دانلود پایان نامه : صنعت كاغذ سازي

دانلود پایان نامه : صنعت كاغذ سازي

تعداد صفحات: 187

فرمت فایل: word

دسته بندی: - - - -

قیمت: 6800 تومان

تعداد نمایش: 495 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 25 می 2016

به روز رسانی در: 25 می 2016

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

6800 تومان – خرید

دانلود پایان نامه : صنعت كاغذ سازي

 

چكيده

افزايش جمعيت به ويژه در كشورهاي در حال توسعه كه به لحاظ منابع چوبي فقيرند و ازدياد تقاضا بار دامنه وسيعي از توليدات حاصل از فيبر ، فشار زيادي را بر منابع چوبي اعمال نموده . با توجه به مفهوم توسعه پايدار كه در آن هم حمايت از اكوسيستم و هم خواسته هاي در اين پروژه به ارائه فرآيندهاي توليد كاغذ از منابع فيبري كشاورزي پرداخته شده است . منابع فيبري كشاورزي از محصولات فيبري يا پس مانده هاي محصولات كشاورزي حاصل مي آيند . ذخيره عظيمي از مواد اوليه تجديد شونده كه در خمير سازي قابل استفاده اند ، وجود دارد . كه در سالهاي آتي بطور فزاينده اي مورد استفاده قرار خواهند گرفت .

 

مقدمه اي بر كاغذ

1 ـ 1 : مقدمه

كاغذ يك پاره اصلي تمدن بشر طي دو هزار سال گذشته بوده است و ارتباط بسيار نزديك ما با اين ماده سبب شده است تا آن را ماده اي با پيچيدگي خاص ندانيم . اما اين تصور از حقيقت به دور است . كاغذ از منابع گياهي تهيه مي شود ، لذا هم از نظر مورفولوژي و هم از نظر فيزيكي و شيميايي مادة‌ پيچيده اي است . خود فرآيند توليد كاغذ يعني اساس فرآيند صاف سازي و تشكيل شبكه ضعيفي از نمود الياف تا حد زيادي پيچيده است . اين نمود شبيه كاغذ با وجود مقاومت كم آن ، بايستي به طور پيوسته از بخش هاي پرس و خشك كن ماشين كاغذ عبور كرده و با سرعتي كه در حال حاضر حدود 60 است . به صورت نوار ، پيچانده شود ؛ عملي كه در جريان آن نمود كاغذ تحت كشش قرار مي گيرد براي جلوگيري از پارگي هاي متوالي كاغذ و يكنواختي آن ، برخي از پيشرفته ترين فناوري هاي مهندسي كنترل مورد نياز است . در اين فصل بحثي كوتاه در زمينة كاغذ و انواع آن ، تاريخچه و كاربرد آن ارائه خواهد شد .

1 ـ 2 . تاريخچه

لزوم ثبت و انتقال افكار و عقايد و ارتباط با همنوع از ابتداي تاريخ ، انسان را وا داشت تا راهي براي آن پيدا كند . انسانهاي اوليه با الهام گيري از محيط پيرامون خود و با ابزار و وسايل موجود اين امكان را هر چند بصورت ابتدايي فراهم آوردند كه اولين نشانه هاي آن را مي توان در غارهاي لاسكو [1] ولتامير [2] مشاهده نمود . بعدها لوحه هاي گلي ، فلز ، سنگ ، پوست درختان ، پست حيوانات،  استخوان و …. به عنوان موردي جهت نوشتن يا نقاشي كردن مورد استفاده قرار گرفت لوحه هاي گلي بدست آمده از تمدن بين النهرين ( ميان رودان ) حاكي از رواج اين ماده براي نوشتن در اين تمدن مي باشد . اولين كتابها در خاورميانه و بي الواح گلي نوشته و در مجاورت آفتات خشك شد . مهترين الواح اين دوره الواحي است كه مربوط به حماسه « گليگمش » است . اين الواح براحتي مي شكستند و تمام زحمت سازند گانش بر باد مي رفت . مصريان باستان 2000 الي 2500 سال  قبل از ميلاد ، نوشتن روي كاغذ پاپيروس را آغاز كردند . پاپيروس نام گونه اي از ني شبيه خيزان است كه در كرانه رود نيل مي رويد . ني را بصورت تسمه مي آوردند و با كمك نشاسته به يكديگر مي چسباندند . اين روش Explicit.liber ناميده مي شود . كمبود پاپيروس در آسياي صغير شد . در حاليكه مردم هندوستان ، آسياي جنوب شرقي ، خاور دور به خاطر مسايل مذهبي از پوست استفاده نمي كردند . 105 سال قبل از ميلاد مسيح اولين كاغذ  را  Is’ai lum در چين ساخت . مود اوليه اين كاغذ را ضايعات كنف ، بامبو و شاهدانه تشكيل داده بود . اين كاغذ چون زياد به هم ماليده و سفت نبود براحتي پاره مي شد . كلمه كاغذ از نام چيني ها چندين سال نحوه ساخت كاغذ را در پرده نگه داشتند اما كم كم اين روش از چين به هندوستان و اروپا رسيد و از سمرقند و آسياي مركزي گذشت .

در اروپا ، كاغذ جايگزين پوستها گرديد . در سال 1450 با ابداع صنعت چاپ در آلمان ، تقاضا براي كاغذ و به دنبال آن نياز به منابع جديد ليگنو سلولزي افزايش يافت ، در حدود 105 سال بعد در بيشتر كشورهاي اروپايي و نيز مكزيك كارخانه هاي كاغذسازي با وسايل دستي ايجاد گرديد .

مردم اروپاي جنوبي  اين  فرايند را آموحتند و ساخت تكه هاي كاغذ ار نزديك به پايان قرن چهاردهم آغار كردند . سازندگان انگليسي در قرن هفدهم توليد را آغاز و يك قرن چهاردهم آغاز كردند . سازندگان انگليسي در قرن هفدهم توليد را آغاز و يك كارخانه كاغذ سازي در ايالات متحده 1690 تأسيس كردند . در اين زمان تمام كاغذ اروپا از پنبه و كتان ساخته مي شود . چاپ كتاب با انجيل گوتنبرگ آغاز شد  به طور فزاينده اي تقاضا براي كاغذ را افزايش داد .

در حدود سال 1750 ، در هلند مخلوط كني ابداع شد كه آن را هولندر ناميدند در سال 1799 ، روبر فرانسوي فرايندي براي شكل دهي كاغذ ورقي روس صافي سيمي متحرك اختراع كرد . در مدت تكامل و بهبود آن . به ماشين فرد رينيز تبديل شد . در سال 1809 ديكينسون ماشين استوانه اي را اختراع كرد و بدين ترتيب ماشين فوردرينير كنار رفت ، ولي در سال 1803 برتري ماشين فورد رينير براي ساخت كاغذهاي خوب معلوم شد . در سال 1826 اولين بار استوانه هاي بخار را براي خشك كردن به كار گرفتند و اولين ماشين فورد رينير در ايالات متحده در سال 1827  متداول شد . متناسب با پايين رفتن قيمتها و توسعه تحصيلات عمومي تقاضا براي كاغذ افزايش يافت ، بنابراين كمبود كاغذ آغاز شد . يكي از مردم ساكسوئي به نام كلر فرايندي مكانيكي براي ساخت خمير كاغذ از چوب ابداع كرد ، ولي كيفيت كاغذ توليد شده پايين بود . فرايند قليايي براي ساخت خمير كاغذ از چوب را وات و بورگس در سال 1851 ابداع كردند . در سال 1857 ، به شيميدان آمريكايي نايلمن ، گواهي ثبت اختراع اوليه براي فرايند سولفيت اهدا شد ، كه خمير كاغذي خوب با سهولت رنگبري توليد مي كرد . فرايند كرافت ( از واژة آلماني كرافت به معني قوي ) در آزمايشهاي اوليه كه ذهن در دانزيگ انجام داد در سال 1884 به نتيجه رسيد . اين فرايند به طور متداول همچنين فرايند سولفات ناميده مي شود  ، زيرا سديم سولفات به عنوان ماده شيميايي جبراني براي محلول پخت استفاده مي شود . عامل حل شده ، با وجود اين ،  نيست . در سال 1909 فرايند سولفات به ايالات متحده معرف شد . در آن زمان توليد خمير كاغذ به 48 درصد مكانيكي ، 40 درصد سولفيت ، 12 درصد قليايي تقسيم شده بود .

 

 

فرايند سولفات به تدريج در صنعت توليد كاغذ جاي خودش را باز مي كرد ( جدول 2 ) ، و در سال 1981 توزيع آن به 5/10 درصد مكانيكي و گرما مكانيكي ، 5/3 درصد سولفيت ، 2/78 درصد سولفات ، و 7/7 درصد نيم شيميايي تقسيم شد ساخت خمير كاغذ به تدريج به صنعتي مستقل تبديل شد در حاليكه به خدمت صنايع ديگر علاوه بر ساخت كاغذ در آمد . ريون ، سلولوز استرها و اترها ، و سلولوز نيترات بار مصرف در پلاستيك و مواد منفجره از لحاظ تجارتي مهم شده است و بيشتر خمير كاغذ با كيفيت بالا را مصرف مي كند . كنترل و مصرف محصولات جنبي صنعت كاغذسازي به توجه بسيار زيادي نيار دارد . ايجاد محصولات مفيد از ليگنين و مايعات زايد نشان دهندة افزايش درآمد  براي اين صنعت و راه حلي براي مشكل آلودگي روخانه هاست ، ولي توسعه واقعاً تازه آغاز شده است و بيشتر محصولات جنبي هنوز به صورت ضايعات تلقي و سوخته مي شود .

1 ـ 3 : تاريخچه كاغذسازي در ايران

هخامنشيان تا زمان حمله اسكندر بر روي لوحه هاي گلي مي نوشتند و اين در حالي است كه از دوران فرمانروايي پارت ها پوست هاي نوشته شده به دست آمده است كه به آن « ديفترا » مي گفتند و ريشه دفتر كه امروزه به كار مي رود ، از همان گرفته شده
است .

در حدود سال 650 ميلادي ساسانيان كاغذ چيني را كه از پوست درخت توت ساخته مي شد به ايران وارد كردند ، اما اين كاغذ منحصراً براي مدرك مهم دولتي به كار برده مي شد.

در سال 751 ميلادي در زمان عباسيان و در جنگ ميان آنان با اعراب تعدادي از چيني هايي كه اعراب را در جنگ ريزي مي دادند به اسارت درآمدند . در ميان اسيران چند تن كاغذساز بود كه آنها را به سمرقند برده و با استفاده از دانش آنها صنعت كاغذسازي را در اين شهر رايج نمودند .

1 ـ 4 : اهميت كاغذ :

كاغذ در طول تاريخ پيدايش خود تاكنون ، پيوسته اصلي ترين و پايدارترين ابزار انتقال انديشه بشري بوده و بي ترديد تا ساليان مديد نيز چنين خواهد بود . پيدايش و گسترش وسايل ارتباطي صوتي و تصويري و همچنين شبكه هاي رايانه اي نه تنها از مصرف كاغذ در جهان كم نكرده ، بلكه همچنان اين مصرف در حال افزايش است . امروزه كاغذ يكي از كاغذهاي مهم و استراتژيك به شمار مي آيند و رشد مصرف سرانه آن در يك كشور ، يكي از شاخصهاي رشد و توسعه اقتصادي ، اجتماعي و فرهنگي به شمار مي آيد .

اهميت خمير و كاغذ در اقتصاد برخي كشورها به حدي است كه كشورهاي توليد كننده و مصرف كننده سازمانها و كنسرسيومهايي براي آن ايجاد كرده اند .

نقش كاغذ در دنياي كنوني و معرفي مصرف سرانه آن به عنوان شاخص براي توسعه از يك سو و نيز قيمت گذاري چاپ و تحرير در كشور توسط دولت و نظارت بر توزيع آن ، اهميت كاغذ را روشن مي سازد .

[1] ( Lascaux ) : نام غارهاي در جنوب غربي فرانسه ، كه بر ديوارهاي آن نقاشي هاي مربوط به دوره پاريند سنگي پيدا شده است .

[2] (Altamira ) : نام يك غار آهنگي در شمال اسپانيا است كه نخستين بار در سال 1879 نقاشي هاي مربوط به دور آن پاريند سنگي بر سقف و ديوارهاي آن كشف شد .

.

.

فصل پنجم

 

انواع فرآيندهاي توليد خمير كاغذ

منابع فيبري اساساً شبكه اي هستند از الياف كه با يك مادة پليمري به نام ليگنين به هم چسبيده اند . هدف از عمليات توليد خمير ، جدا كردن اين الياف ( كه خود از يك پليمر طبيعي به نام سلولز و نيز همي سلولزها ساخته شده اند ) از يكدگير است . الياف سلولزي مي توانند با هم پيوندهي هيدورژني برقار كنند . با خروج آب از الياف تعداد پيوندها بيشتر مي شود اما اين پديده برگشت پذير است .

كاغذ را مي توان از نرم كردن و به شكل نمد درآوردن فيبرويهاي سلولز بدست آورد كه از آغاز  تا پايان شامل مراحل زير است :

1 ـ تهيه چوب و يا الياف سلولزي ديگر

2 ـ پخت

3 ـ شستشوي محصول پخت

4 ـ رنگ زدايي ( در مواردي كه خمير سفيد مورد نظر باشد ) .

5ـ خشك كردن ، پرس كردن و بسته بندي بصورت عدل و….

1 ـ تهيه چوب و يا الياف ديگر و آماده كردن جهت پخت

قبلاً گفته شد اليافي كه  در ساختن كاغذ بكار مي رود اساساً از سلولز تشكيل شده است و بديهي است الياف درختان مختلف داراي مشخصات متفاوت باشند . بطور كلي ر صنعت كاغذسازي دو نوع الياف بكار مي رويد :

الف ) الياف بلند

ب ) الياف كوتاه

درختاني كه داراي الياف بلند هستند از دسته سوزني برگ بوده و آن دسته از درختاني كه داراي الياف كوتاه هستند از رده پهن برگان محسوب مي شوند . البته كوتاهي و بلندي اليف لفظي نسبي است وي بطور كلي طول متوسط الياف بلند در حدود 3 تا 4 ميليمتر مي باشد كه در بعضي از گياهان مثل الياف پنبه به 6 ميليمتر هم مي رسند . طول الياف كوتاه بطور متوسط در  حدود 2/1 ميليمتر و حداقل آن در حدود 5/0 ميليمتر است . بايستي خاطر نشان ساخت كه بر حسب گونه درخت چه از نوع الياف بلند و چه الياف كوتاه اصولاً خواص مشتركي بين الياف موجود است و در بعضي از خواص با هم متفاوت هستند مثلاً مقاومت الياف بلند بيشتر از الياف كوتاه است  .

در تهيه چوب براي پخت از سيستم هاي مختلفي در صنعت استفاده مي شود و بطور معمول از مراحل زير تشكيل شده است :

الف ـ دستگاه پوست كني

ب ـ دستگاه خرد كني

ج ـ دستگاه غربال

پوست درخت در كارخانه توليد خمير با يكي از دو روش پوست زدايي جدا مي شود . 1 ـ با سايش الوار چوب به يكديگر در مخزن چرخان استوانه اي جدا مي شود . در مخازن ثابت از چرخ دنده براي انتقال الوار استفاده مي شود . از همان اصول پيروي مي كند . پوسته ها در جريان آب حمل ، سپس جدا و معمولاً سوزانده مي شود . شركتي در اورگان مواد مومي و چوب پنبه مانند را از پوست بازيابي مي كند .

2 ـ اين روش پوست زدايي هيدروليكي است . در اين روش فواره اي از آب پرفشار ( در اين حدود Mpa 10 ) به طور مماسي به الوار هدايت و پوست درخت را كاملاً جدا و خرد مي كند و سپس برش مي دهد . پوست  درخت بازيابي شده اغلب بيش از سوزاندن براي كاهش محتوي آب و تسهيل در احتراق فشرده مي شود .

مراحل الف تا ب را كلاً تهيه چيپس مي گيرند و اين سيستم براي استفاده از چوب و تهيه خمير از درختان بكار مي رود و براي تهيه خمير از گيانان ديگر از سيستم هاي ديگر استفاده مي شود كه در حال حاضر در دنيا مهمترين آن تهيه خمير از الياف تفاله نيشكر مي باشد . ساير گياهاني كه از الياف آن براي پخت و تهيه خمير كاغذ استفاده مي شود عبارتند از كاه و كلش ( ساقه غلات و برنج ) ، ضايعات نخل هاي مختلف ، ني ، كنف پنبه و علفي بنام استپارتو  كه هر كدام بر حسب خواص الياف آن و يا امكانات موجود براي تهيه خمير كاغذ بكار برده مي شوند .

پخت

پس از تهيه چيپس ، عمل پخت صورت  گرفته و خمير قهوه اي رنگي بدست مي آيد .

سيستم پخت به دو دسته پيوسته و ناپيوسته مي باشد . در سيستم پخت ناپيوسته طول مدت پخت معمولاً بيشتر است و در سيستم پيوسته اين مدت كوتاهتر و بنابراين توليد نسبي بيشتر است .

فرآيندهاي تهيه خمير كاغذ

همة فرايندهاي به كار گرفته شده براي تهيه خمير كاغذ يك هدف را دنبال مي كنند : در همان حال كه سلولوزي رها مي شود از اليافي با بازده بيشتر به دست آيد . در نتيجه اليافي كه به دست مي آيد رنگ طبيعي دارند و بايد پيش  از آنكه بتوان از آنها براي كاغذ استفاده كرد رنگبري شوند . در اينجا باز هم هدف ، دستيابي به رنگ خوب بدون تخريب و كاهش بازده است .

فرايندهاي مختلفي براي پخت چوب و يا ساير گياهان در صنعت بكار مي روند كه عبارتند از :

الف ـ فرآيندهاي مكانيكي شامل :

1 ـ چوب آسياب شده (SGW)

2 ـ مكانيكي پالايشي (RMP)

3 ـ مكانيكي گرمايي (TMP)

ب ـ فرآيندهاي نيمه شيميايي شامل :

1 ـ مكانيكي شيميايي (CMP)

2 ـ مكانيكي شيميايي گرمايي (CTMP)

پ ـ فرآيندهاي شيميايي شامل :

1 ـ فرايند سودا

2 ـ فرايند آهك

3 ـ فرآيند سولفات يا كرافت

4 ـ فرآيند سولفيت

5 ـ فرآيند سولفيت خنثي

ت ـ خمير سازي به توسط حلالهاي آلي شامل :

1 ـ با حضور كاتاليزور

2 ـ بدون دخالت كاتاليزور

الف ـ فرآيندهاي مكانيكي

1 ـ خمير سازي به روش چوب آسياب شده (SGW)

در اين روش مواد شيميايي استفاده نمي شود و تنها نيروي مكانيكي جهت جدا كردن الياف بكار مي رود .

در روش چوب آسياب شده (SGW) ، گرده بينه ها به وسيلة سنگ چرخان يك آسياب تر شده با آب تحت فشار قرار مي گيرند و الياف آنها از هم جدا مي شوند . در شكل 5 ـ 1 نمودار اين فرآيند نشان داده شده است . الياف به صورت غير منظم از هم جدا مي شوند و در نتيجه ، تعداد زيادي از آنها مي شكند و ضايعات زيادي توليد مي شود . خمير كاغذ توليد شده براي توليد كاغذ روزنامه و كاغذهاي تحرير پيش نويس مناسب است .

يك محدوديت روش SGW اين است كه گرده بينه مورد نياز است و ضايعات كارخانه هاي چوب بري و خاك اره كار بردي ندارد .

هم چنين ليگنين زياد موجود در اين كاغذها باعث كاهش مقاومت و پايداري و دوام كاغذ مي شود .

سنگ آسيابهايي كه براي جدا كردن فيبر از چوب به كار مي رود از سنگهاي معدني ساخته مي شود و با سرعت rpm 250 مي چرخند . انواع مختلفي از اين آسيابها وجود دارد كه اصول كار آنها شباهت زيادي به يكديگر دارد .

خميرسازي مكانيكي بازده بالايي در حدود 95% دارد .

2 ـ خمير سازي به روش مكانيكي پالايشي (RMP)

در RMP خرده چوب ها و تراشه هاي كوچك چوب به ابعاد 2 ـ 1 اينچ مصرف مي شوند و قطعات كوچك چوب و ضايعات كارخانه اي چوب بري قابل مصرف اند . خرده چوب ها به درون شكاف بين دو ديسك شياردار چرخان تزريق و به الياف تفكيك مي شوند .

معمولاً در يك بار پالايش ، الياف به خوبي از هم جدا نمي شوند و دو يا سه مرحله پالايش ضرورت دارد . در مقايسه با خمير چوب آسياب شده ، مقاومت خمير مكانيكي پالايشي (RMP)  به دليل درصد بيشتر الياف سالم ( شكسته نشده ) در آن ، بيشتر است . اما موارد مصرف آنها مشابه است و خمير RMP براي ساخت مقواي توپر نيز بكار مي رود .

در روش ديگر كه قديمي ترين روش بر مبناي پالايش است خمير مكانيكي را در فشار اتمسفر توسط پالايش كننده ديسكي توليد مي كنند .

3 ـ خمير سازي به روش مكانيكي گرمايي (TMP)

روش خمير سازي مكانيكي گرمايي شبيه روش RMP است با اين تفاوت كه در روش TMP ، با تزريق بخار ، دما را به بالاي c ْ 100 مي رسانند . گرما چوب را نرم مي كند و جدا شدن الياف از يكديگر آسانتر مي شود . در اين روش ، الياف توليد شده سالمترند و خواص مقاومتي خمير و كاغذ حاصل بهتر است . با انتخاب گونه هاي چوبي مناسب ، محصولات متنوعتر و مطلوبتري را مي توان توليد كرد .

ب ـ فرآيندهاي مكانيكي و شيميايي

1 ـ فرآيند مكانيكي شيميايي (CMP)

در اين روش نياز به چيپس كردن چوبها نيست ، ابتدا گرده بينه ها را در محلول داغ سود 2 تا 4 درصد در ميزان كافي خيس مي كنند ، تا اين محلول كاملاً در گروه بندي ها نفوذ كند و سپس آنها را در آب مي تراشند . در نتيجه خيس شدن و تحليل چوب در  محلول سود گرم تراشيدن آنها آسان شده و با پالانيده هاي ديسكي به آساني مي توان الياف سلولوزي را از يكديگر جدا نموده ، خمير مناسبي براي مقوا سازي تهيه نموده و يا پس از مخلوط كردن با خميرهاي شيميايي براي توليد كاغذهاي گوناگون بكار برد . مقدار بازده در حدود 85 الي 95 درصد چوب خشك مصرف شده است .

 

2 ـ فرآيند مكانيكي شيميايي گرمايي (CTMP)

براي افزايش استحكام كاغذ در روش گرمايي مكانيكي (TMP) پاره اي عمليات شيميايي مي تواند در خلال عمليات اصلي انجام گيرد . اگر در اين روش از  سولفيد سديم  و پراكسيد هيدورژن جهت عمليات مقدماتي يا عمليات تكنيكي خورده چوب ها استفاده شود ، چنين خميرهايي را خمير شيميايي ـ مكانيكي  ـ گرمايي (CTMP) مي نامند . افزايش استحكام كاغذ در روش CTMP كه ممكن است در حد 50 درصد افزايش يابد همراه با از دست رفتن كدري و بازده توليد خواهد بود . در نتيجه كاغذ با خواص و كاربرد متنوع تري توليد خواهد شد .

پ ـ فرآيندهاي شيميايي

اساس مكانيزم پخت شيميايي

مهمترين عمل مواد شيميائي مايع پخت انتخاب شده ( اعم از سودسوزآور سولفيت و سولفات ) بر روي چوب و يا گياه عبارت از حل كردن و جدا كردن ليگنين از سلولز است . در اين واكنش درجه پخت بايد از لحاظ فشار ، درجه حرارت و مقدار مواد شيميائي كاملاً كنترل شود تا بخود سلولز و بخصوص همي سلولز لطمه اي وارد نيايد و بطور كلي مي توان گفت كه اين مكانيزم در سه مرحله انجام مي شود ..

1 ـ نفوذ مواد شيميائي بر روي چوب

2 ـ پخت

3 ـ حل كردن و جدا سازي ليگنين

پساب پخت داراي مواد معدني و ليگنين و بالاخره اسيدهاي آلي و ساير مواد حاصل از پخت است كه عمولاً در سيستمهاي بازيابي دو بار تبديل به مايع پخت شده ، براي پخت مصرف مي شود . همانطور كه ذكر شد ميزان پخت چوب و گياهان براي جدا سازي الياف آن بطور كلي بر اساس كنترل مقدار فشار بخار در دستگاه پخت ، مدت پخت و درجه حرارت در داخل دستگاه پخت مي باشد كه البته مقدار مواد پخت نيز بايد كنترل شده باشد .

مطالعات انجام شده بر واكنشهاي مربوط به پخت الياف نمايانگر آن است كه معادلات سينتيك آن از نوع درجه اول است . بنابراين منحني تغييرات سرعت اين واكنش با زمان شكل زير را مي دهد كه سطح زيرين اين بنام H فاكتور بوده كه درجه پخت را تعيين مي نمايد . 

.

.

.

جهت دریافت و خرید متن کامل پایان نامه و تحقیق و مقاله مربوطه بر روی گزینه خرید که در بالای صفحه قرار دارد کلیک نمایید و پس از وارد کردن مشخصات خود به درگاه بانک متصل شده که از طریق کلیه کارت هایی عضو شتاب قابل پرداخت می باشید و بلافاصله بعد از پرداخت انلاین به صورت خودکار لینک دانلود مربوطه فعال گردیده که قادر به دانلود فایل کامل ان می باشد

پاسخ دهید