دانلود تحقیق : کنترل کیفیت

دانلود تحقیق : کنترل کیفیت

تعداد صفحات: 86

فرمت فایل: word

دسته بندی: -

قیمت: 4900 تومان

تعداد نمایش: 518 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 14 آوریل 2016

به روز رسانی در: 14 آوریل 2016

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

4900 تومان – خرید

دانلود تحقیق : کنترل کیفیت

عنوان  
مقدمه  
واحد كنترل كيفيت  
تجهیزات و امکانات واحد کنترل کیفی  
امکانات اطاق  اندازه گیری و آزمایشگاه کالبیراسیون  
مديريت كيفيت و بهره‌وري  
بهره ‌وري  
انواع بهره‌وري  
عوامل مؤثر در بهره‌وري  
كيفيت  
مديريت كيفيت جامع  
بالا بردن سطح کيفيت و توانايی خود کنترلی در توليد محصولات و ارائه خدمات  
سیستم های مدیریت کیفیت ، سری استاندارد های ISO 9000  
سیستم کنترل کیفیت در موسسه های حسابرسی  
آشنایی با: کمیته کنترل کیفیت سازمان حسابرسی  
مدیریت پروژه  
منابع  
   

 

 

مقدمه

در سالهاي اخير کنترل کيفيت و مديريت کيفيت به صورت واژه‌هاي آشنا براي صنايع کشورمان درآمده‌اند ولي هنوز در بسياري از صنايع هر چه مدعي بهره‌گيري از اصول اين روش ادعا به عمل مي‌آيد ولي اقدامات عميق ، علمي و گسترده بسيار فاصله دارد. در حالي که يکي از موثرترين اقدامات براي بهره‌وري واقعي صنايع کشور و حفظ منافع مصرف کنندگان و دست يافتن به بازارهاي صادراتي و در نهايت تامين منافع ملي ، به بهره‌گيري از اصول علمي کنترل و مديريت کيفيت وابسته است . در اين مقاله به 12 فاکتور اساسي در اين زمينه‌ها توجه شده است و نيازهاي هر يک از اين فاکتورها نيز به صورت عبارات کوتاه ، اما نشانگر طريق و شيوه موردنياز بيان گرديده‌اند

در مهندسی و تولید صنعتی، بخش کنترل کیفیت و مهندسی کیفیت به بخشی گفته می‌شود که به درست کردن روش‌هایی مشغول است تا کارخانه بتواند بوسیله آن روش‌ها از مرغوبیت و مشتری‌پسند بودن کالاهای تولیدی خود مطمئن گردد. این روش‌ها و سیستم‌ها معمولاً با همکاری با دیگر رشته‌های مهندسی و بازرگانی طراحی می‌شوند.

یکسان بودن تقریبی برجسته‌کاری‌های ستون‌ها و دیوارهای تخت جمشید، نیایشگاه‌های مصری و یونانی و دیگر سازه‌های باستانی نشانگر اینست که موضوع کنترل کیفیت از دیرباز نزد بشر وجود داشته است.

واحد كنترل كيفيت

 

واحد كنترل كيفيت با ايجاد سيستم كنترل دقيق و استفاده از تجهيزات و پرسنل مجرب بخش وسيعی از تستها و كنترلهای لازم در زمينه های مختلف از جمله مواد خام , پروسه ساخت و آزمايشهای لازم را عهده دار است. واحدهای زير مجموعه كنترل كيفيت گروه ساخت تجهيزات به صورت ذيل می باشند.
الف: واحد مهندسی و برنامه ریزی کیفیت

در این واحد دستور العمل های مربوطه به نحوه ارزیابی کیفیت، تست های مورد لزوم در عملیات تولید، تهیه QCTM و QCPLAN با در نظر گرفتن رده های بازرسی، آدیت محصول، تجزیه و تحلیل گزارشات آماری، تهیه و کنترل FINAL BOOK با استناد به استاندارد های معتبر انجام می گردد.
ب: کنترل کیفیت دریافت کالا

در این واحد کلیه مواد ورودی به شرکت با توجه به استاندارد، نقشه، مشخصات فنی و … بطور دقیق کنترل و پس از تائید به کارگاه ساخت ارسال می گردد.

ج: کنترل کیفیت ساخت:

این واح خود شامل سه بخش کنترل کیفی عملیات اولیه، کنترل کیفی جوشکاری و کنترل کیفی ماشینکاری می باشد که هر یک از این واحد ها نقش بسزائی در امر کنترل کیفیت قطعات را بعهده دارند. در بخش کنترل کیفی جوشکاری با توجه به حساسیت جوشکاری قطعات کلیه فعالیت ها و عملکرد های واحد جوشکاری از مونتاژ قطعات ساده تا جوشکاری آنها تحت نظارت بازرسین مجرب آن وحد بر اساس Qcplan و QCTM تنظیمی انجام می شود که از آنجمله می توان به کنترل فرآیند ها، کنترل مدارک جوشکاران، کنترل روش های اجرائی در جوشکاری، نظارت بر چگونگی مونتاژ قطعات، کنترل روند جوشکاری و نهایتا کنترل قطعه تمام شده مطابق با QCTM می باشد. ماحصل این روند تهیه مدارک کیفی و چک لیست های کنترلی در واحد کنترل کیفی جوشکاری می باشد.

د: آزمایشگاه (متالوژی و شمیی)

 این واحد مجهز به دستگاه های مورد نیاز جهت انجام تست های مخرب از قبیل کشش، ضربه، خمش، فشار، سختی سنجی پرتابل و تست های غیر مخرب که شامل تست مایعات نافذ (PT) آلتراسیون، (UT) مواد مغناطیس (MT) و رادیوگرافی (RT) می باشد. در این آزمایشگاه امکان بررسی ساختار میکروسکوپی فلزات با استفاده از تجهیزات متاگرافی می باشد. تست Salt Spray نیز جهت تست و کنترل لایه های رنگ و انواع پوشش سطح در محیط مه نمکی انجام می گیرد و همچنین در آزمایشگاه شیمی انواع تست ها بر روی رنگ ها (تست تر و خشک)، حلال ها، اسید ها، چربیگیر ها، لاستیک ها، پلاستیک ها، اسپری ها و … انجام می پذیرد.
ه: واحد کالیبراسیون:

در این واحد وسایل اندازه گیری مطابق با آخرین استاندارد های روز و تعریف شده برای هر ابزار کالیبره می گردند و مرجع کالیبراسیون شرکت های معتبر مانند سها، لکسر، مهر، رکن آزما و پنها می باشند که مرجع آنها نیز شرکت های سوئیسی و آلمانی می باشد…

.

.

اداره امور سیستم‌ کنترل کیفیت‌

موسسه باید برای ایجاد اطمینانی معقول که سیستم کنترل کیفیت موسسه به هدفهای خود دست می‌یابد، در مورد واگذاری مسئولیت کنترل کیفیت در درون موسسه، وسایل انتقال مفاهیم سیاستها و روشها و حدود مستندسازی سیاستها وروشها و جوانب رعایت آنها، توجه خاص به کار برد.

آشنایی با: کمیته کنترل کیفیت سازمان حسابرسی

تاریخچه تشکیل کمیته‌

با تشکیل سازمان حسابرسی، تعداد شرکتهایی که به وسیله سازمان مورد حسابرسی قرار می‌گرفت به بیش از 2000 شرکت رسید، که کار حسابرسی آنها را 60 نفر از مدیران سازمان، برنامه‌ریزی و انجام می‌دادند. به‌کارگیری معیارهای متفاوت در ارائه نظرات حرفه‌ای مدیران حسابرسی، سازمان را با نظرات مختلف و بعضاً ناهماهنگ نسبت به پیشنهاد ارتقای سرپرستان ارشد و مدیران حسابرسی مواجه ساخت، به طوری‌که طبق سوابق موجود، واحد کنترل کیفیت از اواخر سال 1369 تشکیل شد و اولین وظیفه آن بررسی پرونده‌های حسابرسی مدیران معرفی شده جهت ارتقا به گروه 19 و اعلا‌م نتایج آن به کمیته ترفیعات و مدیریت عامل سازمان بود.

در پی آن، بررسی پرونده‌های حسابرسی مدیران معرفی شده از سوی عضو هیئت عامل جهت ارتقا به گروه 20 نیز جهت بررسی دو فقره پرونده حسابرسی انجام شده با مدیریت آنها، به مدیریت کنترل کیفیت واگذار شد و قرارشد نتایج بررسیها توسط مدیریت کنترل کیفیت به کمیته ترفیعات و سپس به هیئت عامل گزارش شود.

سپس هیئت عامل سازمان تشکیل کمیته‌ای را که بتواند با معیارهای یکنواخت سنجشهای لا‌زم را انجام دهد، ضروری تشخیص داد و به موجب بند 8 صورتجلسه مورخ 14/7/1370 مقرر شد “به منظور کنترل کیفیت امور حرفه‌ای سازمان در جهت ارتقا ی سطح کیفی امور <کمیته کنترل کیفیت> به ریاست  آقایان علی ناهید عضو هیئت عامل و سیامک جوانبخت به عنوان مدیریت کنترل کیفیت و  ابراهیم نعمت پژوه مدیر ارشد سازمان تشکیل شود”. ضمناً مقرر شد که دستورالعمل اجرایی کمیته کنترل کیفیت ظرف مدت 3 ماه توسط کمیته تنظیم و برای تصویب نهایی به هیئت عامل ارائه شود. اعضای یادشده برای مدت 2 سال انتخاب شدند و در پی آن ، دستورالعمل نحوه اجرای وظایف کمیته کنترل کیفیت سازمان در جلسه مورخ 10/9/1370 به تصویب هیئت عامل سازمان رسید. به موجب این دستورالعمل، وظایف کمیته به شرح زیر تعریف شده است:

1- بررسی پیشنهاد مدیریت کنترل کیفیت در زمینه سیاستهای کلی کنترل کیفیت کارها و تنظیم و ارائه پیشنهاد نهایی به هیئت عامل سازمان جهت تصویب،

2- بررسی برنامه سالا‌نه مدیریت کنترل کیفیت در زمینه ارزیابی کارها و ارائه پیشنهاد نهایی به هیئت عامل سازمان جهت تصویب،

3- بررسی روش کار پیشنهادی مدیریت کنترل کیفیت و ارائه پیشنهاد نهایی به هیئت عامل سازمان جهت تصویب،

4- بررسی و تصویب فرمها، چک لیستها و جداول پیشنهادی مدیریت کنترل کیفیت جهت ارزیابی کارها،

5- تعیین اولویت درخصوص موارد ارجاع شده به کمیته کنترل کیفیت،

6- بررسی نتایج حاصل از ارزیابی انجام شده توسط مدیریت کنترل کیفیت و ارائه نظرنهایی کمیته به هیئت عامل سازمان،

7- انتخاب مدیران واجد شرایط همکاری با مدیریت کنترل کیفیت از میان افراد پیشنهادی مدیریت مزبور،

8- تعیین نحوه انجام سایر امور ارجاع شده از طرف هیئت عامل سازمان،

9- هماهنگی و همکاری با سایر کمیته‌های حرفه‌ای.

جایگاه و ساختار مدیریت کنترل کیفیت‌

مدیریت کنترل کیفیت به موجب نمودار تشکیلا‌ت سازمان حسابرسی مصوب شهریورماه 1367 مشابه مدیریت تدوین استانداردها، مدیریت بررسیهای فنی و حرفه‌ای و مدیریت آموزش و تحقیقات، زیرنظر هیئت عامل سازمان قرارداشت و ساختار آن متشکل از یک نفر به عنوان مدیر ارشد و 3 نفر مدیر کنترل کیفیت بود.

لیکن در نمودار تشکیلا‌ت جدید سازمان که در آبان ماه 1383 به تصویب رسید مدیریت کنترل کیفیت به همراه مدیریتهای پیشگفته (تدوین استانداردها، بررسیهای فنی و حرفه‌ای، آموزش و تحقیقات) زیرنظر معاونت فنی سازمان قرار گرفت.

به موجب طرح طبقه‌بندی مشاغل  سازمان (مصوب سال 1367) وظایف مدیریت کنترل کیفیت به شرح زیر تعیین شده است:

    پیشنهاد سیاستهای کلی کنترل کیفیت به مراجع ذیصلا‌ح جهت تصویب،
    انجام کنترلهای لا‌زم جهت ارزیابی کیفیت امورحسابرسی، بازرسی، خدمات مالی و سیستم در واحدهای سازمان،

    ارائه گزارشهای لا‌زم در مورد نتایج ارزیابی کیفیت به همراه پیشنهادها ی لا‌زم جهت اصلا‌ح امور به مراجع ذیصلا‌ح سازمان،

    انجام سایر امور ارجاع شده از طرف مراجع ذیصلا‌ح سازمان.

.

.

.

جهت دریافت و خرید متن کامل پایان نامه و تحقیق و مقاله مربوطه بر روی گزینه خرید که در بالای صفحه قرار دارد کلیک نمایید و پس از وارد کردن مشخصات خود به درگاه بانک متصل شده که از طریق کلیه کارت هایی عضو شتاب قابل پرداخت می باشید و بلافاصله بعد از پرداخت انلاین به صورت خودکار لینک دانلود مربوطه فعال گردیده که قادر به دانلود فایل کامل ان می باشد.

پاسخ دهید