختمان از لحاظ ارتفاعی در یک امتداد قرار گیرند تا اجرای آنها ساده تر باشد. در چنین حالتی نه تنها امکان برنامه ریزی بهتر برای انتخاب جای یوکها وجود دارد، بلکه میتوان برای جلوگیری از بالا رفتن صندوقه ها توسط تسمه های فلزی گالوانیزه هرصندوقه را به صندوقه پائینی متصل نمود.

در صورتیکه فاصله صندوقه ها از لحاظ ارتفاعی زیاد باشد بجای بستن صندوقه ها به یکدیگر از قلاب استفاده نمود وصندوقه را به بتن پائین دست متصل میکنند.
(شکل 92)

مشکل دیگر در اجرای کار لغزنده اجرای آرماتورهای انتظار است. برای نصب آرماتورهای انتظار روشهای مختلفی به کار میبرند. یکی از این روشها استفاده از قطعات پیچی است. شکل 93 نمونه اتصالات پیچی را نشان میدهد.

همچنین یک سری دسته های آرماتور خم شده که درون یک صندوقه فلزی جاسازی شده اند توسط کارخانجات تولیدی ساخته می شود که برای استفاده به این منظور کاملاً مناسب هستند. در شکل 94 نمونه ای از صندوقه های مذکور به اضافه جدول ابعاد و اندازه های مربوطه آمده است.

تنظیم قالب لغزنده

نحوه بالا رفتن قالب لغزنده شباهت زیادی به حرکت اتومبیل در جاده دارد. زمانیکه اتومبیل در حال حرکت است، راننده آن دائماً متوجه است که از مسیر اصلی خود منحرف نشود. بمحض اینکه اتومبیل مقدار کمی از مسیر منحرف شد، راننده فرمان را در خلاف جهت انحراف برگردانده و اتومبیل به مسیر اصلی خود هدایت میکند. قالب لغزنده نیز به همین ترتیب به سمت بالا حرکت می کند. اپراتور قالب لغزنده درست مانند راننده اتومبیل همواره مترصد است که قالب از مسیر اصلی خود منحرف نشود،  او موظف است که هر دو ساعت یکبار حرکت قالب را دقیقاً اندازه گیری و بررسی نماید. بمحض اینکه قالب مقدار کمی از مسیر منحرف شد، اپراتور با استفاده از روشهائی که کمی جلوتر توضیح خواهیم داد، قالب در خلاف جهت انحراف برگردانده و به مسیر اصلی خود هدایت میکند. هر چه پلان سازه ای که توسط قالب لغزنده اجرا میشود کوچکتر بوده و سازه مرتفع تر باشد، آمادگی بیشتری برای انحراف از مسیر اصلی دارد. (شکل 95)

.

.

ج- تنظیم کردن قالب

برای تنظیم قالب لغزنده از وسایل و روشهای مختلفی استفاده میکنند. یکی از این وسایل که برای هماهنگ نمودن حرکت جکها مورد استفاده قرار میگیرد «شکل 106» ابعاد تراز کن را نشان می دهد. برای کار کردن با تراز کن در شروع عملیات قالب لغزند، زمانیکه قالب و جکها و میل جکها را مونتاژ نمودند، آنرا نیز از بالای میل جک داخل نموده و روی جک قرار میدهند. سپس زمانیکه از تراز بودن سطح بالای تمام جکها اطمینان کامل حاصل نمودند به شرح 6 مرحله زیر از تراز کن استفاده می کنند. در شکل 107 تصاویر مربوط به 6 مرحله استفاده از تراز کن آمده است.

1- بدنه تراز کن با توجه به نیروی خود روی جکها قرار میگیرد. سپس بوشن را به بالای تراز کن منتقل نموده و توسط آچار آنر را در بالای تراز کن محکم می کنند. در این مرحله بدنه تراز کن به میل جک متصل نیست یعنی پیچهای بدنه تراز کن محکم نمی شوند.

2- در این مرحله ضمن اینکه قالب در حال بتن ریزی و بالا رفتن است. بدنه ترازکن را به سمت بالا میکشند، بطوریکه با قسمت زیر بوشن تماس برقرار کند و سپس پیچهای آن را محکم می کنند. این پیچها بایستی به قدری محکم باشد که چنانچه با نیروی معادل 100 کیلوگرم بدنه تراز کن را به سمت بالا بکشند، هیچگونه تکان نخورد.

3- در این مرحله بوشن را شل نموده و به بالا می کشند، بطوریکه به قسمت بالای بدنه تراز کن برخورد نماید و سپس پیچ بوشن را نیز سفت می کنند.

4- در این مرحله تمام جکها بالا آمده و به زیر تراز کن برخورد می کنند. تراز کن از جای خود تکان نمیخورد و درنتیجه تمام جکهاه در یک سطح تراز مینماید. دقت داشته باشید کهه تراز کن در مقابل نیروی 3 تنی جک مقاومتی ندارد بلکه با جلوگیری از باز شدن فنر جک مانع از عملکرد جک میشود. بدیهی است در این مرحله تمام جکها در یک تراز ارتفاعی قرار میگیرند.

5- دراین مرحله مجدداً بدنه تراز کن را به بالا کشیده و در زیر بوشن قرار داده و محکم می کنند.

6- در این مرحله بوشن را به بالای بدنه تراز  کن منتقل نموده و محکم میکنند، و به این ترتیب عملیات ادامه پیدا می کند.

چنانچه در حین اجرای عملیات متوجه شوند که قالب لغزنده از امتداد شاغولی در حال منحرف شدن است،  برای باز گرداندن لغزنده به امتداد شاغولی، مسیر حرکت قالب را عوض می کنند. بدین منظور درست بر خلاف مسیر انحراف تعدادی از جکهای لغزنده را با بستن شیرهای روغن از کار می اندازند تا عمداً از سایر جکها عقب افتاده و قالب به مسیر اصلی خود باز گردد. برای اینکه ا حساس دقیق تری از این موضوع بوجود آید، بهتر سطح پاگرد قالب لغزنده را مد نظر قرار دهیم. سطح قالب لغزنده همواره بایستی تراز بوده و در امتداد افقی قرار داشته باشد. بدیهی است زمانیکه قالب لغزنده از مسیر شاغولی منحرف شود، سطح پاگرد قالب نیز از امتداد افق خارج میشود (شکل 108) بطور اغراق آمیزی این نکته را نشان میدهد. در این شکل زاویه A میزان انحراف سطح پاگردها از امتداد افق و زاویه B میزان انحراف امتداد شاغولی قالب است. بدیهی است اگر سازه قالب و سطح پاگردها دارای صلیب کافی باشند، زوایای B,A با یکدیگر برابر خواهند بود. برای برگرداند قالب (شکل 108) بایستی جک های سمت راست را بسته و از کار انداخت تا جکهای سمت چپ مقدار بیشتری کار کرده و انحراف قالب تصحیح شود. بجای اینکه شیرهای روغن یکسری از جکها را بسته و آنها را از کار بیندازند میتوانند با شیب جک و یوک پیچ و مهره هایی قرار می دادند که توسط آنها جک و میل جک را به جهت مورد نظر خود شیب میداند. در حال حاضر این روش منسوخ شده است.

چنانچه قالب لغزنده دور خود چرخیده باشد میتوان با شیب دادن اصلی خود بازگرداند. اگر از شیب داده به جکها نتیجه ای حاصل نشود توسط تیرفور میتوان مسیر قالب را اصلاح نمود. در (شکل 109) نحوه اتصال تیرفور نشان داده شده است. همانطور که در شکل مشخص است در اثر محکم نمودن تیرفور یک مولفه افقی نیروی تیرفور رد خلاف چرخش قالب ایجاد می شود. این مولفه افقی به سادگی مسیر حرکت قالب را تصحیح می نماید.

 

قالب لغزنده مقطع متغیر

در ابتدا قالب لغزنده برای اجرای سازه هائی مورد استفاده قرار میگرفته که پلان آنها در طول ارتفاع ثابت بوده است. از آنجائی که طراحان سازه های مرتفع سعی دارند بمنظور ایجاد پایداری بهتر و کاهش میزان ممان واژگونی این نوع سازه ها با مقطع متغیر ارائه دهند، لذا روش قالب لغزنده نیز میباشد قابلیت اجرای این گونه سازه ها را داشته باشد.

هر چه تغییرات پلان سازه در طول ارتفاع متنوع تر باشد، اجرای قالب لغزنده با مشکلات بیشتری همراه است. بعنوان نمونه یک کار نه چندان پیچیده میتوان پایه های پل قطور واقع در 25 کیلومتری شهرستان خوی را نام برد.

شکل 110 پایه های پل مذکور را در حین اجرای قالب لغزنده نشان میدهد. پایه های پل قطور از سه صندوقه توخالی بتن آرمه متصل به هم با ضخامت دیواره 50 سانتی متر تشکیل گردیده است. عرض پایه ها 3 متر و طول آن در پایین 15 متر و در بالا 10 متر است. پل قطور در جریان جنگ ایران و عراق مورد حمله قرار گرفت ولی مجدداً باز سازی گردید. دودکش هائی که بمنظور رعایت مسائل زیست محیطی با ارتفاع زیاد ساخت می شوند، دارای مقطع متغییر هستند. بعنوان نمونه ابعاد  دودکش نیروگاه همدان در شکل 111 آمده است. همانطور که در شکل مشخص است، ابعاد این دودکش، ضخامت دیواره نیز مرتباً  کاهش می یابد. ممکن است پلان سازه در طول ارتفاع با یک نظام مشخص کاهش نیابد. بعنوان مثال (شکل 112) منبع آب هوائی را نشان می دهد که بدنه آن دارای یک انحناء هیپربولیک است.

در بعضی از موارد علاوه بر اینکه شیب جداره قالب وضخامت بتن در طول ارتفاع تغییر می کند. محور کلی سازه نیز مورب است. (شکل 113) طرح یک پلاتفرم چاه نفت را نشان میدهد که در منطقه Stavanger کشور نروژ ساخته میشود. زیرا از بهم پیوستن سه عدد از این پایه ها، یک سه پایه عظیم بتن آرمه بوجود آید. میزان شیب این پایه ها 16% است. این پلاتفرم های نفتی در دریای شمال اجراء میشوند ورعایت هندسه اینگونه سازه ها در حین عملیات اجرائی نیاز به دقت زیادی دارد.

از آنجائیکه مقطعه کاران کشورهای پیشرفته هنوز تجربه و مهارت کافی در اجرای اینگونه سازه ها به دست نیاورده اند. لذا قبل از شروع  به عملیات اجرائی اصلی سازه اقدام به انجام آزمایشاتی بر روی سیستم قالب لغزنده می نماید. (شکل 114) یک مدل بتن آرمه را نشان میدهد که با ارتفاع 50 متر و  با مقیاس کوچکتر از سازه اصلی در ساحل شهر Stavanger کشور نروژ بمنظور اطمینان از سیستم قالب لغزنده ساخته شده است. برای اجرای سازه های مورب هنگام بالا رفتن قالب لغزنده یک ریل فلزی در بتن مدفون میکنند. این ریل در قسمت داخلی سازه قرار دارد و دائماً توسط جکهای هیدرولیک به بالا کشیده میشود. حدود 3 متر پایین تر از سطح قالب دو عدد جک هیدرولیک به این ریلها تکیه نموده و با اعمال نیرو در جهت افقی باعث میشوند که سازه بشکل مورب اجراء گردد. این نوع کار اولین بار توسط کمپانی Selmer در 1974 میلادی در کشور نروژ انجام شده است.

.

.

.

جهت دریافت و خرید متن کامل پایان نامه و تحقیق و مقاله مربوطه بر روی گزینه خرید که در بالای صفحه قرار دارد کلیک نمایید و پس از وارد کردن مشخصات خود به درگاه بانک متصل شده که از طریق کلیه کارت هایی عضو شتاب قابل پرداخت می باشید و بلافاصله بعد از پرداخت انلاین به صورت خودکار لینک دانلود مربوطه فعال گردیده که قادر به دانلود فایل کامل ان می باشد

پاسخ دهید