دانلود مقاله : توسعه توریسم

دانلود مقاله : توسعه توریسم

تعداد صفحات: 75

فرمت فایل: word

دسته بندی: - - -

قیمت: 4100 تومان

تعداد نمایش: 452 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 6 مارس 2016

به روز رسانی در: 6 مارس 2016

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

4100 تومان – خرید

دانلود مقاله : توسعه توریسم

فصل اول

 طرح تحقيق

 

1-1- مقدمه

انباشت سرمايه و سرعت نوآوري تکنولوژيکي ، به خصوص در بستري از گذار از شيوه ي توليد فورديستي به پسافورديستي در عصر پسامدرن در زير فشار حاصل از اين تکنولوژي سبب شکل گيري تحولات اجتماعي گرديده است ، در اين ميان يکي از تحولات اجتماعي در جوامع معاصر پديدار شدن اوقات فراغت بعنوان يکي از نيازمنديهاي اساسي جوامع معاصر و ملزومي براي تاب آوردن زندگي تحت سيطره ي تکنولوژي است و در راستاي اين امر گردشگري نيز بعنوان يکي از شيوه هاي گذران اوقات فراغت گسترش و توسعه يافته است (کديور و سقايي، 1382 ، 111 )

در اين راستا با گسترش مراكز شهري و رشد پديده‌ي شهرنشيني ، اشتياق به سياحت و سير و سفر افزون شده ، به طوريكه مشتاقان اين امر با عنوان « گردشگر» در اقصي نقاط كره زمين امر گذراندن اوقات فراغت را تكامل بخشيده اند .بدين لحاظ توجه به ماهيت گردشگري و پيامدهاي ناشي از آن ، لزوم تحقيق و مطالعه را در اين موضوع بر مجامع علمي جهان آشكار كرده است .

بخش باغبهادران با برخورداري از جاذبه هاي متنوع ، زيبا و كم نظير گردشگري ، اكوتوريستي ، فرهنگي و تاريخي مي تواند نقش بسيار مؤثري در سطوح منطقه اي ، ملي و حتي جهاني ايفا نمايد . اين در حالي است كه اگر برنامه ريزي و طراحي صحيح و انديشيده اي جهت گردشگري اين محدوده و بستر سازي و حاشيه سازي ساحل رودخانه و ساير مناطق اكوتوريستي اين بخش انجام گيرد ، توانايي آن را دارد كه به عنوان يكي از مهمترين قطبهاي گردشگري استان درآيد و از اين طريق اوضاع اقتصادي و فرهنگي منطقه را بهبود بخشد .چرا كه توسعه جهانگردي مي تواند مناطق داراي استعدادهاي گردشگري را از انزاوي جغرافيايي و اقتصادي خارج كرده و تحرك چشمگيري در بنيانهاي اقتصادي ، اجتماعي و فرهنگي به وجود آورد .شايان ذكر است‌ ،توسعه فعاليت گردشگري تنها به دستاوردهاي اقتصادي آن بسنده نمي كند ، بلكه پيامدهاي اجتماعي و فرهنگي آن نيز حائز اهميت است .

گرچه اين « بخش» از جاذبه هاي متعدد گردشگري برخوردار است اما محروميتهاي آن در سطوح مختلف به خصوص در زمينه‌ي توسعه صنعت گردشگري نگران كننده است . بنابراين با توجه به توانهاي بالاي گردشگري اين بخش ، به منظور توسعه و گسترش امر گردشگري در بخش باغبهادران و كمك به رشد و توسعه اقتصادي ، افزايش درآمد ، تحصيل ارز و بالا بردن سطح اشتغال منطقه از يك سو وكمك به توسعه ايرانگردي براي فراهم ساختن وسايل و تسهيلات بهتر از سوي ديگر و همچنين براي شناساندن هرچه بهتر و بيشتر جاذبه هاي گردشگري و ارتقاي سطح توسعه فرهنگي ، توسعه و گسترش ايرانگردي و جهانگردي در اين بخش امري است لازم و كوتاهي بيشتر در اين زمينه باعث عقب ماندن از يكي از زمينه هاي مهم فعاليتهاي اقتصادي و فرهنگي خواهد شد .بنابراين با توجه به داشتن توانهاي بالقوه اکوتوريستي اين بخش و با توجه به سياست محروميت زدايي كه از اهداف دولت جمهوري اسلامي ايران است ، شناخت و برنامه ريزي در زمينه گردشگري در اين بخش مي تواند گامهاي ارزنده اي در جهت رفع محروميت در اين بخش برداشته تا زمينه اي براي توسعه آن فراهم شود .

 

1-2- پيشينه تحقيق تحقيق :

سير و سفر و گردشگري پيشينه تاريخي وسيعي دارد اما مقوله گردشگري ( توريسم ) موضوعي است كه امروزه بويژه در قرن حاضر توجه صاحبنظران و برنامه ريزان را به خود معطوف داشته است و به تدريج به مرحله فني ، اقتصادي و اجتماعي كنوني خود رسيده است .

به طور كلي مي توان گفت در طي سالهاي اخير كه مقوله گردشگري و اكوتوريسم و تحقيقات وابسته به آن در مجامع بين المللي از اهميت ويژه اي برخوردار شده است در ايران تحقيقات جامعي ( چه در جوامع دانشگاهي و چه در مؤسسات تحقيقاتي و …) در اين زمينه صورت نگرفته است و استان اصفهان و بخش باغبهادران نيز از اين قائده مستثني نيستند . به طوريكه در مورد برنامه ريزي اکوتوريسم در بخش باغبهادران به جرأت مي توان گفت كه تا به حال( طبق نظر بخشداري و ساير ارگانها در محدوده بخش و شهرستان ) هيچگونه تحقيقي حتي به صورت سطحي انجام نشده و تحقيقات انجام شده بيشتر به صورت مونوگرافي , جغرافياي انساني ـ اقتصادي ، بوده و كمتر به بحث گردشگري خصوصاً با ديد برنامه ريزي پرداخته شده است .

در تحقيقات و پايان نامه هاي موجود در مورد مقوله گردشگري استان اصفهان و بخش باغبهادران كمتر به اين موضوع پرداخته شده است كه مي توان به موارد محدود زير اشاره نمود :

 • سيدين ، شكوه السادات ( 1368) نظر سياحان درباره اصفهان ، گروه جغرافياي دانشگاه اصفهان .
 • فتحي باغبادراني ، مسعود ، (1372) اوضاع طبيعي و جغرافيايي منطقه باغبهادران ، به راهنمايي مهندس بهزاد بهادران ، دوره كارشناسي ، دانشگاه آزاد اسلامي واحد نجف آباد .
 • زيركباش ـ ديبا ، (1377) بررسي جغرافيايي نقش توريسم فرهنگي در طرح جامع استان اصفهان ، به راهنمايي دكتر غازي و دكتر بيك محمدي .
 • شكرچي ، غلامحسين ، (1377) مونوگرافي شهر باغبهادران ، به راهنمايي دكتر ابراهيم انصاري ، دوره كارشناسي علوم اجتماعي دانشگاه اصفهان .
 • مختاري ، رضا ، (1382) تحليل پتانسيلهاي گردشگري بخش باغبهادران و برنامه ريزي توسعه آن ، پايان نامه کارشناسي ارشد ، جغرافيا ، دانشگاه اصفهان .
 • خسروي نژاد ، محبوبه ،(1387) تأثير خانه هاي دوم بر توسعه منطقه باغبهادران (اصفهان ) پايان نامه کارشناسي ارشد رشته ي جغرافيا و برنامه ريزي روستايي ،دانشگاه اصفهان .

در مورد تحقيقات انجام شده در سطح بخش مي توان گفت كه اكثر تحقيقات به مقوله اکوتوريسم به صورت كاملاً سطحي  و فرعي نگاه كرده و فاقد ارقام ، آمار و اطلاعات صحيح و جامع در اين مورد مي باشند كه همين امر كار نگارنده را با مشكلات عديده اي مواجه ساخته است .  

 

1-3- طرح مسئله 

صنعت گردشگري همچون منشوري است كه جنبه ها و وجوه مختلفي دارد ، بنابراين لازم است براي شناخت آن نه فقط از يك رشته علمي ، بلكه از رشته هاي مختلف بهره برد . با  توجه به همين ديدگاه صنعت گردشگري به صورت يك نظام علمي ميان رشته اي مشخص مي گردد و محققين علوم مختلف نظير علوم اقتصادي تاريخ ، علوم اجتماعي ، جامعه شناسي ، روانشناسي ، باستان شناسي ، معماري و شهرسازي ، جغرافيا و مطالعات زيست محيطي هر يك از زاويه اي به اين موضوع نگريسته اند .

دانش جغرافيا ، صنعت گردشگري را در چهارچوب كلي جغرافياي انساني ـ اجتماعي مورد بررسي قرار مي دهد و در اين رابطه محيطهاي طبيعي ، انساني و جاذبه هاي آن و ديگر تجهيزات و امكانات محيط گردشگري از جمله عواملي محسوب مي شوند كه مورد ارزيابي قرار گرفته و هر يك به طور نسبي نقش خود را در توسعه و رونق اين صنعت ايفا مي نمايند . ( قياسي ، خدارحيم ، 1377 ، ص 1 )

عبور رودخانه زاينده رود از وسط شهر باغبهادران و گذشتن از بسياري از آباديهاي اين بخش و به وجود آمدن ساحلي زيبا در حاشيه و بستر زاينده رود و پديد آمدن جلگه ها و مزارع سرسبز اطراف به همراه ساير شرايط اقليمي و جغرافيايي بر زيبايي و جاذبه هاي ارزشمند طبيعي اين منطقه افزوده است .

اما با توجه به داشتن پتانسيلهاي قوي گردشگري و خصوصاً اكوتوريستي كه نمونه آن را حداقل در ايران مركزي كمتر مي تواند ديد ، طي سالهاي اخير هيچ گونه برنامه جامع و انديشيده شده در جهت حفظ اين طبيعت بكر و زيبا و اين گنجينه عظيم گردشگري از طرف مسئولين و كارشناسان انجام نگرفته است . اين مسئله باعث شده كه ساحل زيبا و طبيعت خدادادي اين منطقه به وسيله سود جويان و اقشار مرفه جامعه  به زير ساخت مجموعه هاي ويلايي شخصي برود و هر روز مرزهاي جديد بر ساحل رودخانه ايجاد شود كه نه تنها هيچ گونه نفعي را براي بخش در پي نخواهد داشت بلكه مضراتي را نيز در بر دارد .

از طرف ديگر ضرورت توسعه گردشگري ونهادينه كردن آن در منطقه با توجه به مسايل بنيادي زير بيشتر احساس مي گردد چرا كه فعاليت اين بخش در كنار بخشهاي ديگر مي تواند به عنوان يك بردار ، روند توسعه را تداوم بخشد .

1-4- اهداف 

با توجه به اينكه  در زمينه گردشگري بخش باغبهادران ، علي رغم داشتن توانهاي مناسب و گوناگون گردشگري ، هيچگونه طرح ، نقشه ، برنامه و اعتباري آنچنان كه شايسته است در نظر گرفته نشده است و توسعه اي در آن به عمل نيامده است ، پژوهش حاضر ، اهداف زير را دنبال مي كند :

 • – شناسايي و معرفي توانهاي بالقوه و بالفعل گردشگري ، به منظور استفاده از آنها در امر برنامه ريزي صنعت گردشگري بخش باغبهادران به عنوان يك منطقه مستعد .

2- تلاش در جهت ارائه راهكارهاي مناسب براي گسترش گردشگري پايدار .

3-شناخت گروه هاي مختلف گردشگري و بخش بندي بازار اکوتوريسم .

4 – بررسي اثرات اين صنعت بر توسعه‌ي پايدار بخش باغبهادران .

5- شناخت فرصتها و تنگناهاي مؤثر در توسعه اکوتوريسم .

6-ارائه راهكارهاي مناسب جهت بالابردن فرهنگ ساكنين منطقه به وسيله توسعه گردشگري فرهنگي . 

 

7- تدوين خط مشي ها و استانداردها ( معيارها )يي براي تهيه برنامه هاي مدون درزمينه هاي خاص توسعه گردشگري و براي طراحي مناسب امكانات گردشگري ، به گونه اي كه  اين خطوط راهنما و استانداردها با يكديگر سازگار بوده ، همديگر را تقويت نمايند . 

 

1-5- فرضيات و سؤالات تحقيق  :

محقق با اشراف نسبي به موضوع تحقيق و همين طور توانايي در جهت انجام تقريبي گمانها در موضوع رساله ، براي آزمايش آزمون ، فرضياتي را كه هدف اصلي و ماهيت تحقيق است ،  مطرح مي كند و با سنجيدن آنها وظيفه محوله را انجام خواهد داد . اين فرضيات شامل موارد زير مي باشند :

الف ) فرضيات :

1- برنامه ريزي اکوتوريسم و توسعه آن در بخش باغبهادران عامل پيشرفت انواع ديگر گردشگري مي باشد .

2- توسعه پايدار بخش باغبهادران با توسعه صنعت اکوتوريسم ارتباط دارد .

3- برنامه ريزي توسعه اکوتوريسم در بخش باغبهادران با شناخت ويژگيها و انگيزه هاي گردشگران رابطه دارد .

ب) سؤال تحقيق  :

 • عمده ترين موانع توسعه اکوتوريسم در بخش باغبهادران چه عواملي هستند ؟

1-6- اهميت و ضرورت :

صنعت گردشگري و اکوتوريسم يكي از عرصه هاي نو و زمينه هاي جديد مورد مطالعه علوم مختلف بوده و امروزه از جهات گوناگوني مورد توجه و عنايت كشورها واقع شده است ، توجه به گردشگري از يك سو به علت ارزشهاي اقتصادي و از سوي ديگر به دليل اثرات فرهنگي و اجتماعي آن است . (الواني ، مهدي وشاهرخ ، زهره دهدشتي ، 1373 ، ص 75 )

به دليل آنكه بهره برداري از توانها و قابليتهاي گردشگري و اكوتوريستي در هر منطقه اي
مي تواند زمينه اي پويا و فعال براي توسعه آن منطقه فراهم نمايد ، تحليل توانها و قابليتهاي مزبور به گونه اي جغرافيايي ، ضرورتي ويژه خواهد داشت .

ضرورت و اهميت انجام اين تحقيق از آنجا ناشي مي شود كه بخش باغبهادران با داشتن ويژگيهاي خاص براي توسعه گردشگري مي تواند نقش خود را در زمينه هاي فرهنگي ـ اجتماعي و اقتصادي با توجه به موقعيت جغرافيايي آن ايفا نمايد . اما متأسفانه تا كنون اين جاذبه هاي متنوع و ارزشمند طبيعي و انساني كمتر مورد توجه ، برنامه ريزي و استفاده قرار گرفته است .در صورتي كه اگر بهايي بيشتر و جامع تر به گردشگر و گردشگري در اين منطقه داده شود مي تواند فوايد زير را در بر داشته باشد :

 • جلوگيري از تخريب و انهدام پتانسيلهاي گردشگري و اكوتوريستي منطقه
 • افزايش درآمد اقتصادي ساكنين اين بخش

 

 

 • بالا رفتن فرهنگ عمومي مردم به دليل ارتباط فرهنگي با گردشگران
 • تسريع در عمران شهري و پروژه هاي شهري با هدف و برنامه اي معين
 • جلوگيري از مهاجرتهاي بي رويه به سمت مركز استان .

 

1-7- روش تحقيق :

وضعيت خاص موضوع جهانگردي در ايران و ابهامي كه در كليت سياست گذاري و اجراي آن وجود دارد ، منابع آماري را نيز از خود متأثر كرده است . در بسياري موارد از قابليتها و امكانات موجود آمار و اطلاعات صحيح و قابل قبولي در دست نيست .

به طور كلي مي توان گفت كه در انجام اين رساله از روشهاي زير بهره برده شده است :

روش تحقيق اين پژوهش تركيبي است از روشهاي پيمايشي ، تحليلي و استقرايي و مراحل آن به ترتيب عبارتند :

الف ) مشاهده : از آنجا كه  مهمترين اصل در جغرافيا ، مشاهده مي باشد ، در قسمتهاي نسبتاً قابل توجهي از انجام اين پژوهش از روش مشاهده استفاده شده ، به ويژه آنكه جاذبه هاي گردشگري و اكوتوريستي اساس اين پايان نامه را تشكيل مي دهند .

ب) جمع آوري اطلاعات و آمارهاي موجود در زمينه گردشگري با مراجعه به كتب ، اسناد و مدارك ، سفرنامه ها ، پايان نامه ها ، مقالات موجود در زمينه صنعت گردشگري .

پ) استفاده از پرسشنامه به منظور آشنايي نسبت به وضعيت اکوتوريستي منطقه و درك نارسايي هاي آن ( با استفاده از روشهاي كوكران  ( Cochran ) و …. .

 هدف از تهيه اين پرسشنامه ها دانستن مبدأ گردشگران ورودي و همينطور نظر آنها در مورد وضعيت اقامتي ، رفاهي و امكانات در اين منطقه بوده تا بدين وسيله موانع موجود بر سر راه بهره برداري بهينه از جاذبه هاي گردشگري بخش باغبهادران معلوم گردد .

ت) استفاده از نرم افزارهاي گوناگون تجزيه و تحليل مانند  SPSS , Excel و همچنين نرم افزارهاي تهيه نقشه ها و تصاوير جغرافيايي مانند  Corel Draw , Arc View  و …

ث) استفاده از مدلهاي SWOT  و شاخص توليد پتانسيل سفر  CPGI1 براي شناخت مبدأ گردشگران ورودي و مقايسه بين اماكن گردشگري و گردشگر ، همچنين مدل لوندگرن   Lundgren  براي مشاركت مردم ساكن مكانهاي گردشگري در فعاليتهاي گردشگري .

ج) همچنين در تحقيق حاضر جهت تأييد شاخصهاي تحقيق از تحليل عاملي تأييدي نيز بهره گرفته شده است (تحليل عاملي به مجموعه اي از فنون آماري اشاره مي کند که هدف مشترک آنها ارائه دادن مجموعه اي متغير بر حسب تعداد کمتري متغير فرضي است (جي – ان کيم و ديگران ، 1381، 6 )

 

1-8 جامعه آماري :

 در اين تحقيق جامعه آماري عبارت است از بسياري از آبادي ها و شهرباغبهادران و آن دسته از مناطقي است که در حاشيه رودخانه زاينده رود (از روستاي چم حيدر در غرب تا روستاي چم آسمان در شرق بخش باغبهادران قرار گرفته و داراي پتانسل ممتاز اکوتوريستي مي باشد . که جمعيتي در حدود 6031 خانوار و 22940 نفر است .

با توجه به تحقيقات و پژوهش هاي دانشجويي و آمارگيري هايي كه به صورت شخصي ، با همكاري بخشداري و ساير ارگانهاي فعال در سطح بخش توسط نگارنده صورت گرفته ، تعداد مسافران برآورد شده كه در طول سال به اين منطقه مسافرت مي نمايند ( جامعه آماري ) در حدود 12000 نفر مي باشد . لازم به ذكر است كه هيچ گونه منبع آمارگيري رسمي در سطح بخش ، جهت ثبت تعداد توريست ها و مسافران وجود نداشته كه اين امر كار نگارنده را نيز با مشكل مواجه نموده است . 

.

.

.

جهت دریافت و خرید متن کامل پایان نامه و تحقیق و مقاله مربوطه بر روی گزینه خرید که در بالای صفحه قرار دارد کلیک نمایید و پس از وارد کردن مشخصات خود به درگاه بانک متصل شده که از طریق کلیه کارت هایی عضو شتاب قابل پرداخت می باشید و بلافاصله بعد از پرداخت انلاین به صورت خودکار لینک دانلود مربوطه فعال گردیده که قادر به دانلود فایل کامل ان می باشد.

پاسخ دهید