دانلود پایان نامه : بررسی ایمنی و ارگونومی سرنشین در خودرو

دانلود پایان نامه : بررسی ایمنی و ارگونومی سرنشین در خودرو

تعداد صفحات: 242

فرمت فایل: ورد

دسته بندی: -

قیمت: 6500 تومان

تعداد نمایش: 164 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: ۲۴ تیر ۱۳۹۵

به روز رسانی در: ۲۴ تیر ۱۳۹۵

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

6500 تومان – خرید

دانلود پایان نامه : بررسی ایمنی و ارگونومی سرنشین در خودرو

 

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده فنی مهندسی

پایان نامه کارشناسی

مهندسی مکانیک – طراحی جامدات

فهرست مطالب

چکیده ۱

فصل اول.. ۲

تاریخچه سیستم ABS.. 3

سیستم ABS چیست؟ ۴

اصول کارکرد سیستم ABS : 6

مزایای ABS.. 8

توقف در خط مستقیم.. ۹

کنترل فرمان.. ۹

احتیاط های پیشگیرانه در سیستم ترمز ضد قفل (ABS) 10

اصطلاحات مربوط به ABS.. 11

سیستم های مجتمع و غیرمجتمع.. ۱۲

مدارهای هیدرولیکی.. ۱۳

کانال های ABS.. 15

پمپ ها: ۱۷

سیلندر اصلی: ۱۸

سلونوئیدها: ۱۹

سایر تجهیزات ورودی واحد کنترل الکترونیکی.. ۲۵

وضعیت ترمز اضطراری(ABS فعال است): ۲۷

کنترل سرعت چرخها: ۳۱

سیستم های تویو تا ۳۳

مدولاتور هیدرولیکی: ۴۵

طراحی سیستم: ۴۹

فصل دوم. ۵۳

کمربند ایمنی.. ۵۳

تاریخچه کمربند ایمنی: ۵۴

چگونگی عملکرد کمربند ایمنی : ۵۷

تسمه های سیستم: ۶۰

سعی در نصب کمربند ایمنی برای صندلی های عقب: ۶۱

فصل سوم. ۶۴

بررسی ایمنی شیشه های خودرو ۶۴

تعاریف و اصطلا حات : ۶۵

فصل چهارم. ۷۸

Air bag.. 78

آشنایی با ایربگ : ۷۹

خطرات ایربگ: ۹۱

خلاصه زمان بندی عمل ایربگ: ۱۱۲

فصل پنجم.. ۱۱۶

سپر ایمنی و ایمنی بدنه. ۱۱۶

ایمنی بدنه خودرو ۱۲۰

فصل ششم.. ۱۲۳

تداخل و نویز در خوررو ۱۲۳

منابع نویز خودرو ۱۲۴

ارتعاش داخلی خودرو: ۱۲۵

لایه های ویسکوالاستیک…. ۱۳۰

لایه های ویسکوالاستسک نامقید(آزاد) ۱۳۱

سیستم وفقی کنترل نویز. ۱۳۴

توصیف سیستم.. ۱۳۵

پیشرفت های نوین.. ۱۳۷

فصل هفتم.. ۱۵۲

ارگونومی سرنشین در خودرو ۱۵۲

آنتروپومتری.. ۱۵۳

ارکان اصلی ابعاد خودرو ۱۶۰

سیستم تهویه فعال و چند محوره پشت صندلی: ۱۶۵

سیستم کنترل الکترونیکی انتقال قدرت… ۱۷۳

سیستمهای اطلاعاتی… ۱۷۸

سیستم های ضد سرقت خودرو ۲۰۹

نحوه عملکرد. ۲۱۱

سیستم های الکتریکی ایموبیلایزر: ۲۱۷

سیستمهای تنظیم کننده صندلی.. ۲۲۰

سیستم کنترل.. ۲۲۸

منابع و مأخذ: ۲۳۷

 

اصول کارکرد سیستم ABS :

وقتی یک خودرو با سرعت ثابت حرکت می کند، سرعت حرکت خودرو با سرعت چرخهای آن متناسب است، به عبارت دیگر لغزش تایرها وجود ندارد. اما وقتی راننده به منظور کم کردن سرعت خودرو، بر روی پدال ترمز فشار می آورد، سرعت چرخها به تدریج کم شده و تناسب چرخها با بدنه خودرو نیز از بین می رود، باید توجه داشت که بدنه خودرو به سبب نیروی اینرسی تمایل به حرکت دارد، در این حالت یک لغزش کوچک بین چرخها و سطح جاده ایجاد می شود.

اختلاف بین سرعت بدنه خودرو و سرعت چرخها توسط نرخ لغزش شناخته می شود. نرخ لغزش با عبارت زیر محاسبه می گردد:

۱۰۰%  *   { سرعت خودرو    /  (  سرعت چرخ – سرعت خودرو) } = نرخ لغزش

 

نرخ لغزش ۰% حالتی را نشان می دهد که چرخ بطور آزاد حرکت کرده و با هیچ نوع مقاومتی مواجه نیست. و نرخ ۱۰۰% نیز مبین حالتی است که چرخ کاملاً قفل شده و تایر بطور کامل بر روی جاده می لغزد.

وقتی اختلاف بین سرعت چرخ و سرعت خودرو زیاد می شود، لغزش بین تایر و سطح جاده زیاد شده و این خود باعث ایجاد اصطکاک شده که نیروی ترمزی را تولید می کند و نهایتاً سرعت خودرو کم می شود.

ارتباط بین نیروی ترمزی  و نرخ لغزش در نمودار زیر نشان داده شده است. نیروی ترمزی ضرورتاً با نرخ لغزش همیشه مرتبط نیست، اما بیشترین مقدار نیروی ترمزی وقتی اتفاق می افتد که نرخ لغزش بین ۱۰% تا ۳۰% شود و نیروی ترمزی در نرخ لغزش بیش از ۳۰% به تدریج کاهش می یابد، بنابراین به منظور در اختیار داشتن ماکزیمم نیروی ترمزی در تمام مواقع، همواره لازم است که نرخ لغزش بین ۱۰% تا ۳۰% قرار داشته باشد.

به علاوه لازم است که پایداری خودرو در بیشترین سطح خود در حالت ترمزگیری حفظ گردد. به این منظور نرخ لغزش در حد ۳۰%- ۱۰% برای ایجاد بیشترین کارآیی ترمز بدون توجه به وضعیت سطح جاده قرار داشته، ضمن اینکه پایداری فرمان پذیری خودرو در این حالت حفظ شده و مشکلی برای آن به وجود نخواهد آمد.

 

 

 

توجه:

  • در جاده هایی با سطح لغزنده که ضریب اصطکاک پایینی دارند، فاصله ترمزگیری در مقایسه با سطوح جاده با ضریب اصطکاک بالا افزایش می یابد حتی در صورت فعال بودن سیستم ترمز ABS، به همین دلیل با وجود سیستم ترمز ضد قفل، اکیداً توصیه می شود که بر روی جاده های لغزنده با سرعت پایین رانندگی شود.
  • در جاده های شنی، یخی و یا پوشیده از برف که سطح جاده به شدت لغزنده می باشد، وجود سیستم ABS باعث می شود که فاصله ترمزگیری بیشترگردد.

 

مزایای ABS

قفل شدن چرخها از لحاظ ایمنی دارای سه مزیت می باشند، مسافت توقف را کاهش می دهد، به توقف اتومبیل در یک خط مستقیم کمک کرده و در حین توقف، به راننده امکان فرمان دادن و هدایت خودرو را می دهد. همچنین از پنچری لاستیک در هنگامی که فقط یک نقطه از لاستیک کم ضخامت باشد، جلوگیری می کند.

 

  • مسافت های توقف

در اغلب موارد سیستم ABS مسافت توقف را کاهش می دهد. زیرا ضریب اصطکاک لاستیک با سطح جاده در چرخ به صورت جزئی قفل شده، بیشتر از ضریب اصطکاک لاستیکی است که چرخ آن کاملاً قفل می باشد. بیشترین ضریب اصطکاک معمولاً در قفل کمتر از بیست در صد اتفاق می افتد. دامنه تغییرات قفل شدگی، می تواند از غلتش آزاد ( قفل شدگی صفر درصد) تا قفل کامل(صد در صد) باشد.

در دوحالت، یکی شن خیلی روان و دیگری برف نرم، قفل کامل چرخ، باعث کوتاه تر شدن مسافت توقف نسبت به قفل جزئی آن می شود.این نوع از مواد، در جلوی چرخ قفل شده یک سطح گوه ای و شیب دار ایجاد کرده و باعث کاهش سرعت وسیله نقلیه می شود.

 

توقف در خط مستقیم

هنگام ترمز بر روی جاده هایی که چسبندگی یا اصطکاک نامناسب دارند(مانند جاده های پوشیده از برف تکه ای یا یخ)، وسیله نقلیه تمایل به انحراف به طرفین و یا چرخش به دور خود را دارد. دلیل بروز این حالت، این است که بر روی یک سطح لغزنده، چرخ ها تمایل بیشتری به قفل شدن زود هنگام، نسبت به یک سطح با اصطکاک زیاد را دارند.از آنجایی که چرخ های قفل شده، اصطکاک کمتری نسبت به چرخهای آزاد دارند ، وسیله نقلیه تمایل به چرخش حول چرخهای قفل شده دارد.در سیستم های ترمز ضد قفل چندکاناله، چرخ ها بطور مجزا کنترل
می شوند. به طوری که توازنی بین قفل آنها وجود داشته باشد.

 

کنترل فرمان

در صورتی که راننده سعی خود را در هدایت خودرو به کار گیرد، لاستیکهای قفل شده جلو، در یک خط مستقیم به حرکت خود ادامه می دهند.سیستم ترمز ضد قفل(ABS) با جلوگیری از قفل کامل چرخ ها، به راننده امکان می دهد تا هنگام توقف ناگهانی و شدید، بتواند وسیله نقلیه را هدایت کند. بنابراین حتی اگر زمان کافی برای توقف و جلوگیری از تصادف نباشد، می توان خودرو را هدایت کرده و در اطراف مانع متوقف شد.

 

 

 

 

احتیاط های پیشگیرانه در سیستم ترمز ضد قفل (ABS)

مهمترین نکته قابل توجه در رابطه با (ABS) این است که این سیستم، وسیله را ضد تصادف

نمی کند. اعتماد بیش از حد و یا بی توجهی به آن می تواند شما را در وضعیتی قرار دهد که هیچ نیروی ترمز یا کنترلی در هدایت خودرو نداشته باشید. سیستم ABS بر روی سطوح لغزنده، باعث می شود که خودرو در مسیر مستقیم و کوتاه تری توقف نماید، اما در جاده های هموار و خشک، در مقایسه با ترمز های معمولی، زمان بیشتری برای توقف نیاز دارد.

هنگام استفاده از ترمز ABS، پدال ترمز را بطور پیاپی فشار ندهید، زیرا در این صورت سیستم فرض می کند که شما ترمز را رها کرده و دیگر به آن نیازی ندارید، لذا سیستم فعال نمی شود.

انجام بازرسی های منظم و نگهداری سیستم ترمز اصلی در شرایط کاری خوب و مساعد،از اهمیت زیادی برخوردار است. در سیستم های ABS نیز همانند سیستم ترمزهای معمولی مواردی از قبیل فرسوده بودن لنت ها، کمبود روغن ترمز و وجود هوا در مدار هیدرولیکی، خطرناک است.

در صورتی که چراغ هشدار ABS که معمولاً به رنگ کهربایی است، به طور غیرمعمول روشن شود سیستم باید بلافاصله عیب یابی و تعمیر گردد.(این چراغ در هنگام روشن کردن موتور وتوقف ABS برای مدت کوتاهی روشن می شود.) سیستم ABS طوری طراحی شده که در صورت بروز اشکال غیر فعال شده و سیستم ترمز به شیوه معمولی عمل می کند. به همین دلیل در رانندگی عادی که ترمز شدید نگرفته اید و توقف ناگهانی ندارید، ممکن است متوجه کاهش کارآیی سیستم ترمز نشوید. به هرحال در صورت عدم تعمیر ABS این سیستم در مواقع ضروری عمل نمی کند. روشن شدن چراغ قرمز هشدار دهنده ترمز، (به جز در تعداد کمی از سیستمهای قدیمی تر) نشان دهنده وجود مشکل در سیستم هیدرولیکی ترمز اصلی است.

 

اصطلاحات مربوط به ABS

عبارات مختلفی در رابطه با سیستم های هیدرولیکی ترمزهای ضد قفل به کار برده می شود.

سیستم های باز و بسته، سیستم های مجتمع و غیرمجتمع، مدارها و کانالها، هرکدام معنا و مفهوم

خاصی دارند که در مورد تمام سیستم های ABS صرفنظر از سازنده آنها به کار می روند.

  • سیستم های باز و بسته:

سیستم های ضد قفل باز، سیستمی است که در آن روغن رها شده از ترمزها در هنگام توقف ABS، به ترمز باز نمی گردد و در یک انباره یا آکومولاتور(Accumulator) ذخیره شده و سپس به مخزن سیلند اصلی باز می گردد.این نوع درسیستم های ساده ABS که فقط کنترل کننده چرخهای عقب است، به کارمی رود.

یک سیستم بسته معمولاً شامل یک پمپ برقی است که فشار هیدرولیکی کاهش یافته در اثر توقف ABS را به حالت اول باز می گرداند. پمپ روغن را به یک آکومولاتور می فرستد. روغن در آکومولاتورتحت فشار ذخیره شده و در هنگام نیاز به وجود فشار در مجراهای ترمز، مورد استفاده قرار می گیرد. در برخی از موارد در توقف ABS فشار پمپ نیز برای ترمزها به کار گرفته می شود که مقدار و زمان اعمال فشار، توسط یک شیر سلونوئیدی (Solenoid valve) کنترل می شود.

.

.

.

جهت دریافت و خرید متن کامل پایان نامه و تحقیق و مقاله مربوطه بر روی گزینه پرداخت که در بالای صفحه قرار دارد کلیک نمایید و پس از وارد کردن مشخصات خود به درگاه بانک متصل شده که از طریق کلیه کارت هایی عضو شتاب قابل پرداخت می باشید و بلافاصله بعد از پرداخت انلاین به صورت خودکار لینک دانلود مربوطه فعال گردیده که قادر به دانلود فایل کامل ان می باشید.

پاسخ دهید