دانلود پایان نامه : بررسی تاثیر شرکت در دوره بازآموزی در میزان ارتقاء عملکرد پرستاران و میزان رضایتمندی بیماران در بیمارستان

دانلود پایان نامه : بررسی تاثیر شرکت در دوره بازآموزی در میزان ارتقاء عملکرد پرستاران و میزان رضایتمندی بیماران در بیمارستان

تعداد صفحات: 17

فرمت فایل: word

دسته بندی:

قیمت: 2000 تومان

تعداد نمایش: 508 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 12 مارس 2016

به روز رسانی در: 12 مارس 2016

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

2000 تومان – خرید

دانلود پایان نامه : بررسی تاثیر شرکت در دوره بازآموزی در میزان ارتقاء عملکرد پرستاران و میزان رضایتمندی بیماران در بیمارستان

مقدمه :

رضايت بيماران از خدمات پرستاري را مي توان از دو جنبه بررسي كرد :

1ـ بعنوان يك متغير مستقل يعني متغيري كه تغييرات آن منجر به تغيير در متغيرهاي ديگر مي شود. مثلاً تعيور بيمار در مصرف داروهاي تجويز شده و رعايت دستورات پزشكي و ادله تماس بيمار با پزشك معالج خود و ساير مواردي كه با افزايش رضايتمندي بيمار شاهد افزايش آنها خواهيم بود مثل استفاده مردم از طب پيشگيري و افزايش سطح سلامت جامعه.

2ـ بعنوان يك متغير وابسته يعني متغيري كه تغير آن ناشي از تغير در متغيرهاي ديگر باشد كه اين همان مفهوم مددجو بودن را شامل مي شود و امروزه قريب به اتفاق اكثر تحقيقاتي كه در اين زمينه انجام مي شود در اين رابطه است.

بیان مساله پژوهش :

مفهوم رضایت شغلی ، موضوعی مهم و با ارزش در حرفه پرستاری به شمار می رود. رضایت شغلی مجموعه احساس هایی است که هرفرد در مورد شغل خود دارد.  زوهار و مارشال(2010) به این نتیجه رسیدند که ویژگی های شغلی  مانند فشارهای زمانی ، اهمیت کار ، خود مختاری ، روشنی و تنوع کارها  و ویژگی های  فردی مانند راه های مقابله ، حمایت اجتماعی  و تجربه کاری  بر رضایت شغلی پرستاران تاثیر می گذارد. علاوه بر این مانوس  (2000) اعتقاد دارد که عامل معنویت و برخورداری از هوش معنوی می تواند به طور مستقیم بر رضایت شغلی پرستاران تاثیر بگذارد. با استفاده از هوش معنوی به حل مشکلات با توجه به جایگاه، معنا و ارزش آن مشکلات می پردازیم. هوشی که قادریم توسط آن به کارها و فعالیت هایمان معنا و مفهوم بخشیده و با استفاده از آن بر معنای عملکردمان آگاه شویم و دریابیم که کدامیک از اعمال و رفتارهایمان از اعتبار بیشتری برخوردارند و کدام مسیر در زندگی مان بالاتر و عالی تر است تا آن را الگو و اسوه زندگی خود سازیم. هوش معنوي مفاهيم معنويت و هوش را درون يک سازه جديد ترکيب مي کند و به انسان اين فرصت را مي دهد که در مقابل واقعيت هاي مادي ومعنوي حساس باشد و تعالي را هر روز در لابه لاي اشياء، مکان ها، ارتباطات و نقش ها دنبال کند. ( فاراد ، 2004)

عامل هوش معنوی می تواند موجب ارتقای رضایت شغلی پرستاران گردد. علاوه بر این  به زعم جنیا و پورهویت (2006)  معتقدند هوش معنوی  می تواند موجب افزایش  تعهد سازمانی پرستاران نیز گردد. تعهد سازمانی عبارت از نگرش‌های مثبت یا منفی افراد نسبت به کل سازمان (نه شغل ) است که در آن مشغول به کارند. در تعهد سازمانی شخص نسبت به سازمان احساس وفاداری قوی دارد و از طریق آن سازمان خود را مورد شناسایی قرار می دهد(می یر ، 2000)

به اعتقاد زوها و مارشال (2010) برخورداری از تعهد سازمانی بالا می تواند موجب موجب نظم در کار گردد و به پرستاران فرصت دهد که با علاقه مندی بیشتری به خدمات خود به بیماران بپردازند. این موضوع خود می تواند سبب افزایش سطح رضایت مدیران از پرستاران گردد.  در واقع رضایت از پرستاران تابعی از عوامل و فاکتورهای مختلف است که می توان از ان جمله به رضایت از کارکرد ، رفتار و اخلاق ، نظم ، همکاری با پرسنل ، دقت در کار و نظایر ان در میان پرستاران اشاره نمود. از انجا که موضوع رضایت از پرستاران مقوله ای مهم و باارزش به شمار می رود ، لازم است تا در قالب تحقیقی علمی و منسجم به موضوع  رابطه بین هوش معنوی ، رضایت شغلی ، تعهد سازمانی و رضایت مدیران  از پرستاران پرداخته شود.

 

مروری بر مطالعات:

مسعود غلامعلی لواسانی ، محمد کیوان زاده و ندا ارجمند (1389)  به بررسی معنویت ، استرس شغلی ، تعهد سازمانی و رضایت شغلی در پرستاران شهر تهران پرداخته اند.  در این پژوهش از یک طرح توصیفی از نوع  تحلیل رگرسیون استفاده شده است. 397 پرستار به عنوان نمونه تحقیق انتخاب گردیده اند . نتایج تحقیق نشان می دهد که پرستاران، رضایت شغلی کم ، تعهد سازمانی  متوسط  و بالاتر از متوسط و احساس معنوی و مراقبت بالا و استرس شغلی بالاتر از حد متوسط داشتند.

علی راوی ، زهره و نکی ، طیبه میرزایی و انوشیروان کاظم نژاد (1390) به بررسی رویکردی  معنوی به رضایت شغلی  پرستاران : یک مطالعه کیفی پرداخته اند. نتایج این تحقیق نشان می دهد که معنویت یک جز مهم و غیر قابل تقکیک شغل پرستاری محسوب می گردد.  معنویت در عین حال دارای بعد درونی و بیرونی است که می تواند پرستار را ترغیب نماید که اقدامات و مداخلات خود را هدفمند و با معنا ارایه دهد.

حسین کریمی  مونقی  ، اکرم گازرانی ، حسن غلامی ، امیررضا صالحی مقدم و احمد اشوری (1390) به بررسی رابطه بین هوش معنوی و صلاحیت بالینی پرستاران پرداخته اند. این پژوهش توصیفی – همبستگی بوده و بر روی 212 پرستار بیمارستانهای اموزشی شهر مشهد از طریق نمونه گیری چند مرحه ای انجام شده است. ابزار گرداوری اطلاعات پرسشنامه های دموگرافیک ، پرسشنامه هوش معنوی و صلاحیت بالینی  بوده است.  نتایج این تحقیق نشان می دهد که 3/53 درصد پرستاران دارای نمره هوش معنوی بیشتر از میانگین  و 7/46 درصد نمره کمتر از میانگین بوده اند. میزان صلاحیت بالینی اکثر پرستاران  8/53 درصد گزارش شده است.  نتایج این تحقیق نشان می دهد که بین هوش معنوی و صلاحیت بالینی پرستاران رابطه معنادار وجود دارد.

صدیقه معلمی (1388) به بررسي رابطه ساده وچندگانه سلامت روان، هوش معنوي ورضایت شغلی در پرستاران بیمارستانهای اموزشی دانشگاه  علوم پزشکی سيستان وبلوچستان پرداخته است.
در اين مطالعه تعداد 236 پرستار به عنوان نمونه تحقیق مشارکت نمودند. نتايج نشان دهنده رابطه مثبت هوش معنوي با سلامت روان،رابطه منفي هوش معنوي ورضایت شغلی  در میان پرستاران می باشد.

زهرا برجعلی (1389) به بررسي رابطه بين مؤلفه هاي اصلي هوش معنوي و جهت گيري مذهبي با ‏هويت شخصي پرستاران بیمارستانهای اموزشی شهر تهران پرداخته است.
 وی در این تحقیق معتقد است که آگاهي يافتن نسبت به هويت و حقيقت خود از جمله مسايل مهم جامعه امروز است. بنابراين ‏شناخت عوامل مهم و اثرگذار در فرايند تكوين هويت شخصي ضرورت مي يابد. پژوهش حاضر با هدف ‏بررسي رابطه ميان مؤلفه هاي اصلي هوش معنوي و جهت گيري مذهبي و نقش اين عوامل در ساختار ‏هويت فردي انجام گرفت. بر طبق نتايج اين پژوهش، 23 درصد از واريانس هويت فردي بر اساس جهت ‏گيري مذهبي فرد و 9 درصد بر اساس هوش معنوي قابل تبيين است. بنابراين، جهت گيري مذهبي نسبت ‏به هوش معنوي در هويت يابي فرد سهم بيشتري دارد. علاوه بر آن، نتايج حاصل تفاوت معناداري را در ‏توانايي هوش معنوي و مؤلفه هاي آن بين پرستاران مرد و زن نشان نداد. اما، بين دو گروه تفاوت معنا داري ‏در جهت گيري مذهبي و هويت فردي وجود داشت به گونه اي كه پرستاران زن نمرات بالاتري را نسبت به ‏پرستاران مرد در مقياس جهت گيري مذهبي داشتند. همچنين، پرستاران زن  در مقايسه با پرستاران مرد هويت فردي شكل ‏يافته تري را نشان دادند.‏

قنبر روحي، حميد آسايش، حسين رحماني، علي عباسي  (1390) به بررسی ارتباط رضايت شغلي و تعهد سازماني در پرستاران شاغل در بيمارستان‌هاي دانشگاه علوم پزشکي گلستان  پرداخته اند.  در این تحقیق محققان معتقدند که عملكرد کارکنان بخش پرستاري به عنوان يکي از مهم‌ترين منابع انساني بيمارستان‌ها متأثر از عوامل متعددي از جمله رضايت شغلي است که موجب احساس دلگرمي و تعهد بيشتر و افزايش کيفيت خدمات مي‌شود. اين مطالعه توصيفي ـ تحليلي به صورت مقطعي و به منظور بررسي رابطه رضايت شغلي و تعهد سازماني پرستاران بر روي تعداد 750 نفر از…

.

.

هم چنين يافته هاي اين بررسي بيانگر اين بود كه نظرات و احدهاي مورد پژوهش در مورد پر اهميت ترين عوامل نارضايتي كه در رابطه با بيمارهاي آنان شامل ، خوابيد در بيمارستان ، اقامت جراح در تخت ، اقامت جراح در قصد ديگران ، عدم دسترسي به تنقلاتي چون شيريني ، ميوه ، آجيل بوده و در رابطه با نيازهاي رواني ـ اجتماعي پر اهميت ترين عوامل نارضايتي آنان شامل :

نبودن پدر و مادر در بيمارستان ، نبودن خواهر و برادر ، جداشدن از جمع دوستان ، از دست دادن موقعيت قبلي در جمع دوستان ، نداشتن وسيله بازي مورد علاقه در بيمارستان ، نوع معرفي با تمام قسمتهاي بخش در روز اول بستري ، نوعي معرفي با كودكان بخش ، نوع معرفي با هم اتاقي ، شيوه معرفي با هم جنس در بخش ، آشنا شدن با اتاق عمل ، پزشك و راديولوژي ، مدت زمان ملاقات ، عدم ملاقات خواهر ن برادر ، دوستان و همكلاسيها ، عدم امكان هم اتاق شدن با كودكي كه تمايل دارد ، نرفتن به حياط بيمارستان ، عدم وجودي امكانات بازي در بخش ، عدم وجود امكانات مطالعه در بخش ، عقب ماندن از تحصيل و هم كلاسيها ، لخت شدن در حضور ديگران براي معاينه ، معاينه شدن توسط پزشكان مختلف بوده است. كم اهميت ترين عوامل نارضايتي هم روشن بودن چراغ ، وضعيت سر و صدا هنگام خواب بود.

و از نظر رواني ـ اجتماعي كم اهميت ترين عوامل رعايت اصول ايمني هنگام خواب ، احترام به كودك و استفاده از تلفن بخش بوده است.

 

پیش فرضهای پژوهش:

  • هرچه هوش معنوی پرستاران بالاتر باشد ، بر میزان رضایت شغلی انان افزوده می شود.
  • با افزایش هوش معنوی ، تعهد سازمانی پرستاران افزایش می بابد.
  • هرچه قدر بر رضایت شغلی پرستاران افزوده گردد ، میزان تعهد سازمانی انها افزایش می یابد.
  • با بالاتر رفتن میزان هوش معنوی ، رضایت شغلی و تعهد سازمانی بر میزان رضایت مدیران از پرستاران افزوده می گردد.

روش پژوهش:

الف) نوع پژوهش:

تحقیق حاضر از نوع تحقیقات توصیفی – تحلیلی است که به روش مقطعی انجام خواهد شد.

ب) محیط پژوهش:

محیط پژوهش فعلی را بیمارستان سینا تشکیل می دهند.

ج) جامعه پژوهش:

جامعه اماری تحقیق شامل کلیه پرستاران مرد و زن شاغل در بیمارستان سینا درسال 1390 می باشد.

نمونه پژوهش:

نمونه گیری در این تحقیق به صورت نمونه گیری طبقه ای نظام دار می باشد. یعنی پس از محاسبه حجم نمونه از میان پرستاران مرد و زن شاغل در بیمارستانهای یاد شده تعداد مناسب نمونه انتخاب خواهند شد.  برای محاسبه حجم نمونه با توجه به اینکه تعداد  جامعه اماری مشخص است  از طریق فرمول کوکران و به روش زیر استفاده خواهد شد :.

 

گرداوری داده ها:

روش گرداوری داده ها به صورت میدانی و با مراجعه به بیمارستان سینا یاد شده و ارایه پرسشنامه های تحقیق به پرستاران خواهد بود.

در این تحقیق از ابزارهای زیر برای گرداوری داده های تحقیق استفاده خواهد شد:

پرسشنامه رضایت شغلی :

این مقیاس را وار ، کوک و وال (1979) با 15 ماده در مقیاس لیکرت 5درجه ای تهیه کردند و ضریب آلفا را برای مقیاس مذکور 85/0 الی 88/0 و ضریب پایایی بازآزمایی را برای یک دوره 6ماهه حدود 63/0 گزارش کردند. همچنین لو، وایل و باریبال (2007) ضریب آلفا را برای آن برابر با 89/0 و وو و نورمن (2006) برابر با 87/0 گزارش کردند. در پژوهش حاضر ضریب آلفای کرانباخ برای 15 ماده و 397 نفر برابر با 88/0 به دست آمد که ضریب بالایی است. همین طور همبستگی ماده های مقیاس با نمره کل مقیاس در دامنه بین 53/0 الی 76/0 قرار دارد. برای بررسی روایی سازه مقیاس رضایت شغلی از روش تحلیل عاملی اکتشافی با ورود 15 ماده برای 397 نفر پرستار استفاده شد و روایی و پایایی ان تایید گردیده است.

.

.

.

جهت دریافت و خرید متن کامل پایان نامه و تحقیق و مقاله مربوطه بر روی گزینه خرید که در بالای صفحه قرار دارد کلیک نمایید و پس از وارد کردن مشخصات خود به درگاه بانک متصل شده که از طریق کلیه کارت هایی عضو شتاب قابل پرداخت می باشید و بلافاصله بعد از پرداخت انلاین به صورت خودکار لینک دانلود مربوطه فعال گردیده که قادر به دانلود فایل کامل ان می باشد.

پاسخ دهید