دانلود پایان نامه : بزهکاری کودکان و نوجوانان

دانلود پایان نامه : بزهکاری کودکان و نوجوانان

تعداد صفحات: 24

فرمت فایل: word

دسته بندی:

قیمت: 1500 تومان

تعداد نمایش: 403 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 1 می 2016

به روز رسانی در: 1 می 2016

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

1500 تومان – خرید

 : بزهکاری کودکان و نوجوانان

چکیده:

پايين آمدن سن بزهكارى به زير ۱۰ سال، فحشا زير ۱۴ سال و اعتياد به ۱۳ سال اين سئوال مهم را در اذهان هر ايرانى متصور مى سازد كه چه بايد كرد؟ دلايل فراگيرى بزهكارى نوجوانان در كجاست و براى پيشگيرى از آن چه اقداماتى بايد انجام داد؟

برخى صاحبنظران درخصوص دلايل رشد بزهكارى در بين کودکان و نوجوانان به درگيرى مستمر در محيط خانه اشاره مى كنند و نتيجه آن درگيرى ها را، بزهكارى در دوران كودكى و خلافكارى حرفه اى آنان در دوره نوجوانى مى دانند.

كارشناسان بر اين عقيده اند كه در بين اين كودكان حس خطرپذيرى، وضعيت نامناسب والدين، سوءسابقه والدين، بيكارى و مطرح كردن خود و فرار از سرخوردگى، از جمله دلايل روى آوردن جوانان به اعمال خلاف است و بر اين عقيده اند كه جوانان فشارهاى روانى خود را به صورت پرخاشگرى در جامعه بروز مى دهند.

از عمده دلايل كاهش سن ارتكاب جرايم، مى توان به وجود فقر در بين اين افراد اشاره كرد، در بسيارى از موارد افراد مجرم و بزهكار پس از احساس حقارت، به دليل كمبودهايى در محيط خانه و خانواده به سمت جرم گرايش پيدا مى كنند. كودكانى كه در خانواده هاى فقير زندگى مى كنند و والدين آنها نيز معمولاً معتاد هستند راهى جز سرقت و اعمال خلاف ندارند.
اين اتفاق سبب نابودى نسل آينده مى شود. لذا اگر شرايط به همين ترتيب پيش رود، دستگاه قضايى آرام آرام بايد در هر خيابان يك مجتمع قضايى احداث كند، بنابراین برای جلوگیری از بروز چنین مشکلاتی در آینده بایستی عوامل را شناسایی کنیم و اقدامات لازم را انجام دهیم. به امید داشتن جامعه ای با کودکانی سالم و فعال.

فهرست مطالب

عنوان                                                                                                               صفحه

مقدمه……………………………. 1

عوامل مؤثر بر بزهکاری کودکان……….. 2

تاريخچه بزهکاری…………………… 3

اهميت و ضرورت مسئله بزهکاری………… 5

عوامل اجتماعی…………………….. 7

روابط والدين و کودکان……………… 8

عوامل خانوادگی……………………. 9

قيود خانوادگی…………………….. 11

فقدان والدين……………………… 12

اعتياد اعضای خانواده………………. 13

ناسازگاری و نابسامانی های موجود در خانواده  14

خانواده و بزهکاری…………………. 16

آلودگی های خانواده………………… 17

روابط خانوادگی……………………. 19

منابع…………………………….

مقدمه:

تاريخ آدمي پر از انواع جرم­ها و يا بزهکاري­هاست حتي در گذشته از بزهکاري نوجوانان  صحبت شده است لکن شايد در جهان کنوني است که مطالعه علمي بزهکاري نوجوانان  مطرح است در واقع مي­توانيم بگويیم که تاريخ جرم و جنايت متاسفأنه تاريخ بشر است و  پديده­اي نيست که به زمان و مکان خاص بستگي داشته باشد.[1]

در این تحقیق می خواهیم به بررسی علل بزهکاری در کودکان بپردازیم و سعی بر آن است که بتوان به طور خلاصه مهمترین علل آن و توضیحات و راهکارها را بیان نماییم، برای این منظور اکثر کتاب های معتبر و همچنین مقاله های تأیید شده مطالعه گشته است.


عوامل مؤثر بر بزهکاری کودکان:

عوامل متعددی در بزهکاری کودکان نقش دارند اما در اين حال سه عامل اساسی بيشترين نقش را داشته که به  ترتيب  ذيل می­باشند:

1- عوامل خانوادگی

2- عوامل اجتماعی

3- عوامل شخصيتی

اين سه عامل مانند مثلثی بوده که از هم جدايي ناپذيرند. به دليل آنکه شخصيت فرد نوجوان تکامل نيافته و يا به عبارتی به پختگی نرسيده عوامل خانوادگی و اجتماعی نقشی پررنگ تر داشته اما در عين حال ما بر آن نيستيم اراده و يا اختيار را از نوجوان سلب کنيم.

پس در ابتدا عوامل خانوادگی و اجتماعی و در بحث های آينده عوامل شخصيتی را مد نظر قرار خواهيم داد.

 

تاریخچه بزهکاری

نظريه هگن:

هگن[2] هم پژوهشهاي بسيار زيادي در مورد انحراف بزهکاري انجام داده او با استفاده از سه متغير جرايم را تقسيم­بندي کرد:

1- ميزان توافق ميان مردم درباره نادرستي رفتار چقدر است؟

2- شدت عکس­العمل مردم در برابر رفتار چقدر است؟

3- ميزان زيادي آن رفتار براي جامعه چقدر است ؟

زيان برخي انحرافات بيشتر متوجه خود فرد است مانند اعتياد و قمار در حاليکه زيان قتل، دزدي و ضرب و جرح بيشتر متوجه ديگران مي­شود و بنابراين ميزان زيان اجتماعي آن  بيشتر است اين سه متغير در مورد بسياري جرايم که جنايت خوانده مي­شود نظير قتل و دزدي و… بسيار به هم نزديک است اما در بسياري انحرافات تضاد مردم درباره نادرستي رفتار، شدت عکس­العمل مردم و زيانهاي اجتماعي رفتار به يک اندازه نيست مثلاً سقط جنين، تقلب در مواد غذايي و تبليغات دروغين به يک اندازه نادرست تلقي نمي­شوند و زيان آنها براي جامعه يکسان نيست. هگن با استفاده از اين سه متغير جرايم را تقسيم بندي مي کند او انواع جرم و انحراف را در قالب يک هرم نشان مي­دهد که در رأس آن انحرافات شديد  نظير سرقت و قتل قرار مي­گيرد و در قاعده آن انحرافاتي است که کمتر عنوان جرم پيدا مي­کند در فاصله ميان اين دو جرايم مياني قرار مي­گيرد که هريک از ابعاد اين هرم يک  جنبه از انحراف را نشان مي­دهد.[3]

 

نظريه ادوين لمرت:

نظر ادوين لمرت اين است که انحراف در مرحله نخستين خواه جنبه آزمايشي داشته  باشد يا از روي کنجکاوي باشد و يا با محاسبه انجام شده باشد اثر چنداني بر خود شخص  به عنوان فردي درست رفتار نمي­گذارد . فرد آنرا يک تخلف جزيي مي­داند که در  موقعيت خاص قابل توجيه است اين گونه تخلفها گاهي به عنوان بخشي از نقش طبيعي  افراد نگريسته مي­شود .

موجب تعادل رفتار و راست­کرداري و عدم تعادل ميان آنها سبب انواع کژ­رفتاري است شيخ طوسي حتي به نمونه­بندي انواع مردم راست­کردار و کژ­رفتار پرداخته است و آنها را به پنج نمونه تقسيم مي­کند . نمونه پنج ذاتاً کژرفتار است و تنها کاري که مي­توان کرد.

 استفاده از انواع مجازاتهاست تا جامعه از شر او در امان ماند. سعدي نيز در باب سنت  گلستان سرشت آدمي را تعيين کننده رفتار او مي­داند بدين گونه افراد انساني با ذاتاً  نيکو­سيرتند يا بد­سيرتند البته بايد توجه داشته که گر چه سعدي بر سرشت آدمي تأکيد روا داشته ليکن از تأثير تربيت بر رفتار آدمي نيز غافل نبوده است.[4]

 

 اهمیت و ضرورت مساله بزهکاری:

هر پديده اجتماعي به حرف اينکه يک معضل يا مشکل است, نبايد مورد مطالعه قرار گيرد. در انتخاب مسائل مورد مطالعه بايد اهميت و ضرورت آن مورد نظر باشد.

آسيبهاي اجتماعي از پديده­هاي رايج جوامع بشري است و از طرف ديگر هر جامعه مي­خواهد داراي افراد بهنجار باشد. ولي در هر جامعه يکسري مشکلات و مسائلي وجود دارد, به طوري که در برخي جوامع ميزان و تنوع آن رشد فزاينده­اي برخوردار است.

رشد بي­رويه و لجام گسيخته جرائم در جوامع گوناگون را بايد بر مبناي شرايط ساختاري و کارکردهاي اجتماعي, اقتصادي و فرهنگي, حاکم بر هريک تحليل و تبين نمود. بي­شک اتخاذ هر گونه سياستها و راهبردهاي برنامه­اي وارونه راهکارهاي عملي و اجرايي به منظور کاهش ميزان جرائم, چنانچه بر پايه مطالعات علمي استوار نباشد, به شکست مي­انجامد.

مطالعه انحرافات يا بزهکاري در مقطع نوجواني امري بسيار مهم بوده زيرا بزهکاري نوجواني تا حدودي زمينه را براي بزهکاري در بزگسالي ايجاد کرده.

از لحاظ تكنيكي نوجوان بزهكار كسي است كه متهم به ارتكاب رفتار ضد­اجتماعي و قانون­شكني است ولي به علت آن كه به سن قانوني (معمولاً هجده سالگي) نرسيده است مانند يك مجرم بزرگسال مجازات نمي­شود.

آسيبها و انحرافات اجتماعي به عنوان مسائل اجتماعي, صحت و سلامت جامعه را تهديد مي­کنند. از ناسازگاريهايي که معلول عوامل خرد و کلان مي­باشند, بر­مي­خيزد و سبب مي­گردند, همبستگي و انسجام تضعيف شده, وحدت و سازمان به خطر افتد و در نهايت شرايط آنوميک بر جامعه حاکم گردد.

به طور کلي مسأله بزهکاري سابقه طولاني دارد و از آغاز حيات بشر حادث شده است.

يکي از معضلات مهم جامعه ما افزايش آمار مجرمين و کجروان اجتماعي است. که مصداق اين امر افزايش روز­افزون آمار زندانيان مي­باشد. ارتکاب جرم جنبه فردي نداشته, بلکه نتايج آن متوجه کل جامعه خواهد بود. افزايش مجرمان به عنوان يک مساله اجتماعي مطرح مي­باشد.

گسترش روابط اجتماعي از يک سو افراد جامعه را به گروههاي گوناگون تقسيم مي­کند و از سوي ديگر بر اثر گذشت زمان همساني و همگوني سبب نزديکي افراد گروهها به همديگر مي­شود.

 

جهت دریافت و خرید متن کامل پایان نامه و تحقیق و مقاله مربوطه بر روی گزینه خرید که در بالای صفحه قرار دارد کلیک نمایید و پس از وارد کردن مشخصات خود به درگاه بانک مصل شده که از طریق کلیه کارت هایی عضو شتاب قابل پرداخت می باشید و بلافاصله بعد از پرداخت انلاین به صورت خودکار لینک دانلود مربوطه فعال گردیده که قادر به دانلود فایل کامل ان می باشد .

 

پاسخ دهید