دانلود پایان نامه : برنامه ريزي استراتژيک براي مديريت مخازن نفت و گاز ايران

دانلود پایان نامه : برنامه ريزي استراتژيک براي مديريت مخازن نفت و گاز ايران

تعداد صفحات: 80

فرمت فایل: word

دسته بندی:

قیمت: 4500 تومان

تعداد نمایش: 386 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 25 می 2016

به روز رسانی در: 25 می 2016

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

4500 تومان – خرید

دانلود پایان نامه : برنامه ريزي استراتژيک براي مديريت مخازن نفت و گاز ايران

 

مقدمه

ايران داراي يکي از بزرگ ترين ذخاير « نفت در جا »1 در دنياست که حجم اوليه آن بيش از 450 ميليارد بشکه تخمين زده مي­شود. از اين مقدار حدود 400 ميليارد بشکه در مخزن « شکاف دار»2 و بقيه آن در مخازن « تک تخلخلي »3 قراردارند.

از اين مجموعه بيش از 91 ميليارد بشکه نفت خام يعني بيش از 20 درصد قابل برداشت است. به علاوه بايد توجه داشت که متوسط بازيافت نفت خام از مخازن شکاف دار تا حدودي کمتر از مخازن تک تخلخلي با همان خصوصيات است.

هدف اصلي اين نوشته بررسي بازيافت اقتصادي و قابل قبول نفت از اين مخازن عظيم است. اين امر نه­ تنها به سود کشور ايران است بلکه ساير کشورهاي جهان نيز از آن منتفع مي­شوند. براي بررسي اين موضوع کليدي لازم است هر يک از عوامل اصلي مهندسي مخازن نفت به شرح زير مطالعه شوند.

  • چرا ضريب بازيافت نفت از مخازن ايران در مقايسه با نقاط ديگر جهان پايين تر است؟
  • موقعيت عملي بازيافت نفت از مخازن « تک تخلخلي » و « شکاف دار» ايران چگونه است؟
  • مهم ترين عوامل اقتصادي بازيافت بيشتر نفت از مخازن ايران کدام­اند؟
  • حداکثر برداشت از نفت در جا با در نظر گرفتن فرايند توليد اوليه و ثانويه به چه ميزان است؟
  • چگونه مي­توان سرمايه گذاري لازم جهت تزريق گاز مورد نياز به ميزان 20 ميليارد پاي مکعب در روز به مخازن نفتي را تامين کرد؟

 

براي بررسي ظرفيت­هاي ممکن بازيافت و استحصال نفت از مخازن کشف شده موجود، مطالعه گسترده مخازن نفت و گاز کشور چه در خشکي و چه در مناطق دريايي لازم به نظر مي­رسد.

به منظور انجام اين مطالعات به زمان، نيروي انساني متخصص و حمايتهاي مالي نيازمنديم. اين کار لزوماً بايد از طريق  «مدل سازي مفهومي »4 از تمام مخازن موجود کشور انجام گيرد. با انجام اين روش مي­توان کليه مخازن نفت و گاز کشور را طي دوره زماني قابل قبول و با هزينه معقول مطالعه نمود، و اين در حالي است که از کيفيت کار نيز کاسته نخواهد شد.

قبل ورود به مباحث اصلي، بهتر از به طور اجمال فرق­هاي اساسي بين مخازن شکاف­دار و تک تخلخلي را بيان کنيم. تفاوتهاي اصلي مخازن نفتي شکاف­دار و تک تخلخلي به شرح زير خلاصه مي­شود:

 

تعريف مخزن شکاف دار

مخزن شکاف دار مخزني است که در ساختار آن شکستگي يا ترک وجود داشته باشد ضمن آن که اين شکاف­ها شبکه­اي را ايجاد کنند. اين شبکه مي­تواند تمام يا بخشي از مخزن نفت را شامل شود. در ساختار اين شبکه هر يک از سيال­ها مي­توانند درون شبکه شکاف­ها از هر نقطه به نقطه ديگر جريان يابند. مثال­هاي بارز مخازن شکاف­دار در ايران به مفهوم کامل آن، مخازن نفتي هفتکل، گچساران و آغاجاري است. مخازن کرکوک در عراق و « کان ترل»5 در مکزيک از نمونه­هاي ديگر اين مخازن به شمار مي­روند. نمونه­هاي مخازن شکاف دار غير کامل، مخازن بي بي حکميه، بينک، مارون و اهواز است. به بيان ديگر، در مخازن مذکور وجود شبکه­ شکستگي­هاي نامنظم در مخزن، کل ساختار مخزن را شامل نمي­شود.

مخازن شکاف دار، مرکب از سنگهاي شکسته با فضاهاي کوچک خالي بين آنها است و اين شکستگي­ها به صورت منظم و غيرمنظم تشکيل شده­اند. در اين گونه مخازن « حفره­ها »6  و حتي غارهاي بزرگ مي­تواند نيز وجود داشته باشد. فواصل شکاف­هاي افقي معمولاً از مواد غير قابل نفوذ پر شده­اند، در حالي که فواصل شکاف­هاي عمودي غالباً خالي هستند. بنابراين چنين مخازني داراي دو گونه بريدگي است: يکي شکافها يا شکستگي­هاي باز و توخالي و ديگري لايه­هاي افقي نازک غير قابل نفوذ.

« بلوک­هاي ماتريسي»7 بر حسب فاصله بين دو گسستگي تعريف مي­شوند. اين گسستگي­ها مي­توانند فاصله بين دو لايه قابل نفوذ يا دو لايه غير قابل نفوذ افقي و يا فاصله بين دو لايه قابل نفوذ و غير قابل نفوذ باشند.

 

فرايند جا به جايي نفت با گاز يا با آب تحت « ريزش ثقلي»8

جا به جايي نفت چه در مخازن تک تخلخلي و چه در مخازن شکاف دار شبيه يکديگر است9، هر چند که مکانيسم تزريق گاز يا آب در هر يک از اين دو نوع مخزن با يکديگر متفاوت است. به بيان ديگر، در مخازن شکاف­دار به علت نفوذ­پذيري کم سنگ مخزن، بخشي از گاز يا آب تزريقي وارد سنگ مخزن شده و بقيه گاز يا آب تزريقي به ناچار از طريق شکافها سنگ­هاي با نفوذ­پذيري کم را دور مي­زند، در حالي که در مخازن تک تخلخلي، سيال تزريق شده از خلل و فرج به هم پيوسته عبور مي­کند.

به هر حال جريان سيال تزريقي چه در مخازن تک تخلخلي و چه در مخازن شکاف­دار از قوانين خاص خود تبعيت مي­کند، ولي سازوکار حاصل در هر دو حالت تقريباً يکسان است.

وجود شکستگي­هاي موجود در مخازن شکاف­دار در مقايسه با مخازن تک تخلخلي داراي ويژگيهاي زير است:

الف ـ  فرايند « ريزش ثقلي» و در مخازن شکاف­دار در مقايسه با مخازن تک تخلخلي سرعت نسبي بالاتري دارد. دليل اين امر آن است که نفوذپزيري بسيار پايين تر سنگ مخزن در مقايسه با نفوذپذيري شکافها موجب مي­شود که سطح گاز و نفت در شکافها پايين تر از سطح آب و گاز در بلوک­هاي ماتريسي نفتي قرار گيرد. به ترتيبي مشابه مي­توان گفت که سطح آب و نفت در شکافها از سطح آب و نفت در بلوکهاي ماتريسي بالاتر است.

بر طبق آزمايشهاي انجام شده در مخازن تک تخلخلي با نفوذپذيري مثلاً يک ميلي دارسي، جريان « ريزش ثقلي» به زمان بسيار طولاني تري در مقايسه با مخازن شکاف­دار با همان نفوذپذيري نياز دارد.

ب ـ در سيستم مخازن شکافدار، نفت توليد شده از سنگ مخزن، در فاصله­هاي دورتري از « چاه­هاي توليدي » به دست مي­آيد. لذا به دليل بهره­وري بالا در مخازن شکاف­دار، فاصله چاه­هاي توليدي از يکديگر به مراتب بيش از فواصل چاه
­هاي تک تخلخلي در نظر گرفته مي­شود.

ج ـ وجود شکافها، به تفکيک گاز يا آب از نفت کمک مي­کند. اين امر باعث مي­شود که ميزان گاز اضافي  يا آب اضافي قابل توليد در ستون نفت، کمتر شده و بدين ترتيب انرژي مخزن با بازدهي بيشتري حفظ مي­شود.

د ـ فرايند « همرفت حرارتي »10 در مخازن شکاف­دار موجب ايجاد نفت اشباع نشده در ستون نفتي مي­شود، حتي هنگامي که فشار مخزن به پايين تر از نقطه اشباع برسد. اين فرايند را اطلاحاً « کاهش فشار نقطه اشباع »11 مي­نامند. در نتيجه تا وقتي که عملاً گازي در مخزن تزريق نمي­شود، آثار ريزش ثقلي افزايش مي­يابد؛ در غير اين صورت گاز ايجاد شده در درون سنگ، نفوذپذيري سنگ را کاهش مي­دهد.

ه ـ وجود شکاف­ها باعث يکنواخت تر شدن فشار آب يا گاز يا نفت در مخازن شکاف­دار مي­شود، لذا سطوح آب و نفت يا گاز و نفت يکنواخت تر خواهد شد.

و ـ فرايند اشاعه « گاز در گاز »12 يا « نفت در نفت »13 و يا « گاز در نفت»14 موجب به تعادل رسيدن ترموديناميکي هر چه سريع تر سيالات موجود در مخزن مي­شود. به همين دليل است که در جريان شبيه سازي اين مخازن، فرايندهاي «همرفت ـ اشاعه »15 را نمي­توان ناديده گرفت.

با توجه به مزيت­هاي فوق، مخازن شکاف­دار با نفوذپذيري کم را مي­توان از نظر تجاري، با سرعت زياد و هزينه­ها ي نسبتاً پايين تر از مخازن تک تخلخلي با همان مشخصات تخليه کرد.

مخازن شکاف­دار داراي معايب زير نيز هستند:

الف ـ وجود گسستگي ­هاي افقي باز يا بسته، تاثير فرايند ريزش ثقلي بين گاز و نفت يا نفت و آب را در مقايسه با مخازن تک تخلخلي کاهش مي­دهد.

اين امر در مقايسه با مخازن تک تخلخلي نشان مي­دهد که بازيافت نفت با يک ضخامت نفتي مساوي از يک بلوک نفتي در مخزن شکاف­دار بازيافتي کمتر از مخازن تک تخلخلي پيوسته دارد. اين امر به دليل وجود « ارتفاع ناحيه نگهدارنده »16  و « خصوصيت موئينگي سنگ مخزن»17 است. در واقع در مخازن شکاف­دار، ضخامت کل سنگ مخزن در جهت عمودي به قطعات يا بلوکهاي جدا از هم تقسيم مي­شود و اين بلوک­ها به طور مشابه با خصوصياتي متفاوت تکرا مي­شوند. در صورتي که در مخازن تک تخلخلي در وضعيت فوق اين گونه قطعات جدا از هم وجود ندارد. لذا ميزان نفت غير قابل استحصال در مخان تک تخلخلي بيش از مخازن شکافدار بوده و در حاليکه سرعت استحصال نفت در مخازن شکاف­دار نسبت به مخازن تک تخلخلي در شرايط مساوي بالاتر است.

بعضي از افراد به دليل عدم شناخت مکانيسم بازيافت نفت در مخازن شکاف­دار استنباط نادرستي دارند. و تصور مي­کنند که در مخازن شکاف­دار همواره يک فشار « موئينگي پيوسته»18 درون بافتي وجود دارد. توليد از مخازن شکاف­دار در کشورهاي مختلف نشان مي­دهد که در بهره­برداري دراز مدت از آنها، فرايند « موئينگي پيوسته » در اين گونه مخازن قابل توجه نيست؛ براي مثال، اگر فشار موئينگي درون بافتي پيوسته­اي در ميادين هفتکل يا آغاجاري وجود مي­داشت ميزان بازيافت نفت از آنها به وسيله گاز به 60 درصد مي­رسيد، در حالي که ضريب بازيافت نفت در ميدان هفتکل در بخش گازي آن به حدود 28 درصد و در آغاجاري به 35 درصد مي­رسد.

ب ـ کاربرد روش امتزاجي جهت بالا بردن ضريب بازيافت نفت در مخازن شکاف­دار، مستلزم استفاده از حجم زيادي کندانسه است که اين امر از نظر اقتصادي توجيه پذير نيست.

بنابراين نتيجه مي­گيريم که فرايند جا به جايي نفت از طريق گاز يا آب در مخازن شکاف­دار و تک تخلخلي مشابه يکديگر است، با اين تفاوت که بازيافت نفت در مخازن شکاف­دار به دليل شکستگي سنگ مخزن و کوتاه شدن ارتفاع بلوک­هاي ماتريسي کمتر از مخازن تک تخلخلي است.

 

  1. چرا ضريب بازيافت نفت از مخازن ايران در مقايسه با نقاط ديگرجهان پايين تر است؟

قبل از ورود به اين بحث لازم است مکانيسم­هاي جا به جايي نفت را به دو روش زير مورد بررسي قرار دهيم.

الف ـ « جا به جايي نفت به طرف جلو»19 يا به عبارت بهتر « جا به جايي با استفاده از فشار»20

ب ـ جا به جايي از طريق « ريزش ثقلي» يا به عبارت بهتر « جا به جايي به صورت طبيعي »21

که بر اثر اختلاف وزن مخصوص بين مايع تزريقي و نفت ايجاد مي­شود. اين فرايند در يک سيستم متخلخل مرتفع به صورت فيزيکي اندازه­گيري شده22، و به لحاظ نظري نيز مشخص شده است23 که اختلاف فاحشي بين بازيافت نفت در دو روش فوق الذکر وجود دارد. بازيافت نفت با روش کندتر « ريزش ثقلي» از بازيافت نفت با روش سريع « جا به جايي رو به جلو» بيشتر است….

.

.

 

5-2-2. آزمايش­هاي فشار موئينگي توسط انستيتو نفت فرانسه90

 در طول دهه هشتاد، دانش جا به جايي نفت به وسيله تزريق سيالات مختلف، بهبود بيشتري پيدا کرد. اين توسعه علمي، مواردي از قبيل تجزيه و تحليل بازيافت نفت از مخازن مختلف تقريباً همگن آب دوست درکشورهاي مختلف جهان، در اثر جا به جايي آب يا گاز و يا انجام فرايند جا به جايي دو گانه در اثر ريزش ثقلي در سنگهاي مخزني با نفوذپذيري کم را شامل مي­شود.

بر اساس اطلاعات فوق، انستيتو نفت فرانسه پروژه­اي را به مرحله اجراء درآورد و نشان داد که چرا جا به جايي نفت توسط گاز در مقايسه با جا به جايي نفت توسط آب از بهره­وري بيشتري برخوردار است.

در اين آزمايش چند  نمونه از سنگ مخزن­هاي متفاوت با نفوذپذيري هاي مختلف انتخاب گرديد و ميزان نفت اشباع شده باقيمانده در هر يک از نمونه­ها با روش « صفحه متخلخل»91 اندازه­گيري شد. روش­هاي کاربردي با استفاده از « هوا ـ نفت»، « هوا ـ آب»، « نفت ـ آب» و بالاخره « جيوه ـ هوا» در معدودي از نمونه­ها مورد آزمايش قرار گرفت.

اين آزمايش­ها به روشني نشان داد که آب باقيمانده در سيستم  گاز ـ آب در حدود  آن در سيستم آب ـ نفت است. همچنين نفت باقيمانده در سيستم گاز ـ نفت به نسبت قابل ملاحظه­اي پايين تر از نفت باقي مانده در سيستم آب ـ نفت مي­باشد.

6-2-2. آزمايشهاي «بوچار»92

بوچار از روش گريز از مرکز و با استفاده از نمونه­اي با قابليت نفوذپذيري کم، آزمايشهاي مشابهي را انجام داد. او در اين آزمايش­ها علاوه بر استفاده از سيالات « آب ـ نفت»، « آب ـ هوا» از « آب نمک ـ نفت» و « آب نمک ـ هوا» نيز استفاده کرد تا اثر آب نمک را در مقايسه با آب خالص نشان دهد. او به همان نتيجه­اي رسيد که انستيتو نفت فرانسه به آن دست يافته بود.

به هر صورت ترکيب « آب نمک ـ نفت» و « آب نمک ـ هوا» به طور نسبي اشباع کمتري در مقايسه با سيستمهاي « آب ـ نفت» و « آب ـ هوا» دارد.

اندازه­گيري­هاي کشش سطحي بين  « نفت ـ آب » و « آ ب نمک ـ نفت» همچنين بين « آب ـ هوا» و « آب نمک ـ هوا» اختلافات بسيار ناچيزي را بين هر يک از جفتهاي فوق نشان داده است.

مي­توان نشان داد که باقيمانده اشباع آب يا آب نمک در « آب ـ نفت» و « آب نمک ـ نفت» به ترتيب دو برابر بيش از  «گاز ـ آب» و « گاز ـ آب نمک» است.

7-2-2. آزمايش­هاي «هاگورت»93

در اين آزمايشها نمونه­هاي سنگ مخزن با نفوذپذيري بين دو دارسي تا چند ميلي دارسي که با حداقل آب و مابقي از نفت اشباع شده بود، به انجام رسيد. در خلال آزمايش گريز ازمرکز موقعي که اين مخلوط به وسيله هوا جا به جا مي­شد، بخشي از آب موجود در مغزه نيز استحصال شد. آب استحصال شده نشانگر آن است که حتي ميزان حداقل آب اشباع به همراه با نفت هنگامي که گاز وارد خلل و فرجها مي­شود نيز کاهش مي­يابد.

اين نوع رفتار به صورت فيزيکي در مخازن واقعي 94 هم ديده شده است. آب توليدي در اين مخزن تحت جريان رانش وزني گاز و نفت در عمق بسيار بالاتري از سطح اوليه آب و نفت عملاً بهره­برداري شده است، به نحوي که در مقاله مربوط به اين ميدان که در سال 1950 به چاپ رسيد از آن به عنوان آبي که از محل نامعلومي سرچشمه گرفته نام برده است.

8-2-2. تزريق گاز ازت در لايه­ها ي آب دوست « استت فورد»95 ميدان نفتي « برنت»96 درياي شمال

اين تجربه آزمايشگاهي و تجارب مشابه آن تأييد مي­کند که تزريق گاز ازت قادر است نفت باقيمانده­اي را که در اثر آب راني به حالت بي حرکت رسيده است جمع­آوري کند و آن را قابل بهره­برداري نمايد.

در طول اين فرايند، گاز ازت تزريقي درصدي از ترکيبات سبک نفتي را تبخير مي­کند که حاصل آن بازيافت کمتر نفت خواهد بود. در صورتي که اگر در آزمايش­هاي فوق، گاز هيدرو کربوري به کار مي­رفت، نفت بيشتري به دست مي­آمد.

تجربيات آزمايشگاهي فوق که تنها نمونه­هايي از تجربيات فراوان در اين زمينه است به روشني نشان مي­دهد که در وضعيت تخليه به وسيله ريزش ثقلي، جا به جايي گاز با نفت در مقايسه با آب، بهره­وري بيشتري دارد و اين امر، مشاهدات عيني را در ميدان­هاي نفتي تأييد مي­کند.

اختلاف عملي بازيافت نفت در اين دو فرايند حدود 15 تا 25 درصد است. اگر مخازن نفتي، آب دوست باشند جا به جايي نفت توسط گاز بسيار بالاتر از جا به جايي آن با آب است؛ به نحوي که درصد باقيمانده اشباع نفت توسط گاز مي­تواند تا نزديک به صفر کاهش يابد.

در مخازن نفتي نفت دوست سنگ آهکي ( به عنوان مثال عموم مخازن نفتي سنگ آهکي ايران) بازيافت از طريق تزريق آب حتي پايين تر از تخليه طبيعي نفت از همان نوع مخازن ولي آب دوست است. مطالعاتي که موسسه «کورلب»97در مورد ميدان گچساران در سال 1974 انجام داد نشان داده است که تخليه طبيعي اين ميدان در مقايسه با تزريق آب در آن، بازيافت نفت بيشتري خواهد داشت.

علت اين که تزريق گاز در مقايسه با آب، بهره­وري بيشتري به همراه دارد پايين تر بودن ميزان باقيمانده نفت در سنگ مخزن از طريق گاز در مقايسه با آب است. در ذيل به برخي از علل اين موضوع اشاره مي­شود:

الف ـ کشش سطحي بين نفت و گاز به مراتب پايين تر از کشش سطحي بين آب و نفت است. به عنوان مثال در مخزن نفتي آغاجاري با تزريق گاز متعادل، کشش سطحي نفت در فشار نقطه حباب  PSI 3650، معادل دو « دين»98  بر سانتيمتر است؛ در صورتي که کشش سطحي بين آب و نفت در همان وضعيت در حدود 30 دين بر سانتيمتر خواهد بود. اين موضوع نشان مي­دهد که نفوذ گاز به خلل و فرج­هاي ريزتر سنگ مخزن 15 برابر بهتر نفوذ آب است.

ب ـ گازهاي هيدرو کربوري و گاز ازت يا هوا در مقايسه با «آب دو قطبي»99 در مقايسه با نفت، داراي نيروي دافعه بيشتري است. اين امر باعث مي­شود که گازها داراي « فشار واگرايي»100 ( نيروي بين مولکولي) بيشتري باشند. هر چه فشار واگرايي بيشتر باشد ضخامت « لايه بسيار نازک»101 نفت بر روي سطح داخلي سنگ مخزن نيز تقليل بيشتري مي­يابد.

ج ـ تزريق گاز د مخازن اشباع نشده، باعث « افزايش ضريب انبساط حجمي»102 نفت مي­شود در حالي که تزريق آب به اين مخازن هرگز اين توانايي را ندارد. نفت منبسط شده به وسيله تزريق گاز، ضريب بازيافت نفت مخزن را به ميزان قابل ملاحظه­اي افزايش مي­دهد. به عبارت ديگر حجم باقيمانده نفت اشباع شده با گاز تزريق شده در مخزن در مقايسه با حجم نفت اوليه، داراي گاز محلول بيشتري است. بنابراين هر ميزان که فشار مخزن نفت بالاتر باشد، باعث حل شدن بيشتر گاز در نفت همراه با انبساط بيشتر نفت خواهد شد. اين فرايند طبعاً کمک بيشتري به استحصال نفت مي­کند.

د ـ تزريق گاز در مخزن، باعث کاهش خصوصيت « گرانروي»103 نفت در مخزن مي­شود؛ در نتيجه سرعت جريان نفت را از بلوکهاي ماتريسي به دورن شکافها افزايش مي­دهد. ضمن آن که موجب افزايش ميزان توليد چاه­هاي نفتي نيز مي­شود.

ه ـ در صورت تزريق گاز خشک به مخزن، حجم زيادي از ميعانات گاز نيز هنگام توليد آن، به دست خواهد آمد.

ممکن است اين سوال پيش آيدکه اگر بازيافت نفت از طريق آب در مقايسه با تزريق گاز تا اين اندازه پايين تر است چرا در سطح جهان، تعداد زيادي پروژه­هاي تزريق آب به مخازن نفت يه اجرا در مي­آيد. دلايل تزريق آب به مخازن مختلف نفت به شرح زير است:

الف ـ تزريق آب به مخازن، ارزان تر از تزريق گاز است.

ب ـ حجم گاز موجود غالباً براي تزريق کافي نيست.

ج ـ در برخي از کشورهاي توليد کننده گاز، براي فروش گاز، بازار خوبي وجود دارد و اين امر مي­تواند درآمدي نقدي نصيب فروشندگان آن کند. به عنوان نمونه از گازهاي حاصل از حوزه­ درياي شمال، ايالات متحده امريکا، مکزيک و اندونزي مي­توان نام برد. همچنين گاز در مقايسه با نفت به دليل ارزش سهولت در کاربرد و آلودگيهاي زيست محيطي کمتر، با قيمت بهتري به فروش مي­رود. در نتيجه صاحبان گاز را از سرمايه­گذاريهاي بالا جهت تزريق آن باز مي­دارد.

د ـ تزريق آب عموماً در مخازن تخلخلي با استفاده از فرايند « جا به جايي به طرف جلو» افزايش داد ضمن آن که ضريب افزايش توليد ميدان نيز کاهش مي­يابد.

ه ـ در صورت تزريق گاز، احتمال رسوب اسفالتين در مخازن نفتي وجود دارد.

و ـ سهل انگاري توليدکنندگان به علت عدم آشنايي در مورد ارجعيت تزريق گاز در مقايسه با آب.

.

.

.

جهت دریافت و خرید متن کامل پایان نامه و تحقیق و مقاله مربوطه بر روی گزینه خرید که در بالای صفحه قرار دارد کلیک نمایید و پس از وارد کردن مشخصات خود به درگاه بانک متصل شده که از طریق کلیه کارت هایی عضو شتاب قابل پرداخت می باشید و بلافاصله بعد از پرداخت انلاین به صورت خودکار لینک دانلود مربوطه فعال گردیده که قادر به دانلود فایل کامل ان می باشد

پاسخ دهید