دانلود پایان نامه : بررسي ايمني و ارگونومی سرنشین در خودرو

دانلود پایان نامه : بررسي ايمني و ارگونومی سرنشین در خودرو

تعداد صفحات: 242

فرمت فایل: ورد

دسته بندی: -

قیمت: 6500 تومان

تعداد نمایش: 540 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 14 جولای 2016

به روز رسانی در: 14 جولای 2016

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

6500 تومان – خرید

دانلود پایان نامه : بررسي ايمني و ارگونومی سرنشین در خودرو

 

دانشگاه آزاد اسلامی

واحد تهران جنوب

دانشکده فنی مهندسی

پایان نامه کارشناسی

مهندسی مکانیک – طراحی جامدات

فهرست مطالب

چکیده 1

فصل اول.. 2

تاريخچه سيستم ABS.. 3

سيستم ABS چيست؟ 4

اصول کارکرد سيستم ABS : 6

مزاياي ABS.. 8

توقف در خط مستقيم.. 9

کنترل فرمان.. 9

احتياط هاي پيشگيرانه در سيستم ترمز ضد قفل (ABS) 10

اصطلاحات مربوط به ABS.. 11

سيستم هاي مجتمع و غيرمجتمع.. 12

مدارهاي هيدروليکي.. 13

کانال هاي ABS.. 15

پمپ ها: 17

سيلندر اصلي: 18

سلونوئيدها: 19

ساير تجهيزات ورودي واحد کنترل الکترونيکي.. 25

وضعيت ترمز اضطراري(ABS فعال است): 27

کنترل سرعت چرخها: 31

سيستم هاي تويو تا 33

مدولاتور هيدروليكي: 45

طراحي سيستم: 49

فصل دوم. 53

كمربند ايمني.. 53

تاریخچه کمربند ایمنی: 54

چگونگي عملکرد کمربند ايمني : 57

تسمه هاي سيستم: 60

سعي در نصب کمربند ايمني براي صندلي هاي عقب: 61

فصل سوم. 64

بررسي ايمني شيشه هاي خودرو 64

تعاريف و اصطلا حات : 65

فصل چهارم. 78

Air bag.. 78

آشنايي با ايربگ : 79

خطرات ايربگ: 91

خلاصه زمان بندي عمل ايربگ: 112

فصل پنجم.. 116

سپر ايمني و ايمني بدنه. 116

ايمني بدنه خودرو 120

فصل ششم.. 123

تداخل و نويز در خوررو 123

منابع نويز خودرو 124

ارتعاش داخلي خودرو: 125

لايه هاي ويسکوالاستيک…. 130

لايه هاي ويسکوالاستسک نامقيد(آزاد) 131

سيستم وفقي کنترل نويز. 134

توصيف سيستم.. 135

پيشرفت هاي نوين.. 137

فصل هفتم.. 152

ارگونومی سرنشین در خودرو 152

آنتروپومتری.. 153

ارکان اصلی ابعاد خودرو 160

سیستم تهویه فعال و چند محوره پشت صندلی: 165

سيستم كنترل الكترونيكي انتقال قدرت… 173

سيستمهاي اطلاعاتي… 178

سيستم هاي ضد سرقت خودرو 209

نحوه عملكرد. 211

سيستم هاي الكتريكي ايموبيلايزر: 217

سيستمهاي تنظيم كننده صندلي.. 220

سيستم كنترل.. 228

منابع و مأخذ: 237

 

اصول کارکرد سيستم ABS :

وقتي يک خودرو با سرعت ثابت حرکت مي کند، سرعت حرکت خودرو با سرعت چرخهاي آن متناسب است، به عبارت ديگر لغزش تايرها وجود ندارد. اما وقتي راننده به منظور کم کردن سرعت خودرو، بر روي پدال ترمز فشار مي آورد، سرعت چرخها به تدريج کم شده و تناسب چرخها با بدنه خودرو نيز از بين مي رود، بايد توجه داشت که بدنه خودرو به سبب نيروي اينرسي تمايل به حرکت دارد، در اين حالت يک لغزش کوچک بين چرخها و سطح جاده ايجاد مي شود.

اختلاف بين سرعت بدنه خودرو و سرعت چرخها توسط نرخ لغزش شناخته مي شود. نرخ لغزش با عبارت زير محاسبه مي گردد:

100%  *   { سرعت خودرو    /  (  سرعت چرخ – سرعت خودرو) } = نرخ لغزش

 

نرخ لغزش 0% حالتي را نشان مي دهد که چرخ بطور آزاد حرکت کرده و با هيچ نوع مقاومتي مواجه نيست. و نرخ 100% نيز مبين حالتي است که چرخ کاملاً قفل شده و تاير بطور کامل بر روي جاده مي لغزد.

وقتي اختلاف بين سرعت چرخ و سرعت خودرو زياد مي شود، لغزش بين تاير و سطح جاده زياد شده و اين خود باعث ايجاد اصطکاک شده که نيروي ترمزي را توليد مي کند و نهايتاً سرعت خودرو کم مي شود.

ارتباط بين نيروي ترمزي  و نرخ لغزش در نمودار زير نشان داده شده است. نيروي ترمزي ضرورتاً با نرخ لغزش هميشه مرتبط نيست، اما بيشترين مقدار نيروي ترمزي وقتي اتفاق مي افتد که نرخ لغزش بين 10% تا 30% شود و نيروي ترمزي در نرخ لغزش بيش از 30% به تدريج کاهش مي يابد، بنابراين به منظور در اختيار داشتن ماکزيمم نيروي ترمزي در تمام مواقع، همواره لازم است که نرخ لغزش بين 10% تا 30% قرار داشته باشد.

به علاوه لازم است که پايداري خودرو در بيشترين سطح خود در حالت ترمزگيري حفظ گردد. به اين منظور نرخ لغزش در حد 30%- 10% براي ايجاد بيشترين کارآيي ترمز بدون توجه به وضعيت سطح جاده قرار داشته، ضمن اينکه پايداري فرمان پذيري خودرو در اين حالت حفظ شده و مشکلي براي آن به وجود نخواهد آمد.

 

 

 

توجه:

  • در جاده هايي با سطح لغزنده که ضريب اصطکاک پاييني دارند، فاصله ترمزگيري در مقايسه با سطوح جاده با ضريب اصطکاک بالا افزايش مي يابد حتي در صورت فعال بودن سيستم ترمز ABS، به همين دليل با وجود سيستم ترمز ضد قفل، اکيداً توصيه مي شود که بر روي جاده هاي لغزنده با سرعت پايين رانندگي شود.
  • در جاده هاي شني، يخي و يا پوشيده از برف که سطح جاده به شدت لغزنده مي باشد، وجود سيستم ABS باعث مي شود که فاصله ترمزگيري بيشترگردد.

 

مزاياي ABS

قفل شدن چرخها از لحاظ ايمني داراي سه مزيت مي باشند، مسافت توقف را کاهش مي دهد، به توقف اتومبيل در يک خط مستقيم کمک کرده و در حين توقف، به راننده امکان فرمان دادن و هدايت خودرو را مي دهد. همچنين از پنچري لاستيک در هنگامي که فقط يک نقطه از لاستيک کم ضخامت باشد، جلوگيري مي کند.

 

  • مسافت هاي توقف

در اغلب موارد سيستم ABS مسافت توقف را کاهش مي دهد. زيرا ضريب اصطکاک لاستيک با سطح جاده در چرخ به صورت جزئي قفل شده، بيشتر از ضريب اصطکاک لاستيکي است که چرخ آن کاملاً قفل مي باشد. بيشترين ضريب اصطکاک معمولاً در قفل کمتر از بيست در صد اتفاق مي افتد. دامنه تغييرات قفل شدگي، مي تواند از غلتش آزاد ( قفل شدگي صفر درصد) تا قفل کامل(صد در صد) باشد.

در دوحالت، يکي شن خيلي روان و ديگري برف نرم، قفل کامل چرخ، باعث کوتاه تر شدن مسافت توقف نسبت به قفل جزئي آن مي شود.اين نوع از مواد، در جلوي چرخ قفل شده يک سطح گوه اي و شيب دار ايجاد کرده و باعث کاهش سرعت وسيله نقليه مي شود.

 

توقف در خط مستقيم

هنگام ترمز بر روي جاده هايي که چسبندگي يا اصطکاک نامناسب دارند(مانند جاده هاي پوشيده از برف تکه اي يا يخ)، وسيله نقليه تمايل به انحراف به طرفين و يا چرخش به دور خود را دارد. دليل بروز اين حالت، اين است که بر روي يک سطح لغزنده، چرخ ها تمايل بيشتري به قفل شدن زود هنگام، نسبت به يک سطح با اصطکاک زياد را دارند.از آنجايي که چرخ هاي قفل شده، اصطکاک کمتري نسبت به چرخهاي آزاد دارند ، وسيله نقليه تمايل به چرخش حول چرخهاي قفل شده دارد.در سيستم هاي ترمز ضد قفل چندکاناله، چرخ ها بطور مجزا کنترل
مي شوند. به طوري که توازني بين قفل آنها وجود داشته باشد.

 

کنترل فرمان

در صورتي که راننده سعي خود را در هدايت خودرو به کار گيرد، لاستيکهاي قفل شده جلو، در يک خط مستقيم به حرکت خود ادامه مي دهند.سيستم ترمز ضد قفل(ABS) با جلوگيري از قفل کامل چرخ ها، به راننده امکان مي دهد تا هنگام توقف ناگهاني و شديد، بتواند وسيله نقليه را هدايت کند. بنابراين حتي اگر زمان کافي براي توقف و جلوگيري از تصادف نباشد، مي توان خودرو را هدايت کرده و در اطراف مانع متوقف شد.

 

 

 

 

احتياط هاي پيشگيرانه در سيستم ترمز ضد قفل (ABS)

مهمترين نکته قابل توجه در رابطه با (ABS) اين است که اين سيستم، وسيله را ضد تصادف

نمي کند. اعتماد بيش از حد و يا بي توجهي به آن مي تواند شما را در وضعيتي قرار دهد که هيچ نيروي ترمز يا کنترلي در هدايت خودرو نداشته باشيد. سيستم ABS بر روي سطوح لغزنده، باعث مي شود که خودرو در مسير مستقيم و کوتاه تري توقف نمايد، اما در جاده هاي هموار و خشک، در مقايسه با ترمز هاي معمولي، زمان بيشتري براي توقف نياز دارد.

هنگام استفاده از ترمز ABS، پدال ترمز را بطور پياپي فشار ندهيد، زيرا در اين صورت سيستم فرض مي کند که شما ترمز را رها کرده و ديگر به آن نيازي نداريد، لذا سيستم فعال نمي شود.

انجام بازرسي هاي منظم و نگهداري سيستم ترمز اصلي در شرايط کاري خوب و مساعد،از اهميت زيادي برخوردار است. در سيستم هاي ABS نيز همانند سيستم ترمزهاي معمولي مواردي از قبيل فرسوده بودن لنت ها، کمبود روغن ترمز و وجود هوا در مدار هيدروليکي، خطرناک است.

در صورتي که چراغ هشدار ABS که معمولاً به رنگ کهربايي است، به طور غيرمعمول روشن شود سيستم بايد بلافاصله عيب يابي و تعمير گردد.(اين چراغ در هنگام روشن کردن موتور وتوقف ABS براي مدت کوتاهي روشن مي شود.) سيستم ABS طوري طراحي شده که در صورت بروز اشکال غير فعال شده و سيستم ترمز به شيوه معمولي عمل مي کند. به همين دليل در رانندگي عادي که ترمز شديد نگرفته ايد و توقف ناگهاني نداريد، ممکن است متوجه کاهش کارآيي سيستم ترمز نشويد. به هرحال در صورت عدم تعمير ABS اين سيستم در مواقع ضروري عمل نمي کند. روشن شدن چراغ قرمز هشدار دهنده ترمز، (به جز در تعداد کمي از سيستمهاي قديمي تر) نشان دهنده وجود مشکل در سيستم هيدروليکي ترمز اصلي است.

 

اصطلاحات مربوط به ABS

عبارات مختلفي در رابطه با سيستم هاي هيدروليکي ترمزهاي ضد قفل به کار برده مي شود.

سيستم هاي باز و بسته، سيستم هاي مجتمع و غيرمجتمع، مدارها و کانالها، هرکدام معنا و مفهوم

خاصي دارند که در مورد تمام سيستم هاي ABS صرفنظر از سازنده آنها به کار مي روند.

  • سيستم هاي باز و بسته:

سيستم هاي ضد قفل باز، سيستمي است که در آن روغن رها شده از ترمزها در هنگام توقف ABS، به ترمز باز نمي گردد و در يک انباره يا آکومولاتور(Accumulator) ذخيره شده و سپس به مخزن سيلند اصلي باز مي گردد.اين نوع درسيستم هاي ساده ABS که فقط کنترل کننده چرخهاي عقب است، به کارمي رود.

يک سيستم بسته معمولاً شامل يک پمپ برقي است که فشار هيدروليکي کاهش يافته در اثر توقف ABS را به حالت اول باز مي گرداند. پمپ روغن را به يک آکومولاتور مي فرستد. روغن در آکومولاتورتحت فشار ذخيره شده و در هنگام نياز به وجود فشار در مجراهاي ترمز، مورد استفاده قرار مي گيرد. در برخي از موارد در توقف ABS فشار پمپ نيز براي ترمزها به کار گرفته مي شود که مقدار و زمان اعمال فشار، توسط يک شير سلونوئيدي (Solenoid valve) کنترل مي شود.

.

.

.

جهت دریافت و خرید متن کامل پایان نامه و تحقیق و مقاله مربوطه بر روی گزینه پرداخت که در بالای صفحه قرار دارد کلیک نمایید و پس از وارد کردن مشخصات خود به درگاه بانک متصل شده که از طریق کلیه کارت هایی عضو شتاب قابل پرداخت می باشید و بلافاصله بعد از پرداخت انلاین به صورت خودکار لینک دانلود مربوطه فعال گردیده که قادر به دانلود فایل کامل ان می باشید.

پاسخ دهید