دانلود پایان نامه روزنامه نگاری : ابزار ها و عوامل انگیزش در خبرنگاران برای بالا بردن ارتقا کیفی اخبار

دانلود پایان نامه روزنامه نگاری : ابزار ها و عوامل انگیزش در خبرنگاران برای بالا بردن ارتقا کیفی اخبار

تعداد صفحات: 125

فرمت فایل: ورد

دسته بندی:

قیمت: 6000 تومان

تعداد نمایش: 40 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: ۱۶ دی ۱۳۹۵

به روز رسانی در: ۱۶ دی ۱۳۹۵

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

6000 تومان – خرید

دانلود پایان نامه روزنامه نگاری : ابزار ها و عوامل انگیزش در خبرنگاران برای بالا بردن ارتقا کیفی اخبار

۱۲۵ص

) مقدمه

خبرگزاری ها مبنع تغذیه مطبوعات و در سال های اخیر، خود در حال فراگیرشدن به مثابه یک رسانه جمعی هستند.

در کشور ما علی رغم این که اینترنت همپای کشورهای غربی در میان مردم نفوذ پیدا نکرده، اما به هر روی روز به روز شاهد گسترش این وسیله ارتباطی در میان اقشار مختلف مردم هستیم که با توجه به سرعت این نفوذ می توان تصور کرد که در آینده ای نزدیک – که بیش از  چند سال نخواهد بود – اینترنت، گسترشی در حدود یک رسانه همگانی پیدا کند و به تبع این مساله، خبرگزاری ها نیز به رسانه ای تبدیل شوند که مردم، برای دسترسی به اخبار روز، مستقیماً به آنها مراجعه کنند.

علاوه بر این در سال های اخیر و پس از تأسیس خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به عنوان دومین خبرگزاری ایران پس از حدود ۶۰ سال، شاهد تأسیس آژانس های خبری متعددی بوده ایم که هرکدام شامل مجموعه بزرگی از عوامل انسانی، ازجمله خبرنگاران هستند.

مجموعه این عوامل، به علاوه اهمیت و رسالت رسانه ها در یک جامعه متمدن، لزوم توجه به خبرنگاران خبرگزاری ها به عنوان ارکان اصلی جمع آوری و ارسال اخبار را خاطرنشان می کند. این توجه را می توان شناخت و فراهم کردن ابزارهای انگیزش خبرنگاران برای انجام کار بهتر دانست. به طور کلی، انگیزش را می توان به عنوان نیروی محرک فعالیت های انسانی و عامل جهت دهنده آن تعریف کرد. عوامل انگیزشی عموماً به دو دسته درونی و بیرونی تقسیم می شوند که در مورد موضوع این تحقیق، مهم ترین این ابزارها و عوامل در اختیار مدیران خبرگزاری هاست، چه در مواردی که به ابزارهای انگیزشی مادی مربوط می شود و چه ابزارهای انگیزشی معنوی.

در واقع توجه به این که چه عوامل و ابزارهایی می تواند باعث ترغیب و انگیزش خبرنگاران برای صرف وقت، انرژی و دقت بیشتر و درنتیجه، ارائه اخبار با کیفیت بالاتر  شود بیش از همه می تواند مورد توجه مدیران خبرگزاری ها واقع شود تا با شناخت نیازهای خبرنگاران خود، زمینه پیشرفت خبرگزاری متبوعشان را فراهم کنند و از سوی دیگر تا حدی امنیت مادی و روانی قشری را فراهم کنند که از کمترین امنیت شغلی در جامعه ما بهره مند است.

 

۲) طرح مسأله و تعریف موضوع

پاسخ به این سوال که «چه ابزارها و عواملی باعث انگیزش خبرنگاران خبرگزاری ها برای فعالیت بهتر و درنتیجه، ارائه اخبار صحیح تر و دقیق تر و به یک معنا، ارتقاء کیفی اخبار می شود» مسأله اصلی این تحقیق است.

برای پاسخ به این سؤال، چهار خبرگزاری کشور بر اساس اولویت تاریخ تأسیس انتخاب شده اند. خبرگزاری، یک سازمان خبری است که وظیفه و مأموریت آن، جستجو، تحقیق، جمع آوری و تنظیم اطلاعات و پیام هایی است که ضرورتاً باید آنها را در مرکزی انباشت نماید و سپس این اخبار را به مشتریان خود (روزنامه ها، رادیوها، تلویزیون ها، مراکز اقتصادی و سیاسی
و …) ارسال کند. (ژان لویی، سروان شرایبر، «نیروی پیام»، (تهران، سروش۱۳۷۱)

این تعریف را می توان این گونه تکمیل کرد که امروزه آحاد مردم نیز به مشتریان خبرگزاری ها افزوده شده اند و در واقع این، تنها رسانه ها نیستند که به عنوان واسطه، اخبار خبرگزاری‌ها را به مردم می رسانند بلکه بسیاری از مردم از طریق شبکه اینترنت به طور مستقیم از اخبار خبرگزاری ها استفاده می کنند و بنابراین حیطه مشتریان خبرگزاری ها بسیار گسترده تر شده و روز به روز نیز در حال گسترش است.

با توجه به این موارد، اخبار ارسالی برروی خروجی خبرگزاری ها از اهمیت بسیاری برخوردار است و از آنجا که عوامل اصلی تامین کننده این اخبار، خبرنگاران هستند، به نظر می رسد تامین ابزارها و عوامل انگیزشی برای آنها جهت ارائه ی اخباری  با کیفیت بالا از مهمترین مواردی است که باید مورد توجه مدیران خبرزگزاری ها قرار بگیرد، چرا که تأمین این ابزارها عمدتاً بر عهده و در حیطه اختیارات آنهاست. این تحقیق قصد دارد علاوه بر شناسایی ابزارهای انگیزشی خبرنگاران از دیدگاه خود  آنها، وجود یا عدم وجود این ابزارها در خبرگزاری های مورد بررسی و میزان رضایت خبرنگاران این ابزارها را نیز مورد توجه قرار دهد.

 

۳) بیان ضرورت و اهمیت موضوع

در دنیای امروز نقش وسایل ارتباط جمعی در همه شؤون زندگی اجتماعی، سیاسی، اقتصادی  و حتی فردی غیرقابل انکار است.

در تمامی متون علم ارتباطات معمولاً از چهار وسیله ی مطبوعات، رادیو، تلویزیون و سینما به عنوان وسایل ارتباط جمعی نام برده می شود که در دهه های اخیر با توجه به کاهش شدید نقش خبری سینما، سه وسیله ی مطبوعات، رادیو و تلویزیون را  می توان وسایل ارتباط جمعی اصلی دانست. در این میان نامی از خبرگزاری به عنوان یک وسیله ارتباطی برده نمی شود. در این تحقیق سعی شده است بر اساس دلایل مستند ثابت شود که خبرگزاری به عنوان منبع تغذیه ی دیگر رسانه ها، خود یک وسیله ارتباط جمعی است که در فصل های بعد در این مورد توضیحات کاملی داده شده است. اما آن چه در این بحث قابل طرح است این که اگر خبرگزاری را یک سازمان خبری بدانیم که وظیفه اش جمع آوری و ارسال اخبار است و به عنوان یک وسیله ارتباط جمعی نقش مؤثری در جامعه ایفا می کند، شاید بتوان مهم ترین رکن این رسانه را خبرنگاران دانست، کسانی که از ابتدایی ترین مرحله تا نهایی ترین آن – به جز ارسال اخبار روی سایت – در جریان این روند، تأثیر گذارند. خبرنگاری از جمله مشاغل سخت دنیا تعریف شده است و از این رو شاید بتوان گفت خبرنگار، نسبت به شاغلین حرفه های دیگر به عوامل برانگیزاننده ی بیشتری برای فعالیت خود همان تهیه اخبار است، احتیاج دارد؛ عواملی که هم از جنبه ی درونی و معنوی و هم از نظر بیرونی و مادی قابل بررسی است. از این رو این که خبرنگاران، چه عوامل و ابزارهایی را باعث پیشرفت در کارشان، یعنی ارتقاء کیفی اخبار می دانند و این که این ابزارها تا چه میزان در خبرگزاری های مورد بررسی – به عنوان نمونه ای از خبرگزاریهای موجود در کشور – وجود دارد دو مقوله ای که اهمیتشان با توجه به مباحث مطرح شده، روشن است، با این تأکید که بیشترین کاربرد شناخت این مسأله، برای مدیران خبرگزاری هاست.

.

.

تاریخچه خبرگزاری در ایران

الف) خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

در سال ۱۳۱۳ اداره ای به نام «آژانس پارس» در وزارت امورخارجه تشکیل شد تا اخبار کشور را گردآوری و در دسترس مردم و مطبوعات قرار دهد. این آژانس علاوه بر این، دو نشریه صبح و عصر به زبانهای فارسی و فرانسه برای مسؤولان و خبرگزاریهای خارجی و روزنامه ها منتشر می کرد.

شش سال بعد، یعنی در سال ۱۳۱۹ با تشکیل اداره عمومی تبلیغات، آژانس نیز به عنوان بخشی از این اداره به کار خود ادامه داد.

خبرگزاری فرانسه اولین خبرگزاری بین المللی بود که با آژانس خبری پارس قرارداد همکاری خبری منعقد کرد، پس از آن به ترتیب خبرگزاریهای رویتر، آسوشیتدپرس، یونایتدپرس و آناتولی نیز با آژانس پارس قرارداد منعقد کردند.

از سال ۱۳۳۲ اخبار خبرگزاریها و رادیو و تلویزیونها و مطبوعات به زبانهای مختلف در آژانس پارس ترجمه و متشر شد.

در سال ۱۳۴۲ همزمان با تأسیس سازمان اطّلاعات، آژانس پارس با نام خبرگزاری پارس به این وزارتخانه ملحق و به صورت ۲۴ ساعته فعالیت خود را آغاز کرد.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی، شورای انقلاب در سال ۱۳۶۰ نام خبرگزاری پارس را به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران تغییر داد. خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران هم اکنون زیر نظر وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی فعالیت می کند و مدیرعامل آن سید محمد طاهری ناصری است.

این خبرگزاری هم اکنون با ۱۶۰۰ تا ۱۸۰۰ نیروی تمام وقت روزانه به طور متوسط بین ۴۵۰ تا ۶۰۰ خبر بر روی تلکس خود ارسال می کند.

نحوه قرار گرفتن اخبار بر روی خروجی خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

اخبار در تهران از طریق خبرنگاران حوزه ها، روابط عمومی سازمانها و وزارت خانه ها، رابطین خبر، اخبار خبرگزاریهای خارجی و شنود رادیویی و تلویزیونی دریافت و پس از تنظیم بر روی خروجیهای مطبوعات، اقتصادی، ایرنا فارسی، ایرنا انگلیسی و ایرنا عربی ارسال می شود و اخبار شهرستانها نیز توسط خبرنگاران و رابطین به دفاتر و سپس به مناطق هشتگانه خبری ارسال می شود و توسط سردبیران و دبیران بر روی خروجیهای ذکر شده قرار می گیرد. گردآوری اخبار و گزارشها در شهرستانها زیر نظر هشت منطقه خبری صورت می گیرد و هر منطقه، تعدادی از استانهای کشور را تحت پوشش قرار می دهد. اخبار و گزارشها توسط رابطین خبری و خبرنگاران شهرستانها تهیه و پس از ارسال به منطقه، آن را به طور مستقیم بر روی خروجیهای سازمان قرار می دهند که این اقدام به منظور تمرکززدایی و سرعت بخشیدن به ارسال خبرها صورت گرفته است.

فعالیت اداره کل اخبار خارجی به عهده هشت گروه اروپا و امریکا، آفریقا و خاورمیانه، آسیا و اقیانوسیه، شبه قاره هند و آسیای میانه، اخبار عربی، اخبار بین المللی فارسی و اخبار خارجی است.

گروه اخبار خارجی مشتمل بر سه بخش شنود صوتی و تصویری، ترجمه اخبار خارجی و شبکه اطّلاع رسانی جهانی (اینترنت) به صورت ۲۴ ساعته است. ۲۳ فرستنده رادیویی و ۱۳ فرستنده ماهواره ای بر روی نوارهای ویدئویی و صوتی مغناطیسی ضبط می شود. فرستنده های رادیویی روزانه در ۸۵ نوبت شنود می شود و این برنامه ها علاوه بر زبان فارسی به زبانهای انگلیسی، عربی و فرانسه نیز ترجمه می شود. همچنین اخبار خبرگزاریهای مهم جهان و شبکه جهانی اینترنت نیز در این گروه مورد بررسی قرار می گیرد و خبرهای مهم از آنها استخراج می شود.


مناطق خبری خارج ایرنا

مناطق خبری ایرنا در خارج از کشور، شامل منطقه خاورمیانه و آفریقا با مرکزیت بیروت، منطقه اروپا و امریکا به مرکزیت لندن، آسیا و اقیانوسیه به مرکزیت کوالالامپور و دفتر ارشد هند که پوشش خبری آسیای میانه و شبه قاره را بر عهده دارد، می شود. خبرهای تهیه شده در ۳۰ دفتر خارجی ایرنا و اخبار رابطین و خبرنگاران آزاد ایرنا در سراسر جهان را به طور مستقیم بر روی خروجیها ارسال می کنند.

همکاری با خبرگزاریهای خارجی و منطقه ای ایرنا در راستای مبادله خبر و عکس با خبرگزاریهای خارجی و منطقه ای، همکاری به صورت قراردادهای انحصاری پایاپای و فروش خبر و عکس صورت می گیرد که عمر این همکاریها با برخی خبرگزایها به دهها سال می رسد. این قراردادها که قبل از انقلاب فقط با خبرگزاریها غربی بود، بعد از انقلاب، خبرگزاریهای آسیایی و منطقه را نیز شامل می شد.

ایرنا در زمان حاضر در مجامع بین المللی همچون خبرگزاری بین المللی (IINA)، سازمان خبرگزاریهای آسیا و اقیانوس آرام (OANA)، خبرگزاریهای غیرمتعهد (NANAP)، خبرگزاری اوپک (OPECNA)، اتحادیه خبرگزاریهای دریای خزر (ACSNA) و خبرگزاری اکونا (ECONA) عضویت دارد و ریاست دوره ای چندین اجلاس مجامع بین المللی را برعهده داشته و دارد.

ایرنا هم اکنون با بیش از ۷۰ خبرگزاری جهان برای مبادله مستقیم اخبار قراردادهای دو جانبه یا چند جانبه دارد.

 


آرشیو عکس ایرنا

آرشیو عکس ایرنا که بیش از ۴۰ سال از تأسیس آن می گذرد در حال حاضر یکی از غنیترین مجموعه های عکس کشور است و بیش از ۳ میلیون عکس با موضوعهای  مختلف را در خود جای داده است.

 

خط مشیهای خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران

حفظ و حراست از منافع ملی جمهوری اسلامی ایران مهمترین وظیفه ای است که برای خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران تعریف شده است. در راستای رسیدن به این هدف ۱۰ اصل مشخص به عنوان خط مشیهای اساسی ایرنا تعریف شده است:

۱- تولید و توزیع انبوه و گسترده اخبار با هدف دستیابی به منافع و اهداف جمهوری اسلامی ایران

۲- گسترش فرهنگ اسلامی تا حد امکان و مقابله با تهاجم فرهنگی دشمنان انقلاب اسلامی

۳- گسترش فعالیتها به منظور دستیابی و پخش اخبار در خارج و داخل کشور

۴- پخش اخبار جهان اسلام به طور کلی

۵- تولید اخبار برای روزنامه ها و سایر نشریات دوره ای داخل کشور

۶- آماده سازی زمینه و رقابت با خبرگزاریهای بزرگ بین المللی

۷- تولید اخبار در بزرگترین شبکه ممکن

۸- توسعه شبکه پخش اخبار تا دورترین نقاط ممکن

۹- توسعه و تقویت سطح همکاریهای حرفه ای با خبرگزاریهای کشورهای مختلف و ایجاد شبکه های منطقه ای و بین المللی با همکاری آنها

۱۰- تحقیق و پژوهش در رابطه با اخبار به ویژه در مواردی که پای منافع ملی در میان باشد

آدرس اینترنتی خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران (ایرنا): www.irna.ir

 

پاسخ دهید