دانلود مقاله : اهمیت ، ضرورت و جایگاه آموزش و پرورش ابتدایی

دانلود مقاله :  اهمیت ، ضرورت و جایگاه آموزش و پرورش ابتدایی

تعداد صفحات: 50

فرمت فایل: Word

دسته بندی:

قیمت: 3800 تومان

تعداد نمایش: 462 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 5 مارس 2016

به روز رسانی در: 5 مارس 2016

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

3800 تومان – خرید

دانلوئ مقاله : اهمیت و جایگاه آموزش و پرورش ابتدایی

دانلوئ مقاله : اهمیت و ضرورت آموزش و پرورش ابتدایی

3 فایل در یک مجموعه

چکیده

 

موضوع این مقاله اهمیت و جایگاه آموزش و پرورش ابتدایی است.

در این مقاله سعی شده است آموزش و پرورش به عنوان یک وزارتخانه معرفی شود، سپس اهمیت آن و همین طور مفاهیم آموزش و پرورش مورد بررسی قرار خواهد گرفت.و تاریخچه آموزش و پرورش ابتدایی و ویژگی های این مقطع آموزشی در ایران توضیح داده خواهد شد.

در این نوشته کوشش شده است اهداف آموزش ابتدایی بیان گردد و اهمیت و جایگاه آموزش و پرورش ابتدایی بیشتر شرح داده شود. بعد از آن آموزش و پرورش ابتدایی و اهمیت آن در اجتماعی کردن کودکان و رابطۀ اجتماعی شدن با زبان آموزی و مهارت صحبت کردن از نظر خوانندگان خواهد گذشت.

در پایان برخی از مشکلات اساسی آموزش و پرورش ابتدایی ایران نوشته خواهد شد و توضیحاتی درمورد آموزش و پرورش ژاپن به خصوص مقطع ابتدایی ارائه می شود.

در این مقاله از منابع کتابخانه ای و منابع اینترنتی استفاده شده است.

 

 

مقدمه

هدف از انتخاب این موضوع آشنا شدن خودم و همین طور آشنا کردن دانشجو معلمان عزیز که در رشته آموزش ابتدایی تحصیل می کنند با اهمیت و جایگاه آموزش و پرورش ابتدایی می باشد، چرا که این مقطع از تعلیم و تربیت دارای اهمیت بالایی است و باید بیش از این به آموزش و پرورش ابتدایی توجه شود.

محمد تقی ندیمی و محمد حسین بروج بر این عقیده اندکه در حال حاضر پیشرفت ها، تغییرات و تحولات سریعی در جهان صورت می گیرد که تاثیر این تغییرات در مراحل مختلف زندگی چشمگیر و غیر قابل اجتناب است. بنابراین ضرورت آشنایی با تعلیم و تربیت حتی به صورتی ساده و مقدماتی برای افرادی که دارای مشاغل ساده و غیرحرفه ای هستند روز به روز آشکارتر می گردد. از طرفی صیانت ذات انسان، که انسان شدن است یعنی آنچه را که می تواند بین زندگی انسان و حیوان تفاوت بخشد فقط می توان از طریق آموزش و پرورش در افراد ایجاد نمود. لذا رسیدن به مراحل انسانی شدن و در نهایت رسیدن به قرب الهی مستلزم آموزش و پرورش صحیح و اسلامی می باشد.

دوره ابتدایی مقطعی از آموزش و پرورش است که اجباری و عمومی است. در این مقطع باید استعدادهای عمومی کودکان، از طریق کسب تجربه مستقیم در یک محیط طبیعی شناخته شده و بکار گرفته شوند. در این مقطع فعالیت های منظمی برای کودکان برنامه ریزی شده که در مدرسه و با راهنمایی معلم و پشتکار و فعالیت خود دانش آموز، استعدادهای بالقوۀ او کشف و به فعل تبدیل شود.

«آموزش و پرورش» نام وزارتخانه‌ای است که وظیفه‌ی آموزش کودکان و نوجوانان جامعه را پیش از مرحله‌ی عالی برعهده دارد. این وزارتخانه، همچنان که عنوان آن نیز اشاره دارد، همراه با وظیفه‌ی آموزش، مسئول پرورش نیز هست. پرورش درست، نخست نیازمند شناخت فرد و نیازها و توانایی‌های اوست؛ و سپس هدایت توانایی‌ها در جهت برآورده شدن نیازها. اما «پرورش» در سیستم آموزشی ایران تنها یک نام است، و به معنای هدایت کودک به سمت یک باور محدود مذهبی و« راه راست». (هومن عزیزی ، سیستم آموزشی ایران قایقی شکسته در مسیر طوفان ، مقاله)

 

اهمیت آموزش و پرورش

محمد تقی ندیمی و محمد حسین بروج می گویند که غرض از خلقت هر موجود، تحقق حالت کمال است. اداره زندگی کودک و رفع احتیاجات اولیه اش، گرچه لازم است، ولی کافی نیست. باید در دوران کودکی به کودک کمک کرد تا برای زندگی که ارزش کلی وجود انسان وابسته به کیفیت آن است آمادگی پیدا کند، چون کارآیی آدمی در دورۀ زندگی اجتماعی بستگی دارد به اینکه تا چه حد در کودکی و نوجوانی توانسته است از پرتو تعلیم و تربیت صحیح بهره مند شود و به حقیقت وجود خویش پی ببرد، تا راه رسیدن به کمال را در بقیه عمر خویش هموار سازد.

تربیت در آدمی خاصیت تراکمی دارد. هنگامی که کسی تربیت شده باشد، تاثیر تربیت فقط به او محدود نمی شود، بلکه ممکن است تربیت آن فرد خانواده و حتّی قبیله ای را تحت تاثیر قرار دهد. به عبارت دیگر تاثیر تربیت در آدمی می تواند مثبت یا منفی باشد.

 

مفاهیم آموزش و پرورش

ü برای کودک شرایط مناسبی از هنگام تولد تا لحظه مرگ برای شکوفا نمودن استعدادهایش فراهم شود.

ü استعدادهای بالقوۀ انسان شامل تمامی امکانات ، توانایی ها و قابلیت هایی است که تصویر کلی آن در خلقت هر موجودی به امانت گذاشته شده است.

ü به فعلیت رساندن استعدادهای بالقوه در انسان به دو صورت انجام می گیرد: 1- آنی 2- تدریجی

ü فرد برای ایجاد هماهنگی لازم بین فعالیت های خود و هدایت آنها باید هدف های مشخصی داشته باشد.

ü برنامه ای واقع بینانه که با تفکر و تامل و اندیشه توام است داشته باشد.

 

تاریخچه آموزش و پرورش ابتدایی در ایران

« در جوامع بدوی، مجموعه میراث فرهنگی بسیار اندک بوده و سطح دانش و مهارت ها آن چنان وسیع نبود، در نتیجه نیازی به نظام آموزشی منسجم با سبک برنامه خاص احساس نمي شد. آموزش، بیشتر از طریق خانواده ها انجام مي شد و جنبه غير رسمی داشت » . ( سایت شبکه آموزش )

با گذشت زمان در کشورهای مختلف، نظام های آموزشی رسمی با ساختار بسیار منظم و برنامه ريزي شده ، شکل گرفت .

در ایران با وجود تاریخ و تمدن کهن ، سیستم آموزشی در طول تاریخ دچار تحول گردیده و تحولات بسیار وسیعی در مقاطع مختلف رخ داده است؛ البته دوره ابتدایی با این اسم ، در نظام آموزشی ایران وجود نداشت . قبل از تشکیل نظام آموزشی نوین ، در ایران بیشتر مکتب خانه و مدارس دینی وجود داشت ، افراد روحانی ، مکتب خانه را اداره مي کردند و دروس قرآن و ادبیات فارسی به کودکان آموخته می شد .

 

« بعد از انقلاب مشروطه در سال ١٢٩٠ هجری شمسی ، قانون معارف برای اوّلین بار تصویب شد ، در نتیجه آموزش ابتدایی را به عنوان اولین مرحله ساختار نظام آموزشی نوین ایران معرفی نمود و لزوم بسط و گسترش آموزش ابتدایی نوین در تاریخ ایران ، برای اولین بار مطرح شد .

در سال ١٣١٣ نظام نوین آموزشی ایران گسترش پيدا کرد ، دانشسرا و تربیت معلم در ایران ، به نام ” دارالمعلمین ” و ” دارالمعلمات ” و سپس دانش سرای مقدماتی تأسیس شد.

در سال ١٣٢٢ طبق قانون تعلیمات اجباری ، آموزش ابتدایی به عنوان یک دوره آموزش عمومی و تعلیمات اجباری ، مطرح و همگانی شد .

طبق ماده دوم قانون تعلیمات اجباری ، طول دوره آموزش ابتدایی ، شش سال تعيين شد ، ولی در سال ١٣٤٥ هجری شمسی ، مدت این دوره به پنج سال تقلیل پیدا کرد ». (همان منبع )

« سالهاست که کار مدارس ابتدایی توجه شدید و همه جانبه معلمان و افکار عمومی را به خود جلب کرده است و این توجه با پیشرفت ها و به ثمر رسیدن کارهای مهمی در جهات مختلف آموزش و پرورش کودکان مقارن بوده است. این پیشرفت ها و آموخته ها به طور ناگهانی یا به وسیله بکار بردن خود به خودی روشهای مخصوص تدریس حاصل نشده اند، بلکه مقدم بر هر چیز، این معلمان بوده و هستند که از تجارب خود و گسترش مطالعات و تحقیقاتی که در اختیار آنها بوده است توانسته اند راههای آموختن کودکان را بهتر بشناسند و معلومات تربیتی خود را برای این هدف عالی بکار برند». (بازرسان سلطنتی انگلستان ، 1373 ، مقدمه)

 

ویژگیهای آموزش و پرورش ابتدایی در ایران

تحصیلات در دوره ابتدایی، عمومی، اجباری و رایگان است.

سن ورود به دبستان حداقل 6 سال تمام و در مدارس شهری حداکثر 10 سال است. در مدارس روستایی و عشایری حداکثر سن ورود به دبستان متفاوت است

سال تحصیلی از اول مهر ماه شروع و تا پایان خرداد ماه ادامه دارد.

مدارس ابتدایی باید در هر سال تحصیلی حداقل200 روز دایر باشند.

در پایان دورۀ ابتدایی از دانش آموزان کلاس پنجم، امتحان نهایی به عمل می آید.

 

اهداف مقطع آموزش ابتدايي

« از جمله مهمترين اهداف مقطع آموزش ابتدايي مي توان به موارد ذيل اشاره نمود:

ý برقراري فضاي مناسب آموزشي جهت پيشرفت اخلاقي و اعتقادي دانش آموزان

ý پرورش استعدادها و قابلیت های بالقوه و خلاقيت هاي كودكان

ý بهبود قدرت بدني و جسماني كودكان

ý آموزش خواندن ، نوشتن ، محاسبه و برقراري معاشرت اجتماعي با ساير اعضاء اجتماع

ý آموزش مسائل بهداشت فردي و گروهي » ( سایت شبکه آموزش )

 

اهمیت و ضرورت در پیش دبستانی

کودکی که از محیط خانوادگی گرمی‌برخوردار باشد و دوره های شیرخوارگی و کودکی اول را در کنار مادری مهربان، متعادل و کاردان به سر برد، اعتماد به نفس و امنیت خاطر کسب می‌کند تا آنجا که می‌تواند هر روز ساعتی چند از مادر دور بماند، بدون اینکه دستخوش اضطراب و نگرانی شدید بشود. از طرف دیگر چنین کودکی در همین مدت در یادگیری زبان مشترک تا آنجا پیش رفته است که می‌تواند مقاصد خود رابه بزرگسالان تفیهم کند و با همسالان خود نیز ارتباط برقرار نماید.

از سال پنجم ضرورت کسب تجربه در محیطی متفاوت با محیط زندگی به حدی است که اگر کودکی ناگزیر باشد همچنان در خانه و دور از همسالان خود بماند، ولو از مراقبت مادری که کار خود را بلد است برخوردار باشد از لحاظ رشد اجتماعی با مشکلاتی مواجه می‌شود. به علاوه عبور سالم از محیط خانه به محیط مدرسه مستلزم اتخاذ تدابیری است که غفلت از آن ممکن است آهنگ سازگاری کودک یا تغییرات محیط را از صورت طبیعی و مطلوب آن خارج سازد.

کودکانی که پس از رسیدن به سن قانونی یکباره از خانه راهی مدرسه می‌شوند با چند مشکل نسبتا بزرگ مواجه می‌گردند:

  1. جداشدن از محیط مانوس خانوادگی
  2. مواجه شدن با مقررات محیط مدرسه
  3. روبرو شدن با نظم و ترتیبی که لازمه فعالیت های آموزشی است
  4. کوشش ذهنی ارادی برای درک و فهم مطالب و کسب معلومات جهت موفقیت در اموردرسی.

درگیری همزمان با این مسائل، سازگاری را دشوار می‌سازد و حالت عاطفی نامناسبی که در وی ایجاد می‌شود بر طرز تلقی وی نسبت به مدرسه تاثیر نامطلوب می‌گذارد. راه حلی که برای این مسائل پیشنهاد شده است، پیش بینی دوره ای تحت عنوان پیش دبستانی یا آمادگی است که طی آن کودک فرصت کافی داشته باشد تا با استفاده از امکانات تازه ای که بر اثر رشد فراهم آمده است، قسمتی از این موانع را قبل از ورود به دبستان از پیش پای خود بردارد. با توجه به آگاهی والدین به ضرورت گذارندان دوره پیش دبستانی، به نظر می‌رسد یادآوری این نکته لازم است که پیش دبستانی های مستقر در مدارس همچنان کودک را با موارد یاد شده روبرو می‌سازند در حالی که تلاش می‌شود در مهدکودک ها با شبیه کردن محیط آموزشی تربیتی به خانه (مثل خوردن صبحانه، ناهار، حضور بالباس راحت خانه، استفاده از بازی های متفاوت جهت آموزش واحدهای کار و…)، کودک به تدریج آماده پذیرش قوانین و مقررات لازم گردد.

آنچه مربی آمادگی باید بداند:

یکی از ویژگی های روانی کودک این است که نظرات مورد قبول خود را به دشواری تغییر می‌دهد، چرا که هنوز مراحل رشد ذهنی اوکامل نشده است. مربی می‌تواند برای تعدیل موضع کودک از هوش عملی استفاده کند که که در این دوره بهدلایل مختلف از اهمیت خاصی برخوردار است.

هوش عملی به فکر کودک جنبه تجربی و حسی می‌بخشد و چنانچه با روش صحیح هدایت شود، به خارج ساختن کودک از موضع انعطاف ناپذیرش کمک فراوانی می‌کند. کودکی که ضمن فعالیتهای آزاد مورد علاقه خود به نتایج غیر منتظره می‌رسد، به شوق می‌آید که فعالیتهای خود را با کنجکاوی ویژه ای ادامه دهدت. تکرار فعالیت ها، کم کم صورت آزمایشی به خود می‌گیرد که به نوبه خود نتایج غیر منتظره را به نتایج مورد انتظار تبدیل می‌کند و در مجموع زمینه را برای تجدیدنظر در نظرات مورد قبول و به طور کلی انعطاف پذیری ذهن را در قبال نظرات مختلف آماده می‌کند.

با همه این انتظار کوشش ارادی از کودک 5ساله، نشانه ساده اندیشی است. زیرا فعالیت های کودک برخاسته از علایق و رغبت های آنی او است. تحریک حس کنجکاوی کودک، راه دیگری استکه بهوسیله آن می‌توان کودک را به طور غیر مستقیم درباره اموری که مورد علاقه اش نیست به فعالیت واداشت. کنجکاوی کودک یکی از نیرومندترین پایه های تربیت او است.

.

.

.

جهت دریافت و خرید متن کامل پایان نامه و تحقیق و مقاله مربوطه بر روی گزینه خرید که در بالای صفحه قرار دارد کلیک نمایید و پس از وارد کردن مشخصات خود به درگاه بانک متصل شده که از طریق کلیه کارت هایی عضو شتاب قابل پرداخت می باشید و بلافاصله بعد از پرداخت انلاین به صورت خودکار لینک دانلود مربوطه فعال گردیده که قادر به دانلود فایل کامل ان می باشد.

پاسخ دهید