دانلود پایان نامه : اثر دما برتنش آستانه اي

دانلود پایان نامه : اثر دما برتنش آستانه اي

تعداد صفحات: 67

فرمت فایل: word

دسته بندی: -

قیمت: 5000 تومان

تعداد نمایش: 519 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 18 آوریل 2016

به روز رسانی در: 18 آوریل 2016

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

5000 تومان – خرید

دانلود پایان نامه : اثر دما برتنش آستانه اي

 

چکيده :

 

بررسي ماهيت تنش آستانه اي،روش هاي اندازه گيري تئوري وعملي ،عوامل موثر وچگونگي محاسبه تنش آستانه اي از جمله مسايل مهمي است که کمتردرمقالات به آن اشاره شده است.هرچند مقالات ومنابع مرتبط با تنش آستانه اي بسيارمحدود است ليک در اين پروژه سعي گرديده تا حدودي با اين مبحث آشنا شويم .

 آنچه در مورد تنش آستانه اي به نظر مي رسد اين مطلب است که با خزش ارتباطي نزديک داشته ومي توان با استفاده از نمودارهاي خزش آن را تحليل کرد.

در واقع  مي توان گفت تنش آستانه اي به دليل اندر کنش نابجايي ها با ذرات واثر متقابل آنها برهم ايجاد مي شود.به بيان ديگر عدم تقارن نيروي صعود ناشي از عدم تقارن شبکه علت اصلي پيدايش تنش آستانه اي است. اين تنش را مي توان با استفاده از روش برونيابي برروي نمودار تنش – کرنش ويا باروابط موجود بدست آورد. از جمله پارامترهاي موثر بر آن دما مي باشد که با افزايش آن تنش آستانه اي بشدت افت مي کند.

کلمات کليدي :خزش ،تنش آستانه اي ،نرخ کرنش ،برون يابي

 

 

1- مقدمه :

 

  با پيشرفت بشر وايجاد تکنولوژي جديد ،نياز انسان به توليد موادي که در دماهاي بالا خواص مکانيکي مناسبي از خود نشان مي دهند ،افزايش پيدا کرده است.براي پاسخگويي به اين نياز شناخت مکانيزم هايي که درشرايط دماي بالا اتفاق مي افتد لازم است.آزمايش خزش از جمله آزمايشاتي است که به خوبي مي تواند جوابگوي اين نياز باشد.

 محققان با بررسي در آلياژهاي آلومينيوم به نتايج جالبي در مورد اثر تنش آستانه اي رسيده اند .در اين پروژه سعي مي کنيم با تفکيک اثرات 7اين تنش برروي مواد مختلف نتيجه اي قابل لمس از مبحث مطروحه بدست آوريم . البته  مقالات در اين زمينه بسيار انگشت شمار وپيوستگي اين مقالات محدود هم کاري دشوار .

 هدف اصلي از اين بررسي اثر بسيار مهم دما برتنش آستانه اي است که با توجه به اين موضوع اهميت بحث حاضر مشخص مي شود.

قبل از ورود به مبحث اصلي لازم است مروري بر فولادهاي ميکروآلياژي داشته باشيم .

 

1-1- فولادهاي كم آلياژي:

فولادهاي كربني با يك يا چند عنصر كرم ، نيكل ، مس ، موليبدن ، فسفر واناديم، به مقادير چند درصد يا كمتر از فولاد كم آلياژي مي نامند. مقادير بالا از عناصر الياژي معمولاً براي خواص مكانيكي و سختي پذيري است .

 

1-1-1- اثرات افزودني هاي ميکروآلياژ کننده :

اين بخش بر روي فولادهاي پرليت – فريت ميکروآلياژ شده تاکيد کرده است ، که از افزودني هاي عناصر آلياژ کننده مثل نيوبيوم و واناديوم براي بالا بردن کربن و يا محتواهاي منگنز استفاده مي کند ( و به اين ترتيب توانايي حمل بار بالا مي رود ) بررسي هاي گسترده در طول دهه 1960 بر روي اثرات نيوبيوم و واناديوم روي خصوصيات مواد يا مصالح درجه ساختماني باعث کشف اين موضوع گرديد که مقادير کم نيوبيوم، واناديوم هر کدام (10/0% ) فولادهاي استاندارد کربن – منگنز را بدون تداخل با بعمل آوري بعدي مستحکم و قوي مي سازند مقدار کربن نيز مي تواند کم شود تا هم قابليت جوش را بالا ببرد و هم چقرمگي را ، چون اثرات مقاومت دهندگي نيوبيوم و واناديوم بخاطر کاهش در استحکام ناشي از کاهش در مقدار کربن جبران مي شوند .

خصوصيات مکانيکي فولادهاي کم آلياژ داراي استحکام بالاي ميکرو آلياژ شده ، فقط در صورت افزايش عناصر ميکرو آلياژ کننده حاصل مي شوند . لازمه ي وجود آستنيت که به اثرات پيچيده طرح آلياژ و تکنيک هاي نورد کاري بستگي دارد ،  نيز يک فاکتور مهم در تصفيه دانه اي فولادهاي کم آلياژ داراي استحکام بالاي نورد گرم است . تصفيه دانه اي در صورت وجود آستنيت با روش هاي نورد کاري کنترل شده ، باعث چقرمگي بالا و استحکامهاي تسليم زياد در رنج 345 تا 620 مگا پاسکال(ksi 90 تا 50) مي شود.

اين توسعه فرآيندهاي نوردکاري کنترل شده همراه با طرح آلياژ، سطوح استحکام تسليم بالايي را توليد کرده است که با پايين آمدن تدريجي مقدار کربن توام مي باشد بسياري از فولادهاي کم آلياژ داراي استحکام بالا ميکروآلياژ شده اختصاصي ، مقادير کربن به كمي 60/0% و يا حتي كمتر دارند ، با اين حال هنوز مي توانند استحکام تسليم حدود 485 مگا پاسکال (ksi 70) را توسعه داده و ايجاد نمايند . استحکام تسليم بالا  ، با اثرات ترکيبي اندازه دانه ريز ايجاد شده و در طول نورد کاري گرم کنترل شده و استحکام دهندگي رسوب حاصل مي شود که اين خصوصيت ناشي از حضور واناديوم ، نيوبيوم و تيتانيوم است .]1[

 

1-1-2- انواع گوناگون فولادهاي فريت – پرليت ميکروآلياژ شده عبارتند از :

1-1-2-1-فولادهاي ميکروآلياژ شده واناديوم

1-1-2-2-فولادهاي ميکروآلياژ شده نيوبيوم

  1-1-2-3-فولادهاي ميکروآلياژ شده واناديوم – نيوبيوم

1-1-2-4- فولادهاي موليبدن – نيوبيوم

1-1-2-5-فولادهاي ميکروآلياژ شده واناديوم – نيتروژن

1-1-2-6-فولادهاي ميکروآلياژ شده تيتانيوم

1-1-2-7-فولادهاي ميکروآلياژ شده نيوبيوم – تيتانيوم

   1-1-2-8-فولادهاي ميکروآلياژ شده تيتانيوم – واناديوم

 

1-1-2-1- فولادهاي ميکروآلياژ شده واناديوم :

تهيه و توسعه فولادهاي حاوي واناديوم مدت کوتاهي پس از تهيه فولادهاي هوازدگي رخ مي‌دهد و محصولات نورد شده صاف با بيش از 10/0%  واناديوم بطور وسيعي در شرايط نورد گرم بکار مي روند فولادهاي حاوي واناديوم نيز در شرايط نورد کنترل شده ، نرمال شده و يا کوئنچ و تمپر شده بکار مي روند .

واناديوم با تشکيل ذرات رسوب ريز ( با قطر 5  الي 100 نانومتر ) V (CN) در فريت در طول سرد سازي پس از نورد گرم به قوي ساختن کمک مي کند . اين رسوبات واناديوم ، که به پايداري رسوبات نيوبيوم نيستند ، محلول در همه دماهاي عادي نورد کاري هستند که براي ايجاد فريت دانه ريز مفيد مي باشند قوي ساختن به وسيله واناديوم ، بين 5تا 15 مگا پاسکال ( ksi 2 و 7/0 ) در هر 01/0 ترکيب شيميايي واناديوم است و اين حد متوسط به مقدار کربن و سرعت سرد سازي حاصل از نورد گرم بستگي دارد ( و بنابراين به ضخامت مقطع نيز بستگي دارد ) سرعت سرد سازي که با دماي نورد گرم و ضخامت مقطع معين مي شود برروي قوي ساختن سطح رسوب در فولاد 15/0% واناديوم تاثير مي گذارد که در شکل 1-1 نشان داده شده است .

 

 

شكل (1-1) اثر ميزان سرد كاري روي افزايش استحكام تسليم ناشي از قوي ساختن رسوب در يك فولاد 15/0 درصد واناديوم ]1[

                                                                                   

در سرعت هاي سرد سازي بالا بيشتر ذرات (CN) V در محلول باقي مي ماند و بنابراين بخش کوچکتري از ذرات (CN) V رسوب کرده و قوي ساختن نيز کاهش مي يابد در مورد يک ضخامت مقطع داده شده و محيط سرد سازي  ، سرعت هاي سرد سازي مي توانند با افزايش يا کاهش دما قبل ازسرد سازي به ترتيب افزايش يافته و يا کاهش يابند. افزايش دما باعث بزرگتر شدن اندازه دانه اي آستنيت مي شود در حاليکه کاهش دماي نورد کاري را دشوار تر مي سازد .

مقدار منگنز نيز بر روي استحکام دادن فولادهاي ميکروآلياژ شده واناديوم تاثير مي گذارد اثر منگنز روي فولاد واناديوم نورد شده گرم در جدول (2-1) نشان داده شده است با افزايش 9/0 درصد منگنز که ناشي از قوي ساختن محلول جامد است . قوي کردن رسوب واناديوم نيز افزايش مي يابد چون منگنز دماي تغيير شکل آستنيت به فريت را پايين مي آورد به اين ترتيب باعث پراکندگي رسوب ريزتر مي شود . اين اثر منگنز روي قوي ساختن رسوب بزرگتر از اثرش در فولادهاي نيوبيوم است با اينحال استحکام مطلق در يک فولاد نيوبيوم داراي Mn 2/1 % فقط حدود 50 مگا پاسکال (ksi 7) کمتر از فولاد واناديوم است اما در سطح آلياژي بسيار کمتري است ( يعني nb 06/0 % در برابر 14/0% واناديوم ) سومين عاملي که روي استحکام فولادهاي واناديوم تاثير مي گذارد اندازه دانه اي فريت توليد شده بعد از سرد سازي از دماي آستنيت کننده است . اندازه هاي دانه اي فريت ريزتر (که نه تنها باعث استحکام هاي تسليم بالاتر شده بلکه چقرمگي و شکل پذيري را نيز بالا مي برند) مي توانند با دماهاي تغيير شکل کمتر آستنيت به فريت و يا با شکل گيري اندازه هاي دانه اي آستنيت ريز تر قبل از تغيير شکل توليد شوند پايين آوردن دماي تغيير شکل که روي قوي ساختن سطح رسوب تاثير مي گذارد مي تواند با افزودن آلياژ و يا با سرعت هاي سردسازي افزايش يافته ايجاد شود  در مورد يک سرعت سرد سازي داده شده تصفيه اندازه دانه فريت و تصفيه اندازه دانه آستنيت در طول نورد کاري صورت مي گيرد .

.

.

2-1- معرفي معادلات  خزش:

 آلياژهاي آلومينيوم براي کار در دماي بالا در رنج دمايي 423-443 درج کلوين را مي توان به کار گرفت .بالاتر از اين ،مقاومت آلياژبا زمان  به سرعت تنزل مي کند. پژوهشگران سعي دارند که آلياژ جديدي از آلومينيوم را براي دماي بالا طراحي کنند.يکي از عناصري که در تقويت اين مهم به آلومينيوم  کمک مي کندSc است.که چسبندگي خوبي ايجاد ميکند.دانشمندان با ترکيب عناصر ديگري همچون منيزيم وزيرکونيوم به آلومينيوم آلياژ مورد مبحث را طراحي کردند .اما آن چيزي که براي ما مطرح است آزمايش انجام شده برروي نمونه با ابعاد استاندارد تهيه شده است که تحت بار ويا تنش ثابت در محيط ودماهاي مورد نظر بررسي شده است.

يکي از نتايجي که از اين آزمايش بدست مي آيد نمودارمي باشد.شکل (2-1) نمودار خزش مربوط به آلياژ Al-6Mg-2Sc-1Zr را نشان مي دهد. [2]

 

شكل (2-1)  : نمودار خزش- تنش آلياژ Al-6Mg-2Sc-1Zr [2]

 

 

اين نمودار ازسه مرحله تشکيل شده است .مرحله اول تحت عنوان خزش اوليه بوده که ناشي از مکانيزم کارسختي است .مرحله دوم خزش ثانويه ومرحله سوم خزش ثالثيه که در مرحله دوم مکانيزم کارسختي وبازيابي به تعادل رسيده ودر مرحله سوم مکانيزم تشکيل حفره يا ترک باعث کاهش ناگهاني سطح مقطع شده ونرخ کرنش يکباره زياد مي شود.

اما باتوجه به اين که خزش ثانويه از نظر زماني طولاني تر از ساير مراحل است، بسيار پر اهميت است وعهده فعاليت ها براي بهبود خواص خزشي در اين مرحله متمرکز شده است.شيب منحني مذکور بيانگر آهنگ ونرخ کرنش مي باشد که در طي مرحله اول بتدريج کاهش يافته ودر مرحله دوم به يک مقدار ثابت رسيده ،که اين مقدار کمترين مقدار نرخ کرنش خزش مشاهده شده در نمودار است ودر مرحله سوم نرخ خزش به سرعت افزايش مي يابد .

رابطه زير به نام قانون پاور1  يکي از روابطي است که براي نرخ خزش ثانويه ارايه شده است. [2]

(معاله 2-1)                                                                         

 

که در اين رابطه َAيک مقدار ثابت ،تنش اعمالي ، Qa انرژي اکتيواسيون براي خزش ،R ثابت گازها وTدما برحسب کلوين است.

اما روابط ديگري نيز براي اين مرحله ارايه شده است.يکي از اين روابطي که در اصلاح قانون پاور معادله (2-1) ارايه شده است ودر آلياژهايي که به وسيله رسوبات تقويت شده اند ،کاربرد دارد ،به صورت زير است:

(معادله 2-2)                                                                        

 

که در اين رابطه Aثابت بدون بعد ،D ضريب نفوذ در شبکه ،G مدول برشي ، bبردار برگرز،K ثابت بولتزمن ، تنش آستانه اي و n توان تش حقيقي مي باشد.

na توان تنش ظاهري در مينيمم نرخ کرنش خزشي بوده وازرابطه زير بدست مي آيد:

 
اين توان با کاهش تنش اعمالي افزايش مي يابد که اين دلالت بر رفتار تنش آستانه اي حقيقي        مي کند [2] .

اما رابطه ديگري که براي نرخ خزش مرحله دوم ارايه شده بصورت زير است:

 

(معادله 2-4)                                                                          

که در آن 5=n براي فلزات fcc، Dsd ضريب خودپخشي شبکه، A يک ثابت حساس به ساختار، χ انرژي نقص چيدمان ، σss تنش واقعي در  حالت پايدار، k ثابت بولتزمن، T دما به صورت کلوين ، b بردار برگرز و G مدول برشي. σss در معادله(2- 4 )هما ن است که در معادلات (2-1و2-2)مشاهده شدوهمچنين آن را در بسياري از مواد مي‌توان با يک تنش موثر برابر (σss – σth) جايگزين کرد که در آن σth تنش آستانه‌اي براي تغييرشکل خزشي است. تنش آستانه‌اي مي‌تواند در نتيجه وجود ذرات فاز دوم بوجود بيايد، مثل سوپرآلياژها با پايه نيکل و آلياژهاي تقويتي با پخش اکسيژن يا ساختار نابجايي در مورد فولاد زنگ نزن 20%Cr-25%Ni. تنش آستانه‌اي به ميکرومکانيسم سببي وابسته است و بنابراين در صورت غيرمتغير بودن ميکرومکانيسم، بايد نسبت به تنش ثابت باشد.

تنش آستانه‌اي ظاهري بيشتر با توجه به تاثير ساختار ناب‌جايي بر روي A ثابت در معادله سرعت خزش در حالت پايدار توجيه مي‌شود. آزمايش تغيير تنش که در آن تنش به طور پيوسته بيشتر مي‌شود، يک تنش آستانه‌اي بدست مي‌دهد که با آزمايشهاي خزشي متعارف برابر است. اين نشان مي‌دهد که ساختار حالت پايدار در يک تنش خاص مستقل از مسير است ماداميکه تنشهاي فعلي کوچکتر باشد. زيرساختار نابجايي  هم نشان مي‌دهد که تغييرشکل خزشي توسط مکانيسم شبکه نابجايي ايجاد مي‌شود. تنش آستانه‌اي براي اين مکانيسم، نشان‌دهنده تنش لازم براي فعالسازي پيوندهاي نابجايي است که شبکه را تشکيل مي‌دهند [3].

 

 

2-2- بررسي تنش آستانه اي در آلياژAl-0/03wt%Sc:

بررسي ها نشان مي دهد که تنش آستانه اي به وسيله مکانيزم هايي هم چون برش ذرات وصعود نابجايي ها قابل تشريح است.در واقع تنش آستانه اي به دليل  واکنش واثر متقابل نابجايي وذرات تقويت کننده برروي يکديگر ايجاد مي شود .تحقيقاتي که برروي اين زمينه انجام شده علت وجود تنش آستانه اي را مشخص مي کند.در اين مدل فرض مي شودکه ذره اي استوانه اي شکل بوده که شعاع آن برابر r  و ارتفاع آن برابر2r  مي باشد. نمونه مورد بررسي آلياژي از آلومينيوم است که حاوي 03/0 درصد Sc  است.Sc با Al ترکيب شده وساختار بين فلزي Al3Sc تشکيل مي دهد.شکل  استوانه­اي، تقريبي منطقي از شکل کروي ذرات است که کار با آن در اين مدل بيش از حد پيچيده است.شکل (2-2)

 

 

شکل (2-2) :هندسه مدل صعود براي آلياژ آلومينيوم [3]

 

آنچه براي ما درنتيجه اين آزمايش اهميت دارد اثر تنش اعمالي بر سرعت حرکت نابجايي ها است که در شکل (2-3) مشخص است [3].

 

شکل (2-3): اثر تنش اعمالي بر سرعت حرکت نابجايي ها [3]

نابجايي هايي که صفحه لغزش آنها بالاتر از مرکز ذرات است با h مثبت ونابجايي هايي که صفحه لغزش آنها پايين تر از مرکز است با h  منفي مشخص شده اند.

براي يک نيمه از ذره ،مجموع کارانجام شده بوسيله نيروهاي الاستيک مثبت است وبه عبور نابجايي کمک مي کند .وقتي نابجايي به بالاي ذره مي رسد، لغزش کرده واز ذره دور مي شودکه در اينجا نيروي لغزش مثبت است و تنش آستانه اي مقدارناچيزي است.براي نيمه ديگر ذره ،مجموع کار انجام شده به وسيله نيروهاي الاستيک منفي است،بطوري که نابجايي از فصل مشترک ذره دفع مي شودوتنها زماني مي تواند عبور کند که تنش اعمالي بيش از تنش آستانه اي باشد.

عدم تقارن نيروي صعود ناشي از عدم تقارن شبکه ، علت اصلي پيدايش تنش آستانه اي است .البته اين عامل به تنهايي باعث ايجاد تنش آستانه اي نمي شود ،زيرا نيروي صعود همواره به حرکت روبه بالاي نابجايي کمک مي کند.بايد توجه کرد که تاثير اصلي نيروهاي الاستيک ،اصلاح پتانسيل شيميايي جاهاي خالي در مقطعي است که نابجايي صعود مي کند،بطوري که هم تنش آستانه اي وهم سرعت صعود تغيير مي کنند.اين مدل تنش آستانه اي حقيقي را براي نابجايي ها پيش بيني مي کند ،زيرا وقتي پتانسيل شيميايي جاهاي خالي مثبت مي شود ،فرآيند صعود نمي تواند رخ دهد.

لذا تحت شرايط خزشي در 300 درجه سانيگراد، آلياژهاي Al-0/03wt%Scرفتار تنش آستانه اي از خود نشان مي دهند [3].

 

2-3_ بررسي تنش آستانه اي در آلومينيوم 5083 اصلاحي  :

مشخص شده که آلياژهاي آلومينيومي حاوي پراکندگي‌هاي غيرقابل برش به طور طبيعي مقاومت خزشي چشمگيري را در دماهاي معين از خود نشان مي‌دهند که اين در نتيجه وجود تنش آستانه‌اي است که در کمتر از آن سرعت کرنش ناچيز تلقي مي‌شود. رفتار آستانه‌اي آلياژهاي آلومينيوم تقويتي ناشي از ذرات بسيار ريزي است که از حرکت نابجايي شبکه جلوگيري مي‌کند. در آلياژهاي آلومينيومي و کامپوزيت‌هاي زمينه  ناپيوسته آلومينيوم که با متالوژي پودر1 (PM) تهيه شده‌اند، اين پراکندگي‌ها ممکن است اکسيدهايي باشند که از روش تکنولوژيکي بدست آمده‌اند. اين اکسيدها به عنوان موانعي طبيعي براي حرکت ناب‌جايي عمل مي‌کنند و باعث پيدايش تنش آستانه‌اي براي خزش مي‌شوند. در نتيجه سرعت کرنش خزشي در اين مواد به ميزان زيادي کمتر از آلياژهاي محلول جامد آلومينيوم است که با متالوژي شمش‌ريزي2 (IM) در مقادير مشابه دما و تنش وارده توليد مي‌شوند. در همين زمان آلياژهاي آلومينيوم IM به خاطر ترکيب مناسب مقاومت خزشي، مقاومت، و سختي موادي جذاب براي کاربردهاي دماي بالا هستند.

اخيراً مشخص شده که کامپوزيت با پايه آلومينيوم IM علاوه بر آلياژهاي آلومينيوم، هم مي‌توانند رفتار آستانه‌اي داشته باشند. با اين حال، در حال حاضر منشا تنش آستانه‌اي در اين مواد تحت بررسي است.

مشخص شد که يک آلياژ آلومينيوم 2219 با متالوژي شمش‌ريزي (IM) رفتار آستانه‌اي از خود نشان دادند. مقادير تنش آستانه‌اي در اين ماده و در دو آلياژ (PM) Al-Cu-Mg-Mn به ميزان زيادي با هم مشابه بودند. بنابراين مي‌توان انتظار داشت که ذرات نرم فاز دوم در عناصر مي‌توانند نقش مشابهي را در آلياژهاي آلومينيوم IM ايفا کنند و مقاومت خزشي را در تغييرشکل دماي بالا (مثل اکسيدهاي نانومقياس آلياژهاي آلومينيوم PM) تقويت کنند.

دريکي از مقالات به برزس رفتار

آلياژ مورد نظر آلياژ آلومينيوم 5083 است که با wt.% Zr 2/0 آلياژي شده است. اين ماده با متالوژي شمش‌ريزي توليد شده که حاوي پراکندگي‌هاي Al3Cr و Al3Zr هستند و داراي  رفتار آستانه‌اي است.

نسخه آزمايشي آلياژ آلومينيومي 5083 با ترکيب شيميايي Al–4.7% Mg–1.6% Mn–0.2% Zr–0.18% Cr–0.1% Fe (in wt.%) در «شرکت شيميايي و آلومينيومي کايزر» توليد شد.

منحني‌هاي نمادين تنش واقعي- کرنش واقعي براي دماهايي در محدوده 250-570 در جه سانتيگراد در شکل (2-4) نشان داده شده است. منحني‌هاي σ-ε که نشان دهنده تمام شرايط آزمايشي هستند، يک جريان حالت پايدار را پس از يک مرحله بسيار کوتاه  تغييرشکل پلاستيک ازخود نشان داد. شکل(2-5) نموداري از سرعت خزش حالت پايدار را در برابر کرنش بدست آمده از آزمايش نامنقطع (منحني I) و آزمايش با تنش متغير (منحني II) را نشان مي‌دهد. مشاهده مي‌شود که منحني خزش I مرحله بسيار کوتاهي از خزش اوليه را نشان مي‌دهد. جريان حالت پايدار در مقادير کرنش واقعي در004/0حفظ شد. در حين آزمايشهاي تغيير تنش يک حالت پايدار جديد پس از يک دوره موقتي بسيار کوتاه بدست آمد. (شکل 2-5، منحني II) توجه کنيد که داده‌هاي بدست آمده از آزمايشهاي نامنقطع هماهنگي خوبي با آنهايي دارد که از آزمايشهاي منقطع در فشار و کشش بدست آمده است.

.

.

.

جهت دریافت و خرید متن کامل پایان نامه و تحقیق و مقاله مربوطه بر روی گزینه خرید که در بالای صفحه قرار دارد کلیک نمایید و پس از وارد کردن مشخصات خود به درگاه بانک متصل شده که از طریق کلیه کارت هایی عضو شتاب قابل پرداخت می باشید و بلافاصله بعد از پرداخت انلاین به صورت خودکار لینک دانلود مربوطه فعال گردیده که قادر به دانلود فایل کامل ان می باشد.

پاسخ دهید