دانلود پایان نامه : بررسی تاثیر شرکت در دوره بازآموزی در میزان ارتقاء عملکرد پرستاران و میزان رضایتمندی بیماران در بیمارستان

دانلود پایان نامه : بررسی تاثیر شرکت در دوره بازآموزی در میزان ارتقاء عملکرد پرستاران و میزان رضایتمندی بیماران در بیمارستان

تعداد صفحات: 17

فرمت فایل: word

دسته بندی:

قیمت: 2000 تومان

تعداد نمایش: 217 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: ۲۲ اسفند ۱۳۹۴

به روز رسانی در: ۲۲ اسفند ۱۳۹۴

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

2000 تومان – خرید

دانلود پایان نامه : بررسی تاثیر شرکت در دوره بازآموزی در میزان ارتقاء عملکرد پرستاران و میزان رضایتمندی بیماران در بیمارستان

مقدمه :

رضایت بیماران از خدمات پرستاری را می توان از دو جنبه بررسی کرد :

۱ـ بعنوان یک متغیر مستقل یعنی متغیری که تغییرات آن منجر به تغییر در متغیرهای دیگر می شود. مثلاً تعیور بیمار در مصرف داروهای تجویز شده و رعایت دستورات پزشکی و ادله تماس بیمار با پزشک معالج خود و سایر مواردی که با افزایش رضایتمندی بیمار شاهد افزایش آنها خواهیم بود مثل استفاده مردم از طب پیشگیری و افزایش سطح سلامت جامعه.

۲ـ بعنوان یک متغیر وابسته یعنی متغیری که تغیر آن ناشی از تغیر در متغیرهای دیگر باشد که این همان مفهوم مددجو بودن را شامل می شود و امروزه قریب به اتفاق اکثر تحقیقاتی که در این زمینه انجام می شود در این رابطه است.

بیان مساله پژوهش :

مفهوم رضایت شغلی ، موضوعی مهم و با ارزش در حرفه پرستاری به شمار می رود. رضایت شغلی مجموعه احساس هایی است که هرفرد در مورد شغل خود دارد.  زوهار و مارشال(۲۰۱۰) به این نتیجه رسیدند که ویژگی های شغلی  مانند فشارهای زمانی ، اهمیت کار ، خود مختاری ، روشنی و تنوع کارها  و ویژگی های  فردی مانند راه های مقابله ، حمایت اجتماعی  و تجربه کاری  بر رضایت شغلی پرستاران تاثیر می گذارد. علاوه بر این مانوس  (۲۰۰۰) اعتقاد دارد که عامل معنویت و برخورداری از هوش معنوی می تواند به طور مستقیم بر رضایت شغلی پرستاران تاثیر بگذارد. با استفاده از هوش معنوی به حل مشکلات با توجه به جایگاه، معنا و ارزش آن مشکلات می پردازیم. هوشی که قادریم توسط آن به کارها و فعالیت هایمان معنا و مفهوم بخشیده و با استفاده از آن بر معنای عملکردمان آگاه شویم و دریابیم که کدامیک از اعمال و رفتارهایمان از اعتبار بیشتری برخوردارند و کدام مسیر در زندگی مان بالاتر و عالی تر است تا آن را الگو و اسوه زندگی خود سازیم. هوش معنوی مفاهیم معنویت و هوش را درون یک سازه جدید ترکیب می کند و به انسان این فرصت را می دهد که در مقابل واقعیت های مادی ومعنوی حساس باشد و تعالی را هر روز در لابه لای اشیاء، مکان ها، ارتباطات و نقش ها دنبال کند. ( فاراد ، ۲۰۰۴)

عامل هوش معنوی می تواند موجب ارتقای رضایت شغلی پرستاران گردد. علاوه بر این  به زعم جنیا و پورهویت (۲۰۰۶)  معتقدند هوش معنوی  می تواند موجب افزایش  تعهد سازمانی پرستاران نیز گردد. تعهد سازمانی عبارت از نگرش‌های مثبت یا منفی افراد نسبت به کل سازمان (نه شغل ) است که در آن مشغول به کارند. در تعهد سازمانی شخص نسبت به سازمان احساس وفاداری قوی دارد و از طریق آن سازمان خود را مورد شناسایی قرار می دهد(می یر ، ۲۰۰۰)

به اعتقاد زوها و مارشال (۲۰۱۰) برخورداری از تعهد سازمانی بالا می تواند موجب موجب نظم در کار گردد و به پرستاران فرصت دهد که با علاقه مندی بیشتری به خدمات خود به بیماران بپردازند. این موضوع خود می تواند سبب افزایش سطح رضایت مدیران از پرستاران گردد.  در واقع رضایت از پرستاران تابعی از عوامل و فاکتورهای مختلف است که می توان از ان جمله به رضایت از کارکرد ، رفتار و اخلاق ، نظم ، همکاری با پرسنل ، دقت در کار و نظایر ان در میان پرستاران اشاره نمود. از انجا که موضوع رضایت از پرستاران مقوله ای مهم و باارزش به شمار می رود ، لازم است تا در قالب تحقیقی علمی و منسجم به موضوع  رابطه بین هوش معنوی ، رضایت شغلی ، تعهد سازمانی و رضایت مدیران  از پرستاران پرداخته شود.

 

مروری بر مطالعات:

مسعود غلامعلی لواسانی ، محمد کیوان زاده و ندا ارجمند (۱۳۸۹)  به بررسی معنویت ، استرس شغلی ، تعهد سازمانی و رضایت شغلی در پرستاران شهر تهران پرداخته اند.  در این پژوهش از یک طرح توصیفی از نوع  تحلیل رگرسیون استفاده شده است. ۳۹۷ پرستار به عنوان نمونه تحقیق انتخاب گردیده اند . نتایج تحقیق نشان می دهد که پرستاران، رضایت شغلی کم ، تعهد سازمانی  متوسط  و بالاتر از متوسط و احساس معنوی و مراقبت بالا و استرس شغلی بالاتر از حد متوسط داشتند.

علی راوی ، زهره و نکی ، طیبه میرزایی و انوشیروان کاظم نژاد (۱۳۹۰) به بررسی رویکردی  معنوی به رضایت شغلی  پرستاران : یک مطالعه کیفی پرداخته اند. نتایج این تحقیق نشان می دهد که معنویت یک جز مهم و غیر قابل تقکیک شغل پرستاری محسوب می گردد.  معنویت در عین حال دارای بعد درونی و بیرونی است که می تواند پرستار را ترغیب نماید که اقدامات و مداخلات خود را هدفمند و با معنا ارایه دهد.

حسین کریمی  مونقی  ، اکرم گازرانی ، حسن غلامی ، امیررضا صالحی مقدم و احمد اشوری (۱۳۹۰) به بررسی رابطه بین هوش معنوی و صلاحیت بالینی پرستاران پرداخته اند. این پژوهش توصیفی – همبستگی بوده و بر روی ۲۱۲ پرستار بیمارستانهای اموزشی شهر مشهد از طریق نمونه گیری چند مرحه ای انجام شده است. ابزار گرداوری اطلاعات پرسشنامه های دموگرافیک ، پرسشنامه هوش معنوی و صلاحیت بالینی  بوده است.  نتایج این تحقیق نشان می دهد که ۳/۵۳ درصد پرستاران دارای نمره هوش معنوی بیشتر از میانگین  و ۷/۴۶ درصد نمره کمتر از میانگین بوده اند. میزان صلاحیت بالینی اکثر پرستاران  ۸/۵۳ درصد گزارش شده است.  نتایج این تحقیق نشان می دهد که بین هوش معنوی و صلاحیت بالینی پرستاران رابطه معنادار وجود دارد.

صدیقه معلمی (۱۳۸۸) به بررسی رابطه ساده وچندگانه سلامت روان، هوش معنوی ورضایت شغلی در پرستاران بیمارستانهای اموزشی دانشگاه  علوم پزشکی سیستان وبلوچستان پرداخته است.
در این مطالعه تعداد ۲۳۶ پرستار به عنوان نمونه تحقیق مشارکت نمودند. نتایج نشان دهنده رابطه مثبت هوش معنوی با سلامت روان،رابطه منفی هوش معنوی ورضایت شغلی  در میان پرستاران می باشد.

زهرا برجعلی (۱۳۸۹) به بررسی رابطه بین مؤلفه های اصلی هوش معنوی و جهت گیری مذهبی با ‏هویت شخصی پرستاران بیمارستانهای اموزشی شهر تهران پرداخته است.
 وی در این تحقیق معتقد است که آگاهی یافتن نسبت به هویت و حقیقت خود از جمله مسایل مهم جامعه امروز است. بنابراین ‏شناخت عوامل مهم و اثرگذار در فرایند تکوین هویت شخصی ضرورت می یابد. پژوهش حاضر با هدف ‏بررسی رابطه میان مؤلفه های اصلی هوش معنوی و جهت گیری مذهبی و نقش این عوامل در ساختار ‏هویت فردی انجام گرفت. بر طبق نتایج این پژوهش، ۲۳ درصد از واریانس هویت فردی بر اساس جهت ‏گیری مذهبی فرد و ۹ درصد بر اساس هوش معنوی قابل تبیین است. بنابراین، جهت گیری مذهبی نسبت ‏به هوش معنوی در هویت یابی فرد سهم بیشتری دارد. علاوه بر آن، نتایج حاصل تفاوت معناداری را در ‏توانایی هوش معنوی و مؤلفه های آن بین پرستاران مرد و زن نشان نداد. اما، بین دو گروه تفاوت معنا داری ‏در جهت گیری مذهبی و هویت فردی وجود داشت به گونه ای که پرستاران زن نمرات بالاتری را نسبت به ‏پرستاران مرد در مقیاس جهت گیری مذهبی داشتند. همچنین، پرستاران زن  در مقایسه با پرستاران مرد هویت فردی شکل ‏یافته تری را نشان دادند.‏

قنبر روحی، حمید آسایش، حسین رحمانی، علی عباسی  (۱۳۹۰) به بررسی ارتباط رضایت شغلی و تعهد سازمانی در پرستاران شاغل در بیمارستان‌های دانشگاه علوم پزشکی گلستان  پرداخته اند.  در این تحقیق محققان معتقدند که عملکرد کارکنان بخش پرستاری به عنوان یکی از مهم‌ترین منابع انسانی بیمارستان‌ها متأثر از عوامل متعددی از جمله رضایت شغلی است که موجب احساس دلگرمی و تعهد بیشتر و افزایش کیفیت خدمات می‌شود. این مطالعه توصیفی ـ تحلیلی به صورت مقطعی و به منظور بررسی رابطه رضایت شغلی و تعهد سازمانی پرستاران بر روی تعداد ۷۵۰ نفر از…

.

.

هم چنین یافته های این بررسی بیانگر این بود که نظرات و احدهای مورد پژوهش در مورد پر اهمیت ترین عوامل نارضایتی که در رابطه با بیمارهای آنان شامل ، خوابید در بیمارستان ، اقامت جراح در تخت ، اقامت جراح در قصد دیگران ، عدم دسترسی به تنقلاتی چون شیرینی ، میوه ، آجیل بوده و در رابطه با نیازهای روانی ـ اجتماعی پر اهمیت ترین عوامل نارضایتی آنان شامل :

نبودن پدر و مادر در بیمارستان ، نبودن خواهر و برادر ، جداشدن از جمع دوستان ، از دست دادن موقعیت قبلی در جمع دوستان ، نداشتن وسیله بازی مورد علاقه در بیمارستان ، نوع معرفی با تمام قسمتهای بخش در روز اول بستری ، نوعی معرفی با کودکان بخش ، نوع معرفی با هم اتاقی ، شیوه معرفی با هم جنس در بخش ، آشنا شدن با اتاق عمل ، پزشک و رادیولوژی ، مدت زمان ملاقات ، عدم ملاقات خواهر ن برادر ، دوستان و همکلاسیها ، عدم امکان هم اتاق شدن با کودکی که تمایل دارد ، نرفتن به حیاط بیمارستان ، عدم وجودی امکانات بازی در بخش ، عدم وجود امکانات مطالعه در بخش ، عقب ماندن از تحصیل و هم کلاسیها ، لخت شدن در حضور دیگران برای معاینه ، معاینه شدن توسط پزشکان مختلف بوده است. کم اهمیت ترین عوامل نارضایتی هم روشن بودن چراغ ، وضعیت سر و صدا هنگام خواب بود.

و از نظر روانی ـ اجتماعی کم اهمیت ترین عوامل رعایت اصول ایمنی هنگام خواب ، احترام به کودک و استفاده از تلفن بخش بوده است.

 

پیش فرضهای پژوهش:

  • هرچه هوش معنوی پرستاران بالاتر باشد ، بر میزان رضایت شغلی انان افزوده می شود.
  • با افزایش هوش معنوی ، تعهد سازمانی پرستاران افزایش می بابد.
  • هرچه قدر بر رضایت شغلی پرستاران افزوده گردد ، میزان تعهد سازمانی انها افزایش می یابد.
  • با بالاتر رفتن میزان هوش معنوی ، رضایت شغلی و تعهد سازمانی بر میزان رضایت مدیران از پرستاران افزوده می گردد.

روش پژوهش:

الف) نوع پژوهش:

تحقیق حاضر از نوع تحقیقات توصیفی – تحلیلی است که به روش مقطعی انجام خواهد شد.

ب) محیط پژوهش:

محیط پژوهش فعلی را بیمارستان سینا تشکیل می دهند.

ج) جامعه پژوهش:

جامعه اماری تحقیق شامل کلیه پرستاران مرد و زن شاغل در بیمارستان سینا درسال ۱۳۹۰ می باشد.

نمونه پژوهش:

نمونه گیری در این تحقیق به صورت نمونه گیری طبقه ای نظام دار می باشد. یعنی پس از محاسبه حجم نمونه از میان پرستاران مرد و زن شاغل در بیمارستانهای یاد شده تعداد مناسب نمونه انتخاب خواهند شد.  برای محاسبه حجم نمونه با توجه به اینکه تعداد  جامعه اماری مشخص است  از طریق فرمول کوکران و به روش زیر استفاده خواهد شد :.

 

گرداوری داده ها:

روش گرداوری داده ها به صورت میدانی و با مراجعه به بیمارستان سینا یاد شده و ارایه پرسشنامه های تحقیق به پرستاران خواهد بود.

در این تحقیق از ابزارهای زیر برای گرداوری داده های تحقیق استفاده خواهد شد:

پرسشنامه رضایت شغلی :

این مقیاس را وار ، کوک و وال (۱۹۷۹) با ۱۵ ماده در مقیاس لیکرت ۵درجه ای تهیه کردند و ضریب آلفا را برای مقیاس مذکور ۸۵/۰ الی ۸۸/۰ و ضریب پایایی بازآزمایی را برای یک دوره ۶ماهه حدود ۶۳/۰ گزارش کردند. همچنین لو، وایل و باریبال (۲۰۰۷) ضریب آلفا را برای آن برابر با ۸۹/۰ و وو و نورمن (۲۰۰۶) برابر با ۸۷/۰ گزارش کردند. در پژوهش حاضر ضریب آلفای کرانباخ برای ۱۵ ماده و ۳۹۷ نفر برابر با ۸۸/۰ به دست آمد که ضریب بالایی است. همین طور همبستگی ماده های مقیاس با نمره کل مقیاس در دامنه بین ۵۳/۰ الی ۷۶/۰ قرار دارد. برای بررسی روایی سازه مقیاس رضایت شغلی از روش تحلیل عاملی اکتشافی با ورود ۱۵ ماده برای ۳۹۷ نفر پرستار استفاده شد و روایی و پایایی ان تایید گردیده است.

.

.

.

جهت دریافت و خرید متن کامل پایان نامه و تحقیق و مقاله مربوطه بر روی گزینه خرید که در بالای صفحه قرار دارد کلیک نمایید و پس از وارد کردن مشخصات خود به درگاه بانک متصل شده که از طریق کلیه کارت هایی عضو شتاب قابل پرداخت می باشید و بلافاصله بعد از پرداخت انلاین به صورت خودکار لینک دانلود مربوطه فعال گردیده که قادر به دانلود فایل کامل ان می باشد.

پاسخ دهید