دانلود پایان نامه : اختلالات کودکان در ناخن جویدن

دانلود پایان نامه : اختلالات کودکان در ناخن جویدن

تعداد صفحات: 10

فرمت فایل: word

دسته بندی: - - - -

قیمت: 2000 تومان

تعداد نمایش: 588 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 4 مارس 2016

به روز رسانی در: 12 می 2016

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

2000 تومان – خرید

دانلود پایان نامه : اختلالات کودکان ناخن جویدن

 

 

عنوان                                                                                                                                

 

مقدمه. 1

بیان مساله. 2

تحقیق انجام شده 3

حالات و رفتار. 3

آغاز و مراحل آن. 3

علا ئم و نشانه ها 4

ريشه ها و علل.. 4

درمان. 6

منابع. 8


مقدمه

ناخن جویدن که یکی از اختلالات عادتی نورتیک است معمولاََ از یک سالگی شروع می شود و در بین کودکان ونوجوانان شایع است. این اختلال در بین دختران کمتر از پسران است. ناخن جویدن در همه گروه های سنی و اجتماعی وجود دارد وبا افزایش سن معمولا َ از میزان و شدت آن کاسته می شود و این عمل ناپسند که با جویدن ناخن ها مشخص می شود هنگام نا راحتی و نگرانی تشدیدمی شود . این اختلال معمولا َ با مشکلات دیگری نظیر شب ادراری و پر خوری همراه است . ناخن جویدن وسیله ای برای کاهش فشار روانی درونی است و در بزرگسالی هم وجود داردو با اضطراب و تنش همراه است(شفیع آبادی) این عادت نشانه تهاجم است. عواملی که موجب ناخن جویدن می شود از شخصی به شخص دیگر متفاوت است در برخی افراد نوعی مکانسیم دفاعی برای کاهش فشارها واضطراب های روحی وروانی است و در برخی دیگر عکس العمل خصومتی به حساب می آید که از طرف افرادی مانند پدر ومادر در کودک برانگیخته شده است . ناخن جویدن عادتی است که موجب می شود شخص مبتلا به آن احساس رنج وناخشنودی کند.کودکان و نوجوانان برای ترک این عادت تلاش فراوانی میکنند ولی اغلب کوشش هاوتلاش ها ی آنان بی نتیجه می ماند.(نجاتی ,1372) ماهیت آن نوعی نارحتی عصبی است که در کودکان مضطرب و خجالتی بسیار است اگه چه در کودکان سالم وطبیعی نیزبیش وکم وجود دارد وبه صورت یادگیری دربین آنان شایع است. در کل ناخن جویدن نوعی واکنش ،مستقیم و طبیعی و آمیخته با هیجان ،ترس ،فشار، نشانه ای از نیاز به انگشت مکیدن،شب ادراری، کندن مو ونشانه ای است از تحمل فشار های روحی ومضیقه های محیطی واحساس صدمه بر شخصیت خود.(قائمی ,1372)جویدن ناخن بیشترنشانه تهاجم است. این عادت در بچه های بزرگتر شایع تر است و کودک به این وسیله تمایلات تهاجمی خود را کنترل می کند.(حیدری,1374)

در بعضی گزارش های مبسوط راجع به ناخن جویدن مشاهده می شود که این عادت را یک نوع عادت عصبی (مربوط به اعصاب) دانسته و آن را علامت نا بهنجاری عمومی فرض کرده اند . در بعضی جا ها این عادت را یکی از علا‍‍‍ئم مشخصه ی کودکان مشکل دار به خصوص کودکان عصبی ،نگران و افسرده محسوب داشته اند.

در کتابی راجع به ناخوشی روانی کودکان تالیف چند روان پزشک یکی از مدعیان به تخصص چنین نوشته است :بچه ای که در دوره ی کودکی در محرومیت ونا امنی زندگی کرده در بزرگی سعی می کند محرومیت های خود رابه وسیله ی عاداتی از قبیل ناخن جویدن ، شست مکیدن وشیرینی زیاد خوردن جبران کند.در گزارش جدید دیگری روان پزشکی ناخن جویدن را جزء علایم بیماری عصبی دانسته است .(ولنتاین ,1346)

این اختلال معمولا َ با مشکلات دیگری نظیر شب ادراری و پر خوری همراه است. ناخن جویدن وسیله ای برای کاهش فشار روانی درونی است و در بزرگسالی هم وجود دارد و با اضطراب و تنش همراه است

بیان مساله

ناخن جویدن در کودک از چه امری حکایت می کند؟ در پاسخ می توان گفت که جویدن ناخن ها نشانه ای از وجود اضطراب است و از بیماری خاص نمی توان حرف زد. میتوان با دیدی وسیعتر به مسأله مزبورنگریست و متذکر شد که ناخن جویدن:

  • در مرحله اول نشانه نوعی عدم تعادل احساسات در کودک است.
  • در مرحل شدید تر حاکی از وجودنوعی تضاد درونی وفشار های سخت وعصبی است.
  • حکایت از احساسهایی درباره خود و رنج خود دارد و آن را برای خویش نا خوشایند می شناسد.
  • نشانه ای است برای ابراز احساس رنج درباره مسأله ای خاص.
  • نشانه ای هیجان عصبی بسیار شدید است .
  • گاهی ممکن است نشانه ای باشد از وجود ترسی مزمن که منشأ آن مهم یاجزءی است.
  • زمانی ناخن جویدن نشانه وجود چیزی در ذهن است که برای کودک قابل حل و رفع بنظر نمی رسد.
  • در مواردی این حا لت حاکی از کم رویی است که طفل در حین بر خورد با یک بیگانه ،یا در حین پرسش معلم از او خود بروز میدهد.
  • در کل اگر ناخن جویدن بعلت یادگیری و عادت نباشد حاکی از نوعی نگرانی وناراحتی است .او وضعی را احساس می کند که برای غلبه بر آن چاره ای نمی بیند جز اینکه بپیچد،با لباس خود بازی کند،انگشت به دهان فرو برد،مویش را بکند،اشیاءدورو بر را به دهان برد وبمکد و ناخن بجود و….(قائمی,1372)

تحقیق انجام شده

بر اسا س یک بررسی حدود 18% کودکان و نوجوانان (از سنین تولد تا 15) بنحوی گرفتار آنند . آماری دیگر حکا یت از آن دارد که حدود ثلث کودکان بدان گرفتارند. طبق یک بررسی حدودیک سوم افراد 15 ساله ناخن میجویدند و از این عده حدود یک سوم شان کسانی بوده اند که قبلا ََََََََََََ هم چنین می کرند. و این مسأ له نیز قابل ذکر است که رقم آن در پسران به مراتب بیشتر از دختران است طبق آماری که براساس یک تحقیق در غرب صورت گرفته است از گروه مورد بررسی حدود 54% پسران و حدود46% دختران حالت ناخن جویدن داشتند. (قائمی,1372)

.

.

.

جهت دریافت و خرید متن کامل پایان نامه و تحقیق و مقاله مربوطه بر روی گزینه خرید که در بالای صفحه قرار دارد کلیک نمایید و پس از وارد کردن مشخصات خود به درگاه بانک متصل شده که از طریق کلیه کارت هایی عضو شتاب قابل پرداخت می باشید و بلافاصله بعد از پرداخت انلاین به صورت خودکار لینک دانلود مربوطه فعال گردیده که قادر به دانلود فایل کامل ان می باشد.

پاسخ دهید