دانلود پایان نامه : اصول کار با لیزر

دانلود پایان نامه : اصول کار با لیزر

تعداد صفحات: 155

فرمت فایل: word

دسته بندی: - - - - -

قیمت: 6300 تومان

تعداد نمایش: 444 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 16 مارس 2016

به روز رسانی در: 21 مارس 2016

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

6300 تومان – خرید

دانلود پایان نامه : اصول کار با لیزر

 

ليزر در دوران تمدن يونان ـ روم

در دوران تمدن يونان ـ روم (تقريباً از قرن ششم پيش‌ از ميلاد تا قرن دوم ميلاد) ليزر بخوبي شناخته شده و مشهور بود. گياهي خودرو بود (احتمالاً از رده گياهان چتري) كه در ناحيه وسيعي در اطراف سيرن (ليبي امروز) مي‌روييد. گاهي هم «ليزر پيتيوم» ناميده مي‌شد و به علت خواص اعجاز‌گرش آن را هديه‌اي از جانب خداوند مي‌دانستند. اين گياه براي درمان بسياري از بيماري‌ها از ذات‌الريه گرفته تا بسياري از بيماري‌هاي واگير‌دار به كار مي‌رفت. پادزهر مؤثري بود براي مارزدگي،‌ عقرب زدگي و نيش پيكان‌هاي زهر‌آلود دشمن از طعم لذيزش به عنوان چاشني عالي در بهترين آشپزي‌ها استفاده مي‌شد. اين گياه آنچنان پرارزش بود كه منبع اصلي سعادت سيرنيها به حساب مي‌آمد و به يونان و روم صادر مي‌شد. در مدت استيلامي رومي‌ها تنها خراجي كه سيرينها به روم مي‌دادند اين گياه بودكه همراه با شمشهاي طلا در خزانه‌ها نگهداري مي‌شد. شايد بهترين گواه‌ ارزش ليزر در آن روزگار نقش بر جام مشهور آركسيلائو (كه اكنون در موزه سيرن است.) باشد كه باربران را در حال بار كردن ليزر در كشتي تحت سرپرستي شاه آركسيلائو نشان مي‌دهد، هم يوناني‌‌ها و هم رومي‌ها بسيار كوشيدند كه بتوانند…

 

گسيل خودبخود، گسيل القايي و جذب

الكترونيك كوانتومي رشته‌اي از الكترونيك است كه پديده‌هاي با طبيعت كوانتومي را بررسي مي‌كند. در اين جا نمونه خاصي از الكترونيك كوانتومي، يعني اصول فيزيكي ليزر و رفتار آن را مورد بررسي قرار مي‌دهيم. پيش از بحث در جزييات؛ كمي درباره‌ي مباني نظري ليزر به زبان ساده صحبت كنيم.

در ليزر از سه پديده‌ي اساسي كه نتيجه‌ي برهم كنش موج الكترومغناطيس با ماده‌اند، استفاده مي‌شود. براي اينكه بتوانيم از ماهيت پرتوي ليزري آگاه شويم، به تشريح اين پديده‌ها يعني فرايندهاي گسيل خودبخود، گسيل القايي و خذب مي‌پردازيم.

اگر جه ادعاي پيشگويي اصول ليزر توسط اينشتين ممكن است بحث برانگيز باشد، اما او با تشريح فرايندهاي جذب اتمي، گسيل خودبخودي و گسيل برانگيخته در سال 1917 اصول ليزر را بيان كرد. تقريباً 40 سال بعد چارلز تاونز، تئودور ماين تخستين ليزري را كه با ياقوت مصنوعي كار مي‌كرد را ساخت و اين نخستين ليزري است كه به جامعه علمي عرضه گرديد. در سال 1916 علي جوان دانشمند ايراني نخستين ليزر گازي را كه مخلوطي از گاز هليم و نئون كار مي‌كرد را بوجود آورد. امروزه صدها نوع ماده ليزري…

 

طرحهاي دمش (پمپ كردن)

اكنون به مسئله چگونگي ايجاد واروني انبوهي در ماده خواهيم پرداخت. در نگاه نخست، به نظر مي‌آيد كه ايجاد واروني انبوهي از طريق برهم‌كنش ماده و ميدان شديد الكترومغناطيسي در فركانس كه از رابطه (1ـ 1ـ 1) به دست مي‌آيد ممكن است. نظر به اينكه درحالت ترازمندي گرمايي، انبوهي تراز 1 بيشتر از تراز 2 است، در واقع جذب بر گسيل القايي غلبه خواهد كرد. موج فرودي، گذار 2 1 را بيشتر از گذار 1 2 ايجاد مي‌كند، و انتظار داريم كه اين راه به واروني انبوهي ختم شود. ليكن، مي‌بينيم كه چنين سيستمي (حداقل در حالت پايا) كار نخواهد كرد. در واقع، وقتي وضعيتي ايجاد شود كه انبوهي دو تراز مساوي شوند ()، فرايندهاي جذب و گسيل القايي يكديگر را خنثي مي‌كنند، و طبق رابطه‌ (1ـ 2ـ 1)، ماده شفاف مي‌شود. اين وضعيت معمولاً اشباع دو ترازي ناميده مي‌شود.

بدين ترتيب ايجاد واروني انبوهي تنها با استفاده از دو تراز 1 و 2، غير ممكن است. بنابراين طبيبعي است كه سؤال شود آيا با استفاده مناسب از بيش از دو تراز از مجموعه‌ بينهايت ترازهاي اتم مورد نظر، ايجاد واروني انبوهي ممكن مي‌شود؟ خواهيم ديد كه جواب مثبت است، و بسته به تعداد ترازهاي مورد استفاده درباره ليزرهاي سه و يا چهار ترازي گفتگو خواهيم كرد (شكل 1ـ 5). در ليزر سه ترازي (شكل 1ـ 5 الف)، اتم به طريقي از حالت پايه 1 به تراز 3 ارتقاو…

 

لیزر در بیماریهای پوست

در درمان بیماریهای پوست ، عمدتاً آثار گرمایی تابش لیزری از طریق فر آینده های انعقاد و تبخیر بکار برده می شود. از آنجا که پارامتر های اپتیکی پوست یعنی ضرایب جذب و پراکندگی شدیداً به طول موج وابسته اند، لذا انواع مختلف واکنشهای بافت با لیزر های مختلف امکان پذیر است . امروزه در مرحله بالینی از پنج لیزر یونی آرگون ، رنگینه ای ، ، nd:yag و یاقوت استفاده می شود.

در مقیاس میکروکوپی ، فصل مشترک هوا – پوست کاملا ً ناهموار می باشد و از این رو پروتو های فرودی را پراکنده می کند . جذب نور توسط کروموفورها ( مانند هموگلوبین یا ملانین ) باعث یکنواختی رنگ پوست می شود. پراکندگی نور توسط فیبر های کلاژن در ماده زمینه ، مشخص می کند چه مقدار از نور به درون بافت همبند نفوذ یافته است . مطالعات دقیق پارامتر ها ی اپتیکی پوست توسط Graaff (1993 ) انجام گرفته است.

پرتو های لیزر یونی آرگون شدیداً توسط هموگلوبین و ملانین جذب می شوند این لیزر ابتدا برای درمانهای سطحی پوست با عروق خونی زیاد انتخاب شدو Apfeilerg (79-1978) آثار القایی لیزر…

 

3.2تحليل هاي مكانيكي:

شبكه ها در تحليل مكانيكي از المان هاي چهار گوشه با تقارن محوري هار گوشه تشكيل شده است. خصوصيات مكانيكي شامل نسبت پواسون 0.98 براي همه لايه هاي پوست، جدول يانگ 1.34 براي اپي درم براي در نيرو 104×3.4 براي چربي زير پوستي و انبساط حرارتي 104×3.0 براي اپي درم ها و در ميز، 104×9.2 براي چربي زير پوستي. دماها ي منتج از تحليل حرارتي روي شبكه هاي رسم ميشوند براي تحليل مكانيكي اندازه المان ها در تحليل حرارتي مشابه شبكه ها در نظر گرفته و در همان اندازه با اجراي تحليل در زبان مشابه اي كه تحليل حرارتي و جابجايي خارج از صفحه در موقعيت هاي گوناگون در طول سطح مدل مثبت ميشوند، ثابت نگهداشته شدند. تجزيه و تحليل مكاني و زماني مدل المان محدود براي همگرايي صحيح نتايج عددي،‌بحراني است.

قاعده اي كه دنبال شد اين بود كه مراحل زماني بايد به اندازه كافي كوچك باشد تا بتوان 20 نقطه در هر چرخه مولفه فركانس (f max) را اندازه گيرين نمود. بزرگترين اندازه المان نير مشابه همان روش انتخاب شد بنابراين…

 

محاسبات لیزر و اندازه گیری

در این بخ تنها دو رو محاسبه لیزر که اغلب با آن موجه می شویم مورد بررسی قرار می گیرد. قطر باریکه خروجی پارامتر مهمی برای طبقه بندی لیزرهای و ارزیابی خطرات آنها بر چشم یا پوست می باشد. اغلب سازندگان لیزرها ، پارامتر های اصلی پرتو دهی نظیر توان با انرژی باریکه خروجی و قطر آن را مشخص می کنند . معمولاً محاسبه شدت خروجی ( یا چگالی توان ) بر حسب و شاریدگی ( چگالی انرژی ) بر حسب به عهده کاربر می باشد تا این مقادیر ا با استاندارد حفاظتی MPE که توسط ANSI تدوین شده و یا با مقدار حدی آستانه (TVLs) که توسط ACGIH ارائه گردیده است، مقایسه کند.

بنا ه تعریف ، آنچه که به عنوان قطر باریکه توسط بسیاری از سازندگان لیزر شناخته می شود ، قطر دریچه ای است که 90/0 انرژی خروجی در لیزر های پالسی یا 87/0 توان خروجی در لیزر های CW با باریکه گاواسی را در بر داشته باشد . ( مکان هندسی نقاطی که شدت آن ها به شدت مرکزی باریکه گاواسی رسیده باشد قطر باریکه را معین می کند ). البته برای ایمنی لیزر ، لازم است که قله شاریدگی ( یا چگالی توان ) در باریکه های با قطر بزرگ محاسبه یا اندازه گیری شود و یا این که کسری از توان یا انرژی تراگسیلی از دریچه محدود کننده در نظر گرفته شود.

دریچه محدود کننده به قطر mm7 ( متناظر با مردمک گشوده شده چشم ) برای حد پرتو دهی چشم در ناحیه طیفی مرئی و فرو سرخ نزدیک ( nm 1400- 400 ) می باشد. در ناحیه فرابنفش و بیشتر ناحیه فرو سرخ قطر دریچه یه mm1 یا mm5/3 می رسد ، ولی در ناحیه فرو سرخ دور در بازه طول موجی ( mm 1-1/0 ) این قطر تا cm 1 افزایش می یابد.

با استفاده از توان سنج لیزر در…

 

 

پاسخ دهید