دانلود پایان نامه : بررسي روش هاي مختلف دسترسي به شبكه جهاني اينترنت

دانلود پایان نامه : بررسي روش هاي مختلف دسترسي  به شبكه جهاني اينترنت

تعداد صفحات: 80

فرمت فایل: word

دسته بندی: - -

قیمت: 4500 تومان

تعداد نمایش: 524 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 1 می 2016

به روز رسانی در: 10 می 2016

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

4500 تومان – خرید

موضوع :

بررسي روش هاي مختلف دسترسي

به شبكه جهاني اينترنت 

پیشگفتار

در 10 سال اخیر اینترنت رشد بسیار سریعی داشته است. به طوری که امروزه به خوشه ای از هزاران هزار شبکه کوچک در کنار هم و میلیاردها کامپوتر متصل به هم تبدیل شده است. هر کس می تواند بدون هیچ مشکلی صفحه وب خود را به‌صورت آن لاین قرار دهد تا برای همه کسانی که پشت کامپیوترهای متصل به اینترنت در گوشه و کنار جهان نشسته اند قابل دسترسی باشد.

چنین وضعی اساساً قابل کنترل و نظارت نیست ولی حکومت های مختلفی هستند که فکر می‌کنند دسترسی نامحدود به اطلاعات براي شهروندانشان خطرناک است. به‌عنوان مثال، می‌توان به چین، عربستان، بحرین، کوبا، ایران، ویتنام، امارات، یمن، برمه و بخش‌هایی از آفریقا و حتی کشورهایي نظیر استرالیا، سوییس، ایالاتی از آلمان و… اشاره کرد، سانسوری که در كشورهاي گوناگون، متفاوت است و از مسدود شدن DNS دو سایت نئونازی در چند ایالت آلمان که به راحتی قابل دور زدن است شروع مي‌شود، تا اداره‌ای با بیش از سی هزار کارمند که فقط وظیفه مسدود کردن هزاران سایت، سرویس و پورت را در جمهوری خلق چین بر عهده دارد. در بررسی آزادی رسانه ها در سال 2004 که توسط مؤسسه Freedom house مستقر در ایالات متحده، انجام شده است. نحو برخورد دولت‌ها با چه‌گونگی استفاده مردم از اینترنت- در کنار سایر رسانه ها- در 193 کشور دنیا مورد مطالعه قرار گرفته است. در این بررسی، کشورها از جنبه محدودیت در استفاده از اینترنت به سه دسته بسیار محدود، نسبتاً محدود، کمتر محدود (آزاد) تقسیم شده اند. 73 کشور (38 درصد) در دسته کم‌تر محدود قرار دارند که در آن ها یا هیچ محدودیتی در دسترسی به اینترنت وجود ندارد یا با محدودیت های بسیار کمی مواجهند. در دسته نسبتاً محدود 49 کشور (25 درصد) قرار دارند که به نحوی محدودیت‌هایی برای استفاده از اینترنت به‌وجود آورده‌اند، این محدودیت‌ها می‌تواند شامل محدودیت‌های اقتصادی، حقوقی و قانونی و جرايم و تنبیهات مربوط به عدم رعایت آن شود.

در دسته سوم کشورهایی قرار دارند که محدودیت زیادی برای استفاده از اینترنت ایجاد کرده‌اند 71 کشور (37 درصد) در این کشورها، فراهم کنندگان خدمات اینترنت (ISP ها) یا دولتی هستند یا با نظارت و کنترل دقیق دولت اداره می‌شوند و کسانی که استفاده‌های غیر قانونی و خارج از سیاست‌های دولت از اینترنت می‌کنند، به جریمه، آزار و زندان محکوم می‌شوند.

به‌طور کلی شیوه برخورد این دولت‌ها با پدیده اینترنت بر دو گونه است. دکتر کاظم معتمد نژاد استاد روزنامه نگاری این دو روش را این‌گونه تعریف می‌کند:

الف) شیوه واکنشی (Reactive): در این شیوه که بیش‌تر آشکار است، دولت كنترل تارنماها و چگونگی استفاده کاربران از آن را بر عهده دارد. این کار از طریق ایحاد محدودیت برای دسترسی کاربران به شبکه، فیلترگذاری محتوای آن با استفاده از نرم افزارهای خاص، مانیتور کردن فعالیت کاربران و حتی ممنوعیت استفاده از اینترنت صورت می‌گیرد. ب) شیوه پيش گستر (Proactive): در این شیوه دولت از توسعه استفاده از اینترنت بیش‌تر برای منافع و تبلیغات داخلی و خارجی استفاده می‌کند. در این راهبرد، کنترل دولت بر تارنماها وجود دارد ولی به اندازه حالت قبل آشکار نیست.

چكيده

دسترسی به اینترنت (Internet access) با شیوه ها و روش های مختلفی صورت می پذیرد.

معمول‌ترین روش خانگی برای اتصال به اینترنت Dial-up و Broadbandو ADSL است. کامپیوترهای خانگی ممکن است از طریق خط تلفن با مودم، DSL یا مودم کابلی به فراهم‌کننده خدمات اینترنت (ISP) متصل شود. در یک شرکت یا دانشگاه کامپیوترها به یک شبکه محلی (LAN) در داخل سازمان وصل هستند. این شبکه را می‌توان از طریق یک خط تلفن سریع مثل T۱ یا E۱ به یک فراهم‌کننده خدمات اینترنت (ISP) وصل کرد. ISPها به ISPهای بزرگ‌تر وصل می‌شوند و ISPهای بزرگ‌تر یک ستون فقرات (Backbones) فیبر نوری را برای یک کشور یا ناحیه برقرار می‌کنند. ستون‌های فقرات در سراسر دنیا از طریق کابل نوری، کابل زیر دریا یا ماهواره به هم متصل هستند.

مکان‌های عمومی که از اینترنت در آنها استفاده می‌شود شامل کتابخانه‌ها و کافی نت‌ها هستند. جایی که کامپیوتر متصل به اینترنت قابل دسترس است. همچنین دسترسی به اینترنت از مکان‌هایی مثل سالن‌های فرودگاه‌ها امکان‌پذیر است. مکان‌هایی که باید ایستاده و سریع کار با اینترنت را انجام به نام‌های گوناگونی معروف هستند مثل کیوسک عمومی اینترنت، پایانه دسترسی عمومی یا تلفن پولی وب .

هم اکنون سامانه Wi-Fi می‌تواند امکان دسترسی به اینترنت را بصورت بی‌سیم فراهم کند. این سیستم یا Hotspot می‌تواند بصورت رایگان برای همه یا برای ثبت نام کنندگان و یا بصورت اشتراکی باشد. در این سیستم که در پی آن به عنوان مثال کافی‌نت Wi-Fi بوجود می‌آید افراد می‌بایست رایانه‌ای که قابلیت اتصال به شبکه محلی بی‌سیم را دارد را با خود همراه داشته باشند. Hotspot به محدوده مکانی خاصی وابسته نیست و می‌تواند در یک فضای باز و در یک پارک یا منطقه مرکزی شهر قابل دسترس باشد.تلاش برای تشکیل این شبکه‌ها در نهایت به تشکیل مجمع شبکه‌های بی‌سیم منجر شده‌است.

استفاده از رایانه شخصی برتری‌های زیادی نسبت به استفاده از رایانه‌های عمومی دارد. به‌وسیله رایانه شخصی امکان دریافت و ارسال بیشتری فایل وجود دارد با استفاده از مرورگر شخصی و تنظیمات شخصی آن که این امکان در رایانه عمومی وجود ندارد. همچنین استفاده از نرم‌افزارهای خاص و فضای بیشتر جهت نگهداری اطلاعات و نامه‌های الکترونیک و فایلها. در رایانه‌های عمومی فضای صندوق پستی الکترونیک و امکان اجرای نرم افزارها بسیار محدود است. با توجه به این موارد می‌بینیم که اگر امکان استفاده از رایانه شخصی با سامانه بی‌سیم وجود داشته باشد برتری‌های زیادی به کاربران خواهد داد. با گذشت زمان و با رواج روز افزون کاربرد‌های حیاتی اینترنت در جوامع گوناگون تعداد کشورهایی که دسترسی به اینترنت را بصورت مطلوب و با سرعت مناسب در اختیار کاربران قرار می‌دهند هم رو به فزونی و افزایش است.

 

مقدمه

اینترنت (به انگلیسی: The Internet) را باید بزرگ‌ترین سامانه‌ای دانست که تاکنون به دست انسان طرّاحی، مهندسی و اجرا گردیده‌است. این شبکهٔ عظیم جهانی، در اواخر سال ۱۹۶۰ م و با انگیزهٔ همکاری، دسترسی چندسویه به منابع و مهارت‌های محاسباتی، و امکان‌پذیر شدن کار در زمینه‌های بین‌رشته‌ای علوم و مهندسی شروع شد. تنها از اواسط دههٔ ۱۹۹۰ است که اینترنت به صورت یک شبکهٔ همگانی و جهان‌شمول درآمده‌است. وابسته شدن تمامی فعّالیت‌های بشر به اینترنت در مقیاسی بسیار عظیم و در زمانی چنین کوتاه، حکایت از آغاز یک دوران تاریخیِ نوین در عرصه‌های گوناگون علوم، فن‌ّآوری، و به خصوص در نحوه تفکّر انسان دارد.

شواهد زیادی در دست است که از آنچه اینترنت برای بشر خواهد ساخت و خواهد کرد، تنها مقدار بسیار اندکی به واقعیت درآمده‌است.

طرحی محاسباتی از بخش کوچکی از شکل شبکه اینترنت. نقطه‌ها در تصویر نشانگر آدرس‌های آی‌پی، و خطوط میان آن‌ها نشانگر خط ارتباط بین دو آی‌پی می‌‌باشد.

ساختار اینترنت

اینترنت را می‌توان شبکه‌ای عظیم متشکّل از میلیون‌ها رایانه مختلف دانست که از شبکه‌های مختلف با کاربران گوناگون، و دارای اهداف محاسباتیِ متعدّد به وجود آمده‌است، ولی در نهایت به صورت یک شبکهٔ جهان‌شمولِ واحد و در مقیاس جهانی به هم متّصل شده‌است.

تاکنون، طرّاحی و ایجاد اینترنت بر اساس سیستم‌های گوناگونی انجام گرفته‌است. از جملهٔ مهم‌ترین آنها باید سیستم دوردیفه (Two-tier Architecture)، سیستم سه‌ردیفه (Three-tier Architecture)، و نیز چندردیفه (Multi-tier Architecture) را برشمرد.

به طور کلّی، همهٔ رایانه‌های موجود اینترنت را می‌توان به دو دسته تقسیم کرد:

سرویس‌دهندگان خدماتی را مانند WEB و FTP برای سایر سامانه‌ها فراهم می‌کنند. از سوی دیگر، سرویس‌گیرندگان (Clients) سامانه‌هایی هستند که برای دست‌یابی به این خدمات، به سرویس‌دهندگان (Server)وصل می‌شوند. یک رایانهٔ سرویس‌دهنده می‌تواند چند سرویس را فراهم کند. برای مثال، می‌توانیم روی یک سرویس‌دهنده، نرم‌افزار Web-Server و Mail-Server نصب کنیم.

یکی از استفاده‌های اینترنت شرکت در گروه‌های مختلف اینترنتی است مثل مجموعهٔ گروه‌های اینترنتی یاهو (Yahoo!). کسانی که می‌خواهند عضو این نوع گروه‌ها شوند باید یک شناسه (ID) در Yahoo داشته باشند که این کار بسیار ساده‌ای است .گروه‌های Yahoo به بخش‌های بسیار متنوّعی تقسیم می‌شود که در صفحهٔ اوّل Yahoo! Group دسته‌بندی‌های آن وجود دارد.

زبان اينترنت

به ياد داشته باشيد كه همانند دانشي ، زبان نيز توانايي است و اگر شما بخواهيد زبان معمولي خود را حفظ كنيد هضم زبان اينترنتي و دنياي رايانه مي تواند بسيار مشكل باشد ماننده همه ي انواع ارتباطات شما بايد زبان آن را بدانيد به خوبي ارتباط برقرار كنيد اما با دانستن اندكي از آن نيز احتمالاً موفق به انجام اين كار خواهيد شد . صورت عظيمي اصطلاحات ، معادل ها و اختصاراتي وجود دارد كه ممكن است كاملاً شما را گيج كند . اينترنت فرهنگ لغت خود را دارد . در عين حال وقتي شما مقصود و نقطه نظر آن را بفهمد متوجه خواهيد شد كه اين فرهنگ لغت به هيچ وجه ترسناك نيست . بخش عمده ي زبان اينترنت توضيح معادل هاي ديجيتالي مطالبي است كه ما در طي سالها در دنياي معمول خودمان كه دنياي پيوسته است انجام داده و مي دهيم اينترنت آخرين سيستم ارتباطي ديجيتالي است خودمان كه دنياي پيوسته است انجام داده و مي دهيم بازدهي يك برنامه به متناسب بودن زبان برنامه نويسي با كاري كه آن برنامه بايد انجام دهد بستگي دارد خوبي شكه اين است كه شما مي توانيد از منابع و خدماتي كه در هر يك از اجزاي سازنده ي شبكه موجود است استفاده نيد اين پديده جديدي نيست شما مي توانيد هر سيستم بين شبكه اي را اينترنت بناميد اما خود اينترنت چيز ديگري است اينترنت يك سيستم بين شبكه اي است براي ارتباطات جهاني كه از خطوط تلفن و انواع شبكه هاي رايانه اي ساخته شده است اين شبكه هاي متصل به هم به دليل اينكه عوامل مشتركي دارند و به شبكه هاي متفاوت اجازه ي همكاري با يكديگر را مي دهند تبديل به يك سيستم بين شبكه اي شده اند IMP يعني رابطه هاي پردازشگر شيغام وسيله اي اختصاص براي قرار كردن ارتباط بود كه رايانه را به خط تلفن وصل مي كرد و     مي توانست از راه دور اين اتصال را ممكن سازد . اختراع اينترنت زمينه را براي موقعيت هاي جديد تجاريي متعددي بوجود آورد . از كابلي گرفته تا فرستنده ها و همه نوع جعبه هاي سياه .

قلمرو سرويس دهنده ها

همه ي خدمات اينترنت بر پايه ي سرويس دهنده گيرنده كار مي كنند البته لزوماً همه از قوانين مشابهي براي دسترسي به فايل ها استفاده نمي كنند تعدادي از قلمرو هاي خصوصي را تصور كنيد كه تصميم گرفته اند با هم كار كنند اما هر كدام از رسم و رسوم خود پيروي مي كند ، در اينترنت با رجوع به بخش توصيف منابع هميشه مي توانيد فهميد كه مشغول استفاده از كدام سرويس دهنده ي مشخص هستيد آيا از GOPHER سرويس مي گيريد يا از FTP يا HTT نام سرويس دهنده ، راهي را كه از طريق آن يك رايانه كارش را انجام مي دهد مشخص مي كند . وجود همين نام در رشته اطلاعات مبادله شده باعث مي شود كه رد و بدل اطلاعات به درستي انجام گيرد .

نشانی IP

اینترنت یک شبکهٔ رایانه‌ای بین‌المللی متشکل از شبکه‌های رایانه‌ای کوچک‌تر است که با روش گزینش بسته‌ای(packet switching) و با رعایت پروتکل TCP/IP و پروتکل اینترنت و چندپروتکل ارتباطی دیگر، پیوند دارند و به مبادلهٔ داده‌ها می‌پردازند. به هر رایانه در اینترنت یک (و در مواقعی چند) نشانی منحصر به فرد به نام «نشانی پروتکل اینترنت یا همان IP adress» اختصاص داده می‌شود که به اختصار آن را IP می‌گوییم. IP از چهار بخش عددی تشکیل شده که با نقطه از هم جدا می‌شوند (مانند ۱۹۹٫۲۱۱٫۴۵٫۵). هر بخش می‌تواند از ۰ تا ۲۵۵ باشد (۸ بیت یا ۱ بایت). پس ۲ بتوان 32 آدرس مختلف داریم. هر رایانه در اینترنت IP یگانه‌ای دارد (در این مورد استثناهایی وجود دارد). سرویس‌دهندگان اینترنت عموماً IP‌های ثابتی دارند که تغییر نمی‌کند. رایانه‌هایی که با خطّ تلفن به اینترنت وصل می‌شوند IP پویا دارند، یعنی در هر تماس، IP آن‌ها را ISP اختصاص می‌دهد و احتمالاً هر بار که به اینترنت وصل می‌شوند IP متفاوتی می‌گیرند. برای دیدن IP رایانه خود می‌توانید از برنامه winipcfg.exe (در ویندوز ۹۵ و ۹۸ و ME) یا ipconfig.exe (در ویندوز ۲۰۰۰ و XP) استفاده کنید. اگر از لینوکس یا یونیکس (یا سیستم‌های مبتنی بر آن‌ها) استفاده می‌کنید، از دستور ifconfig استفاده کنید.

IPها دارای ۴ کلاس هستند:

  • کلاس A: عدد اوّل از ۰ تا ۱۲۶. مثال:۱۲۶٫۲.۳٫۱
  • کلاس B: عدد اوّل از ۱۲۷ تا۱۹۱. مثال: ۱۵۴٫۵.۱٫۵
  • کلاس C: عدد اوّل از ۱۹۱ تا ۲۲۳. مثال:۲۰۳٫۵۲٫۴۵٫218
  • کلاس D: عدد اوّل از ۲۲۳ تا انتها. مثال:۲۵۴٫۲۳٫۵۴٫۹

آدرس هاي IP شامل كلاس هاي A ؛B ؛ c ؛D و E مي باشد. من ميخواستم به نقطه اشاره كنم كه در يكي از مقاله ها درست به نشر نرسيده است . مثلاً كلاس A از 0 الي 127 را شامل مي شود درصورتيكه در يكي از مقاله هاي شما واضيح آمده كه كلاس A از 0 الي 126 و كلاس B از 127 الي 191 مي باشد كه گفته شما هيج اعتبار ندار. شما مي توانيد كتاب هاي مختلف مثلا ً CCNA1 و يا كريكولوم سيسكو را مرور بكنيد.

DNS

DNS مخفف D = Domain دامنه N = Name نام S = Service سرویس ترجمه کلمه به کلمه آن در فارسی (سرویس دامنه نامها) معنی می‌شود ، اما این ترجمه به نظر کمی نامفهوم می‌آید که درست آن می‌تواند به این شکل تشریح شود ( سرویسی که با گرفتن کد چهار رقمی IP نام آنها را به شما تحویل می‌دهد).

(سیستم نام حوزه) وظیفه ترجمه نام سرویس‌دهندگان را به آدرس IP دارد. فرض کنید آدرس سایت www.wikipedia.com را در جستجوگر تایپ می‌کنید. کاوشگر این نام را به سرویس‌دهنده DNS در ISP شما می‌فرستد. سرویس‌دهنده DNS با برقراری ارتباط با سرویس‌دهنده نام ریشه (Root Name Server)، سرویس‌دهنده نام com را پیدا کرده و آدرس IP ی wikipedia.com را از سرویس‌دهنده com بدست می‌آورد. در مرحله بعد با DNS در wikipedia.com تماس می‌گیرد تا نشانی IP سرویس‌دهنده وب www.wikipedia.com را بدست بیاورد.. بعضی از پسوند های دامنه‌ها (TLD) عبارت‌اند از :

com سازمانهای تجاری/ edu انتیتوهای آموزشی/ gov سازمانهای دولتی/ mil سازمانهای نظامی/ net ارائه دهندگان خدمات شبکه/ org سازمانها و همچنین حوزه‌های بین المللی مانند: ir ایران/ us ایالات متحده/ fr فرانسه و…

PORT

هر کامپیوتر سرویس‌دهنده سرویس خود را از طریق یک PORT فراهم می‌کند. برای هر سرویس یک PORT. برای مثال اگر یک سرویس‌دهنده سرویس وب و FTP را فراهم می‌کند، سرویس‌دهنده وب روی PORT ۸۰ قابل استفاده‌است و FTP روی PORT ۲۱ قابل دسترسی است. بنابر این سرویس‌گیرنده از طریق آدرس IP و PORT به یک سرویس‌دهنده متصل می‌شود.

اگر یک سرویس‌دهنده اتصال به یک PORT را (از بیرون) قبول کند و اگر دیوار آتش از PORT‌ها محافظت نکند، شما می‌توانید به PORT متصل شوید و از سرویس آن استفاده کنید. این شماره‌ها اجباری نیستند. شما می‌توانید یک نرم‌افزار Web-Server را نصب و آن را روی PORT ۹۱۸ یا روی هر PORT آزاد دیگر قرار دهید. در این صورت اگر نام حوزه xxx.yyy.com باشد برای متصل شدن به سرویس‌دهنده باید از آدرس زیر استفاده کنیم: xxx.yyy.com:۹۱۸ اگر شماره هیچ درگاهی را مشخص نکنید کاوشگر تصور می‌کند که سرویس‌دهنده روی پورت ۸۰ است.آدرس پورت‌ها محدود است.

 

جهت دریافت و خرید متن کامل پایان نامه و تحقیق و مقاله مربوطه بر روی گزینه خرید که در بالای صفحه قرار دارد کلیک نمایید و پس از وارد کردن مشخصات خود به درگاه بانک مصل شده که از طریق کلیه کارت هایی عضو شتاب قابل پرداخت می باشید و بلافاصله بعد از پرداخت انلاین به صورت خودکار لینک دانلود مربوطه فعال گردیده که قادر به دانلود فایل کامل ان می باشد .

پاسخ دهید