دانلود تحقیق : ارتعاشات مکانیک و دوره های آموزشی آن

دانلود تحقیق : ارتعاشات مکانیک و دوره های آموزشی آن

تعداد صفحات: 19

فرمت فایل: word

دسته بندی:

قیمت: 1800 تومان

تعداد نمایش: 418 نمایش

ارسال توسط:

تاریخ ارسال: 14 مارس 2016

به روز رسانی در: 14 مارس 2016

خرید این محصول:

پس از پرداخت لینک دانلود برای شما نمایش داده می شود.

1800 تومان – خرید

دانلود تحقیق : ارتعاشات مکانیک و دوره های آموزشی آن

در پيرامون زندگي انسان تجهيزات فراواني وجود دارد که يا خود مولد لرزش هستند و يا در محيط هاي ارتعاشي مورد استفاده قرار ميگيرند. در هر دو حالت مواد و اجزاء هر تجهيز عموماً تحت تأثير لرزشهاي متنوعي قرار دارد. لرزش و صدا علاوه بر ايجاد اثرات تخريبي بر روي تجهيزات ( خستگي ديناميکي اجزاء، باز شدن اتصالات و نگهدارنده ها و … ) يکي از عوامل مهم سلب آسايش و راحتي انسان محسوب ميگردد و امروزه يکي از پارامترهاي مهم کيفيت تجهيزات، پايين بودن سطح آلودگي صوتي و لرزشي آن تجهيز مي باشد، مخصوصاً در تجهيزاتي که بطور مستقيم با انسان ارتباط دارند، مانند وسايل حمل و نقل عمومي، لوازم خانگي، ابزار کار , …

جهت برآوردن نيازهاي استاندارد هاي توليد چنين تجهيزاتي، نياز به انجام آزمايش هاي ارتعاشي ميباشد. لذا آزمايش هاي مختلفي بر اين اساس تعريف شده است. بعنوان نمونه استاندارد JIS D 1601  نمونه اي از آزمايش هاي مورد نياز قطعات خودرو و مشخصات هر آزمايش  را بيان ميکند. به همين ترتيب براي تجهيزات مختلف ميتوان آزمايش هاي ارتعاشي متنوعي را که يا از طرف سازنده و يا با استفاده از استاندارها  ارائه شده است بکار برد .

بطور کلي ميتوان کليه آزمايش هاي ارتعاشي را بصورت زير دسته بندي نمود:

  • آزمايش عملکرد ارتعاشي
  • آزمايش جستجوي فرکانس طبيعي
  • آزمايش هاي دوام
    1. دوام در فرکانس ثابت
    2. دوام در فرکانس متغير
    3. دوام در فرکانس تشديد

 

آزمايش عملکرد ارتعاشي

در اين آزمايش قطعه مورد نظر در يک محيط ارتعاشي قرار داده شده و با تغيير فرکانس و دامنه ارتعاشي، عکس العمل قطعه مشاهده و مورد بررسي قرار ميگيرد . چراغ استروبوسکپ حرکت نقاط مختلف قطعه آزمايشي را بصورت حرکت آهسته نمايش داده و بدين ترتيب رفتار کليه نقاط در فرکانسهاي مختلف بسادگي مورد ارزيابي قرار ميگيرد.

عملکرد بردهاي الکترونيکي و تجهيزات کنترلي و کليه تجهيزاتي که اهميت ايمني داشته و در معرض محيط هاي ارتعاشي قرار دارند، لازم است توسط اين آزمايش مورد ارزيابي قرار گيرد.

 

آزمايش جستجوي فرکانس طبيعي

فرکانس طبيعي قطعات، در حقيقت ميتوان گفت فرکانس هاي ضعف سازه هستند و در صورتي که فرکانس نيروهاي وارد بر سازه در مجاورت اين فرکانس ها باشد، آنگاه پديده تشديد ارتعاشات بوجود آمده و نيروهاي کوچک و بعضاً مجاز قادر به ارتعاش سازه با دامنه زياد خواهد شد. بنابر اين شناخت اين فرکانسها و اطمينان از دور بودن آنها از فرکانس نيزوهاي وارد بر سازه  از اهميت خاصي برخوردار است.

 

آزمايش هاي دوام

يکي از آزمايش هاي مهم ارتعاشي، آزمايش دوام است که همان آزمايش خستگي است. قطعات توليدي براي احراز شرايط استاندارد و اطمينان از داشتن عمر مورد نظر براي آن قطعه لازم است تحت آزمايش دوام قرار گيرند.  آزمايش دوام روشي است براي شبيه سازي پديده خستگي در قطعات. بسته به حساسيت و کاربرد قطعات مختلف آزمايش هاي دوام مختلفي براي آنها صورت ميگيريد که انواع اصلي آن به شرح زير ميباشد.

 

آزمايش دوام در فرکانس ثابت

در بسياري از قطعات ميتوان عمر آن قطعه را با اعمال نيرو و يا ارتعاش به تعداد سيکل مشخصي در يک فرکانس ثابت شبيه سازي نمود. بدين منظور قطعه روي محرک ارتعاشي نصب و به تعداد سيکل و فرکانس مشخص و در جهات مختلف مرتعش ميگردد. بعد از انجام آزمايش، قطعه مورد نظر از لحاظ آثار تخريبي ناشي از خستگي  مورد ارزيابي قرار ميگيرد.

 

آزمايش دوام در فرکانس متغير

بسياري از قطعات در ميحط هاي ارتعاشي با فرکانسهاي متغير قرار دارند، مانند قطعات اتومبيل. بنابراين براي اطمينان از شبيه سازي دقيقتر خستگي در قطعات ، از آزمايش با فرکانس متغير استفاده ميشود. در اين آزمايش فرکانس و دامنه ارتعاش وارد بر قطعه، بر اساس مراحل مختلف يا بصورت پيوسته تغيير ميکند. براي اين منظور نياز به جدولي از فرکانس و دامنه ميباشد.

.

.

.

جهت دریافت و خرید متن کامل پایان نامه و تحقیق و مقاله مربوطه بر روی گزینه خرید که در بالای صفحه قرار دارد کلیک نمایید و پس از وارد کردن مشخصات خود به درگاه بانک متصل شده که از طریق کلیه کارت هایی عضو شتاب قابل پرداخت می باشید و بلافاصله بعد از پرداخت انلاین به صورت خودکار لینک دانلود مربوطه فعال گردیده که قادر به دانلود فایل کامل ان می باشد.

پاسخ دهید