دانلود پایان نامه : بررسی رابطه بین ویژگی های شخصیتی ( عزت نفس، خودباوری ، موضع کنترل) و پیشرفت تحصیلی

دانلود پایان نامه : بررسی رابطه بین ویژگی های شخصیتی ( عزت نفس، خودباوری ، موضع کنترل) و پیشرفت تحصیلی

تعداد صفحات: 102

فرمت فایل: word

دسته بندی: - - -

قیمت: 5700 تومان

تعداد نمایش: 972 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 6 مارس 2016

به روز رسانی در: 11 ژانویه 2018

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

5700 تومان – خرید

چکیده

پژوهش حاضر با موضوع ارتباط عوامل شخصيتي با پيشرفت تحصيلي است اين تحقيق در 5 فصل تهيه شده است كه فصل اول كليات تحقيق و فصل دوم ادبيات تحقيق ، فصل سوم روش تحقيقي ، فصل چهارم امار، فصل پنجم نتيجه گيري  مي باشد .

ویژگی های شخصیتی دانش آموزان می تواند پایه اصلی برای تقویت و پیشرفت تحصیلی در دانش آموزان باشندکه در این پژوهش به مطالعه در این باره پرداخته ایم ، حجم نمونه ای که برای این تحقیق در نظر گرفته ایم 100 نفر است که آنها را بطور تصادفی در بین دانش آموزان دبیرستان های شهید مطهری،دبیرستان باقرالعلوم، در شهرستان   ،دبیرستان شهید کولیوند واقع در بخش ماژین،دبیرستان شادی وند واقع در دهستان ارسو و هنرستان فنی دکتر حسابی و کاردانش شهید بهشتی ،جامعه آماری انتخاب کرده ایم که در نهایت پاسخهای آنها را با استفاده از نرم افزار SPSS اندازه گیری کرده ایم .

پس از آن،به منظور آزمون فرضیه‏های یاد شده دو گروه 50 نفری را که یکی در ریاضیات نمرهء بالای پانزده و دیگری در این‏ درس نمرهء پایین‏تر از ده داشته‏اند،انتخاب و بعد از اجرای‏ پرسش‏نامه ی عزت نفس کوپر اسمیت[1]و خودباوری بک[2] و موضع کنترل راتر[3]  اطلاعات‏ جمع‏آوری شده را مورد پردازش آماری قرار می‏دهد.

اين تحقيق داراي سه فرضه مي باشد كه فرضيه اول عزت نفس دانش اموزان قوي و ضعيف را اندازه گيري مي كند كه نتيجه حاصل ازين فرضيه اين است كه عزت نفس دانش اموزان قوي از دانش اموزان ضعيف بيشتر است و اين فرضيه تائيد مي شود .

فرضيه دوم  خود باروي دانش آموزان قوي و ضعيف را سنجيده كه از نتايج امار مشخص ميشود كه بين اين دو گروه ارتباط معنا داري وجود دارد .

فرضيه سوم محاسبه موضع كنترل دانش آموزان كه رياضايت آنها قوي و ضعيف است مي باشد كه با نتيجه بدست  امده مشخص شد كه اختلاف معناداري بين اين دو وجود دارد به عبارت ديگر موضع كنترل دانش اموزان قوي نسبت به دانش آموزان ضعيف دروني تر است .

کلمات کلیدی:

شخصيت- عزت نفس- خود باروي- موضع كنترل- پيشرفت تحصيلي                                                                                                                   

 

فصل اول 1

مقدمه 2

بيان مسئله 5

اهميت و ضرورت موضوع 6

اهداف تحقيق 7

هدف كلی: 7

اهداف جزئي 7

1-6- فرضیه های تحقیق: 7

تعريف عملياتي متغير ها (اصطلاحات): 8

تعریف عملیاتی واژه ها: 8

عوامل شخصیتی: 8

تعریف عزت نفس 8

تعریف خودباوری و انواع آن 9

تعریف موضع کنترل 9

تعريف ارزشيابي پيشرفت تحصيلي 10

تعريف اندازه‌گيري 10

تعريف آزمودن و آزمون 11

فصل دوم مبانی نظری 12

تعریف عزت نفس 13

روشی برای ترك عادت‌های خود‌ تخریبی 18

تعریف خود باوری 26

انواع خود باوری 26

شخصيت 30

توجيه نگرش ورفتار براساس ويژگيهاي شخصيتي 31

توهم كنترل 32

پيامدهاي اعتقاد به داشتن كنترل 33

تفاوتهاي فردي دردرك كنترل 33

آموزش خودباوری 38

عوامل مؤثر بر پيشرفت تحصيلي دانش آموزان 41

برنامه درسي 41

عوامل موثر بر افت تحصیلی دانش آموزان 53

راههای کاهش شکست در تحصیل: 58

تحقیقات انجام شده 62

۱ـ بررسی تحقیقات انجام شده در داخل ایران: 62

۲ـ بررسی تحقیقات انجام شده در خارج از ایران 68

فصل سوم روش اجراي تحقیق 77

جامعه آماری 78

روش تعیین حجم نمونه و نمونه گیری 79

روش تحقيق: 79

نمونه آماری 79

روش نمونه گيري : 79

تعريف روش نمونه گيري 80

تصادفي ساده: 80

ابزار گردآوری اطلاعات: 80

پرسش‌نامهء کوپر اسمیت‌6: 80

مقیاس کنترل راتر: 80

پرسش‌نامهء خودباوری بک: 81

كارنامه پاياني: 81

ابزار جمع آوري اطلاعات پرسشنامه و كتابخانه اي: 81

روش هاي آماري(تجزيه-تحليل) 81

تعريف اعتبار و پا يا یي: 82

تعريف اعتبار: 82

تعريف پايایي: 83

منابع فارسي و لاتين: 84

 

 

مقدمه

بی‏تردید پیشرفت تحصیلی دانش‏آموزان به عوامل مختلفی نظیر درآمد،سطح‏ تحصیلات، رفتار والدین، شبکه ی ارتباطی،فضای خانواده،نوع مدرسه و امکانات‏ آموزشی،رفتار معلم و بسیاری عوامل دیگر بستگی دارد.البته در تجارب بالینی، دانش‏آموزانی مشاهده شده‏اند که افت تحصیلی دارند اما در شرایطی طبیعی زندگی می‏کنند و هیچ یک از عوامل اختلال‏زای محیطی پیرامون آن‏ها وجود ندارد.تحقیقاتی که در این‏ زمینه انجام گرفته است،عوامل شخصیتی را در افت تحصیلی دخیل می‏داند. لذا در این‏ تحقیق تأثیر سه عامل شخصیتی یعنی عزت نفس‏، خودباوری‏و موضع کنترل‏را در پیشرفت تحصیلی ریاضیات نشان می‏دهیم.

بايد اين مطلب مهم را هم در نظر داشت كه جوامع پيشرفته بشري با عنايت به توسعه آموزش و پرورش خود توانسته اند پله هاي ترقي و توسعه همه جانبه را به پيمايند.در توسعه آموزش و پرورش ملاكها و فاكتورهاي متعددي نقش دارند .مهمترين آن نظام ارزشيابي در آموزش مي باشد .آموزش را مي توان به عنوان فرايند كنش متقابل معلم و دانش آموز تعريف كرد كه به موجب آن تجارب مناسب يادگيري براي رسيدن دانش آموزان به هدف هاي آموزش و پرورش فراهم مي شود . در آموزش و پرورش سنتي ارزشيابي به عنوان آخرين حلقه هاي فرايند ياد دهي ،يادگيري تلقي مي شود كه در پايان دوره آموزشي براي جدا كردن دانش آموزان با توانايي يادگيري متفاوت به كار مي رفت . امروزه ارزشيابي را بخش جدايي ناپذير فرايند ياددهي – يادگيري مي داند كه همراه با آموزش و در ارتباط تنگاتگ با آن ، به گونه اي مستمر انجام مي گيرد و به جاي تاكيد بر طبقه بندي دانش آموزان و مقايسه آنان با يكديگر ، هدايت يادگيري آنان را مركز توجه خود قرار مي دهد. (خوش خلق ،ایرج (1381)

دین اسلام سراسر درس عزت و آزادگی است واین موهبت الهی را خداوند سبحان بعد از خودش، مخصوص پیامبر اکرم (ص) و مؤمنان می داند.

خداوند در قرآن کریم می فرماید: «… وَلِلّهِ الْعِزَّةُ وَلِرَسُولِهِ وَللْمُؤمنینَ وَلکنَّ الْمُنافقینَ لایعْلمونَ؛ و عزت برای خدا و رسول خدا و مؤمنان است، ولی این معنا را منافقان نمی فهمند».(سوره منافقون، آیه 8) و این موهبت الهی وقتی حاصل می شود که انسان در مقابل ذات ربوبی حق، ذلیل گردد. چنانکه امام صادق(ع) می فرماید: «اِعْلَمْ اَنَّهُ لاعِزَّ لِمَنْ لایتَذَلَّلْ لِلّه؛ بدان همانا عزتی نیست برای کسی که در مقابل خداوند ذلیل نگردد».

حال اگر کسی بخواهد به عزت برسد، تنها از راه خدا می تواند به عزت برسد و خداوند متعال کسانی را که طالب عزت هستند و می خواهند از راه دیگران به عزت برسند، به ذلت می کشاند و می فرماید: «الَّذینَ یتَّخِذونَ الکافِرینَ اَوْلیاءَ مِنْ دونِ المؤمِنینَ اَیبتَغونَ عِندَهمُ العزَّةَ فإنَّ العِزَّةَ لِلّهِ جَمیعاً؛ کسانی که غیر از مؤمنان کافران را دوست خود می گیرند آیا عزت را از آنان می طلبند؟ همانا تمامی عزت نزد خداست». (سوره نساء، آیه 139)

این آیه به ما می فهماند که کسانی که با داشتن مال و منال دنیا و اعتبارات دنیایی، گمان می کنند که به عزت رسیده اند ـ گرچه در نزد مردم به یک عزت و اعتباری رسیده اند ـ ولی این تنها یک خیال است و اینها در نفس خودشان ذلیل ترین افراد هستند و معنای عزت را نفهمیده اند و نمی دانند عزت چیست؟ و عزیز کیست؟

عزت، آن حالتی است که انسان را مقاوم و شکست ناپذیر می کند. به همین دلیل، به زمینهای صلب و محکم عزاز می گویند و از آنجا که ذات پاک خداوند شکست ناپذیر است، لذا تمام عزت مختص ذات پاک ربوبی است و هر کس عزتی دارد از اوست. رسیدن به عزت از راه غیر او امکان پذیر نیست و هر کس بخواهد عزیز شود، باید از ناحیه او شود و اگر از راه غیر او بخواهد به عزت برسد در واقع به ذلت می رسد. امام صادق(ع) می فرماید: «عزیز به غیر خدا ذلیل است؛ العَزیزُ بِغَیرِ اللّهِ ذَلیل».

خداوند راه رسیدن به عزت را در قرآن کریم اینچنین بیان فرموده است:«مَنْ کانَ یریدُ العِزَّةَ فَلِلّهِ العزَّةُ جمیعاً اِلیهِ یصْعَدُ الکَلِمُ الطَّیبُ والعَمَلُ الصّالِحُ یرْفَعُه؛ هر کس خواهان عزت است پس تمامی عزت برای خداست، کلمه نیکو بسوی او می رود و عمل صالح آن را بالا می برد».(سوره فاطر، آیه 10)

مفسران کلمه طیب را به اعتقاد پاک معنا کرده اند و کلمه طیب، تنها صرف لفظ نیست، بلکه اعتقاد راسخ به توحید است. بنابراین اولین چیزی که موجب رسیدن به عزت می شود، اعتقادی پاک و به دور از هر گونه آلودگی داشتن است و باور این معنا که: لا مُؤَثِّرَ فی الوُجودِ اّلاّ اللّهُ؛ هیچ چیز جز خدا در عالم مؤثر نیست. این همان کلمه طیب و اعتقاد راسخ است که بسوی خداوند می رود و عمل صالح که مکمل این اعتقاد است و آن را بالا می برد. پس عملی صالح خواهد بود که از اعتقاد سالم نشأت گرفته باشد.

در احادیث زیادی نیز موجبات رسیدن به عزت بیان شده است:

پیامبر اسلام(ص) در حدیث قدسی از خداوند نقل می فرماید که: «کُلَّ یومِ اَنا العَزیزُ فَمَنْ اَرادَ عِزَّ الدّارَینِ فَلْیطِعِ العَزیز؛ هر روز من عزیز هستم و هر کس عزت (دنیا و آخرت) می خواهد، پس باید اطاعت عزیز کند».

امام حسن(ع) در قسمتی از وصیت نامه خود می فرماید: «وَاِذا اَرَدْتَ عِزَّاً بِلا عشیرَةَ وَهَیبَةً بِلاسُلطانٍ فَاخرِجْ مِنْ ذُلِّ مَعصیةِ اللّهِ اِلی عِزِّ طاعَةِ اللّهِ؛ و هر گاه خواستی به عزتی بدون نیاز به قوم و عشیره برسی و به هیبتی بدون نیاز به سلطنتی و حکومتی برسی، از ذلت معصیت خداوند به عزت طاعت الهی وارد شو».

لقمان نیز در وصیت به پسرش می فرماید: «اگر خواستی که عزت دنیا را جمع کنی، طمع خود را از آنچه در دست مردم است قطع کن. همانا انبیا با قطع طمع از مردم به مقامات بالایی رسیدند»(میزان الحکمه ج6و8،نهج البلاغه).

عزت نفس به معنای عزیز و گرانقدر دانستن نفس است.پس باید خود را به کمتر ازآنچه که ارزش اوست نفروشد. با این بینش است که انسان از آنچه که در دست مردم است ،به راحتی چشم میپوشد و تمام توجهش به خداوند متعال است معطوف میشود. در روایات متعددی نیز به این معنا اشاره شده است . امام علی(ع) می فرماید: ((اَلعِزُمَعَ الیاس؛ عزت با قطع امید(ازغیر خدا)حاصل میشود)). اگر انسان خوب بیندیشد و نیک بنگرد،خواهددید که در نزد غیر خدا چیزی نیست که انسان بخواهد حوایجش را از آنها بخواهد و هر کس هرچه دارد از اوست.( نهج البلاغه)

بيان مسئله

بسیاری از والدین و مربیان با این سؤال مواجه‌اند که چرا تعدادی از دانش‌آموزان به رغم‌ برخورداری از امکانات آموزشی و رفاهی مساعد و حتی هوش سرآمد،در دوره‌های‌ تحصیلی-به خصوص دوره ي متوسطه در برخی از دروس از جمله ریاضیات با شکست‌ تحصیلی مواجه می‌شوند.براساس تحقیقات متعددی که در این زمینه انجام گرفته است، نقش عوامل شخصیتی قابل توجه است.لذا جهت دست یافتن به پاسخی مستدل برای سؤال‌ یاد شده،دو گروه از دانش‌آموزان سال اول دبیرستان(عمومی)را که یک گروه از آن‌ها در ریاضیات قوی و گروه دیگر در این درس ضعیف بودند،انتخاب کردیم و سه عامل مهم‌ شخصیتی-یعنی عزت نفس،موضع کنترل و خودباوری-را در بین آنها مورد بررسی قرار دادیم.امید است با انجام ابن مطالعه و مطالعات دیگر در این زمینه،عوامل مؤثر در پیشرفت تحصیلی ریاضیات شناسایی شوند و در جهت صحیح از آن‌ها استفاده به عمل آید.( مرداني، صديقه؛ (1374))

دست اندرکاران تعلیم و تربیت و اولیاء در برخورد با مسأله ی افت تحصیلی دانش آموزان در دروس ریاضیات با این سوال مواجه اند که چرا تعدادی از دانش آموزان به رغم برخورداری از امکانات آموزشی و رفاهی مساعد و حتی هوش سرآمد ، در دوره های تحصیلی مختلف بویژه در دوره متوسطه  با شکست تحصیلی مواجه می شوند. برجستگی این مسأله به ویژه در سال اول متوسطه به حدی است که بعضاً از آن به عنوان سال افت تحصیلی نام برده می شود. برگزاری آزمون تمز ( آزمون بین المللی سنجش یادگیری درس ریاضیات ) و هم چنین نتایج تجزیه و تحلیل نمرات و نتایج امتحانات سال اول مقطع متوسطه در آموزش و پرورش نیز صحت این مدعا را تأیید نموده است. [1]

در اين تحقيق دانش آموزان سال اول دبیرستان های شهرستان   را که یک گروه از آن ها در درس ریاضیات قوی تر و گروه دیگر در این درس ضعیف تر هستند، بر اساس مستندات موجود، تعیین و انتخاب می گردند تا سه عامل مهم شخصیتی( یعنی عزت نفس، موضع کنترل و خودباوری ) در بین آنان مورد بررسی قرار گیرد تا بلکه با انجام این مطالعه و مطالعات دیگر در این زمینه، عوامل موثر در پیشرفت تحصیلی درس ریاضیات شناسایی شوند و در جهت مطلوب و مورد نظر از آنها استفاده لازم به عمل آید.

 

اهميت و ضرورت موضوع

بسیاری از والدین و مربیان با این سؤال مواجه‏اند که چرا تعدادی از دانش‏آموزان به رغم‏ برخورداری از امکانات آموزشی و رفاهی مساعد و حتی هوش سرآمد،در دوره‏های‏ تحصیلی- به خصوص دورهء متوسطه- در برخی از دروس از جمله ریاضیات با شکست‏ تحصیلی مواجه می‏شوند.براساس تحقیقات متعددی که در این زمینه انجام گرفته است، نقش عوامل شخصیتی قابل توجه است.لذا جهت دست یافتن به پاسخی مستدل برای سؤال‏ یاد شده،دو گروه از دانش‏آموزان سال اول دبیرستان (عمومی) را که یک گروه از آن‏ها در ریاضیات قوی و گروه دیگر در این درس ضعیف بودند،انتخاب کردیم و سه عامل مهم‏ شخصیتی- یعنی عزت نفس،موضع کنترل و خودباوری- را در بین آنها مورد بررسی قرار دادیم.امید است با انجام این مطالعه و مطالعات دیگر در این زمینه،عوامل مؤثر در پیشرفت تحصیلی ریاضیات شناسایی شوند و در جهت صحیح از آن‏ها استفاده به عمل آید.

توجه به مسایل ومشکلات دانش آموزان و مراقبت های مربوط به بهداشت روانی و تعلیم و تربیت آنان بسیار ارزشمند و حیاتبخش خواهد بود. طبیعی است که هر گاه برنامه ریزی ها و اقدامات لازم در زمینه رفع اختلالات روانی و فکر از جمله افسردگی دانش آموزان صورت گیرد شاهد تحولات عظیمی در بهبود زندگی، پیشرفت تحصیلی، کسب سعادت و تحقق کرامت و ارزش والای آنها خواهیم بود و غفلت دراین امر خسارات جبران ناپذبری برای جامعه به بار خواهد آورد. از آنجا که در آموزش و پرورش دانش آموزان نقش اول و مرکزیت برنامه ریزی ها را به خود اختصاص داد ه اند و کلیه فعالیت های آموزشی و پرورشی برای آنان می باشد، در صورتی که آنان از فعالیت های مدرسه و مربیان بهره مند نشوند آموزش و پرورش به اهداف خود نرسیده است.( سالی ، براون و همکاران (1379))

نتايج بدست آمده از اين تحقيق گرچه در بين نمونه اي از دانش آموزان انجام شده است ولي اين نمونه از بين جامعه بزرگي به نام دانش آموزان دبيرستاني صورت گرفته شده است اميد است كه اين نوع پژوهش ها راهي براي پيشرفت تحصيلي دانش اموزان باشد .

هدف پژوهش حاضر پيدا كردن پاسخي براي سوالات زير است :

 • آیا بین میزان افسردگی و وضعیت تحصيلی دانش آموزان رابطه ای وجود دارد؟
 • موضع كنترل دانش اموزان در بين دانش آموزان قوي دروني تر است يا در بين دانش آموزان ضعيف؟
 • خودباوري در دانش آموزان ضعيف بيشتر است يا دانش آموزان قوي ؟

این آگاهی ایجاب می نماید که بعد از شناسایی مشکل در جهت رفع آن اقدام نماید تا از این طریق با داشتن دانش آموزانی شاداب وامید وار در جهت ارتقاء کیفیت آموزشی قدم برداشته، مانع افت تحصیلی گردد و گامی در جهت تحقق اهداف بلند مدت آموزش و پرورش برداشته شود.

اهداف تحقيق

هدف كلی:

رابطه عوامل شخصیتی و پیشرفت تحصیلی دانش آموزان سال اول دبیرستان های  .

اهداف جزئي

 1. تعیین ميزان عزت نفس در دانش آموزاني كه نمره پايين در درس رياضيات گرفته اند .
 2. تعیین ميزان عزت نفس در دانش آموزاني كه نمره بالايي در درس رياضيات گرفته اند .
 3. تعیین ميزان خود باوري در دانش آموزاني كه نمره پايين در درس رياضيات گرفته اند .
 4. تعیین ميزان خود باوري در دانش آموزاني كه نمره بالايي در درس رياضيات گرفته اند .
 5. تعیین ميزان موضع كنترل در دانش آموزاني كه نمره پايين در درس رياضيات گرفته اند .
 6. تعیین ميزان عزت نفس در دانش آموزاني كه نمره بالايي در درس رياضيات گرفته اند .

1-6- فرضیه های تحقیق:

 1. دانش آموزانی که در درس ریاضیات نمرات بالایی دارند، در مقایسه با دانش آموزانی که در این درس نمره ی پایینی دارند، از عزت نفس بالاتری برخوردارند.
 2. دانش آموزانی که در درس ریاضیات نمرات بالایی دارند، در مقایسه با دانش آموزانی که در این درس نمره ی پایین تری دارند، از خودباوری مثبت تری برخوردارند.

.

.

راههای کاهش شکست در تحصیل:

فراهم کردن کمکهای جبرانی برای دانش آموزانی است که قادر نیستند از عهده انجام امور تحصیلی خود بر آیند در چنین حالتی اولین قدم فرصت دادن به دانش آموز است تا موفقیت را هرچند در سطحی پایین تجربه کنند .این امر کمک می کند تا عزت نفس آنان افزایش یافته ونگرش مثبت تری را نسبت به مدرسه کسب نمایند.

تشخیص این نکته که آیا مشکل کودک ناشی از مشکلات اساسی تر شخصیتی است یا خیر اهمیت خاصی دارد زیرا دراین قبیل موارد لازم است تا ابتدا چنین مشکلاتی بر طرف گردد . شواهدی وجود دارد که ناسازگاری در مدرسه وضعف تحصیلی خود معلول عاملهای دیگری هستند .

مثلا وجود رفتارهای ضد اجتماعی که منجر به ایجاد مشکلاتی در رابطه معلم وشاگرد می شود وسرانجام به ایجاد رفتارهای ضد اجتماعی می انجامد در حالی که تجربه وموفقیت اغلب تاثیر مفیدی بر رفتارهای ناسازگارداشته وموجب بهبود امورتحصیلی می گردد .به نوشته سیف (۱۳۶۱) بیان دقیق هدفهای آموزشی ،استفاده از تشویق های کلامی ،بهره گیری از آزمونها ونمرات به منظور ایجاد انگیزش ،ارائه محرکهای جالب وتازه ،ارائه مطلب از آسان به مشکل ،پرهیز از ایجاد رقابتهای نامناسب در بین دانش آموزان ،استفاده از روشهای متنوع تدریس می تواند به معلمان در ایجاد انگیزه در دانش آموز کمک موثری بنماید .(رحیمی عبدالکریم)[1]

درباره مسأله مورد مطاله در این تحقیق تاکنون مطالعات متعددی انجام شده است که در اینجا به فراخور حوصله بحث حاضر و مقتضیات تکمیل فرم پروپوزال – عجالتاً – به رئوس و نتایج به دست آمده از برخی از آن ها اشاره خواهد شد و پرداختن مفصل به همه آن ها به قصد پیوند مسأله حاضر با پیکره دانش موجود در این زمینه به مرحله اصلی انجام تحقیق موکول می گردد. تحقیق و ودلند، فیلیپ و مارگات روشن کرده است که: «دانش آموزان تیزهوش در مقایسه با دانش آموزان متوسط و دانش آموزان متوسط در مقایسه با دانش آموزانی که از لحاظ درسی ضعیف بوده اند، از عزت نفس بالاتری برخوردار بوده اند» ( و ودلند، فیلیپ و مارگات[2]، 1982: 410- 475 ). تحقیق بارون در خصوص عزت نفس و ارتباط آن با پیشرفت تحصیلی نشان داده است که : « دانش آموزان برخوردار از عزت نفس بالا به این نکته معتقدند که اگر بیشتر کوشش کنند به نتایج بهتری دست می یابند. ضمناً این گونه دانش آموزان برای حل مسائل پافشاری و سماجت بیشتری دارند (بارون[3]، 1991 )…. تحقیقات زیادی در مورد موضع کنترل با متغیرهای دیگر از جمله پیشرفت تحصیلی انجام گرفته است. به عنوان مثال لفکورت مشخص ساخته است که مشکلات تحصیلی، اغلب برای دانش آموزانی پیش می آید که واجد موضع کنترل بیرونی – یعنی دانش آموزان که نتایج اعمال را به شانس، قضا و قدر و نیروهای ناشناخته ربط می دهند- هستند (لفکورت[4]، 1982: 227-251 ) ….. تحقیقات متعددی نیز بر ارتباط بین خود باوری و پیشرفت تحصیلی تأکید کرده اند. به عنوان مثال: فزنر جهت اثبات ارتباط بین خود باوری و پیشرفت تحصیلی، 996 دانش آموز پسر و 1325 دانش آموز دختر را انتخاب کرد و پس از بررسی های لازم نشان داد که بین خود باوری و پیشرفت تحصیلی هم بستگی مثبت و قوی وجود دارد. دانش آموزان دارای خود باوری مثبت تر در مقایسه با دانش آموزانی که خود باوری منفی تری داشتند، از پیشرفت تحصیلی بالاتری برخوردار بودند و بر عکس، دانش آموزان دارای خود باوری منفی تر، پیشرفت تحصیلی پایین تری داشتند ( فزنر[5]، 1992: 169-1869 ). 

عزت نفس به مثابهء یک سازه ی شخصیتی در بین روان‏شناسان انسان‏گرا منزلت و جایگاه‏ یگانه‏ای دارد؛به طوری که کارل راجرز آن را یک صفت شخصیتی و تبیین‏کنندهء بسیاری از رفتارهای‏ آدمی می‏داند.

در مورد عزت نفس و ارتباط آن با متغیرهای مختلف،تحقیقات مستندی انجام گرفته‏ است.همگی این تحقیقات مؤیّد این مطلب اساسی‏اند که عزت نفس بالا،از عوامل مهم‏ بهداشت روانی و عزت نفس پایین از عوامل مؤثر در اختلالات روانی است.یکی از متغیرهایی که ارتباط آن با عزت نفس در تحقیقات متعدد مورد بررسی قرار گرفت،

پیشرفت تحصیلی است.همگی این تحقیقات نشان می‏دهد که دانش آموزان برخوردار از عزت نفس بالا در مقایسه با دانش آموزانی که عزت نفس پایینی دارند،عملکرد تحصیلی‏ بهتری از خود نشان می‏دهند؛مثلا تحقیق وودلند،فیلپ و مارگارت(1982)روشن‏ می‏سازد که دانش آموزان تیزهوش در مقایسه با دانش‏آموزان متوسط و دانش‏آموزان‏ متوسط در مقایسه با دانش‏آموزانی که از لحاظ درسی ضعیف‏اند،از عزت نفس بالاتری‏ برخوردارند.

تحقیق بارون(1991)در این زمینه نشان داد که دانش‏آموزان برخوردار از عزت نفس‏ بالا به این نکته معتقدند که اگر بیش‏تر کوشش کنند به نتایج بهتری دست می‏یابند.ضمنا این‏ گونه دانش‏آمزان برای حل مسائل پافشاری و سماجت بیش‏تری دارند.

یافتهء دیگر که با تحقیقات یاد شده همگرایی قابل ملاحظه‏ای دارد مربوط به تحقیق‏ شکرارس[6] (1999) است. این تحقیق مبرهن می‏سازد که دانش‏آموزان برخوردار از رجحان یافتگی تحصیلی،عزت نفس بالاتری دارند.این دانش‏آموزان از شکست‏های‏ تحصیلی کم‏تر می‏ترسند و در موقعیت‏های بین فردی کنش‏های بهتری دارند.

عامل شخصیتی دیگری که توسط جولیان راتر مطرح شده است،موضع کنترل نام دارد. راتر[7](1972)موضع کنترل را مشتمل بر دو بعد درونی و بیرونی می‏داند.افرادی که دارای‏ موضع کنترل درونی هستند،بر این باورند که دوراندیشی،رفتار مسئولانه،توانایی،مهارت‏ و کوشش‏های شخصی در به حداکثر رساندن نتایج خوب و به حداقل رساندن نتایج بد نقش‏ فزاینده‏ای دارد.به دیگر سخن،این افراد برای بخت و اقبال،شانس و تصادف هیچ‏گونه‏ ارزشی قائل نیستند اما افرادی که دارای موضع کنترل بیرونی‏اند،معتقدند که نتایج اعمال به‏ شانس،قضا و قدر و نیروهای ناشناخته و مهارنشدنی خارجی بستگی تام دارد.این افراد به‏ مهارت،دوراندیشی،شایستگی‏های رفتاری و ضخصیتی خود اهمیت نمی‏دهند.

تحقیقات بسیار زیادی در مورد موضعه کنترل با متغیرهای دیگر صورت گرفته است. یکی از این متغیرها پیشرفت تحصیلی است؛مثلا تحقیق لفکورت[8] در سال 1982 مشخص‏ ساخته است که مشکلات تحصیلی،اغلب برای دانش‏آموزانی پیش می‏آید که واجد موضع‏ کنترل بیرونی هستند.

تحقیق دیگری که با تحقیق گفته شده همگرایی دارد،نشان داده است که دانش‏آموزان‏ واجد موضع کنترل درونی در مقایسه با دانش‏آموزانی که واجد کنترل بیرونی هستند،نه تنها از پیشرفت تحصیلی بالاتری برخوردارند بلکه در زمینه‏های متعدد،پیشرفت فزاینده‏ای‏ دارند.

ری[9](1998)رابطهء بین خودباوری و موضع کنترل و پیشرفت تحصیلی را دردانش‏آموزان بررسی کرد.این محقق و همکارانش 75 دانش آموز را از پایه‏های هفتم و هشتم و نهم انتخاب کردند و موضع کنترل بر پیشرفت تحصیلی و خودباوری آنها را مورد مقایسه قرار دادند.نتایج تحقیق نشان داد که دانش‏آموزان برخوردار از پیشرفت تحصیلی‏ بالا،موضع کنترل درونی و خودباوری مثبت‏تری داشتند.

خودباوری عبارت است از چارچوبی شناختی که راه‏هایی را برای سازمان دادن آن‏چه‏ که فرد دربارهء خود می‏داند و نیز پردازش اطلاعات مربوط به خود فراهم می‏سازد.

تحقیقات متعددی بر ارتباط بین خودباوری و پیشرفت تحصیلی تأکید ورزیدند؛مثلا فرنز(1992)جهت اثبات ارتباط بین خودباوری و پیشرفت تحصیلی،996 دانش آموز پسر و 1325 دانش آمز دختر را انتخاب کرد و پس ار بررسی‏های لازم نشان داد که بین‏ خودباوری و پیشرفت تحصیلی هم‏بستگی مثبت و قوی وجود دارد.دانش‏آموزان دارای‏ خودباوری مثبت‏تر در مقایسه با دانش‏آموزانی که خودباوری منفی‏تی داشتند،از پیشرفت‏ تحصیلی بالاتری برخوردار بودند و برعکس،دانش‏آموزان دارای خودباوری منفی‏تر، پیشرفت تحصیلی پایین‏تری داشتند

[1] سازمان آموزش و پرورش استان فارس عبدالکریم رحیمی /نمایندگی سازمان ملی پرورش/ استعدادهای درخشان

.

.

.

جهت دریافت و خرید متن کامل پایان نامه و تحقیق و مقاله مربوطه بر روی گزینه خرید که در بالای صفحه قرار دارد کلیک نمایید و پس از وارد کردن مشخصات خود به درگاه بانک متصل شده که از طریق کلیه کارت هایی عضو شتاب قابل پرداخت می باشید و بلافاصله بعد از پرداخت انلاین به صورت خودکار لینک دانلود مربوطه فعال گردیده که قادر به دانلود فایل کامل ان می باشد.

پاسخ دهید