دانلود پایان نامه : بررسی رابطه ي منبع كنترل دانش آموزان با گرایش آن ها به انواع سبك های انضباطي معلمان

دانلود پایان نامه : بررسی رابطه ي منبع كنترل دانش آموزان با گرایش آن ها به انواع سبك های انضباطي معلمان

تعداد صفحات: 30

فرمت فایل: word

دسته بندی: -

قیمت: 2000 تومان

تعداد نمایش: 401 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 9 مارس 2016

به روز رسانی در: 9 مارس 2016

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

2000 تومان – خرید

دانلود پایان نامه : بررسی رابطه ي منبع كنترل دانش آموزان با گرایش آن ها به انواع سبك های انضباطي معلمان

چكيده:

هدف اين پژوهش، بررسی رابطه­ي منبع کنترل دانش­آموزان با گرایش آن­ها به نوع سبك انضباطي معلمان مدارس می­باشد. برای تحقق این هدف جامعه­ي آماري تحقيق، كليه­ي دانش­آموزان پایه­ي اول مقطع متوسطه­ی ناحیه یک شهرستان زاهدان انتخاب گردید كه از اين ميان 351 نفر دانش­آموز با روش خوشه­ای طبقه­ای تصادفی به عنوان نمونه انتخاب شدند. روش پژوهش توصیفی از نوع همبستگی است و براي گردآوري اطلاعات از پرسشنامه­ي محقق ساخته­ي سبک­های انضباطی و پرسشنامه­ي منبع کنترل پس از اعتبار­سنجی و تغییرات لازم استفاده شد. تجزيه و تحليل داده­ها  نیز از طریق آزمون­هاي آماري رگرسیون چندگانه، همبستگی پیرسون و t مستقل انجام گردید. يافته­هاي پژوهش نشان داد كه بين منبع کنترل دانش­آموزان و گرایش آن­ها به سبک انضباطی تعامل­گرایانه و غیرمداخله­گرایانه همبستگي مثبت و معناداري وجود دارد و سبک انضباطی تعامل­گرایانه بيشترين پيش­بيني را از منبع کنترل دانش­آموزان داشته است. یافته­ها  با استفاده از آزمون تی مستقل بیانگر آن بود که بین جنسیت دانش­آموزان از نظر گرایش به سبک انضباطی مداخله­گرایانه و سبک تعامل­گرایانه معلمان و همچنین نوع منبع کنترل تفاوت معناداری وجود داشته است. اما تفاوتی بین جنسیت دانش­آموزان از لحاظ گرایش به سبک غیرمداخله­گرایانه مشاهده نشد.

کلید واژه ها: سبک­های انضباطی مداخله­گرایانه، تعامل­گرایانه، غیرمداخله­گرایانه، منبع كنترل

 

مقدمه

انضباط يكي از جنبه­هاي بسيار مهم در اثر­بخشي كلاس درس دانش­آموزان و معلمان است (Ming, 2007) پژوهشگران به طور كلي كنترل كلاس درس را به عنوان طيف گسترده­اي از تلاش­هاي معلم براي نظارت بر تعامل اجتماعي و رفتار دانش­آموزان توصيف مي­كنند (Ritter & Hancock, 2007 ). مديريت رفتار دانش­آموزان از پايدارترين و گسترده­ترين چالش­هاي پيش­روي دانش­آموزان و آغاز كار معلمان و از نگراني­هاي شايع هم در ميان معلمان با­تجربه و هم معلمان پيش از خدمت است كه در ميان معلمان پيش از خدمت بيشتر مشخص مي­شود( Gal, 2006) ؛ چرا كه آن­ها بد­رفتاري دانش­آموزان را به عنوان جنبه­هاي منفي كارآموزي خود مي­دانند (Sokal and et al, 2003) دويل[1] (1986) بي­انضباطي را هر گونه اقدام توسط يك يا چند دانش­آموز كه باعث ايجاد اختلال در جريان فعاليت كلاس يا تهديد به خارج كردن كلاس درس از برنامه­هاي در حال اجرا مي­داند كه اين نيز امنيت گروه و هنجارهاي مناسب كلاس درس را به خطر مي­اندازد (Miller, 2009). بنابراین انضباط به ساختارها و قوانین رفتار دانش­آموزان و تلاش برای اطمینان از این که دانش­آموزان با این قوانین موافقت می­کنند اشاره دارد (Martin & Shoho, 1999)؛ و دو هدف اساسي آن؛ اطمينان از ايمني مربيان و فراگيران و ايجاد محيطي كه منجر به تدريس و يادگيري گردد، مي­باشد (Ferreira ana et al, 2009). اگر چه مديريت كلاس و انضباط مترادف هستند؛ اما دو موضوع متفاوتند. مديريت كلاس با رويه­ها، جريانات عادي و آموزش همراه است و معلمان مسئول هستند؛ اما انضباط در مورد خود­كنترلي و مديريت انگيزش است و دانش­آموزان مسئول مي­باشند (M.A & Frei, 2007).

معلمان محدوده­اي از رويكرد­هاي مديريت رفتار را مورد استفاده قرار مي­دهند (Richmond, 2009)؛ كه مفيد­ترين و اثر ­بخش­ترين اين رويكرد­ها، رويكرد سازنده­گرايي[2] يا فرآيند تفكر مسئول فورد[3] (2003) است كه جامع­ترين رويكرد در مديريت رفتار و مبتني بر عقيده گلاسر (1990-1975) مي­باشد (Macfarlane and et al, 2007). در این راستا گلیکمن و تامشيرو[4] (1990)، چارچوبی بسیار جامع بر اساس نظریه­های انضباطی و روان­شناسی یادگیری ارائه داده­اند که در یک پیوستار کنترل به ترتیب: رویکرد مداخله­گرایانه[5]، تعامل­گرایانه[6] و غیرمداخله­گرایانه[7] می­باشد که هر چه از مداخله­گرایی به سمت غیرمداخله­گرایی پیش رویم، کنترل کم و میزان مشارکت و مسئولیت دانش­آموزان افزایش می­یابد.

در سبك انضباطي مداخله­گرايانه فرض اصلي اين است كه محيط بيروني و تقويت­هاي حاصل از آن رشد را شكل مي­دهد. يكي از اولين تئوري­هاي مرسوم شده در روان­شناسي مقدماتي مكتب رفتارگرايي با نظريه­هاي اسكينر و پاولف است كه پايه­ي تئوريك اين رويكرد است (Martin & Baldwine, 1992 ). يك درك منفي از تئوري مداخله­گرايي معلم اين است كه دانش­آموز يك شيوه­ي رفتاري مناسب را نمي­آموزند بلكه تنها به خاطر بدرفتاري­شان تنبيه مي­شوند (Ozbena, 2010). مداخله­گرايان معتقدند كه دانش­آموزان اصولاً رفتارهاي مناسب را زماني ياد مي­گيرند كه رفتارشان به وسيله­ي پاداش­ها و تنبيهاتي كه معلم به وجود مي­آورد (کنترل بیرونی) تقويت شود (Eveyik-Aydın and et al, 2009). در اين سبك معلم مسئوليت اصلي را براي كنترل دارد (Yavuz, 2009) و تلاش مي­كند با اعمال كنترل و نظارت بيشتر بر فعاليت­ها و رفتار دانش­آموزان و تأكيد بر قوانين و انضباط كلاس به اهداف آموزشي دست يابد (Baliey & Johnson, 2000 ). خود­انضباطي آموخته شده به وسيله­ي اين رويكرد يك سازش رفتاري بر قوانين بيروني است و نظارت بر دانش­آموزان حتمي است (Millei, 2005). از مدافعان تئوري مداخله­گرايي فردريك جونز (1987) با تئوري انضباط مثبت، كانتر (1976) با تئوري انضباط قاطع، تئوري دابسون (1970) و راجرز (1991) مي­باشد (Millei, 2007).

سبك انضباطي تعامل­گرايانه در ميان دو رويكرد مداخله و غير­مداخله قرار دارد، بر مبناي پيش­فرض­هاي روان­شناسي اجتماعي هم بر فعاليت­هايي تأكيد دارد كه فرد براي تغيير محيط انجام مي­دهد و هم به عوامل محيطي توجه دارد كه بر فرد اثر مي­گذارد. تعامل­گرايان اظهار مي­كنند كه معلمان و دانش­آموزان بايد براي كنترل كلاس و ايجاد انضباط مسئوليت مشتركي داشته باشند (Eveyik-Aydın and et al, 2009). بر اساس اين رويكرد هميشه ضروري نيست كه دانش­آموزان خودشان فعاليت­هاي خود انگيخته­اي داشته باشند تا بر طبق الگو­هاي جديد رفتاري تقويت شوند (Martin& Baldwine, 1992). رادولف دریکرز[8] از طرفداران رویکرد تعامل­گرا بیان می­کند که تعامل­گرایان و نظریه پردازان اجتماعی پیوند مشترکی با یک­دیگر دارند و آن این است که همه­ی رفتارها به انضمام بی­انضباطی­ها به سمت دستیابی به رسمیت­های اجتماعی هدایت شوند. ولفگانگ نیز تشریح می­کند که شروع بی­انضباطی زمانی است که دانش­آموز در کسب مقبولیت اجتماعی موفق نیست (Martin& Baldwine, 1998). اين سبك به دنبال كسب رضايت هر دو معلم و دانش­آموز است و برخي از تكنيك­هاي مشابه سبك مداخله و غيرمداخله را به كار مي­گيرد (Martin and et al, 2006)؛ و بر محيط دروني افراد و آن­چه را كه نشاني از محيط به شكل فردي است، متمركز است (Gencer & Cakiroglub, 2007). انضباط تعاملي به عنوان تعامل متقابلي كه مرتبط با رفتار دانش­آموز تعيين مي­شود، تعريف مي­گردد. در فرآيند تعامل معلم نقش آموزشي، انگيزشي، اجتماعي، مديريتي و ارزيابي را دارد (Jeanpierre, 2004). نظریه­ي انضباط مشارکتی آلبرت (1989)، انضباط قضاوتی[9] گادرکول (1990)، واقعیت­درمانی گلاسر (1965) و انضباط با حفظ شخصیت دانش­آموز[10] کاروین و آلند­لر[11] (1999) و همچنين تئوري آلفرد­آدلر نمونه­هایی از مدل انضباطی مبتنی بر تفکر تعاملی هستند (Martin& Baldwine, 1993 , 1998 ).

.

.

.

جهت دریافت و خرید متن کامل پایان نامه و تحقیق و مقاله مربوطه بر روی گزینه خرید که در بالای صفحه قرار دارد کلیک نمایید و پس از وارد کردن مشخصات خود به درگاه بانک متصل شده که از طریق کلیه کارت هایی عضو شتاب قابل پرداخت می باشید و بلافاصله بعد از پرداخت انلاین به صورت خودکار لینک دانلود مربوطه فعال گردیده که قادر به دانلود فایل کامل ان می باشد.

 

پاسخ دهید