دانلود مقاله : بیماریهای کلیوی

دانلود مقاله : بیماریهای کلیوی

تعداد صفحات: 40

فرمت فایل: word

دسته بندی: - -

قیمت: 3200 تومان

تعداد نمایش: 516 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 3 مارس 2016

به روز رسانی در: 2 جولای 2016

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

3200 تومان – خرید

دانلود مقاله : بیماریهای کلیوی

 

مقدمه

بطور معمول در هر فرد سالم دو کلیه وجود دارد که هر یک در یکطرف ستون مهره ها و زیر دنده های تحتانی واقع شده اند. کلیه ها به رنگ قرمز متمایل به قهوه ای بوده و از نظر شکل شبیه لوبیا می باشند. هر کلیه به اندازه مشت بسته فرد است. اکثر اعضائ بدن برای عملکرد مطلوب وابسته به کلیه ها هستند

وظایف کلیه ها
مهمترین وظیفه کلیه ها برداشت مواد زائد از خون و بازگرداندن خون تصفیه شده به بدن می باشد. هر دقیقه حدود یک لیتر خون (یک پنجم خونی که توسط قلب پمپ می شود) از طریق سرخرگ کلیوی وارد کلیه ها می شود. پس از اینکه خون تصفیه شد خون تصفیه شده از طریق سیاهرگ های کلیوی به بدن باز می گردد.
داخل هر کلیه متجاوز از یک میلیون واحد بسیار ریز عملکردی بنام نفرون وجود دارد. هر نفرون از یک صافی بسیار کوچک بنام کلافه (گلومرول) که به یک لوله کوچک (توبول) متصل است تشکیل می شود. آب و مواد زائد توسط این صافی از خون جدا می شوند و به داخل لوله های کوچک (توبول ها) جریان پیدا می کنند.
قسمت عمده این آب توسط لوله های کوچک باز جذب می شود و مواد زائد بصورت غلیظ وارد ادرار میشوند تا دفع گردند.
ادرارهای جمع شده از لوله های کوچک وارد قسمت قیفی شکل بنام لگنچه کلیه شده و سپس از طریق لوله ای بنام حالب وارد مثانه می شود. مثانه ادرار را تا زمانی که ادرار کنید نگهداری می کند. پس از مثانه ادرار از طریق لوله ای بنام پیشابراه از بدن خارج می شود. کلیه سالم بطور معمول یک تا ٢ لیتر ادرار در روز و بر اساس میزان مایعات دریافتی تولید می کند. کلیه سالم قابلیت افزایش فعالیت خود را دارد بطوریکه اگر یک کلیه از دست رود کلیه دیگر بزرگ شده و کار دو کلیه را….

 

در آمریکا هر ساله تعداد 300 هزار نفر به دلیل سنگ کلیه در بیمارستان ها بستری میشوند. این بیماری از سال های بسیار دور در بدن انسان وجود داشته. نمونه های سنگ کلیه حتی در مومیایی های مصر باستان نیز یافت می شود. خوب، سنگ کلیه چیست؟ و راه حل موثر در پیشگیری از آن چه می باشد.

سنگ کلیه از مواد مختلفی تشکیل می شود و و اشکال و سایزهای متفاوتی دارد (می تواند به صورت یک رشته موی میکروسکوپی باشد و یا آنقدر بزرگ شود که تمام کلیه را فرا بگیرد). در سه حال متفاوت شیمیایی موادی که در ادرار وجود دارند در هسته مرکزی کلیه جمع شده و باعث رشد سنگ می شوند. تقریبا در حدود 80% از سنگ های کلیه از طریق ادرار دفع می شوند. اما اگر سنگ بیش از اندازه بزرگ باشد در درون کلیه باقی مانده و محل خروج ادرار را مسدود می کند. برای بهبود حال بیمار باید از معالجات پزشکی کمک گرفت.

چه چیز باعث بروز سنگ کلیه می شود؟
مجمع پزشکی تا کنون به هیچ گونه توضیح مستدلی در این زمینه دست نیافته است. اما گفته می شود که اختلات متابولیسمی، مواد معدنی، کالبدی، در این امر نقش مهمی را ایفا می کنند. تا حدودی به اثبات رسیده است که مسائل ژنتیکی نیز در این امر دخیل هستند. طرز زندگی نیز بر روی بروز بیماری تاثیر می گذارد. محل زندگی بیمارانی که دارای سنگ کلیه هستند معمولا در قسمت هایی با هوای گرم و مرطوب است تا هوای سرد. همچنین افرادی که تحرک کمی دارند بیشتر از سایرین در معرض ابتلا به این بیماری قرار می گیرند. رژیم غذایی نیز یکی از عوامل کلیدی به شمار میرود. غذاهای پر چاشنی مثل کاری و فلفل نیز خطر ابتلا به بیماری را افزایش میدهند. این امر از طریق مشاهده آداب غذایی فیجی قابل اثبات می باشد. افراد این منطقه معمولا از خوراک های بی طعم و شیرین استفاده می کنند به همین دلیل بیماری سنگ کلیه به ندرت در آنها دیده می شود. اما اغلب افراد هندوستانی که معمولا از غذاهای تند و کاری دار…

 

روش همودیالیز

همودیالیز شایع‌ترین روش درمان جایگزین کلیه در بیماران کلیوی می‌باشد. در این روش خونی که از یک مسیر عروقی ثابت یا موقتی بدست می‌آید با سرعت 300 میلی لیتر در دقیقه یا بیشتر به درون مویرگهایی که از غشاهای نیمه مصنوعی ساخته شده‌اند، پمپ می‌گردد. در سمت مقابل ، مایع دیالیز که حاوی کلراید سدیم ، بی‌کربنات و غلظتهای مختلفی از پتاسیم است، حرکت می‌کند.

انتشار از طریق غشا این امکان را فراهم می‌آورد که مواد دارای وزن مولکولی کم مثل اوره بر اساس شیب غلظت از سمت خون به سمت مایع دیالیز حرکت کنند. به همین ترتیب بی‌کربنات به سمت پلاسما انتشار می‌یابد. خارج کردن آب اضافی به کمک اولترافیلتراسیون صورت می‌گیرد که این امر به فشار هیدرواستاتیک دو غشا بستگی دارد. بطور متوسط هر بیمار به 4 ساعت دیالیز به صورت سه بار در هفته نیاز دارد تا به حد کلیرانس کراتینین بیش از 140 لیتر در هفته برسد.

ابزار همودیالیز

صافی (Dialyzer)

جعبه یا لوله‌ای است که دارای چهار دریچه است. دو دریچه در تماس با خون و دو دریچه در تماس با محلول می‌باشد. این دو قسمت توسط غشای نیم تراوا از هم جدا می‌شوند. جنس غشاها از سلولز یا سلولز مصنوعی است.

آب

بیماران در هر جلسه در معرض 120 لیتر آب قرار می‌گیرند. همه مواد با وزن مولکولی کوچک موجود در آب قابلیت دسترسی به جریان خون بیمار را دارند، درست مثل زمانی می‌ماند که این مواد از طریق وریدی به بدن بیمار وارد شوند. به همین دلیل خالص کردن آب مصرفی در دیالیز که کنترل شده باشد از اهمیت زیادی…

 

رژيم غذايي
رژيم خاصي نياز نيست . روزانه حدود دوليتر مايعات بنوشيد؛ جهت اسيدي شدن ادرار از آب آلبالوي ترش يا زغال اخته استفاده كنيد.
در اين شرايط به پزشك خود مراجعه نماييد
اگر شما يا يكي از اعضاي خانواده داراي عفونت مزمن كليه باشيد.
اگر شما يا يكي از اعضاي خانواده داراي علايم عفونت حاد كليه ، احساس دفع فوري ادرار، تكرر يا سوزش ادرار تب و لرز، خستگي و كبیماران نفریت و نارسایی مزمن کلیه باید نمک، مایعات، گوشت، پروتئین‌های گیاهی و چربی کم مصرف کنند، همچنین بیماران سندرم نفروز (دفع پروتئین) به اضافه موارد فوق باید آب نیز به شدت کم مصرف کنند. دکتر ایرج نجفی، فوق تخصص کلیه و عضو هیات علمی دانشگاه در مصاحبه با خبرگزاری دانشجویان ایران- واحد علوم پزشکی تهران گفت: کلیه دستگاهی است که باعث تصفیه خون از مواد زائد می‌شود که این مواد به صورت ادرار از بدن دفع می شود. کنترل فشارخون، متابولیسم استخوانها و کمک به خونسازی نیز از سایر فعالیت های کلیه هستند، در نتیجه وقتی کلیه‌ای درست عمل نکند، ادرار که معمولاً فاقد پروتئین، خون و قند است، این مواد در آن ظاهر شده، اوره و کراتینین که توسط کلیه دفع می شود در بدن تجمع می‌یابد، کم خونی عارض می شود، استخوان ها می تواند درد بگیرد و فشارخون می تواند بالا برود. وی گفت: علل بیماریهای کلیه به ترتیب شیوع عبارتند از: دیابت، فشارخون، گلومرونفریت ها، بیماری های کیستیک کلیه، مصرف داروهای مسکن، سنگ، عفونت کلیه و عمل انسدادی. وی در مورد انواع بیماریهای کلیه گفت: ورم حاد کلیه (نفریت)، دفع پروتئین زیاد توسط کلیه (نفروز)، نارسایی حاد کلیه (ARF)، نارسایی مزمن کلیه (CRF)، بیماریهای توبول های کلیه، اختلالات سدیمان ادراری، سنگهای کلیه، عفونت‌های کلیه، انسداد ادراری و مثانه‌های اتونوم از انواع بیماری های کلیه می باشند. وی افزود: بیماری های کلیه بسته به نوع آنها می توانند از چند روز تا پایان عمر بیمار را مبتلا نمایند. اما ارزیابی عملکرد کلیه از طریق اندازه گیری میزان کلیرانس کراتینین و GFR و فیلتراسیون گلومری انجام می شود. دکتر نجفی گفت: اضافه وزن برای هر کسی از جمله بیماران کلیوی به شدت خطرناک است؛ همچنین این افراد باید سیگار را ترک کنند، مصرف الکل قطع شود و آزمایشات کامل ادرار، کراتینین، پتاسیم را هر چند ماه یک بار انجام دهند. این استاد دانشگاه گفت: زمانی که عملکرد کلیه به یک دهم میزان طبیعی خود برسد و GFR بین 10 تا 15 سی سی، باید به بیمار آموزش داد که کدام روش جایگزین مناسب بیشتری برای این بیمار دارد. لذا معمولاً جلسات مشاوره ای برای بیمار و همراهانش برگزار می شود و در مورد سه روش دیالیز خونی، دیالیز صفاقی و پیوند کلیه اطلاعات کاملی از طریق مصاحبه، پمفلت‌های آموزشی و یا دیدن فیلم به بیمار داده می شود و او خود تصمیم می گیرد که کدام روش برایش اجرا شود. به هر حال بدیهی…

.

.

.

جهت دریافت و خرید متن کامل پایان نامه و تحقیق و مقاله مربوطه بر روی گزینه خرید که در بالای صفحه قرار دارد کلیک نمایید و پس از وارد کردن مشخصات خود به درگاه بانک متصل شده که از طریق کلیه کارت هایی عضو شتاب قابل پرداخت می باشید و بلافاصله بعد از پرداخت انلاین به صورت خودکار لینک دانلود مربوطه فعال گردیده که قادر به دانلود فایل کامل ان می باشد.

پاسخ دهید