دانلود مقاله : بیماری های دستگاه گوارش

دانلود مقاله : بیماری های دستگاه گوارش

تعداد صفحات: 21

فرمت فایل: word

دسته بندی: - -

قیمت: 2100 تومان

تعداد نمایش: 507 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 4 مارس 2016

به روز رسانی در: 2 جولای 2016

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

2100 تومان – خرید

دانلود مقاله : بیماری های دستگاه گوارش

 

مقدمه :

 

دستگاه گوارش شامل مجموعه اندام هایی است که برای گوارش دادن غذایی که       می خوریم اختصاص یافته اند.عمل اصلی این دستگاه استخراج مواد لازم موجود در غذا و تأمین نیازهای سلولها به ماده و انرژی است.برای این منظور دستگاه گوارش چهار فرایند مهم دارد که عبارتند از: تحرک،ترشح،گولرش و جذب.واژه تحرک به روش ورود غذا به بدن از راه دهان و عبور آن از قسمت های مختلف لوله گوارش با سرعت های متفاوت و متناسب با عملی که هر کدام از آن قسمت ها دارند اشاره می کند.در فرایند ترشح اقسامی از شیره های گوارشی حاصل از غدد ترشحی برون ریز در نقاط مختلف به لوله گوارش وارد می شوند.آنزیم های موجود در این ترشحات نقش اصلی را در گوارش دارند که منظور از آن تبدیل مولکول های درشت به مولکول های کوچک تر قابل جذب است.در فرایند جذب مواد غذایی حاصل از عمل گوارش،از دیواره روده باریک می گذرند و به خون و لنف می رسند تا توسط آنها به سلول های بدن داده…

 

ساختمان دستگاه گوارش

دستگاه گوارش شاگل لوله گوارش و ساختارهای ضمیمه ی آن استکه در خارج لوله قرار دارنداما توسط مجراهایی با آن در ارتباطند.

لوله گوارش حدود 5/4 متر طول دارد و از دهان تا مخرج امتداد می یابد.در این لوله،دهان،حلق،مری،معده،روده باریک و روده بزرگ را می توان تشخیص داد.لوله گوارش از هر دو سر به محیط خارج ارتباط دارد.بدین ترتیب داخل لوله را هم باید جزئی از محیط خارج محسوب داشت و دیواره این لوله حد فاصل محیط خارج و داخل بدن است.این دیواره به بعضی از مواد اجازه عبور به محیط داخلی را می دهد و برخی را     نمی پذیرد.بیشتر مواد غذایی که وارد بدن می شوند باید از خلال این دیواره بگذرند.

قسمت های ضمیمه لوله گوارش عبارتند از:غده های بزاقی،لوزالمعده،کبد و کیسه صفرا.این ساختارها،ترشحاتی را می سازند…

 

دردهای ناشی از ارگان های مختلف:

دردهای مزمن شکم :

از بیمار باید در مورد محل درد،شدت،خصوصیات،زمان،عوامل تشدید یا تخفیف درد و یا علائم و نشانه های توأم با درد به دقت سؤال شود.

هر اندامی خاصیت درد مخصوص به خود را دارد محل درد کمتر از همراه بودن آن با فعالیت ارگان مبتلا اهمیت دارد.خصوصیات دردهای شایع در زیر توصیف شده است :

1- اولسرپپتیک :درد اپیگاستر که به صورت احساس سوزش،ضعف و گرسنگی،یا درد

مبهم توصیف می شود و یک تا سه ساعت بعد از خوردن غذا به وجود می آید.اکثرأ این درد به سرعت بعد از خوردن غذا یا مصرف آنتی اسید از بین می رود و منجر به ایجاد درد می گردد. در عده ای از بیماران مبتلا به زخم معده بعد از خوردن غذا درد تشدیدتر یافته و در نتیجه ایجاد درد در آنها دیده می شود. درد معمولاً همیشه به صورت حمله ای بروز کرده و به مدت چند روز تا چند هفته طول می کشد و بعد از آن به مدت چند ماه بهبودی پیدا می کند.

2-بیماری های مجرایی صفراوی:علائم اصلی شامل تهوع،استفراغ،و درد مداوم اپیگاستر یا RUQ می باشد. احساس پری بعد از خوردن غذا،آروغ زدن،نفخ،و عدم تحمل نسبت به غذاهای چرب از علائم غیراختصاصی هستند که به طور شایع در بسیاری از اختلالات شکمی نیز مشاهده می گردند.

3- بیماری های پانکراس:درد به طور اختصاصی در اپیگاستر بوده و معمولاً به پشت تیر می کشد.تهوع و…

 

بیماری های مری:

Laryngotracheoesophageal Clef : به طور نادر حنجره و قسمت فوقانی نای ممکن است تا فاصله متغیری از مری به طور کامل جدا نشده باشد.علائم این شکاف مشابه فیستول بین نای و مری است.عدم توانایی در تولید صوت را مطرح می کند.تشخیص رادیوگرافیک با استفاده از ماده ی حاجب مشکل بوده و معمولاً آندوسکپی مورد نیاز می باشد.

فشار خارجی:شایع ترین توده ای که به مری فشار می آورد غدد لنفاوی منطقه ی Subcarinal هستند که ممکن است به دلیل سل،هیستوپلاسموز،سایر عفونت های ریوی و لنفوم ایجاد شده باشند.فشار خارجی می تواند توسط ناهنجاری های عروقی مدیستن ایجاد شود.

تنگی ها و Webهای مادرزادی:ضایعاتی نادر هستند،ولی نحوه ی ایجاد آنها در دوره ی جنینی شبیه آترزی است.معمولاً با وارد شدن غذاهای جامد به رژیم،دیسفاژی بروز می کند.درمان شبیه تنگی های شایع تری است که به خاطر ازوفاژیت پپتیک ایجاد می شود و باید…

 

.

.

.

جهت دریافت و خرید متن کامل پایان نامه و تحقیق و مقاله مربوطه بر روی گزینه خرید که در بالای صفحه قرار دارد کلیک نمایید و پس از وارد کردن مشخصات خود به درگاه بانک متصل شده که از طریق کلیه کارت هایی عضو شتاب قابل پرداخت می باشید و بلافاصله بعد از پرداخت انلاین به صورت خودکار لینک دانلود مربوطه فعال گردیده که قادر به دانلود فایل کامل ان می باشد.

پاسخ دهید