دانلود پایان نامه : مدیریت استراژیک در صنعت توریسم

دانلود پایان نامه : مدیریت استراژیک در صنعت توریسم

تعداد صفحات: 57

فرمت فایل: word

دسته بندی: -

قیمت: 4200 تومان

تعداد نمایش: 467 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 14 آوریل 2016

به روز رسانی در: 14 آوریل 2016

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

4200 تومان – خرید

دانلود پایان نامه : مدیریت استراژیک در صنعت توریسم

 

فهرست

فصل اول- مقدمات و آمار و اطلاعات کلی و مورد نیاز………………………… 2
مقدمه (2) توریسم و توسعه (3)
سابقه جهانگردی در ایران (4) ایجاد تشکیلات توریستی در ایران (6)
اشتغال و جهانگردی (8) سازمان جهانی جهانگردی (10)
مهمترین فعالیتهای سازمان جهانی جهانگردی (10) برنامه های عمومی کار سازمان جهانی جهانگردی (10)
انواع عضویت در سازمان جهانی جهانگردی (11) کمکهای سازمان جهانی جهانگردی (11)
سیمای جهانی جهانگردی (12) 10
فصل دوم- اهاف و ماموریتها…………………………13
ایران و معضلی به نام توریسم (13) کمی آمار برای روشن شدن موضوع (13)
هر روز بدتر از دیروز (14) ورود گردشگران بین المللی به ایران (14)
خروج ایرانیان از کشور (15) هزینه گردشگری (15)
تاسیسات اقامتی (16) هتل (16)
هتل آپارتمانها و مسافرخانه ها (16) دفاتر خدمات مسافرتی (16)
مبادی بین المللی ورودی ایران (17) ناهمخوانی منابع و سهم از درآمدهای توریسم (17)
فناوری اطلاعات ابزار استراتزیک هزاره سوم (19) دیدگاههای کلان تغییر کند (20)
برگزاری کنفرانس UNWTO (21) 14
فصل سوم- نقاط ضعف و قوت داخلی………………………… 23
جاذبه های توریستی ایران (23) 25 درصد آثار تاریخی دنیا در ایران وجود دارد (23)
جاذبه و چشم اندازهای طبیعی (24) جاذبه های فرهنگی و هنری و یادمانهای تاریخی (25)
جاذبه های مذهبی و مراکز زیارتی (25) نتایج یک پایان نامه کارشناسی ارشد (27)
پایان نامه ای دیگر (28)
فصل چهارم- نقاط ضعف و قوت خارجی………………………… 30
ویزا- کارت اعتباری و مالیات (30) تبلیغات طبل اغراق آمیز (30)
تاثیرات سینما بر صنعت توریسم (32) امنیت حتی مهمتر از زیرساخت ها (34)
فصل پنجم- تحلیلهای گروه 35
EFA(35) ماتریس تجزیه و تحلیل عوامل داخلی (36)
ماتریس تجزیه و تحلیل عوامل خارجی (37)
فهرست منابع………………………… 39

 

 

 

فصل اول…………… مقدمات و آمار و اطلاعات کلی و مورد نیاز

 

مقدمه

   زماني كه از هر يك از گروها خواسته شد در مورد يك صنعت در پروژه خودبه بحث وگفتگو بپردازند وحتي شايد زماني كه به شما بگويند در مورد صنعتي به گفتگو بپردازيد ذهن شما به سوي صنعت هايي مثل لوازم خانگي ،اتومبيل،كامپيوتر،ماشين آلات كشاورزيوسراميك وغيره مي رود شايد كمتر كسي به اين فكر كند كه توريسم يك صنعت است البته اين امر در كشور هايي مثل كشور ماهنوز مورد بحث قرار نگرفته شايد چون ما به توريسم به عنوان يك مجموعه جداگانه ودور از فعاليت هاي اقتصادي فكر كرده وهرگز تحولات آن را در درآمد ملي كشورودر ارتقاي سطح اقتصادي مناطق دخيل نمي بينيم وشايد چون اقتصاد ما پشتوانه انرژيمثل نفت وگاز دارد وفكر ها به سمت توريسم نرفته است بد نيست بدانيد كه به عنوان مثال دو سال گذشه رايزن فرهنگي ايران دركشور تركيه به هنگام برپايي نمايشگاه صنايع دستي ايران درآن كشور اعلام كرد كه در آن سال تقريباً 800000فقط از ايران به تركيه به عنوان توريسم سفر كرده اند واگر فرض كنيم به ازاي هر نفر 200دلار ارز وارد آن كشور شده باشد تقريباًمعادل 160000000دلار درآمد كشور تركيه فقط از توريست هاي ايراني بوده وبماند كه از كشورهاي ديگر چه مقدار درآمد حاصل شده پس چطور نمي توان آن را به عنوان صنعت شناخت ؟وجداي آن كشور ما جز كشورهاي غني از لحاظ بناهاي تاريخي وقديمي است وچندين بناي ايراني در فهرست آثار جهاني قرار دارد پس چطور تا به حال به اين مطلب اهميت داده نشده كه بايد از متوليان امر پرسيد اما آنچه مسلم است هنوز هم دير نشده وهنوزهم مي توان از اين صنعت يك صنعت تاثير گذار در اقتصاد كشورساخت ولذا يك از دلايل انتخاب اين موضوع از سوي اينجانبان همين مي باشد به عنوان مثالي ديگر كشور كوچك بحرين ومجمع الجزاير آن كه زماني جزو خاك ايران بوده با آن كه جزو كشور هاي نفت خيز مي باشد ولي به عنوان يك كشور توريستي مطرح است وحتي كشور مالزي كه بناهاي تاريخي زيادي ندارد ولي بناهاي گردشگري فراواني دارد واز همين توريسم درآمد فراواني كسب مي كند هر چند آين درآمد براي ما در مقايسه با صنعت هاي ديگر رايج در كشور كم است ولي بخشي از آن است ودر اقتصاد تاثير گذار .

   يكي از شعبات توريسم كه به تازگي بوجود آمده توريسم پزشكي است هما طور كه ميدانيددر هر موردي كه صخبت مي شود هميشه از كشورهاي همسايه و مخصوصاً عربي به عنوان يك فرصت ياد مي شودوحال آنكه ما مشاهده مي كنيم كه توريسم پزشكي در ايران از طريق اين كشور ها انجام مي شودو اين خود يك مقوله ي مهم است هر چند امروزه د اكثر كشورها امكانات درماني وجود دارد ولي امكانات تخصصي در هر كشوري وجود ندارد وضمنا يادمان نرود كه در گذشته ما شاهد سفر هموطنان به كشورهاي ديگر براي درمان بوديم ولي اكنون اين مقوله ديگر وجود ندارد ولذا لازم دانستيم تا درمورد صنعت توريسم پروژه اي ارائه دهيم اميد است كه جلب رضايت خواننده كند واطلاعات مطلوبي در مورد اين صنعت وچالش هاوفرصت هاي پيش رو به خوانندگان ارائه كند .

   در ايران مسئله توريسم تاكنون جايگاه واقعي خود را نيافته است و عليرغم موقعيت مناسب و مساعد جغرافيائي بين دنياي شرق و غرب و وجود بسياري از مواهب طبيعي، فرهنگي و اسلامي و انواع جاذبه‌هاي قابل عرضه به بازارهاي توريستي بين‌المللي، درآمد ارزي ايران از اين بابت بسيار ناچيز بوده و قابل توجه نمي‌باشد.

   لذا باتوجه به اينكه جمعيت كشور رو به افزايش است و درآمد حاصله از نفت كه ميزان آن نيز گهگاه رو به كاهش نهاده و بهره‌برداري بيش از حد آن نيز عادلانه نيست، نمي‌تواند نقش عمده‌اي را در توسعة اقتصادي ـ اجتماعي كشور عهده‌دار باشد، به همين علت براي رونق بخشيدن به فعاليتهاي اقتصادي در كشور و ايجاد رشد و توسعه‌اي هماهنگ، بخشهاي صنعت و كشاورزي را مي‌بايست بازسازي نمود و بخش سومي تحت عنوان توريسم را بدان افزود و به آن بها داد، چرا كه رونق بخشيدن به آن نياز به سرمايه‌گذاري كمتري در مقايسه با بخش كشاورزي و صنعت دارد.

توريسم وتوسعه:

   ايران از نظر جاذبه هاي گردشگري اعم از فرهنگي‌ ،تاريخي ،وزيست محيطي از جمله غني ترين كشورهاي دنياست.

   با وجود اين ايران هنوز در زمينه توريسم حتي از كشورهايي نظير تركيه سال ها عقب است .در حالي كه در بهترين شرايط سالانه 5/1الي 2 ميليون گردشگر از ايران ديدن مي كنند ،تركيه در زمان مشابه و در بدترين شرايط پذيراي دست كم 13ميليون توريست خارجي است .

   در واقع با وسعتي حدود يك سوم خاك ايران سالانه چندين برابر از گردشگري در آمد كسب مي كند .

   اين تفاوت فاحش در حالي حادث شده كه كه دو كشور ايران وتركيه از بسياري از جهات مشابه هم ودر بعضي موارد داراي بيشينه تاريخي مشتركي هستند از نظر آب وهوايي نيز به نظر مي رسد ايران شرائط مطلوب تري داشته باشد .اما اين كشور اخيراً نتوانستهبه واسطه جاذبه هاي تاريخي وطبيعي جايگاه در خور توجهي را كسب كند .در حالي كه ايران مي تواند سالانه ميليون ها وحتي ميليارد ها دلار از صنعت توريسم درآمد كسب كند از بخش گردشگري درآمد چنداني نصيب اين كشور نمي شود .

   به اعتقاد برخي از كارشناسان وصاحبنظران در زمينه صنعت توريسم ،كمبود امكانات ،نبود زير ساخت هاي مناسب ،تبليغات اندك ودر بسياري از مواقع پائين تر از استاندارد هاي جهاني واتكاي بيش از حد به درآمد نفت از عواملي است كه باعث عقب ماندگي ايران در عرصه گردشگري شده باشد .

   در بخش امكانات ايران از نظر اقامتگاه ها وتفريحگاه هاي توريستي وضعيت بسيار اسفناكي دارد.براي مثال ،هتل هاواقامت گاه هاي ما بااستاندارد هاي جهاني منطبق نيستند.در بسياري از اقامت گاه ها از پرسنل مجرب اعم از كارمند رسپشن ،مستخدم وپيشخدمت استفاده نمي شود وبه رغم آن كه طي سال هاي اخير برخي از هتل هاي قديمي مورد باز سازي قرار گرفته همچنان كشور با كمبود هتل مواجه است .از نظر تبليغات نيز طي سال هاي اخير وبا اشاعه تكنولوژي برتر نظير اينترنت در جامعه ،مسئولان ميراث فرهنگي وگردشگري تبليغ رادر اولويت كاري خود قرار دادند.

   اما همين تبليغات نيز از كيفيت نازلي برخوردار خود .از نظر صادرات بيش از 80درصد صادرات ايران رانفت ومشتقات آن تشكيل مي دهند وتازماني كه اتكا به درآمد نفتي كاهش نيابد نمي توان نسبت به بهبود وضعيت گردشگري اميدي داشت .با فراهم شدن زمينه هاي ورود گردشگر خارجي ارز وارد مملكت شده وبا ارزي كه وارد مي شود مي توان روند كند وبطئي صنايع كشوررا سريع تر به گردش درآورد همان گونه كه در كشورهايي نظير تركيه واسپانيا نيز رخ داده است .بر اسا آمار ها اسپانيا ميان دو تا چهار برابر سود نفتي ايران از توريسم كسب در آمد مي كند .در واقع اسپانيا از جاذبه هاي تاريخي وگردشگري خود به بهترين وجه استفاده كرده واين در حالي است كه ما همچنان قادر نيستيم امكانات اوليه براي توسعه بخش توريسم را فراهم كنيم توريسم ازجمله صنايعي است كه مي توان با اتكا به آن وبه دليل ارز آور بوده آن از وابستگي خارجي كشور نيز به ميزان قابل توجه كاست .

سابقة جهانگردي در ايران

   سرزمين ايران با آثار تاريخي، هنري و ميراثهاي فرهنگي خود به طور قطع براي جهانگردان عهد قديم بهترين مقصد محسوب مي‌شد. گرچه از سياحاني كه قبل از اسلام به ايران سفر كرده‌اند اطلاع دقيقي در دست نيست ولي آنچه كه مسلم است، بعداز اسلام جهانگرداني به ايران سفر كرده و مشهودات خود را در سياحت‌ نامه‌هاي خويش به رشتة تحرير درآورده‌اند. مشهورترين جهانگردان خارجي كه از ايران بازديد نموده و آثاري به نام سياحت‌نامه از خود به جاي گذاشته‌اند عبارتند از:

ـ ابن حوقل، سياح عرب كه در اواسط قرن چهارم هجري به ايران آمد و مشهودات خود را درباره ايران در كتابي به نام «صورة الارض» نگاشته است.

ـ مقدسي، صاحب كتاب «احسن التقاسيم في معرفت الاقاليم» كه در اكثر بلاد اسلامي منجمله ايران مسافرت و ساحت كرده و در كتاب خود دربارة شهرهاي ايران سخن به ميان آورده است.

ـ ياقوت حموي، مولف كتاب «معجم‌البلدان» در جغرافيا (آغاز قرن هفتم هجري) كه به ايران سفر كرده و به شرح بلاد ايران پرداخته است.

ـ ابن بطوطه، از اهل طنجه در مراكش است كه به ايران سفر كرده و در سير خود از نقاط مختلف ايران و از جمله شهرهاي ان نام برده و به توصيف آنها پرداخته است.

ـ ابودلف، جهانگرد عرب، شاعر و جغرافيدان معروف كه در سالهاي 331 تا 341 هجري قمري در شهرهاي مختلف ايران گردش كرده و از آثار تاريخي اصفهان به تفصيل در نوشته‌هاي خود ياد كرده است.

 از جهانگردان اروپايي و غيراسلامي كه به ايران سفر كرده‌اند، از معروفترين آنها مي‌توان به شرح زير نام برد:

ـ شش تن از جهانگردان و نيزي كه در دوران صفويه به ايران آمدند و در سفرنامة خود از وضع اجتماعي زنان و مردان ايران سخن گفته‌اند.

ـ پيترو دلاواله، سياح و معمار معروف ايتاليايي كه در عصر صفويه به ايران آمد و از اصفهان ديدن كرد و در سفر نامه خود راجع به تمامي آثار و ابنية تاريخي اصفهان و ارزش معماري هر يك از آنها قلم فرسايي كرد.

ـ ژان شاردن، شواليه ژان شاردن سياح معروف فرانسوي است كه در زمان صفويه به ايران آمد و مدتي در اصفهان اقامت نمود در سفرنامة خود ادعا كرد كه اصفهان را بيش از لندن مي‌شناسد.

ـ انگلبرت كمپفر، سياح آلماني در سال1684 به ايران آمد، سفرنامة وي حاوي مطالب ارزندة جغرافيايي در مورد ايران است.

.

.

نتایج یک پایان نامه کارشناسی ارشد

   نتايج يك پايان نامه كارشناسي ارشد ارتباط تصويري نشان داد: تبليغات بسيار ضعيف، مهمترين ضعف ايران در زمينه جهانگردي و صنعت توريسم است.

   به گزارش سرويس پژوهش ايسنا، احمد كاظمي در پايان نامه خود باعنوان “ تبليغات توريستي و گفتگوي تمدن‌ها”، آورده است: گسترش جهانگردي فرهنگي در ايران ، زماني ميسر خواهد بود كه امكانات اقتصادي – اداري و فرهنگي نيز در اين زمينه افزايش يابد. شايد از بعد خارجي مهمترين ضعف را بتوان در تبليغات بسيار ضعيف سازمان‌هاي متولي امر جهانگردي در اين زمينه و برگزاري نمايشگاه‌هاي ايرانگردي در كشورهاي خارجي ارزيابي كرد.

   در اين پايان نامه آمده است: باتوجه به اينكه ميزان تسلط توريست به زبان فارسي، سبب افزيش درك مبادلات فرهنگي مي‌شود ضروري است تسهيلات ويژه‌اي براي توريست‌هاي مسلط به زبان فارسي و همچنين آموزش زبان فارسي به جهانگردان در طي اقامت آنها به ايران فراهم آيد.

   براساس يافته‌هاي اين پايان نامه، از آنجايي كه ‌4/51 درصد از توريست‌ها، داراي تحصيلات حداقل ديپلم و ‌1/33 درصد فوق ليسانس و دكترا بوده‌اند و اين امر نشانگر پديده‌اي به نام جهانگردي فرهنگي است، ضروري است كه دولت و دستگاه‌هاي ذيربط تسهيلات لازم را جهت سفر آسان‌تر متخصصين به ايران فراهم آورند.

   مولف در اين پايان نامه كه در سال ‌1381 با راهنمايي دكتر محمد تقي آشوري تدوين كرده، آورده است: از آنجايي كه توريست‌هاي قاره‌هاي اروپا و آمريكا، درك بهتري نسبت به ويژگي‌هاي فرهنگي ايران دارند، ضروري است كه تسهيلات ويژه‌اي براي سفر آسان‌تر آنها به ايران فراهم گردد.

   از بعد داخلي، از بزرگترين معضلات توريسم ما مشكل هتل است. هتل‌هاي ما در ايامي از سال بسيار شلوغ و در ايامي نيز بدون مشتري‌ هستند. با اين حال هزينه هتل و پولي كه بابت اين اتاق از فرد خارجي دريافت مي‌گردد، نسبتا زياد است. مسافرخانه‌اي كه خود را هتل مي‌داند از يك خارجي شبي ‌40 دلار دريافت مي‌نمايد. هرچند اين قيمت زياد نيست اما اگر قرار باشد كه مساله توريسم در ايران به صورت يك رقابت فشرده درآيد و با ديگران برابري نمايد، حتما بايد هتل‌ها ارزان‌تر از اين باشد، در برنامه‌ريزي سفر و ارايه قيمت تور، اگر قرار باشد قيمت يك اتاق در ايران و يونان برابر باشد چرا توريست بايد ايران را انتخاب كند؟

   در اين پايان نامه همچنين آمده است: در بروشورهايي كه توسط ايران يا آژانس‌هاي ايراني و خارجي به مسافران و متقاضيان ارايه مي شود، متاسفانه نامي از كمپينگ برده نمي شود. در حقيقت بخش توريسم ايران اين مهم را زياد برده است. در حاليكه تمدن غرب تمايل به فرار از زندگي ماشيني و عدم اقامت در آپارتمان و هتل دارد، آنچه وضع را بدتر مي‌كند آنكه براي ساختن هتل يا هتل‌هاي مدرن، پول كافي نيز در اختيار نداريم.

   آمارها نشان مي‌دهد كه اكثريت توريست‌ها در جهان با كمپينگ مسافرت مي‌نمايند، در حقيقت كمپينگ ، خانه سياري است كه مي‌توان آن را در هر جايي برپا نمود. كمپينگ امكان ارتباط مستقيم با طبيعت را فراهم مي‌سازد. به همين دليل است كه هر روز گرايش به كمپينگ بيشتر مي‌گردد، زماني كه اين تمايل رو به افزايش است هرگز در ايران توجهي به آن نشده است.

   مولف در ادامه اين پايان نامه بيان كرده است: تكنيك‌هاي گرافيكي، عكاسي و طرح‌هاي رايانه‌اي، وجوه ارتباط جمعي گرافيك‌هاي محيطي را در هتل‌ها و بيمارستان‌ها، رستوران‌ها و غيره به سوي خود كشانده است و صورت تصويري را به شكل نشانه‌هاي تعريف شده، ارايه مي‌دهد كه هر شخص با هر مليت و سطح سواد با ديدن اين علايم پيام فوق را دريافت مي‌كند كه اين وجه از تبليغات در زمينه جلب توريست بسيار تاثيرگذار است.

   امروزه گرافيك، تنها شاخه‌اي از هنر نيست، بلكه زباني است كه مهترين ويژگي آن، جهاني بودن است ، چنانچه الفباي اين زبان را بدانيم و به اصول و كاربردهاي آن آشنا باشيم، خواهيم توانست مرزها را درنورديم و در سراسر دنيا ، اقشار يك جامعه را بدون در نظر گرفتن شرايط و موقعيت‌هاي فردي و اجتماعي مخاطب قرار دهيم.

پایان نامه ای دیگر

   نتايج يك پايان نامه كارشناسي ارشد توسعه اقتصادي و برنامه ريزي دانشگاه علامه طباطبايي نشان داد: صنعت توريسم با ميزان امنيت و ثبات در كشورها رابطه مستقيم دارد و به موازات افزايش ناامني و بي ثباتي در منطقه‌اي ، تعداد جهانگردان ورودي به آن منطقه نيز كاهش مي‌يابد.

   به گزارش سرويس پژوهش ايسنا، اسماعيل رسولي در پايان نامه خود با عنوان “ تخمين تابع تقاضاي جهانگرد ووردي به ايران “، آورده است: مناطق جهانگردي دنيا شامل منطقه اروپاي غربي، آمريكا، شرق آسيا و اقيانوسيه، خاور ميانه، جنوب شرقي آسيا، اروپاي شرقي، آفريقا و آسياي ميانه و قفقاز است و ايران در بين كشورهاي آسياي ميانه در سال ‌1998 تقريبا از كل جهانگردان ورودي دنيا حدود ‌0016/0 سهم داشته است كه اين سهم تقريبا صفر است. حتي ايران نسبت به كشور همسايه خود تركيه، نيز از سهم ناچيزي در مقايسه با آن برخوردار است و اين ضعف صنعت جهانگردي ايران را نشان مي دهد.

   در اين تحقيق، تقاضاي جهانگرد ورودي به ايران براي دوازده كشوري كه بيشترين جهانگرد را به ايران داشته اند و از شركاي تجاري مهم ايران بوده اند، با استفاده از روش پانل ديتا براي دوره ‌1999-1969 تخمين زده شده است. مهمترين متغييرها در اين زمينه عبارتند از: نرخ ارز آزاد ايران، شاخص قيمت مصرف كننده ايران، توليد ناخالص داخلي كشورهاي جهانگرد فرست، جمعيت كشورهاي جهانگرد فرست، حجم تجارت به صورت جمع كل واردات و صادرات غير نفتي بين ايران و كشورهاي جهانگرد فرست، متغيير مجازي براي داوران جنگ و تعداد جهانگردان ورودي به ايران به عنوان متغير وابسته…

.

.

.

جهت دریافت و خرید متن کامل پایان نامه و تحقیق و مقاله مربوطه بر روی گزینه خرید که در بالای صفحه قرار دارد کلیک نمایید و پس از وارد کردن مشخصات خود به درگاه بانک متصل شده که از طریق کلیه کارت هایی عضو شتاب قابل پرداخت می باشید و بلافاصله بعد از پرداخت انلاین به صورت خودکار لینک دانلود مربوطه فعال گردیده که قادر به دانلود فایل کامل ان می باشد.

پاسخ دهید